Լուսանկարը` http://www.wired.com/
- Դուք դասախոսություններ եք կարդացել Թումո կենտրոնի կազմակերպած աշխատաժողովների եւ սեմինարների ժամանակ: Ի՞նչ եք կարծում՝ անկախ բոլոր դժվարություններից՝ (ներառյալ աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական) Հայաստանը շանս ունի՞ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում:
- Միանգամայն: ՏՏ ոլորտն ապակենտրոնացված է` մենք աշխատում ենք հաղորդակցության վրա, իսկ հաղորդակցությունն ամենուր է:
- Գաղտնիք չէ, որ Միացյալ Նահանգները եւ մասնավորապես Սիլիկոնյան հովիտը շատ գրավիչ է ծրագրավորողների եւ ինժեներների համար: Ի՞նչ կարելի է անել, որպեսզի նրանք ԱՄՆ գնալու փոխարեն մնան Հայաստանում եւ իրենց գործունեությունը ծավալեն այստեղ:
- Հեշտ է ցանկանալ գնալ Միացյալ Նահանգներ, որտեղ մեծ գումարներ են վճարում արդյունավետ աշխատանքի դիմաց: Օրինակ, ես յուրահատուկ հնարավորություն ունեմ բավականին մեծ գումարներ վճարել: Այնուամենայնիվ, մի շարք փոքր նախագծեր կան, որոնք կարող են մեծ հաջողություններ ունենալ Հայաստանում:
Մարդիկ գնում են Սիլիկոնյան հովիտ եւ մի քանի տարի անց հետ են վերադառնում, քանի որ այնտեղ հնարավորությունները շատ չեն. արդեն իսկ բավականաչափ մարդ է աշխատում խոշոր ընկերություններում: Մյուս կողմից՝ Սիլիկոնյան հովտում բազմաթիվ հնարավորություններ կան, քանի որ միլիոնավոր սթարթափներ կան այնտեղ:
Հայաստանում մարդիկ ուզում են իրենց ընտանիքիներին մոտ լինել, նրանց դուր է գալիս իրենց կենսակերպը: Եվ եթե մենք կենտրոնանանք աշխարհագրության «վերացման» վրա, ինչը ինտերնետի նպատակն է, ապա, իհարկե, շանս կա, որ մարդիկ կմնան Հայաստանում եւ պատճառ չի լինի հեռանալու:
- Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում Հայաստանում: Զգու՞մ եք արդյոք, որ այն Ձեր պատմական հայրենիքն է:
- Անցյալ գիշեր հենց այդ մասին էի խոսում կնոջս հետ (նա բրիտանուհի է): Ասում էի՝ համակցված զգացում ունեմ, թե պատկանում եմ եւ միեւնույն ժամանակ չեմ պատկանում այս հողին:
Ես չեմ ապրում Լոս Անջելեսում կամ Բոստոնում, որտեղ հայկական մեծ համայնք կա: Աշխատում եմ Սան Ֆրանցիսկոյում, իսկ ընտանիքս ապրում է Փիթսբուրգում:
Այնուամենայնիվ, այստեղի մարդիկ ինձ նման են, նրանք ինձ նման են խոսում (ես հայերեն լավ չեմ խոսում, բայց հասկանում եմ): Պատկանելության տարօրինակ զգացում ունեմ, որովհետեւ այս ամենը եւ՛ հարազատ է, եւ՛ ոչ:
Երբ փոքր էի, ամեն ուրբաթ երեկոյան գնում էի հայկական դպրոց՝ Հայաստանի պատմությունը, մշակույթն ու ժառանգությունն ուսումնասիրելու համար: Հիմա երբ քայլում եմ փողոցում, կարծես տեսնում եմ այդ ամենը: Միեւնույն ես Ամերիկայի քաղաքացի եմ, ով լիովին տեղյակ է, որ հայկական ժառանգության կրողն է:
- Ի՞նչ եք կարծում՝ տեխնոլոգիաները, սոցիալական ցանցերն ու Թվիթերն աշխարհն ավելի լա՞վն են դարձնում:
- Կարծում եմ՝ բազմաթիվ մարտահրավերներ կան, եւ մենք աշխարհը փոխելու ընթացքում ենք: Կարող եմ խոսել մասնավորապես Թվիթերի մասին. կարծում եմ՝ Թվիթերի գործը (տարբեր կարծիքներ կան, թե որն է Թվիթերի գործը) հաղորդակցությունը ժողովրդավարացնելն է: Մի նկարիչ մի անգամ ասաց՝ Թվիթերը հավասարեցնում է լանդշաֆտը, վերացնում է բոլոր շենքերն ու սահմանները, եւ ես կարողանում եմ տեսնել, ում ուզում եմ, եւ խոսել, ում հետ ուզում եմ:
