ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացման համար ԱՄՆ-ը կտրամադրի $ 1.5 մլն
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը դարձել է ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող Խաղաղապահության նախաձեռնություններին աջակցող (GPOI - Global Peace Operations Initiative) ծրագրի գործընկեր պետություն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների զարգացման նպատակով Միացյալ Նահանգներն պատրաստվում են 2 տարվա ընթացքում տրամադրել Հայաստանին  $ 1.5 մլն աջակցություն:
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններից հետո ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ էվելին Ֆարկասն ասել է, որ նախաձեռնությունը միտված է ամրապնդել ՄԱԿ-ի ու տարածաշրջանային խաղաղապահ գործողություններում ներգրավված գործընկեր պետությունների, այդ թվում նաեւ Հայաստանի կարողությունները:
«Այս նոր գործընկերությունը Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի սերտ համագործակցության լուրջ ազդակ է, որով կարեւորվում է Հայաստանի պատրաստակամությունը մասնակցել միջազգային խաղաղապահ գործողություններին Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում եւ Իրաքում: Հայաստանը ԱՄՆ-ի համար կարեւոր գործընկեր է մի քանի ուղղություններում` որպես գործընկեր Կովկասում, որպես  ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության, Կանզասի Ազգային գվարդիայի գործընկեր եւ որպես գործընկեր Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում»,- ասել է  էվելին Ֆարկասը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ Զինված ուժերի արհեստավարժ եւ արդյունավետ օգնությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին շատ ավելին էր, քան կարելի էր ակնկալել այդ առաքելություններում ներգրավված տվյալ չափի ստորաբաժանումներից:
«Կոալիցիոն եւ խաղաղապահ գործողություններում  Հայաստանի ցուցաբերած օգնությունն արժանի է հատուկ գնահատականի, քանի որ ձեր Զինված ուժերն անվտանգություն են արտահանում այլ` ավելի խնդրահարույց տարածաշրջաններ»,- ասել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալը:
Նա հավելել է, որ սրանով  նոր հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի`  հետագայում այլ խաղաղապահ առաքելություններում ներգրավելու համար:
Իր հերթին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ասել է, որ GPOI  ծրագրի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ստեղծել զորավարժանքների անցկանցման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, հրավիրել ռազմական փորձագետներ եւ ընդլայնել ՀՀ ներգրավվածությունը խաղաղապահ գործողություններում:
«Մեր խաղաղապահ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ GPOI ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել է Հայաստանում խաղաղապահ ուսումնավարժական հնարավորությունների զարգացման ծրագիր, որը կաջակցի հայ խաղաղապահների մասնակցությանը միջազգային գործողություններին, մասնավորապես,  Լիբանանում ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելության կազմում»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարի խոսքերով, հաշվի առնելով  ԱՄՆ-ի դերը ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցության գործում, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում, Հայաստանը ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ պատշպանական համագործակցությունը գնահատում է որպես իր անվտանգության ապահովման կարեւոր գործիքներից մեկը:

The U.S. to allocate USD 1.5 to enhance Armenia’s peacekeeping capabilities
Within the framework of this project, the U.S. is planning to allocate USD 1.5 to Armenia to enhance its peacekeeping capabilities within 2 years, Mediamax reports.
After the Armenian-U.S. bilateral conferences held at the Defense Ministry today, Deputy Assistant Secretary of Defense Evelyn Farkas stated that the project is aimed at the strengthening of the peacekeeping capabilities of all the partner states, including Armenia, that are involved in the UN and regional peacekeeping activities.
“The new partnership between the U.S. and Armenia offers a serious incentive in regard to Armenia’s willingness to participate in the peacekeeping activities in Kosovo, Afghanistan, Lebanon and Iraq. Armenia is an important partner for the U.S. in several spheres – in the Caucasus, NATO, European Command in the U.S., Kansas National Guard, Kosovo and Afghanistan”, Evelyn Farkas noted.
According to her, the professional and effective support of Armenian Armed Forces in the international peacekeeping missions was way more than it could be expected from similar size units involved in those missions.
“Armenia’s support in the coalitional and peacekeeping activities is worth special appreciation as your Armed Forces ensure security in more unsettled regions”, the Deputy Assistant Secretary of Defense said.
She added that it will create new opportunities for Armenia’s future involvement in the peacekeeping activities. In his turn, Armenian First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan stated that the GPOI will provide an opportunity to establish necessary infrastructures for military trainings, invite military experts and expand Armenia’s involvement in peacekeeping activities.
“Within the framework of GPOI project, a development program of educational-training possibilities was launched to enhance our peacekeeping capabilities; it will contribute to the participation of Armenian peacekeepers in international activities, particularly, the UNIFIL peacekeeping action in Lebanon”, Davit Tonoyan said.
According to the Deputy Minister of Defense, considering the role of the U.S. in NATO-Armenia cooperation as well as its position in Nagorno Karabakh conflict regulation, Armenia believes that the bilateral cooperation with the U.S. is one of the main tools ensuring its safety.