Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիան կգործի այս տարվա սեպտեմբերից
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան Երեւանում այսօր քննարկել են ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի եւ ՀԱՊԿ զորքերի կառավարման համակարգի ստեղծման հետ կապված հարցեր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կողմերը քննարկել են նաեւ ռազմարդյունաբերության ոլորտում մի շարք համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու, Հայաստանում հակաթմրանյութային մասնագիտացված եւ կիբեռանվտանգության ազգային կենտրոնների հիմնադրման, անվտանգության հարցերով Երեւանում ՀԱՊԿ-ի միջազգային-ռազմավարական ամենամյա համաժողով անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիայի ստեղծմանն առնչվող կազմակերպչական եւ բովանդակային հարցերին, որի գործունեության մեկնարկը նախատեսվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Բորդյուժան քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը եւ անընդունելի համարել ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառումը:
Նիկոլայ Բորդյուժան  երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Երեւան  Կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի հետ:

CSTO Academy to open in Armenia from September 2014
Yerevan /Mediamax/. Secretary of National Security Council of Armenia Artur Baghdasaryan and Secretary General of Collective Security Treaty Organization (CSTO) Nikolay Bordyuzha discussed issues related to establishment of CSTO collective air forces and CSTO administration system.
The sides also discussed issues concerning establishment of a number of joint venture enterprises in military industry field, anti-drugs and cyber security national centers in Armenia and holding of CSTO annual international military conference in Yerevan, Mediamax reports.
The sides also touched upon issues related to organization and essence of establishment of CSTO Academy  which is due to open in September 2014.
Artur Baghdasaryan and Nikolay Bordyuzha discussed cases of ceasefire violation on the contact line of Armenia-Azerbaijan border and stressed that use of force and threats of force is unacceptable.
Nikolay Bordyuzha arrived in Yerevan on a 2-day working visit with Chief of the Joint Staff of the CSTO, Lieutenant General Alexander Studenkin.