Մենք պետք է նաեւ քննադատության պատրաստ լինենք: Այսօր, օրինակ, քննադատում են Google Glass-ը, իբրեւ թե այն ներխուժում է մարդկանց անձնական կյանք: 20 տարի առաջ մարդիկ ասում էին՝ «բջջային հեռախոսները կոչնչացնեն ամեն ինչ», իսկ 1800-ականներին մեծ հոդվածներ էին գրվում, թե ինչպես է հեռագրամեքենան կործանելու աշխարհը: Տեխնոլոգիան պարզ ազդեցություն ունի հասարակության վրա, սակայն այն կարող է նաեւ կործանարար լինել, օրինակ, ատոմային զենքը:
Կարծում եմ՝ սոցիալական մեդիան ընդհանուր առմամբ (բացառությամբ տվյալների գողության եւ հաքերության) աշխարհն ավելի լավն է դարձնում: Ֆեյսբուքի շնորհիվ ես անընդհատ կապի մեջ ընտանիքիս հետ, իսկ Թվիթերի միջոցով կարծես լսում եմ աշխարհի ձայնը: Սրանք ընդհանուր առմամբ դրական բաներ են:
- Շատերն ասում են, որ նորագույն տեխնոլոգիաներն էապես փոխել են մարդկային շփումը: Մարդիկ այլեւս չեն խոսում իրար հետ, նրանք միմյանց հետեւում են Ֆեյսբուքում կամ Թվիթերում, որպիսության մասին իմանում սոցցանցերում կատարված գրառումներից եւ այդպիսով կարիք չեն ունենում անձնապես հանդիպելու կամ շփվելու:
- Դա բացարձակ այդպես չէ: Իմ լավագույն ընկերուհին ապրում է Սիեթըլում, իսկ ես՝ կա՛մ Վեսթ Քոսթում, կա՛մ Սան Ֆրանցիսկոյում: Եթե հաջողվում է, տարեկան երեք անգամ հանդիպում ենք: Հանդիպման ժամանակ ընդհանուր առմամբ արդեն տեղյակ ենք լինում, թե ինչ է կատարվում մեզանից յուրաքանչյուրի կյանքում, եւ իրար հարցուփորձ անելու փոխարեն պարզապես զրուցում ենք:
Ոչինչ չի կարող փոխարինել դեմառդեմ շփմանը, եւ ոչինչ չի կարող լրացնել նման հաղորդակցությունը:
- Կարծիք կա, որ ֆեյսբուքյան «friend»՝ «ընկեր» բառը խեղաթյուրում է ընկերության իրական իմաստը:
- Թե՛ Ֆեյսբուքը, թե՛ այլոք (միայն Ֆեյսբուքին չեմ մեղադրում) չարաշահում են «ընկեր» բառը: Կարծում եմ՝ գիտակից մարդը հասկանում է տարբերությունը ընկերոջ եւ ֆեյսբուքյան «ընկերոջ» միջեւ: Մենք պարզապես նույն բառն ենք օգտագործում երկու դեպքում էլ: Բայց համաձայն եմ՝ այն մասամբ արժեզրկվում է:
Ասում են՝ Ալյասկայի էսկիմոսները 64 հոմանիշ ունեն «սառույցի» համար, իսկ մենք միայն մի բառ ենք օգտագործում՝ «սառույց»: Կարծում եմ՝ քանի դեռ մենք գիտակցում ենք դա, խնդիր չի առաջանա:
- Կարո՞ղ եք Ձեր օրն անցկացնել առանց շարժական սարքի կամ ինտերնետի:
- Ես կուզենայի օրս անցկացնել առանց հեռախոսի կամ ինտերնետի: Կինս ստիպում է այդպես վարվել, երբ գնում ենք հանգստանալու: Դա միանգամայն հնարավոր է, ժամանակ առ ժամանակ նաեւ բավական առողջարար: Իրականում մարդիկ չափից շատ են «կապի մեջ» տարբեր միջոցներով, կարծում եմ՝ պետք է որակը գերադասել քանակից: Մենք պետք է նախընտրենք բարձր արժեքն ու իսկապես կարեւոր կապերը:
- Սոցիալական ցանցերում մասնավոր կյանքի գաղտնիության հետ կապված մեծ մտահոգություն կա: Մարդիկ կարծում են՝ եթե «բաց» են սոցիալական ցանցերում, կորցնում են իրենց մասնավոր կյանքի գաղտնիությունը: Ի՞նչ եք կարծում՝ հնարավո՞ր է որոշակի հավասարակշռության գալ այս հարցում, թե՞ եթե անձը որոշել է գրանցվել Ֆեյսբուքում ու Թվիթերում, նա լռելյայն հրաժարվում է նաեւ իր մասնավոր կյանքի գաղտնիությունից:
