Հովարդ Սթիվենսոն. «Հուսով ենք, որ Հայաստանում օրինակելի հանք շահագործելու հնարավորություն կունենանք» - Mediamax.am
8598 դիտում
Հովարդ Սթիվենսոն. «Հուսով ենք, որ Հայաստանում օրինակելի հանք շահագործելու հնարավորություն կունենանք»
Լուսանկարը` Lydian
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Lydian International ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի հետ
- Որպես Լիդիան Ինթերնեյշնլի նոր գլխավոր գործադիր տնօրեն` որո՞նք եք համարում ընկերության եւ Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի առաջնային մարտահրավերներն ու հնարավորությունները:
- Որպես նոր (Greenfield) նախագիծ իրականացնող հանքարդյունաբերական ընկերություն, մենք հնարավորություն ունենք իրականացնել այնպիսի ծրագիր, որից կօգտվեն բոլոր շահառուները՝ ներառյալ երկիրը, հարակից համայնքներն ու ընկերության բաժնետերերը:
Ինչ վերաբերում է մարտահրավերներին, ընկերությունը նախորդ տարի ստիպված եղավ տեղափոխել կույտային տարալվացման հարթակի (Heap Leach Facility) տեղադիրքը, քանի որ կառավարության կայացրած որոշումը սահմանափակում էր դրա կառուցման հնարավորությունը նախապես ընտրված վայրում:
Այդ պատճառով ստիպված եղանք թարմացնել տեխնիկա-տնտեսական հաշվարկները եւ բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատականը, ինչի վրա ներկայումս աշխատում ենք: Երբ այս աշխատանքներն ավարտին հասցվեն, կշարունակվեն ծրագրի ֆինանսավորման եւ զարգացման աշխատանքները: Հուսով ենք՝ գերժամանակակից բնապահպանական կառավարմամբ օրինակելի հանք շահագործելու հնարավորությունն իրականություն դարձնել:
- Կույտային տարալվացման հարթակի վայրը եւ դրա հնարավոր ազդեցությունը Սեւանա լճի վրա մի շարք բնապահպանական խմբերի մտահոգության հիմնական պատճառներից էին: Արդյո՞ք կույտային տարալվացման տեղադիրքի տեղափոխումը ենթադրում է, որ բնապահպանները մտահոգվելու պատճառ այլեւս չունեն:
- Մենք չենք ակնկալում, որ նրանց բոլոր հարցերն ու մտահոգություններն ամբողջությամբ սպառված են: Կարծում եմ՝ կլինեն որոշ հարցեր, որոնց շուրջ շահագրգիռ կողմերը կշարունակեն մտահոգություն հայտնել: Ուզում ենք հավաստիացնել, որ լսում ենք բոլոր տեսակետները, հաշվի ենք առնում բոլոր մտահոգությունները եւ փորձում ենք պատասխանել դրանց: Մասնավորապես, այս խնդրի առնչությամբ կարող ենք միայն վերահաստատել մեր այն համոզմունքը, որ  կույտային տարալվացման հարթակի նախկին տեղադիրքը նույնքան անվտանգ էր, որքան նորը: Միեւնույն ժամանակ, մենք հասկանում ենք, որ կառավարությունը հարկ է համարել արձագանքել որոշ մարդկանց մտահոգություններին: Այսպիսով` Սևանի ազդեցության գոտին ընդլայնվեց, եւ մենք ստիպված եղանք տեղափոխել ենթակառուցվածքները: Հիմա այն ամբողջովին դուրս է Սեւանի որեւէ գոտուց, ներառյալ՝ ոչ անմիջական ազդեցության գոտին: Այնուամենայնիվ, ցանկանում եմ շեշտել, որ Լիդիանն ու Գեոթիմն արդեն ավելի քան 4 միլիոն դոլար են ծախսել, որպեսզի լավագույն միջազգային խորհրդատվական ընկերությունները գնահատեն բոլոր ռիսկերը եւ դրանց կառավարման բոլոր միջոցառումները ներառեն նախագծում:
Ժամանակակից կույտային տարալվացման հարթակներն անվտանգ են գործում շատ ավելի դժվար կառավարելի միջավայրերում. դրանք այնպես են նախագծված, որպեսզի գործունեության ընթացքում ազդեցություն չթողնեն շրջակա միջավայրի վրա` զգալի արտահոսքի ցանկացած հավանականությունը հասցնելով զրոյի:
