ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացման համար ԱՄՆ-ը կտրամադրի $ 1.5 մլն
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը դարձել է ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող Խաղաղապահության նախաձեռնություններին աջակցող (GPOI - Global Peace Operations Initiative) ծրագրի գործընկեր պետություն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների զարգացման նպատակով Միացյալ Նահանգներն պատրաստվում են 2 տարվա ընթացքում տրամադրել Հայաստանին  $ 1.5 մլն աջակցություն:
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններից հետո ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ էվելին Ֆարկասն ասել է, որ նախաձեռնությունը միտված է ամրապնդել ՄԱԿ-ի ու տարածաշրջանային խաղաղապահ գործողություններում ներգրավված գործընկեր պետությունների, այդ թվում նաեւ Հայաստանի կարողությունները:
«Այս նոր գործընկերությունը Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի սերտ համագործակցության լուրջ ազդակ է, որով կարեւորվում է Հայաստանի պատրաստակամությունը մասնակցել միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում եւ Իրաքում: Հայաստանը ԱՄՆ-ի համար կարեւոր գործընկեր է մի քանի ուղղություններում` որպես գործընկեր Կովկասում, որպես  ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության, Կանզասի Ազգային գվարդիայի գործընկեր եւ որպես գործընկեր Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում»,- ասել է  էվելին Ֆարկասը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ Զինված ուժերի արհեստավարժ եւ արդյունավետ օգնությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին շատ ավելին էր, քան կարելի էր ակնկալել այդ առաքելություններում ներգրավված տվյալ չափի ստորաբաժանումներից:
«Կոալիցիոն եւ խաղաղապահ գործողություններում  Հայաստանի ցուցաբերած օգնությունն արժանի է հատուկ գնահատականի, քանի որ ձեր Զինված ուժերն անվտանգություն են արտահանում այլ` ավելի խնդրահարույց տարածաշրջաններ»,- ասել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը:
Նա հավելել է, որ սրանով  նոր հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի`  հետագայում այլ խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավելու համար:
Իր հերթին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ասել է, որ GPOI  ծրագրի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ստեղծել զորավարժանքների անցկանցման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, հրավիրել ռազմական փորձագետներ եւ ընդլայնել ՀՀ ներգրավվածությունը խաղաղապահ գործողություններում:
«Մեր խաղաղապահ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ GPOI ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել է Հայաստանում խաղաղապահ ուսումնավարժական հնարավորությունների զարգացման ծրագիր, որը կաջակցի հայ խաղաղապահների մասնակցությանը միջազգային գործողություններին, մասնավորապես,  Լիբանանում ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության կազմում»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարի խոսքերով, հաշվի առնելով  ԱՄՆ-ի դերը ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցության գործում, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում, Հայաստանը ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ պատշպանական համագործակցությունը գնահատում է որպես իր անվտանգության ապահովման կարեւոր գործիքներից մեկը:

США выделит Армении $ 1.5 млн. на развитие навыков миротворчества
Ереван /Медиамакс/. Армения стала страной-партнером финансируемой правительством США «Инициативы глобальных миротворческих операций» (GPOI - Global Peace Operations Initiative).
Как сообщает Медиамакс, на развитие миротворческих навыков Соединенные Штаты планируют в течение двух лет предоставить Армении $ 1.5 млн.
По итогам состоявшихся в Ереване двухсторонних консультаций по вопросам обороны помощник заместителя секретаря обороны США Эвелин Фаркас заявила, что инициатива направлена на укрепление вовлеченных в миротворческие операции навыков стран-партнеров, в том числе Армении.
«Эта новая инициатива является серьезным импульсом для тесного сотрудничества Армении и США, посредством которого придается важность готовности Армении участвовать в международных миротворческих операциях в Косово, Афганистане, Ливане и Ираке. Армения является важным партнером для США по нескольким направлениям: в качестве партнера на Кавказе, партнера НАТО, Европейского командования ООН, Национальной гвардии Канзаса, а также в Косово и Афганистане», - сказала Эвелин Фаркас.
По ее словам, результативное содействие армянских ВС международным миротворческим миссиям намного выше, чем можно было бы ожидать от контингента подобной численности.
«Помощь Армении в коалиционных и миротворческих действиях достойна специальной оценки, поскольку ваши Вооруженные силы экспортируют безопасность в другие, более проблемные регионы»,- отметила она.
Она добавила, что для Армении открываются новые возможности для вовлечения в другие миротворческие миссии.
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян, в свою очередь, сказал, что содействие программы GPOI предоставляет возможность создания необходимой инфраструктуры, приглашения военных экспертов и расширения участия Армении в миротворческих операциях.
«В рамках программы GPOI стартовала программа по развитию учебно-тренировочных возможностей, которая окажет содействие участию армянских миротворцев в международных операциях, в частности, в Ливане в составе ЮНИФИЛ», - сообщил Давид Тоноян.
По словам первого замминистра обороны, учитывая роль США в вопросе сотрудничества Армения-НАТО, а также подход США к карабахской проблеме, Армения рассматривает двустороннее военное сотрудничество в качестве одной из важных составляющих обеспечения своей безопасности.