- Մարդիկ չենք գիտակցում, որ Ֆեյսբուքում կամ Թվիթերում տեղադրված ինֆորմացիան անմիջապես արտահոսում է դեպի աշխարհ: Եվ այստեղ մենք անելիք ունենք. պետք է ավելի լավ կրթենք, թե ինչպես հաղորդակցվել այս նոր մեդիայում: Հիշու՞մ եք մի ժամանակ ասում էին՝ մի սեղմեք «պատասխանել բոլորին» կոճակը էլ. փոստում: Նույն բանը կատարվում է այստեղ: Պետք է այնպես անենք, որ մարդիկ իմանան՝ ինչպես ճիշտ օգտագործել մեդիայի այս տեսակը:
- Մեկ այլ մտահոգություն կա՝ կապված Վիքիփեդիայի հետ: Մարդիկ գիրք չեն կարդում, քանի որ գիտեն՝ միլիոնավոր թեմաների կարճ ամփոփագրերը կարող են գտնել Վիքիփեդիայում:
- Կարծում եմ՝ հիմնական խնդիրը սովորելու հանդեպ սերն է: Ծնողներս մանկուց են իմ մեջ սովորելու հանդեպ սեր սերմանել: Ամենակարեւորը բոլորի մեջ այդ սերը սերմանելն է եւ ընդունելը, որ աշխարհը փոխվում է:
Հնարավոր է՝ այսօր մարդիկ չեն կարդում այնքան, որքան նախորդ սերունդը, եւ գուցե դա լավ չէ, բայց ես չեմ կարծում, թե մենք պետք է ասենք՝ «մարդիկ դադարել են կարդալ, որովհետեւ այլեւս լավ մտադրություններ չունեն»: Հարցն այլ է՝ «արդյո՞ք մարդիկ դեռ սիրում են սովորել, թե՞ նրանք հանկարծակի պասիվացել են եւ պարզապես մարսում են ինֆորմացիան»:
- 10-15 տարի առաջ նախագահներն ու վարչապետները համարվում էին աշխարհի ամենաազդեցիկ եւ հզոր մարդիկ: Այսօր շատերը կասեն, որ աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը Թվիթերի փոխնախագահն է: Շատերը գտնում են, որ Թվիթերը «Արաբական գարնան» առանցքային գործոններից մեկն էր: Դուք Ձեզ ազդեցիկ համարու՞մ եք:
- Ես ինձ ազդեցիկ չեմ համարում: Երբ մարդիկ հարցնում են, թե ինձ դու՞ր է գալիս աշխատել Թվիթերում, կամ խնդրում են խոսել ինժեներների հետ, ովքեր ցանկանում են աշխատել մեզ մոտ, ես ասում եմ, որ Թվիթերում աշխատելը հրաշալի է երկու պատճառով:
Առաջին պատճառն այն է, որ այստեղ պետք է լուծել աշխարհի ամենաբարդ տեխնիկական խնդիրներից մեկը՝ ստեղծել հարթակ, որտեղ ամբողջ աշխարհը կկարողանա հանրային կերպով եւ իրական ժամանակի ռեժիմում հաղորդակցվել: Աշխատանքս, որքանով կարող եմ դատել, չի կարող երբեւէ ավարտված համարվել:
Հաջորդ պատճառն այն է, որ մենք աշխատում ենք մի բանի շուրջ, որն, ըստ էության, կարեւոր է աշխարհի համար: Մենք փոխել ենք աշխարհն ու հաղորդակցության ձեւը, տապալել ենք կառավարություններ: Երբ բնական աղետ է լինում, մարդիկ համախմբվում են այստեղ, երբ նրանք հաղթում են Օլիմպիական խաղերում, ինչ-որ բան տեղի է ունենում մեր հարթակում, ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը նույնպես խոստումնալից է լինելու Թվիթերում: Չկա որեւէ այլ հարթակ, որը հնարավորություն է տալիս լուծելու աներեւակայելիորեն բարդ տեխնիկական մարտահրավերներ եւ փոխելու աշխարհը:
Ես ինձ աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը չեմ համարում, բայց կարծում եմ՝ իմ թիմի պարտավորությունը երկրագնդի կարեւորագույն հարթակներից մեկը գործարկելն է: Եվ ես մեր գործը ձեւակերպում եմ հետեւյալ կերպ՝ «մեր պարտավորությունն է աշխարհին տալ այնպիսի Թվիթեր, որին այն արժանի է, իսկ աշխարհն արժանի է տեխնիկապես լավ վիճակում գտնվող, մշտապես հասանելի եւ հաղորդակցությունը ժողովրդավար դարձնող Թվիթերի: Դա մեր աշխատանքն է:

Фото: http://www.wired.com/
- Раффи, Вы выступали в Ереване с лекциями и семинарами, организованными центром ТУМО. Как Вы думаете, несмотря на географические и геополитические проблемы, у Армении есть шанс в сфере технологий?
