Լուսանկարը` http://www.wired.com/
- Դուք դասախոսություններ եք կարդացել Թումո կենտրոնի կազմակերպած աշխատաժողովների եւ սեմինարների ժամանակ: Ի՞նչ եք կարծում՝ անկախ բոլոր դժվարություններից՝ (ներառյալ աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական) Հայաստանը շանս ունի՞ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում:
- Միանգամայն: ՏՏ ոլորտն ապակենտրոնացված է` մենք աշխատում ենք հաղորդակցության վրա, իսկ հաղորդակցությունն ամենուր է:
- Գաղտնիք չէ, որ Միացյալ Նահանգները եւ մասնավորապես Սիլիկոնյան հովիտը շատ գրավիչ է ծրագրավորողների եւ ինժեներների համար: Ի՞նչ կարելի է անել, որպեսզի նրանք ԱՄՆ գնալու փոխարեն մնան Հայաստանում եւ իրենց գործունեությունը ծավալեն այստեղ:
- Հեշտ է ցանկանալ գնալ Միացյալ Նահանգներ, որտեղ մեծ գումարներ են վճարում արդյունավետ աշխատանքի դիմաց: Օրինակ, ես յուրահատուկ հնարավորություն ունեմ բավականին մեծ գումարներ վճարել: Այնուամենայնիվ, մի շարք փոքր նախագծեր կան, որոնք կարող են մեծ հաջողություններ ունենալ Հայաստանում:
Մարդիկ գնում են Սիլիկոնյան հովիտ եւ մի քանի տարի անց հետ են վերադառնում, քանի որ այնտեղ հնարավորությունները շատ չեն. արդեն իսկ բավականաչափ մարդ է աշխատում խոշոր ընկերություններում: Մյուս կողմից՝ Սիլիկոնյան հովտում բազմաթիվ հնարավորություններ կան, քանի որ միլիոնավոր սթարթափներ կան այնտեղ:
Հայաստանում մարդիկ ուզում են իրենց ընտանիքիներին մոտ լինել, նրանց դուր է գալիս իրենց կենսակերպը: Եվ եթե մենք կենտրոնանանք աշխարհագրության «վերացման» վրա, ինչը ինտերնետի նպատակն է, ապա, իհարկե, շանս կա, որ մարդիկ կմնան Հայաստանում եւ պատճառ չի լինի հեռանալու:
- Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում Հայաստանում: Զգու՞մ եք արդյոք, որ այն Ձեր պատմական հայրենիքն է:
- Անցյալ գիշեր հենց այդ մասին էի խոսում կնոջս հետ (նա բրիտանուհի է): Ասում էի՝ համակցված զգացում ունեմ, թե պատկանում եմ եւ միեւնույն ժամանակ չեմ պատկանում այս հողին:
Ես չեմ ապրում Լոս Անջելեսում կամ Բոստոնում, որտեղ հայկական մեծ համայնք կա: Աշխատում եմ Սան Ֆրանցիսկոյում, իսկ ընտանիքս ապրում է Փիթսբուրգում:
Այնուամենայնիվ, այստեղի մարդիկ ինձ նման են, նրանք ինձ նման են խոսում (ես հայերեն լավ չեմ խոսում, բայց հասկանում եմ): Պատկանելության տարօրինակ զգացում ունեմ, որովհետեւ այս ամենը եւ՛ հարազատ է, եւ՛ ոչ:
Երբ փոքր էի, ամեն ուրբաթ երեկոյան գնում էի հայկական դպրոց՝ Հայաստանի պատմությունը, մշակույթն ու ժառանգությունն ուսումնասիրելու համար: Հիմա երբ քայլում եմ փողոցում, կարծես տեսնում եմ այդ ամենը: Միեւնույն ես Ամերիկայի քաղաքացի եմ, ով լիովին տեղյակ է, որ հայկական ժառանգության կրողն է:
- Ի՞նչ եք կարծում՝ տեխնոլոգիաները, սոցիալական ցանցերն ու Թվիթերն աշխարհն ավելի լա՞վն են դարձնում:
- Կարծում եմ՝ բազմաթիվ մարտահրավերներ կան, եւ մենք աշխարհը փոխելու ընթացքում ենք: Կարող եմ խոսել մասնավորապես Թվիթերի մասին. կարծում եմ՝ Թվիթերի գործը (տարբեր կարծիքներ կան, թե որն է Թվիթերի գործը) հաղորդակցությունը ժողովրդավարացնելն է: Մի նկարիչ մի անգամ ասաց՝ Թվիթերը հավասարեցնում է լանդշաֆտը, վերացնում է բոլոր շենքերն ու սահմանները, եւ ես կարողանում եմ տեսնել, ում ուզում եմ, եւ խոսել, ում հետ ուզում եմ:
