Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, ասել է Ֆյուլեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանը չի նախաստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը Եվրամիության հետ նոյեմբերին կայանալիք վիլնյուսյան գագաթաժողովում:
Այդ մասին նա ասել է Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ավարտին Երեւանում:
Նա նշել է, որ Եվրամիությանը մտադիր է ստորագրել Ասոցացման պայմանագիրը Ուկրաինայի հետ եւ նախաստորագրել այն Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ:
«Ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա Մաքսային միությանը միանալու հայտարարությունից հետո Հայաստանն այլեւս ի վիճակի չի լինի նախաստորագրել համաձայնագիրը, որի շուրջ մենք բանակցել ենք երեքուկես տարի», - հայտարարել է Շտեֆան Ֆյուլեն:
Նա կրկին շեշտել է, որ Ասոցացման համաձայնագիրը երկու մասից բաղկացած միասնական փաստաթուղթ է, որը բանակցվել է հայ գործընկերների հետ ամբողջության մեջ եւ հնարավոր չէ մի մասը տարանջատել մյուսից:
«Ես Հայաստան եմ եկել շատ պարզ մտքերով, որպեսզի լսեմ եւ հասկանամ մեր հայ գործընկերների մտադրությունները, ցանկությունները եւ նախընտրությունները: Եթե իրենք ցանկանան ձեւավորել մի իրավական շրջանակ, որը մեզ ավելի առաջ կտանի, քան ներկայումս գործող Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը, մենք շատ ուրախ կլինենք աշխատել այդ գործընթացի շրջանակներում», - ասել է հանձնակատարը:

Соглашение об Ассоциации с Арменией парафировано не будет, заявил Штефан Фюле - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский комиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявил сегодня в Ереване, что Соглашение об ассоциации Армении с ЕС не будет парафировано на саммите Восточного партнерства в Вильнюсе.
Об этом он заявил на пресс-конференции по итогам неформальной встречи глав МИД стран-участниц Восточного партнерства, состоявшейся в Ереване.
Штефан Фюле отметил, что ЕС намерен подписать в Вильнюсе Соглашение об ассоциации с Украиной и парафировать его с Грузией и Молдовой.
«Что касается Армении, то после заявления о присоединении Таможенному союзу у Армении больше нет возможности парафировать соглашение, вокруг которого мы вели переговоры три с половиной года»,- заявил Штефан Фюле.
Он вновь подчеркнул, что Соглашение об ассоциации является единым документом, состоящим из двух частей. По его словам, в ходе переговоров с Арменией документ был единым целом, и невозможно разделить его на части.
«Я прибыл в Армению, чтобы услышать и понять намерения наших армянских коллег, их желания и предпочтения. Если они захотят сформировать правовой формат, который позволит нам продвинуться дальше, чем это позволяет действующее Соглашение о партнерстве и сотрудничестве, мы будем рады работать в рамках этого формата»,- заявил еврокомиссар.