Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, ասել է Ֆյուլեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը Եվրամիության հետ նոյեմբերին կայանալիք վիլնյուսյան գագաթաժողովում:
Այդ մասին նա ասել է Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ավարտին Երեւանում:
Նա նշել է, որ Եվրամիությանը մտադիր է ստորագրել Ասոցացման պայմանագիրը Ուկրաինայի հետ եւ նախաստորագրել այն Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ:
«Ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից հետո Հայաստանն այլեւս ի վիճակի չի լինի նախաստորագրել համաձայնագիրը, որի շուրջ մենք բանակցել ենք երեքուկես տարի», - հայտարարել է Շտեֆան Ֆյուլեն:
Նա կրկին շեշտել է, որ Ասոցացման համաձայնագիրը երկու մասից բաղկացած միասնական փաստաթուղթ է, որը բանակցվել է հայ գործընկերների հետ ամբողջության մեջ եւ հնարավոր չէ մի մասը տարանջատել մյուսից:
«Ես Հայաստան եմ եկել շատ պարզ մտքերով, որպեսզի լսեմ եւ հասկանամ մեր հայ գործընկերների մտադրությունները, ցանկությունները եւ նախընտրությունները: Եթե իրենք ցանկանան ձեւավորել մի իրավական շրջանակ, որը մեզ ավելի առաջ կտանի, քան ներկայումս գործող Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը, մենք շատ ուրախ կլինենք աշխատել այդ գործընթացի շրջանակներում», - ասել է հանձնակատարը:

Yerevan /Mediamax/. EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule said in Yerevan today that Armenia won’t initial the Association Agreement with the EU during the Vilnius Summit due to be held in November.
He said this at the end of the non-formal meeting of Eastern Partnership Foreign Ministers in Yerevan.
He noted that the EU is going to sign the Association Agreement with Ukraine and initial it with Georgia and Moldova.
“As for Armenia, after the statement on joining the Customs Union it won’t be able to initial the Agreement which we have negotiated on for 3.5 years any more”, stated Stefan Fule.
He again stressed that the Association Agreement is a single document composed of 2 parts which were negotiated with the Armenian partners in integrity and it can’t be decoupled.
“I have come to Armenia with very simple ideas - to listen to and understand our Armenian partners’ intentions, wills and preferences. If they want to set up a legal circle which will advance us more than the current Partnership and Cooperation Agreement we will be very glad to work within this process”, said the Commissioner.