Այսպես է կույտային տարալվացումը նախագծվում ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ավստրալիայում եւ այլ երկրներում: Լիդիանը Հայաստանում առաջինը կներդնի այս ժամանակակից տեխնոլոգիան, որը պոչամբարների առկայություն չի ենթադրում:
- Մտահոգություններից մեկն էլ Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի հնարավոր ազդեցությունն է Ջերմուկի վրա:
- Դա հասկանալի մտահոգություն է: Մենք նաեւ հասկանում ենք, որ անվտանգությանն առնչվող երաշխիքները, որոնք տալիս է ընկերությունը, բավարար չեն շահագրգիռ կողմերի մտահոգությունները վերացնելու համար: Ահա թե ինչու նախապես հրապարակեցինք Ջերմուկի վրա ազդեցության նախնական գնահատականը, թեեւ Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատականը (ԲՍԱԳ) դեռեւս ավարտված չէ: Նախնական զեկույցները՝ կապված փոշու, ստորգետնյա ջրերի, աղմուկի եւ այլ մտահոգությունների հետ, հասանելի են Գեոթիմի կայքում: Սա զուտ գիտական հետազոտություն է` իրականացված միջազգային անկախ խորհրդատվական ընկերությունների կողմից, որոնք ավելի քան հարյուր տարվա փորձ եւ մեծ հեղինակություն ունեն: Տարիների ընթացքում արված հետազոտությունները պարզել են, որ Ջերմուկի վրա պոտենցիալ բնապահպանական անբարենպաստ ազդեցություն չի կարող լինել:
Պարզ ասեմ. եթե հետազոտությունները ցույց տային, որ գոյություն ունի նման վտանգ, ծրագիրը երբեք չէր կարողանա միջազգային ֆինանսավորում ստանալ: Այդպիսին են միջազգային չափանիշները ժամանակակից հանքարդյունաբերության ոլորտում: Այնուամենայնիվ, մենք հասկանում ենք բոլոր մտահոգությունները եւ բաց ենք շահառուներին անհանգստացնող հարցերի շուրջ հետագա քննարկումների համար:
- Արդյո՞ք հանքը կարող է շահագործվել` գտնվելով առողջարանային քաղաքի կողքին:
- Նախորդ տարի Լիդիանը Ամուլսարի ազդակիր համայնքների ղեկավարներին առաջարկեց այցելել ԱՄՆ-ի Կոլորադո նահանգի հանքային աղբյուրների առողջարանների կողքին շահագործվող որոշ հանքեր: Ի դեպ, ինքս այդ շրջանից եմ: Այդ հանքերն արդեն մի քանի տասնամյակ անվտանգ գործում եւ տնտեսական դրական ազդեցություն են թողնում շրջակա համայնքների վրա: Այդպիսի օրինակներ կան ամբողջ աշխարհում: Անվտանգ եւ ժամանակակից հանքերը տնտեսական օգուտ են բերում, օգնում են ենթակառուցվածքների զարգացմանը եւ նպաստում են այլ ոլորտների (այդ թվում` տուրիզմի) կայացմանը: Այնպես որ, այո, դա հնարավոր եւ ամբողջովին իրագործելի է ժամանակակից տեխնոլոգիաների եւ առկա հնարավորությունների պայմաններում:
- Ընկերությունը միշտ վստահեցրել է, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի բնապահպանական կառավարումը կիրականացնի միջազգային  լավագույն փորձին համապատասխան: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով նախկին ԽՍՀՄ երկրներում հանքարդյունաբերության բնապահպանական կառավարման փորձը, մտահոգությունները դեռեւս շատ են, իսկ երաշխիքներին գրեթե չեն հավատում:
- Դա լիովին հասկանալի է, եւ բանավեճերն այս հարցերի շուրջ ողջունելի են: Իրականում հենց այդ առողջ բանավեճն  է զարգացած երկրներում բարձրացրել նշաձողը: Իսկ զարգացող երկրներում բազմաթիվ ֆինանսական հաստատություններ, ինչպես Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն եւ այլ ինստիտուտներ, որոնք մեր բաժնետերերն են եւ պոտենցիալ վարկատուները, հաստատել են մի շարք օրենքներ եւ ուղեցույցներ` ապահովելու ծրագրերի պատասխանատու իրականացումը:
