Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին պետք են «ստեղծարար մոտեցումներ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելն այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համար անհրաժեշտ է մշակել առավել «ստեղծարար մոտեցումներ»:
«Եվրոպական խորհրդարանում, իհարկե, ուրախ կլինեին, եթե Հայաստանը չանդամակցեր Մաքսային միությանը, բայց եթե դա տեղի ունենա, մենք բնավ չենք պատրաստվում կասեցնել մեր հարաբերությունները: Ընդհակառակը, կարիք կա ավելի ստեղծարար մոտեցումներ ցուցաբերել: Մենք պատրաստ ենք Հայաստանի հետ համագործակցել այնքան, որքանով դա համատեղելի կլինի Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու հետ»,- ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը, ով Երեւանում է գտնվում «Ի՞նչ է սպասվում ԵՄ-Հայաստան» հարաբերություններին» թեմայով միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով:
Նրա խոսքերով, «Հայաստանը մեծ թվով բարեկամներ ունի Եվրոպական խորհրդարանում», որոնք առավելագույն ջանքեր կգործադրեն համագործակցությունը խորացնելու համար:

Photo: http://static.bnr.bg
Yerevan /Mediamax/. European Parliament MP Frank Engel said In Yerevan today that more “creative approaches” should be devised to strengthen EU-Armenia relations.
“The European Parliament would apparently be delighted if Armenia did not join the Customs Union, but even if it does, we have no plans to cancel relations with Armenia. On the contrary, more creative approaches are required. We are ready to cooperate with Armenia to the extent it is compatible with Armenia’s Customs Union membership”, said the EP MP who is in Armenia to take part in “The Future of EU-Armenia Relations: What's next?” event.
According to him, “Armenia has a great number of friends in the European Parliament”, who will make every effort to strengthen the cooperation.