- Я абсолютно в этом уверен. Полагаю, что технологическое пространство по определению децентрализовано: мы работаем над коммуникациями, а они повсеместны.
- Не секрет, что США и Силиконовая долина очень привлекательны для разработчиков и инженеров. Что можно сделать для того, чтобы специалисты не перебирались в США, а оставались и разрабатывали свой продукт в Армении?
- Конечно, легко желать переехать в Соединенные Штаты, где я буду платить вам определенную сумму денег за то, что вы продуктивно работаете на меня. Думаю, я нахожусь в уникальной ситуации, в которой могу позволить себе много платить. Тем не менее, полагаю, что можно добиться больших успехов и в Армении.
Вы слышите это все время - люди переезжают в Силиконовую долину, а потом через несколько лет уезжают оттуда, потому что там одновременно и есть и нет множество возможностей. Есть, потому что там миллионы стартапов и нет, потому что в крупных компаниях уже работает множество людей и пробиться туда очень сложно.
В Армении люди хотят оставаться ближе к своим семьям, им нравится их образ жизни, так что если мы сможем сфокусироваться на том, чтобы заставить географию «исчезнуть», а для этого есть интернет, то, конечно, есть шанс, что люди останутся и не будут искать причин для переезда.
- Что Вы чувствуете, будучи в Армении? У Вас есть ощущение того, что это Ваша историческая родина?
- Прошлой ночью я как раз говорил об том с женой (она британка). Я сказал, что у меня странное сочетание чувств: я одновременно ощущаю свою принадлежность к Армении и не ощущаю.
Я живу не в Лос-Анжелесе или в Бостоне, где есть большие армянские общины. Я работаю в Сан-Франциско, а моя семья живет в Питтсбурге, Пенсильвания. Тем не менее, я приехал в Армению и вижу, что здесь люди выглядят также, как я, говорят, как я (я говорю по-армянски не очень хорошо, но все понимаю). Здесь все немного странным образом кажется знакомым.
Будучи ребенком, я каждую пятницу ходил в армянскую школу, изучал историю, культуру и армянское наследие. Я американский гражданин, но осознаю, что являюсь носителем армянского наследия.
- Как Вы думаете, технологии, социальные сети, Twitter делают этот мир лучше?
- Думаю, есть множество вызовов, и мы находимся в процессе изменения мира. Я могу говорить только от имени Twitter, и думаю, что задачей Twitter является демократизация способов общения. Кто-то сказал однажды, что Twitter выравнивает пейзаж: размывает все здания и границы, и я могу видеть всех, с кем я говорю, и писать, что хочу. Полагаю, это хорошо, когда никто не может запретить что-либо говорить и, наоборот, каждый человек имеет право говорить все, что он хочет. В этом смысле, думаю, что Twitter действительно делает мир лучше.
Люди сегодня критикуют Google Glass, называя это вторжением в частную жизнь, но 20 лет назад люди говорили, что «сотовые телефоны могут уничтожить все», а в 1800-х годах были статьи о том, как телеграф уничтожит мир. У технологий есть очевидный эффект воздействия на общество, но, в целом, конечно, существует много способов, когда технологии могут сделать мир хуже, к примеру, ядерное оружие.
Те принципы и логика,  по которым работают социальные медиа, за исключением инцидентов наподобие кражи информации и хакерских взломов, делают мир лучше. Я больше связан с моими друзьями благодаря Facebook и посредством Twitter я могу слышать, о чем говорит мир.