Մենք պետք է նաեւ քննադատության պատրաստ լինենք: Այսօր, օրինակ, քննադատում են Google Glass-ը, իբրեւ թե այն ներխուժում է մարդկանց անձնական կյանք: 20 տարի առաջ մարդիկ ասում էին՝ «բջջային հեռախոսները կոչնչացնեն ամեն ինչ», իսկ 1800-ականներին մեծ հոդվածներ էին գրվում, թե ինչպես է հեռագրամեքենան կործանելու աշխարհը: Տեխնոլոգիան պարզ ազդեցություն ունի հասարակության վրա, սակայն այն կարող է նաեւ կործանարար լինել, օրինակ, ատոմային զենքը:
Կարծում եմ՝ սոցիալական մեդիան ընդհանուր առմամբ (բացառությամբ տվյալների գողության եւ հաքերության) աշխարհն ավելի լավն է դարձնում: Ֆեյսբուքի շնորհիվ ես անընդհատ կապի մեջ ընտանիքիս հետ, իսկ Թվիթերի միջոցով կարծես լսում եմ աշխարհի ձայնը: Սրանք ընդհանուր առմամբ դրական բաներ են:
- Շատերն ասում են, որ նորագույն տեխնոլոգիաներն էապես փոխել են մարդկային շփումը: Մարդիկ այլեւս չեն խոսում իրար հետ, նրանք միմյանց հետեւում են Ֆեյսբուքում կամ Թվիթերում, որպիսության մասին իմանում սոցցանցերում կատարված գրառումներից եւ այդպիսով կարիք չեն ունենում անձնապես հանդիպելու կամ շփվելու:
- Դա բացարձակ այդպես չէ: Իմ լավագույն ընկերուհին ապրում է Սիեթըլում, իսկ ես՝ կա՛մ Վեսթ Քոսթում, կա՛մ Սան Ֆրանցիսկոյում: Եթե հաջողվում է, տարեկան երեք անգամ հանդիպում ենք: Հանդիպման ժամանակ ընդհանուր առմամբ արդեն տեղյակ ենք լինում, թե ինչ է կատարվում մեզանից յուրաքանչյուրի կյանքում, եւ իրար հարցուփորձ անելու փոխարեն պարզապես զրուցում ենք:
Ոչինչ չի կարող փոխարինել դեմառդեմ շփմանը, եւ ոչինչ չի կարող լրացնել նման հաղորդակցությունը:
- Կարծիք կա, որ ֆեյսբուքյան «friend»՝ «ընկեր» բառը խեղաթյուրում է ընկերության իրական իմաստը:
- Թե՛ Ֆեյսբուքը, թե՛ այլոք (միայն Ֆեյսբուքին չեմ մեղադրում) չարաշահում են «ընկեր» բառը: Կարծում եմ՝ գիտակից մարդը հասկանում է տարբերությունը ընկերոջ եւ ֆեյսբուքյան «ընկերոջ» միջեւ: Մենք պարզապես նույն բառն ենք օգտագործում երկու դեպքում էլ: Բայց համաձայն եմ՝ այն մասամբ արժեզրկվում է:
Ասում են՝ Ալյասկայի էսկիմոսները 64 հոմանիշ ունեն «սառույցի» համար, իսկ մենք միայն մի բառ ենք օգտագործում՝ «սառույց»: Կարծում եմ՝ քանի դեռ մենք գիտակցում ենք դա, խնդիր չի առաջանա:
- Կարո՞ղ եք Ձեր օրն անցկացնել առանց շարժական սարքի կամ ինտերնետի:
- Ես կուզենայի օրս անցկացնել առանց հեռախոսի կամ ինտերնետի: Կինս ստիպում է այդպես վարվել, երբ գնում ենք հանգստանալու: Դա միանգամայն հնարավոր է, ժամանակ առ ժամանակ նաեւ բավական առողջարար: Իրականում մարդիկ չափից շատ են «կապի մեջ» տարբեր միջոցներով, կարծում եմ՝ պետք է որակը գերադասել քանակից: Մենք պետք է նախընտրենք բարձր արժեքն ու իսկապես կարեւոր կապերը:
- Սոցիալական ցանցերում մասնավոր կյանքի գաղտնիության հետ կապված մեծ մտահոգություն կա: Մարդիկ կարծում են՝ եթե «բաց» են սոցիալական ցանցերում, կորցնում են իրենց մասնավոր կյանքի գաղտնիությունը: Ի՞նչ եք կարծում՝ հնարավո՞ր է որոշակի հավասարակշռության գալ այս հարցում, թե՞ եթե անձը որոշել է գրանցվել Ֆեյսբուքում ու Թվիթերում, նա լռելյայն հրաժարվում է նաեւ իր մասնավոր կյանքի գաղտնիությունից:
- Մարդիկ չենք գիտակցում, որ Ֆեյսբուքում կամ Թվիթերում տեղադրված ինֆորմացիան անմիջապես արտահոսում է դեպի աշխարհ: Եվ այստեղ մենք անելիք ունենք. պետք է ավելի լավ կրթենք, թե ինչպես հաղորդակցվել այս նոր մեդիայում: Հիշու՞մ եք մի ժամանակ ասում էին՝ մի սեղմեք «պատասխանել բոլորին» կոճակը էլ. փոստում: Նույն բանը կատարվում է այստեղ: Պետք է այնպես անենք, որ մարդիկ իմանան՝ ինչպես ճիշտ օգտագործել մեդիայի այս տեսակը:
