Նոր փաստեր Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում աճող լարվածության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Էլման Աբդուլաեւն այսօր ասել է, որ իր երկիրը նոտա է ներկայացրել Հունգարիային, որտեղ նշված է, թե Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակումը տեղի է ունեցել միջազգային նորմերին եւ ազգային օրենսդրությանը համապատասխան:
Սա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում առկա է լարվածություն, ինչը Բաքուն փորձում է ամեն կերպ թաքցնել:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 5-ին ԵԱՀԿ Վիեննայի Քարտուղարության Մեդիամաքս-ի աղբյուրը հայտնել էր, որ Հունգարիան դիտարկում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կասեցնելու հարցը: Աղբյուրի խոսքով, այդ հարցը քննարկվել էր ԵԱՀԿ-ում հունգարական առաքելության աշխատակցի եւ ամերիկյան դիվանագետի ոչ պաշտոնական ճաշի ժամանակ:
Հունգարացի դիվանագետն ասել էր ամերիկացի գործընկերոջը, որ վերջնական որոշում կայացված չէ, նշելով, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կասեցումը դիտարկվում է որպես միջոց` դուրս գալու այն բարդ արտաքին եւ ներքին քաղաքական իրավիճակից, որում Հունգարիան հայտնվեց ադրբեջանցի մարդասպանին Ադրբեջան փոխանցելուց հետո, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց: Բացի դրանից, նման որոշումը խորհրդանշական քայլ կլինի Երեւանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու համար, հավելել է դիվանագետը:
Մեդիամաքս-ի այս հաղորդագրությանն ի պատասխան, Բուդապեշտում Ադրբեջանի դեսպան Վիլայաթ Գուլիեւը, խախտելով դիվանագիտական պրակտիկայի չգրված օրենքը, հայտարարություն էր արել Հունգարիայի ԱԳ նախարարության անունից:
Նա ասել էր, որ հանդիպել է Հունգարիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի,  Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Էրնե Կեշնենիի հետ, ով իբր այդ լուրը «անհեթեթություն» է անվանել:
Իրականում Վիլայաթ Գուլիեւի հապճեպ արված հայտարարությունը կարող էր վկայել հենց այն մասին, որ Մեդիամաքս-ի աղբյուրի տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը:

Ереван, 6 сентября. /Медиамакс/. Азербайджан представил Венгрии ноту, в которой указано, что Рамиль Сафаров был освобожден в соответствии с законодательством Азербайджана и международными нормами.
Как сообщает Тренл, об этом сегодня сказал официальный представитель МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев.
Это - очередное свидетельство растущей напряженности в отношениях Венгрии и Азербайджана, которую официальный Баку всячески пытается скрыть.
Напомним, что 5 сентября источник Медиамакс в Секретариате ОБСЕ в Вене сообщил, что Венгрия рассматривает вопрос приостановления дипломатических отношений с Азербайджаном. По его словам, этот вопрос обсуждался в ходе неформального обеда члена венгерской миссии в ОБСЕ с американским дипломатом.
В ответ на это сообщение Медиамакс посол Азербайджана в Будапеште Вилаят Гулиев, нарушив общепринятую дипломатическую практику, сделал сегодня заявление от имени МИД Венгрии.
По словам Гулиева, он встретился с директором департамента МИД Венгрии по Восточной Европе, Южному Кавказу и Центральной Азии Эрне Кешнени, который якобы назвал эти сообщения абсурдными.
На самом деле поспешное заявление Вилаята Гулиева могло свидетельствовать как раз о достоверности сообщения источника Медиамакс.