Հասկանում եմ, որ զարգացող երկրներում այս սկզբունքները կիրառելու շարժառիթների նկատմամբ որոշակի թերահավատություն կա: Բայց աշխարհը փոփոխվում է, սոցիալական ու էկոլոգիական պատասխանատվության եւ հաշվետվողականության առավել մեծ պահանջ կա: Երկիր մոլորակը չափազանց փոքր է խնդիրներն աշխարհի մի ծայրից մյուսը տեղափոխելու համար: Այնպես որ, խոշոր վարկային կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ բազմաթիվ միջազգային ընկերություններ, պարտավորվել են հավատարիմ մնալ երկրների օրենսդրություններին եւ կանոնակարգերին` կիրառելով միջազգային լավագույն փորձը՝ դրանով ապահովելով մոլորակի կայունությունը:
Ցավոք, շատ այլ դեպքերում, երբ չեն գործում միջազգային չափորոշիչները, լուրջ խնդիրներ են առաջանում: Եվ դրանք կարող են լուծվել հասարակության ճնշման եւ ոլորտի չափանիշների բարձրացման միջոցով եւ ոչ միայն հանքարդյունաբերության մեջ:
-Ձեր ընկերությունը մշտապես շեշտել է Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի կարեւորությունը միջազգային ներդրողների ուշադրությունը Հայաստանի վրա գրավելու տեսանկյունից: Դուք նոր եք սկսում աշխատել ընկերությունում. ըստ Ձեզ՝ ինչքանո՞վ է այս նախագիծը եւ առհասարակ Հայաստանը հետաքրքիր ներդրողների համար:
- Նույնիսկ ավանդական հանքարդյունաբերական երկրներ համարվող Կանադան, Ավստրալիան, Բրազիլիան եւ Չիլին մեծ ջանքեր են գործադրում ներդրողներին գրավելու համար: Հետախուզական փուլը թանկ նախաձեռնություն է, որը միշտ չէ, որ արդյունավետ է լինում: Բացի այդ՝ շատ չեն այն միջազգային ներդրողները, որոնք ցանկություն ունեն ներդրումներ կատարել: Ամուլսարի ծրագիրն այս առումով բավական հաջող էր Լիդիանի գործադրած մեծ ջանքերի շնորհիվ: Ընկերությունը Հայաստանը եւ ծրագիրը ներկայացրեց տարբեր կոնֆերանսներին եւ միջոցառումներին: Հարկ է նշել, որ ներդրումների ներգրավումը ենթադրում է  նաեւ ճիշտ հավասարակշռություն գտնել ներդրողների՝ ներդրումները վերադարձնելու ակնկալիքների եւ բոլոր շահագրգիռ կողմերի շահերի միջեւ:
- Արդյոք այդ  հավասարակշռությունը հնարավո՞ր է:
- Դա է տնտեսական հաջողության գաղտնիքը: Ինչ վերաբերում է հանքարդյունաբերությանն ընդհանրապես, զարգացող տնտեսությունների մի շարք օրինակներ կան, որտեղ աճը հնարավոր է դարձել հիմնականում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի եւ հանքարդյունաբերության ոլորտում կատարվող ներդրումների բազմապատկման էֆեկտի շնորհիվ: Հարկերը, աշխատատեղերը, հողի հարկերը, տեղի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությունների ներգրավումը նպաստում են տնտեսական աճին: Հանքարդյունաբերության ոլորտի յուրաքանչյուր ուղղակի աշխատատեղի շնորհիվ ստեղծվում են 3-5 անուղղակի աշխատատեղեր: Թեեւ ծրագիրը դեռեւս շահագործման փուլում չէ, Ամուլսարում արդեն աջակցում ենք տեղական մի քանի փոքր եւ միջին բիզնեսների, որոնք փոխադրման եւ մատակարարման ծառայություններ են մատուցում: Երբ սկսվի հանքի շահագործումը, այս դրական ազդեցությունը զգալիորեն կավելանա: Կստեղծվեն ավելի քան 1500 աշխատատեղ շինարարության փուլում եւ 500՝ շահագործման ողջ ընթացքում:
Մեկ այլ օրինակ է հողի հարկը: Նախորդ տարի մենք ավելի քան 200 միլիոն դրամ ենք տրամադրել Գորայքի, Սարավանի եւ Գնդեվազի տեղական բյուջեներին: Կարիք չկա շեշտելու, որ երբ Ամուլսարի հանքը սկսի շահագործվել, տնտեսական ազդեցությունն էական կլինի ոչ միայն տվյալ շրջանի, այլեւ ամբողջ երկրի համար:
- Ո՞րն է հաջողված նախագծի չափանիշը:
- Այսօր հաջողված է համարվում այն նախագիծը, որը ներառում է նորագույն մեթոդներով ապահովված անվտանգություն ու բնապահպանական կառավարում եւ գործում է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքների շրջանակներում: Նախագիծ, որը թե՛ եկամտաբեր է թե՛ նաեւ օրինակելի այդ ցուցանիշների առումով: Հանքարդյունաբերությունը առնչվում է ամենատարբեր կողմերին ` կառավարություններ, համայնքներ, ներդրողներ, հասարակության տարբեր շերտեր: Գնալով ավելի է մեծանում բոլոր շահագրգիռ կողմերի ակնկալիքները արդարացնելու պահանջը: Սա բարդ մարտահրավեր է, բայց դրական արդյունքները գոհացնող են: Հուսով եմ, որ Ամուլսարի ծրագիրն ի վերջո կհասնի այդ նպատակին: Մեր նպատակն է ունենալ լավ բիզնես նախագիծ, որից կշահեն ծրագրին այս կամ այն կերպ առնչվող բոլոր շահագրգիռ կողմերը:

“Hopefully, we will have the opportunity to build a truly exemplary mine in Armenia” - Mediamax.am
- As the new CEO of Lydian International what do you see as primary challenges and opportunities for the company and Amulsar project?
- As for any mining company developing a Greenfield project, the opportunity is to build a mine that will benefit all the stakeholders including the host country, the surrounding communities and the Lydian shareholders.
As for specific challenges, last year the company had to move the Heap Leach Facility location because of the government decision restricting the possibility of building the HLF on the previously selected site. This means we had to update the feasibility study and the environmental and social impact assessment that we are working on now. After these works are completed we will proceed with the financing and development of the project and hopefully have the opportunity to build a truly exemplary mine with the most modern environmental management.
- The HLF location and its possible impact on Sevan was one of the outspoken issues for some environmental groups. Does moving the Heap Leach location mean there shouldn’t be any further concerns on behalf of the environmentalists?
- We do not expect that all of their questions and concerns are addressed fully yet. I believe there will continue to be issues that some of the stakeholders will be concerned about. We want to assure everyone that we will listen to all the voices, take all the concerns seriously and aim at answering all of them.  As for this particular issue, we can only reaffirm that we believe the previous location of the Heap Leach Facility was just as safe as is the new one. But we also recognize that some people had concerns which the Government felt it was important to deal with. The Sevan impact zone was expanded and we had to move the infrastructure. Now it is completely out of any, including non-immediate impact zone. However, I want to emphasize that Lydian and Geoteam have already spent over 4 mln USD to get the best international consulting companies to assess all the risks and put all the mitigation measures in the design. Modern Heap Leach facilities operate safely in much more challenging environments and they are designed in a way that has no discharge to the environment during operations and brings down to zero any possibility of major leakage to the natural environment. This is how Heap Leaching works in the US, Canada, Australia and so on. Lydian will be the first to bring this modern technology that doesn’t imply a tailings dump to Armenia.
- Another concern is Jermuk and the Amulsar project’s impact on Jermuk.
