ՀՀ նախագահը դժգոհ է ՀԱՊԿ որոշ երկրների՝ ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հայտարարություններից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը ճիշտ չի համարում, երբ ՀԱՊԿ անդամ առանձին պետություններ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ այնպիսի հայտարարություններ են անում, որոնք հակասում են կազմակերպության որոշումներին:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, այս մասին ՀՀ ղեկավարը հայտարարել է այսօր Սոչիում կայացած ՀԱՊԿ Խորհրդի նիստում:
«Ի հակառակ մեր իսկ կողմից ընդունված որոշումների, ՀԱՊԿ անդամ-պետություններից ոմանք այլ հարթակներում եւ կազմակերպություններում նույն հարցի վերաբերյալ հանդես են գալիս այնպիսի հայտարարություններով, որոնք հակասում են ՀԱՊԿ ընդունած որոշումներին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, բնական է, որ մի շարք երկրներ իրենց շահերն են հետապնդում Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում, սակայն «մենք չենք կարող ոչ մի կերպ համաձայնել այն փաստի հետ, որ այդ հայտարարությունները հանգեցնում են այնպիսի փաստաթղթերի ընդունման, որոնք դեմ են ՀԱՊԿ անդամ-երկրների շահերին եւ ՀԱՊԿ-ի համբավին»:
Սերժ Սարգսյանը նկատել է, որ ՀԱՊԿ բազմաթիվ փաստաթղթերում, մասնավորապես, 2012 թ. ընդունված Մոսկովյան հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքների, մասնավորապես, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության հիման վրա»:
«Վերջին տարիներին ընդունվել են փաստաթղթեր (ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրների մասնակցությամբ), այդ թվում նաեւ նախագահական մակարդակով, որոնց մեջ ընտրովի, ի վնաս այլ սկզբունքների, առանձնացվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ ղեկավարի խոսքերով, ՀԱՊԿ-անդամ առանձին պետությունների նման դիրքորոշումը հատկապես անընդունելի է «Ադրեջանի նախագահի հայատյաց հռետորաբանության լույսի ներքո, երբ վերջինս անընդմեջ սպառնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ ուժի կիրառմամբ»:
Միեւնույն ժամանակ, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ «չնայած որոշ թերությունների, ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում մեզ հաջողվել է հասնել դրական արդյունքների»:
«Մեր աշխատանքի արդյունավետության եւ մեր կազմակերպության համբավի հետագա բարձրացումն անմիջականորեն կախված է մեր արտաքին քաղաքականության համակարգման մակարդակից»,- նկատել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President unhappy with some CSTO members' statements on NK conflict - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President Serzh Sargsyan stated that Armenia thinks it inappropriate when particular CSTO member states make statements on the Nagorno-Karabakh conflict which are discordant with the organization's decisions.
The Armenian leader said this during the CSTO Council in Sochi today, "Interfax-West" news agency reports
"Despite the spirit of decisions made by us, some CSTO member states make statements in other platforms and other organizations which are discordant with the CSTO decisions", said Serzh Sargsyan.
According to him, it's natural that many countries have their own interests linked to Azerbaijan but "we can't agree in any way that the relations lead to adoption of documents aimed against CSTO member states' interests and image of the Organization on the whole", said the Armenian President.
Serzh Sargsyan noted that numerous CSTO documents and particularly the Moscow Declaration 2012 "stress the importance of solely peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through the mediation of OSCE Minsk Group Co-Chairs based on the principles and norms of international law and particularly non-use of force and threat of use of force, equal rights and nations' right of self-determination and territorial integrity of states".
"Over the past years, some documents (with participation of some CSTO countries) including ones on the presidential level were adopted where the principle of territorial integrity stands out selectively and to the detriment to other principles", said Serzh Sargsyan.
According to him, such a position of particular CSTO countries is especially unacceptable "against the background of anti-Armenian rhetoric of the Azerbaijani President who constantly voices the threat of use of force against peaceful people of Nagorno Karabakh".
At the same time, he noted that "despite some drawbacks, we managed to achieve some positive results within the CSTO.
"Further enhancement of our work effectiveness and  prestige of our Organization directly depends on the level of coordination of our foreign policy activities", said the Armenian President.