- Մեկ այլ մտահոգություն կա՝ կապված Վիքիփեդիայի հետ: Մարդիկ գիրք չեն կարդում, քանի որ գիտեն՝ միլիոնավոր թեմաների կարճ ամփոփագրերը կարող են գտնել Վիքիփեդիայում:
- Կարծում եմ՝ հիմնական խնդիրը սովորելու հանդեպ սերն է: Ծնողներս մանկուց են իմ մեջ սովորելու հանդեպ սեր սերմանել: Ամենակարեւորը բոլորի մեջ այդ սերը սերմանելն է եւ ընդունելը, որ աշխարհը փոխվում է:
Հնարավոր է՝ այսօր մարդիկ չեն կարդում այնքան, որքան նախորդ սերունդը, եւ գուցե դա լավ չէ, բայց ես չեմ կարծում, թե մենք պետք է ասենք՝ «մարդիկ դադարել են կարդալ, որովհետեւ այլեւս լավ մտադրություններ չունեն»: Հարցն այլ է՝ «արդյո՞ք մարդիկ դեռ սիրում են սովորել, թե՞ նրանք հանկարծակի պասիվացել են եւ պարզապես մարսում են ինֆորմացիան»:
- 10-15 տարի առաջ նախագահներն ու վարչապետները համարվում էին աշխարհի ամենաազդեցիկ եւ հզոր մարդիկ: Այսօր շատերը կասեն, որ աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը Թվիթերի փոխնախագահն է: Շատերը գտնում են, որ Թվիթերը «Արաբական գարնան» առանցքային գործոններից մեկն էր: Դուք Ձեզ ազդեցիկ համարու՞մ եք:
- Ես ինձ ազդեցիկ չեմ համարում: Երբ մարդիկ հարցնում են, թե ինձ դու՞ր է գալիս աշխատել Թվիթերում, կամ խնդրում են խոսել ինժեներների հետ, ովքեր ցանկանում են աշխատել մեզ մոտ, ես ասում եմ, որ Թվիթերում աշխատելը հրաշալի է երկու պատճառով:
Առաջին պատճառն այն է, որ այստեղ պետք է լուծել աշխարհի ամենաբարդ տեխնիկական խնդիրներից մեկը՝ ստեղծել հարթակ, որտեղ ամբողջ աշխարհը կկարողանա հանրային կերպով եւ իրական ժամանակի ռեժիմում հաղորդակցվել: Աշխատանքս, որքանով կարող եմ դատել, չի կարող երբեւէ ավարտված համարվել:
Հաջորդ պատճառն այն է, որ մենք աշխատում ենք մի բանի շուրջ, որն, ըստ էության, կարեւոր է աշխարհի համար: Մենք փոխել ենք աշխարհն ու հաղորդակցության ձեւը, տապալել ենք կառավարություններ: Երբ բնական աղետ է լինում, մարդիկ համախմբվում են այստեղ, երբ նրանք հաղթում են Օլիմպիական խաղերում, ինչ-որ բան տեղի է ունենում մեր հարթակում, ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը նույնպես խոստումնալից է լինելու Թվիթերում: Չկա որեւէ այլ հարթակ, որը հնարավորություն է տալիս լուծելու աներեւակայելիորեն բարդ տեխնիկական մարտահրավերներ եւ փոխելու աշխարհը:
Ես ինձ աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը չեմ համարում, բայց կարծում եմ՝ իմ թիմի պարտավորությունը երկրագնդի կարեւորագույն հարթակներից մեկը գործարկելն է: Եվ ես մեր գործը ձեւակերպում եմ հետեւյալ կերպ՝ «մեր պարտավորությունն է աշխարհին տալ այնպիսի Թվիթեր, որին այն արժանի է, իսկ աշխարհն արժանի է տեխնիկապես լավ վիճակում գտնվող, մշտապես հասանելի եւ հաղորդակցությունը ժողովրդավար դարձնող Թվիթերի: Դա մեր աշխատանքն է:

Photo: http://www.wired.com/
- Raffi, you gave a talk at workshops and seminars organized by TUMO Center. Do you think that despite all the difficulties (including geographical and geopolitical) Armenia has a chance in the IT sphere?
- Absolutely. I think that the IT space is by definition decentralized. We work on communication and communication is supposed to be a thing that can’t go away.
- It’s no secret that the United States, particularly the Silicon Valley, is very attractive for software developers and engineers. What should be done to make these people  stay in Armenia instead of moving to the US and develop their products here?
- Well, it’s easy to want to go to the United States where I’ll pay you a particular sum of money to work for me effectively. I think I’m in a unique situation where I can pay a lot of money. However, you still see a bunch of small and maybe becoming larger successes over here in Armenia.
People move to the Silicon Valley and then in a few years they leave because there aren’t a lot of opportunities, since there are already a lot of people working in the bigger companies. And on the other hand, there are a lot of opportunities, since there are millions of startups out there.
Here in Armenia people want to stay close to their families, they like their lifestyles. So if we can focus on just making the geography disappear, which is the goal of the Internet, then, of course, there is a chance, and of course, people will stay and there will be no reason to move.
- How do you feel in Armenia? Do you feel that this is your historical homeland?
- Last night, I was coincidentally talking about it to my wife (she is British) and I said there is just a combination of feelings like I belong and I don’t belong here.
I don’t live in Los Angeles or in Boston where there is a big Armenian community. I go to work in San Francisco and my family lives in Pittsburgh, Pennsylvania. However, I come here and people look like me, people speak like me (I don’t speak it well, but I understand it still from my childhood). So there is that weird sense of belonging because it’s weirdly familiar even though it’s not.
When I was growing up I went to an Armenian school every Friday night to learn history, culture and heritage, and walking around seems like you see those things. But at the same time I am an American citizen and I am fully aware that I have Armenian heritage.
- Do you think technology, social networks and Twitter make this world a better place?
- I think there are many challenges, and I think we are changing the world in the process. I can speak for Twitter specifically. I think Twitter’s job (we have many opinions on what Twitter’s job is) is to democratize the way we can all speak to each other. There is an artist who once said that the thing Twitter does is it flattens the landscape, it takes away all the buildings and borders, and what I can do is just see everyone I talk to and everyone I want. And I think it’s fundamentally a better place for us to live in. No one can tell anyone not to say anything and everyone has the right to say anything they want.
We are bound to get some stuff wrong, some stuff right. People criticize Google Glass these days as like it’s privacy invading so on. 20 years ago people would be like “oh- cell-phones-can-destroy-everything”, and there were huge articles on how the telegraph was going to destroy the world in the 1800s. So technology has this plain effect with the society but in general there are many ways that technology can make the world a worse place - nuclear weapons, for example.
I think the way the social media works, except for accidents, stealing data and hackers, it generally makes the world a better place. I feel more connected with my family because of Facebook and I feel like I can listen to the world through Twitter. These are generally good things.
- Many people say this advanced technology changes the whole essence of human communication. People do not talk to each other anymore, they follow their friends on Facebook or Twitter, learn how they are doing via their posts and thereby find it unnecessary to meet and talk in person.
- It’s absolutely not true. My best friend in the world lives in Seattle and I live either in West Coast or San Francisco. I see her, if I am lucky, three times a year. I have a familiar sense of how her world is going, so when we see each other, we go right back to where we started because I already know generally what’s going on in her life. So, nothing supplants face to face communication and nothing supplements that kind of contact.
- There is an opinion that the very term “friend” thatis used on Facebook distorts the true meaning of friendship.
- I think Facebook and others (I won’t just blame it on Facebook) have overused the term “friend”. I think if I talk to an intelligent person, they know what the difference between a friend and a “Facebook friend” is. We just accidentally use the same word. And yes, it partially demeans it.
There is a comment that Eskimos in Alaska use 64 words for “ice” and we just say “ice”. I think as long as we are conscious of it, we can manage this.
- Can you spend a day without a mobile device or Internet?
- I would love to spend a day without a mobile phone or Internet. My wife makes me do this whenever I go on vacation. Yes, I think it’s absolutely possible, and I think it’s probably a healthy thing to do once in a while. In fact, I would say people are too connected in a bunch of different ways and I think they should manage quality over quantity. We have to make sure we have high value and really good connections.
- There is a lot of concern about privacy. People think that by going public on social networks they lose their privacy. Do you think some balance can be found here, or if one decides to go on Facebook or Twitter they by default give up on privacy?
- People don’t realize that when they are saying something on Facebook or Twitter, that information is leaking effectively to the world. So I actually do think we need to give some better education to people on how to interact over this new media. I think that’s exactly what happened with the cell-phones and e-mails. Do you remember people say don’t hit the “reply all” button on e-mail? The exact thing is happening with this media. And I think it’s all on us to make sure that the society knows how to use them properly.
- Another concern refers to Wikipedia. People don’t read books as they know they can find the short summaries for millions of topics on Wikipedia.
- I think the main issue is the love of learning. One of the things my parents instilled in me when I was younger is that I love to learn things; whether I learn from books, from the Internet or by building something. I think we should most importantly make sure we instill the love of learning in everybody, and then adapt in the way the world is changing. I think people with love of learning will want to read certain things.
They may not want to read as much as previous generations, and it may not be okay, but I think, fundamentally, we shouldn’t be saying “oh, people have stopped reading because their intentions are going down” or something like that. The question is do people still love to learn, or have they become passive all of a sudden and are just digesting information?
- 10-15 years ago Presidents and Prime Ministers were regarded as the most powerful people in the world. Today many would say that the Vice President of Twitter is one of those powerful people. It is widely speculated that without this social media the world wouldn’t change much.Many claim that Twitter was one of the major components of the “Arab Spring”. Do you consider yourself powerful person in the modern world?
- Well, I don’t think of myself as powerful. Whenever people ask me if I love working at Twitter or when I am asked to talk to specifically engineers who want to come to work at Twitter, I tell them it’s amazing for two reasons.
The first is that it has some of the world’s hardest technical problems to be solved, making a platform an entire world can converse in public and in real time is incredibly hard. My work, as far as I can tell, will never be done. The second is that we work on a product that the world fundamentally cares about. We have changed the world, the way that people talk, we have toppled governments, we celebrate elections, when there is a natural disaster people rally, when people win the Olympics, something happens, the Futball World Cup will be amazing on Twitter, so like there is no other platform and there is no other opportunity to have both an incredibly hard technical challenge and fundamentally change the world.
So do I feel like one of the world’s most powerful persons? No. But I do think my team’s responsibility is to run around the world one of the most important platforms in the planet, so the way I phrase it to my team is it’s actually our responsibility to give the world the Twitter it deserves and it deserves one that’s always up, always accessible, always making communication democratic. It’s our job and we have the responsibility and the opportunity to do that. So if you think that’s power, then we could really screw this up badly, but I don’t choose to think of it as power, I choose to think of it as responsibility and opportunity to make sure this thing works.