- That is an understandable concern. We also understand that plain assurances of safety coming from the company are not enough to address the concerns. That is why preliminary reports on Jermuk that were part of our independent Environmental and Social Impact Assessment were disclosed to the public, though the full ESIA hasn’t been completed yet. The preliminary reports on all concerns including dust, ground waters, noise, etc are available on Geoteam website. This is pure scientific research carried out by International independent consultancies that have over 100 years of experience and strong reputations. Years of research have revealed no potential adverse environmental impact on Jermuk. Let me put it straight. If the studies had indicated any potential of any adverse impact the project would never be able to secure international funding. That’s how international standards in modern mining are implemented. However, we do understand the concerns and are open to further discuss anything that may bother the stakeholders.
- But can a mining project exist next to a resort town?
- Last year Lydian offered the mayors of Amulsar affected communities a trip to some of mines operating next to mineral springs resorts in the US, Colorado, where I come from. They operate safely for decades in the US and benefit these communities economically. There are such examples all over the world- safe and modern mines bringing economic benefits, helping the development of infrastructure and other industries, including tourism. So yes, it is possible and quite doable given modern technologies and opportunities.
- The company management has always assured that the Amulsar project environmental management will be carried out in line with industry best practice. However, considering poor track record of mining industry in the post Soviet countries the concerns are still strong and there is little belief in these assurances.
- That is quite understandable. And the debate on these issues should be welcomed. In fact it is the healthy debate that has raised the bar for the industry in the developed countries. For the developing countries many lending institutions like IFC and EBRD and other banks, that are our shareholders and potential lenders have established a set of rules and guidelines to make sure the projects are carried out in responsible manner. I assume there is some skepticism about the motivations to apply these principles in the developing countries.  But the world is changing and there is more demand for social and environmental responsibility and accountability. The planet is too small to push the problems from one corner of the world to another. So there is a commitment on behalf of major lending organizations as well as many international companies to adhere to all the country’s laws and regulations while applying international best practices to ensure the sustainability of the planet, not just parts of it. Unfortunately in many other cases, where no international standards are involved there are serious issues to address. And those can be addressed by the pressure of the society and by raising the bar for the industries and not only in mining.
- The company has always emphasized the importance of the Amulsar project in terms of bringing Armenia into international investment spotlight. You are new to the company, how attractive you think the project and Armenia is for the investors.
- Even traditional mining destinations like Canada, Australia, Brazil, Chile are putting a lot of effort to attract investments. Exploration is a very costly enterprise that doesn’t always deliver results and not many international investors are willing to invest in unknown destinations. Amulsar project has been very successful in this sense thanks to a lot of effort performed by Lydian presenting Armenia and the project in various conferences and events. Attracting investment also means finding the right balance in meeting investors expectations of the return on their investments and benefitting all stakeholders engaged.
- Is that balance possible?
- That is how successful economies function. As for mining in particular, there are several examples of emerging economies where growth has become possible largely due to favorable investment climate and multiplier effect mining investments have on the economies. Taxes, employment, local land taxes, service contracts to local SMEs all contribute to economic growth. For every direct job in mining 3 to 5 indirect jobs are created. In Amulsar, although the project hasn’t entered the construction or production phase yet, we are already supporting several small and medium businesses locally that provide services such as transportation or supply. This will grow significantly when we start to build the mine, providing  around 1500 jobs during the construction period and around 500 jobs throughout life of the mine. . Another example is the land tax. Last year we have contributed more than 200 m. AMD to the local budgets of Gorayk, Saravan and Gndevaz. No need to emphasize that when Amulsar starts operating the economic impact will be significant not only for the region but for the country as a whole.
- What would you consider success for the project?
- A successful project nowadays is a project with a state-of-the art safety and environmental management, with strong corporate social responsibility performance, a project that is profitable and also exemplary in terms of these indicators. Mining involves so many people; governments, communities, investors, different layers of the society. It is increasingly demanded to meet all these constituencies’ expectations. That is a difficult challenge but a rewarding one. I very much hope that Amulsar will eventually reach that goal. That is what we will be aiming at- a good business project, benefitting the people involved.