Ռազմիկ Փանոսյան. Դասական սփյուռքի արմատները Արեւմտյան Հայաստանում են - Mediamax.am
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ, որոնց միջոցով փորձելու ենք տարբեր կարծիքներ հավաքել այն մասին, թե արդյոք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը: Կանադահայ Ռազմիկ Փանոսյանը քաղաքագիտության դոկտորի կոչում է ստացել Լոնդոնի Տնտեսագիտության համալսարանում: Նա 2006թ. Կոլումբիայի համալսարանի հրատարակած The Armenians: From Kings and Priests to Merchants and Commissars աշխատության հեղինակն է:
2014թ. հոկտեմբերին Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի նախաձեռնությամբ Լիսաբոնում հավաքվեցին մի քանի տասնյակ հայ մտավորականներ՝ աշխարհի տարբեր մասերից, որպեսզի քննարկեն, թե ինչ է սպասվում հայերին 2115 թվականին:
- Ինչպիսի՞ն է լինելու 2015 թվականի ապրիլի 25-ը: Արդյոք այն կարո՞ղ է նոր սկիզբ խորհրդանշել, որի միջոցով Հայաստանն ու Սփյուռքը կփորձեն նոր հայացք գցել իրենց ապագային:
- Ապրիլի 25-ը միաժամանակ եւ շարունակություն, եւ նոր սկիզբ է լինելու:
Շարունակություն է լինելու այն իմաստով, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո մեզ սպասելու են նույն հարցերն ու մարտահրավերները: Մյուս կողմից, բավական տարբեր է լինելու, որովհետեւ եթե մենք մեզ հարցնենք՝ «հիմա ի՞նչ», դրա հստակ պատասխանն այսօր չունենք ոչ Հայաստանում, ոչ էլ Սփյուռքում:
Ապրիլի 25-ի խորհրդանշական իմաստն այն է, որ մտածենք 2115-ի մասին:
Անշուշտ, տարբեր մոտեցումներ ու կարծիքներ կլինեն: Կարծում եմ` պետք է  ղեկավարությունը եւ ժողովուրդը միասին քննարկեն՝ որը պետք է լինի հաջորդ քայլը: Որպես երկիր եւ ժողովուրդ ո՞ր ուղղությամբ պետք է գնանք: Բնական է, որ Սփյուռքի եւ Հայաստանի տարբեր կառույցների, կուսակցությունների կարծիքները տարբեր կլինեն, բայց պետք է նվազագույնը համաձայնության գալ հիմնական հարցերի շուրջ, որոնք վաղուց լուծման են սպասում, եւ շատ ավելի լավ, եթե կարելի լինի գտնել հիմնական համաձայնության կետեր: Հարցերի պատասխանները կարող են տարբեր լինել, բայց գոնե փորձենք համաձայն լինել, թե ինչ հարցեր են մեր ազգին հուզում:
- Բայց Հայաստանում եւ Սփյուռքում այդ հարցերի շուրջ մտավոր բանավեճ չի ծավալվում: Բոլորը կարծես զբաղված են կարճաժամկետ հարցերի լուծմամբ եւ ապագայի տեսլականի մասին քննարկում չկա:
- Կարծում եմ, որ մեկ միասնական տեսլականի որոնումը ճիշտ չէ: Մենք որպես ժողովուրդ կարող ենք մի քանիսը ունենալ. բազմակողմանի ժողովուրդ ենք: Բայց իսկապես պետք է հեռուն տեսնենք, ապագայի մասին մտածենք: Մեր նախաձեռնության փափագը հենց դա է, որ կարողանանք օգնական լինել այդ տեսլականները պատրաստելու գործում:
Հասկանալի է, որ հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում անընդհատ կլսենք 100-ամյակի մասին: Բայց դրանից հետո պետք է մտածենք` ուր ենք ուզում գնալ: Սփյուռքի կազմակերպություններից մի քանիսը փորձում են տարբերակներ գտնել: Հուսամ` Հայաստանի կառավարությունն էլ է մտածում  այդ մասին եւ ծրագրեր է քննարկում:
- Հնարավոր համարո՞ւմ եք Սփյուռքի եւ Հայաստանի միջեւ մշտական քննարկումների ոչ պաշտոնական  հարթակի ստեղծումը:
- Կարծում եմ` սփյուռքի կազմակերպությունները պետք է ապակենտրոնացված ձեւով այս գործընթացի մեջ մտնեն, ներկայացնեն իրենց 20-30 տարվա տեսլականը, եւ հետո քննարկում ծավալվի: Բայց դրանք չպետք է ձեւական խոսակցություններ լինեն, պետք է հստակ բովանդակություն ունենան:
- Կարծիք կա, որ «ավանդական» կամ «դասական» սփյուռքին միավորող տարրերից մեկը հենց Ցեղասպանությունն է եւ 100-ամյակից հետո դրա կարեւորությունը կսկսի նվազել:
