ԵՄ-ն չի քննարկում Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասի ստորագրման հարցը - Mediamax.am
ԵՄ-ն չի քննարկում Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասի ստորագրման հարցը
Սերժ Սարգսյանը եւ Քեթրին Էշթոնը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միությունը չի քննարկում Հայաստանի հետ Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասի ստորագրման հարցը:
Այդ մասին է վկայում ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով Գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի մամուլի խոսնակ Մայա Քոչիյանչիչի պատասխանը Մեդիամաքս-ի հարցին:
Մեդիամաքս-ը դիմել էր Մայա Քոչիյանչիչին` խնդրելով մեկնաբանել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Ուկրաինայի հետ Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը ստորագրելու ԵՄ որոշումը «հնարավորությունների պատուհան» է բացում Հայաստանի համար:
Ի պատասխան` Մայա Քոչիյանչիչն առաջարկել է ծանոթանալ նախորդ շաբաթ ԵՄ-Ուկրաինա գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հայտարարությանը, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«ԵՄ-ն, նրա անդամ-երկրները եւ Ուկրաինան կստորագրեն Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական գլուխները: ԵՄ-ն եւ նրա անդամ-երկրները հավատարիմ են մնում Ասոցացման համաձայնագրի մնացած մասի եւ Խորը ու համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը, որը քաղաքական գլուխների հետ մեկտեղ միասնական գործիք է ձեւավորում»:
2013թ. սեպտեմբերին եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ «մենք չենք կարող մասնատել Ասոցացման համաձայնագիրը»:
«ԵՄ հետեւողական դիրքորոշումն այն է, որ քաղաքական ասոցացումը եւ տնեսական ինտեգրացումը պետք է առաջ ընթանան միաժամանակ` հանդիսանալով Ասոցացման համաձայնագրի անբաժանելի մասերը: Այդ պատճառով, մենք չենք կարող առանձնացնել համաձայնագրի այս երկու կարեւորագույն բաղադրիչները»,- ասել էր Ֆյուլեն:
ԵՄ-ի հետ Հայաստանի Ասոցացման համաձայնագիրը, ներառյալ Խորը ու համապարփակ ազատ առեւտրի գոտին, նախատեսվում էր նախաստորագրել 2013թ. Վիլնյուսում Արեւելյան Գործընկերության գագաթնաժողովում: Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ նախագահի որոշումից հետո, որի մասին հայտարարվեց 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին, ԵՄ-ն հայտարարեց Ասոցացման համաձայնագիրը նախաստորագրելու անհնարինության մասին: Արդյունքում Վիլնյուսի գագաթնաժողովում ստորագրվեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի եւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով Գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի համատեղ հայտարարությունը:

ЕС не рассматривает вопрос о подписании с Арменией политической части Соглашения об Ассоциации - Mediamax.am
6250 просмотров
ЕС не рассматривает вопрос о подписании с Арменией политической части Соглашения об Ассоциации
Серж Саргсян и Кэтрин Эштон
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз не рассматривает вопрос о подписании с Арменией политической части Соглашения об Ассоциации.
Об этом свидетельствует ответ пресс-секретаря Верховного представителя ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон Майи Кочиянчич на вопрос Медиамакс.
Медиамакс обратился к Майе Кочиянчич с просьбой прокомментировать заявление премьер-министра Тиграна Саргсяна о том, что решение ЕС подписать политическую часть Соглашения об Ассоциации с Украиной открывает «окно возможностей» для Армении.
В ответ Майя Кочиянчич предложила ознакомиться с заявлением, принятым на прошлой неделе по итогам саммита ЕС-Украина, в котором, в частности, говорится:
«ЕС, его страны-члены и Украина подпишут политические главы Соглашения об Ассоциации. ЕС и его страны-члены остаются приверженными подписанию оставшейся части Соглашения об Ассоциации и Зоны свободной и всеобъемлющей свободной торговли, которая вместе с политическими главами образует единый инструмент».
В сентябре 2013 года Еврокомиссар Штефан Фюле говорил в интервью Медиамакс, что «мы не можем расчленить Соглашение об Ассоциации».
«Последовательная позиция ЕС заключается в том, что политическая ассоциация и экономическая интеграция должны идти рука об руку, и они являются неотъемлемыми частями Соглашения об ассоциации. Поэтому, мы не можем разделить два этих важнейших составляющих соглашения», - говорил Фюле.
Соглашение об Ассоциации Армении с ЕС, вчключая Зону свободной и всеобъемлющей свободной торговли, предполагалось парафировать на саммите Восточного Партнерства в Вильнюсе в ноябре 2013 года. После решения президента Армении о вступлении в Таможеный союз, о котором было объявлено 3 сентября 2013 года, ЕС заявил о невозможности парафирования Соглашения об Ассоциации. В итоге на саммите в Вильнюсе было подписано совместное заявление главы МИД Армении Эдварда Налбандяна и Верховного представителя ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон.