Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիան կգործի այս տարվա սեպտեմբերից
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան Երեւանում այսօր քննարկել են ՀԱՊԿ հավաքական ավիացիոն ուժերի եւ ՀԱՊԿ զորքերի կառավարման համակարգի ստեղծման հետ կապված հարցեր:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կողմերը քննարկել են նաեւ ռազմարդյունաբերության ոլորտում մի շարք համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու, Հայաստանում հակաթմրանյութային մասնագիտացված եւ կիբեռանվտանգության ազգային կենտրոնների հիմնադրման, անվտանգության հարցերով Երեւանում ՀԱՊԿ-ի միջազգային-ռազմավարական ամենամյա համաժողով անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիայի ստեղծմանն առնչվող կազմակերպչական եւ բովանդակային հարցերին, որի գործունեության մեկնարկը նախատեսվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին:
Արթուր Բաղդասարյանն ու Նիկոլայ Բորդյուժան քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը եւ անընդունելի համարել ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառումը:
Նիկոլայ Բորդյուժան  երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Երեւան  Կազմակերպության միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինի հետ:

Академия ОДКБ начнет действовать в Армении с сентября этого года
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета национальной безопасности Армении и генеральный секретарь Организации Договора о Коллективной Безопасности (ОДКБ) Николай Бордюжа обсудили сегодня в Ереване вопросы создания коллективных авиационных сил и системы управления войск ОДКБ.
Как сообщает Медиамакс, стороны обсудили также вопросы создания совместных предприятий в сфере военной промышленности, а также учреждения национальных центров наркологии и кибербезопасности.
Стороны затронули также организационные вопросы по созданию в Армении Академии ОДКБ, которая начнет действовать с сентября этого года.
Артур Багдасарян и Николай Бордюжа  обсудили также случаи нарушения режима прекращения огня на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, отметив неприемлемость использования силы и угрозы силы.
Николай Бордюжа находится в Ереване с двухдневным рабочим визитом вместе с начальником объединённого штаба ОДКБ, генерал-лейтенантом Александром Студеникиным.