- Многие говорят, что передовые технологии меняют суть человеческого общения. Люди больше не разговаривают друг с другом – они «видят» друг друга в Facebook или в Twitter и не испытывают более необходимости в реальных встречах и разговорах. Что Вы скажите об этом?
- Это совершенно не так. Моя лучшая подруга живет в Сиэттле, и я вижу ее, если повезет, три раза в год. Благодаря соцсетям у меня есть примерное представление о том, как у нее дела, поэтому, когда нам удается встретиться, мы просто говорим о настоящем и не тратим время на то, чтобы выяснить, что мы делали с момент прошлой встречи.
- Есть также мнение, что сам термин «друг», используемый в Facebook, искажает реальное значение дружбы.
- Действительно, Facebook и другие, не хочу винить в этом только Facebook, злоупотребляют термином «друг». Думаю, что если я говорю с умным человеком, то он знает, в чем разница между реальным другом и «другом» в Facebook. Мы просто используем одно и то же слово, и да, это частично умаляет его значение.
Говорят, эскимосы используют 64 слова для обозначения льда, а мы просто говорим «лед». Думаю, что пока мы осознаем это, мы можем справиться с этим.
- Вы можете провести день без мобильного устройства или интернета?
- Я бы с удовольствием провел день без мобильного телефона или интернета. Моя жена заставляет меня делать это всякий раз, когда мы едем отдыхать. Это абсолютно возможно, и необходимо периодически так поступать. Люди слишком связаны друг с другом разными нитями, и думаю, что они должны отдавать приоритет качеству общения над количеством.
- Существует много беспокойства по поводу конфиденциальности. Как вы думаете, можно найти какой-то баланс, или же, регистрируясь в Facebook или Twitter человек «по умолчанию» признает, что его  личная жизнь и конфиденциальность отныне не будут полноценными?
- Люди порой не понимают, что когда они высказываются в Facebook или Twitter, эта информация утекает в мир. Думаю, мы должны дать людям лучшее понимание того, как взаимодействовать в этом новом потоке информации. То же самое происходило с мобильными телефонами и электронной почтой. Помните, люди говорили, «не нажимайте кнопку «ответить всем»» в электронной почте? То же самое происходит и с социальными медиа. Мы просто должны убедиться в том, что общество действительно знает, как использовать их должным образом.
- Другое беспокойство касается того, что люди не читают книг, так как знают, что могут найти краткое описание практически любой темы в Википедии.
- Думаю, главным вопросом является вопрос любви и тяги к новым знаниям. Мои родители привили мне в юном возрасте любовь к познанию нового – вне зависимости от того, буду ли я познавать это из книг, интернета, или чего-то еще. Мы должны убедиться, что прививаем любовь к учебе, а затем адаптироваться к тому, что мир меняется. Люди, у которых есть страсть к учебе, захотят читать определенные вещи.
Они могут не хотеть читать столько, сколько прежние поколения, и, может быть, это нехорошо, но я принципиально не согласен с тем, когда говорят: «люди перестали читать, потому что их намерения снижаются» или что-то в этом духе.
- 10-15 лет назад президенты и премьер-министры считались самыми влиятельными людьми на земле. Сегодня многие могут сказать, что вице-президент Twitter - один из самых влиятельных людей в мире. Было много разговоров о том, что Twitter, к примеру, был одним из главных компонентов «Арабской весны». Вы сами считаете себя влиятельным человеком в современном мире?
- Я не думаю о себе как о влиятельном человеке. Но когда люди спрашивают меня -люблю ли я работать в Twitter или когда меня просят поговорить с инженерами, которые хотят работать у нас, я говорю им, что Twitter удивителен по двум причинам.
Во-первых, мы решаем одну из самых сложных технических проблем в мире - создать платформу, где весь мир разговаривает в режиме реального времени, невероятно трудно. Моя работа, насколько я понимаю, никогда не будет сделана до конца. Во-вторых, мы работаем над разработкой продукта, который затрагивает весь мир - менять мир, менять мышление людей, свергать правительства, праздновать выборы, объединять людей в борьбе против стихийных бедствий, выигрывать Олимпиаду или Кубок мира.
Чувствую ли я, что являюсь одним из самых влиятельных людей в мире? Нет, но я думаю, что ответственность моей команды заключается в том, что она запустила одну из самых важных платформ на планете. Мы должны дать миру Twitter, который всегда на высоте, всегда доступен и делает общение более демократичным. Это наша работа, и мы чувствуем ответственность за нее. Я не думаю об этом как о власти, я предпочитаю рассматривать это в категориях ответственности.