- Ցեղասպանությունը դասական սփյուռքի ինքնության կենտրոնական իրականություն է, բայց ոչ միայն որպես պատմական իրողություն, այլեւ Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ժխտման համատեքստում: Ժխտողականությունը եւս կարեւոր դեր ունի սփյուռքի մոբիլիզացման եւ միասնականացման գործում:
Արդյոք սա տարիների ընթացքում կթուլանա՞: Երբ գերդաստանում այլեւս չկա կապը Ցեղասպանության վերապրողների կամ նրանց հիշողությունների հետ, թուլացման վտանգն առկա է: Իմ սերունդը վերջինն է, որը Ցեղասպանության մասին լսել է մեծ հորից կամ մեծ մորից: Հաջորդ սերունդն այդ անմիջական կապը չունի: Իրենց համար Ցեղասպանությունը գաղափար է, կոնկրետ անհատի հետ կապված չէ:
- Արդյոք սփյուռքի նոր սերունդների համար անկախ Հայաստանը չպե՞տք է նոր միավորիչ ուժ դառնար:
- Դա կարող է տեսլականի բաղկացուցիչներից մեկը լինել, բայց ոչ միակը սփյուռքի համար:
Դասական սփյուռքի համար հայրենիքը իրենց կորուսյալ հողերն են, պապենական գյուղերն ու քաղաքները:
Հայաստանը որպես անկախ պետություն կարեւոր դեր ունի ինքնության ձեւավորման հարցում, բայց չմոռանանք, որ դասական սփյուռքի մշակութային արմատները՝ լեզուն եւ կենցաղը, Արեւմտյան Հայաստանում են:
Հայ ազգային ինքնության իրողությունն այն է, որ այն միշտ Արեւելյան եւ Արեւմտյան է եղել: Անշուշտ, կարեւոր է Հայաստանի դերը որպես մշակութային, ազգային կենտրոն, սակայն նույնչափ կարեւոր դեր ունի սփյուռքի ինքնությունը, սփյուռքահայ լինելու գաղափարը` որպես արեւմտահայերին շարունակող սերունդներ:
Հետաքրքրական է նաեւ, թե ինչպես հաջորդ տասնամյակների ընթացքում առաջ կգնա կապը պատմական հողերի հետ: Պետք է տեսնենք` արդյոք Թուրքիան հաջորդ 20 տարվա ընթացքում ժողովրդավարական երկիր կդառնա, թե ոչ: Եթե ժողովրդավար պետություն լինի, եւ հայերենն էլ դրանում դեր կունենա, հայկական մշակույթը կարող է նորից տեղ գտնել Ստամբուլում կամ պատմական Հայաստանի տարբեր վայրերում:
Կարծում եմ` ապագայի տեսլականի համար այս երկմիությունը պետք է շատ կարեւոր եւ հիմնական տեղ ունենա:
- Արդյոք 2115-ին միտված ձեր նախաձեռնությունը շարունակություն ունենալու՞ է,  եւ ո՞րն է լինելու դրա արդյունքը: Մտադի՞ր եք որոշակի փաստաթուղթ մշակել Լիսաբոնում կայացած քննարկումների արդյունքում:
- Հուսամ, որ մինչեւ 2015թ. հունվարի վերջ զեկույցն արդեն պատրաստ կլինի, եւ կսկսենք այն տարածել:
2015 եւ 2016 թվականների համար երկու ծրագիր ունենք՝ կապված IT տեխնոլոգիաների եւ հայկական մշակույթի հետ: IT ոլորտում լավ մասնագետներ ունենք, բայց չենք կարողանում IT-ն եւ մշակույթը համադրել, կողք կողքի բերել: Օրինակ` շատ քիչ հայալեզու էլեկտրոնային գրքեր ու ցանցային ռեսուրսներ կան, մանավանդ՝ արեւմտահայերենով:
Երկրորդ ծրագիրը վերաբերում է կրթական ոլորտի վերանորոգմանը սփյուռքի դպրոցներում: Շեշտը դրել ենք արեւմտահայերենի ամրապնդման եւ առաջխաղացման վրա:
Լիսաբոնում կայացած հանդիպման մասնակիցները
- Ինչու՞ այսօր Հայաստանն անվերապահորեն գրավիչ չէ սփյուռքի համար: Ո՞րն է հիմնական խնդիրը` Հայաստանի ներքին կացությու՞նը, մենաշնորհնե՞րը, անկախ դատարանների բացակայությու՞նը: Թե՞ սփյուռքում էլ կան որոշակի խնդիրներ, որոնք խանգարում են Հայաստանի հետ կապի ամրապնդմանը:
- Իհարկե, որոշակի անվստահություն կա: Սակայն ավելի խորը հարց էլ կա:  Խորհրդային եւ հետխորհրդային Հայաստանում սփյուռքը հսկելու ցանկություն կար՝ դրան անդրադարձել եմ իմ գիտական աշխատություններում:
Սփյուռքը հաճախ դիտարկվում է որպես Հայաստանի շարունակություն, որը պետք է հսկվի կամ կառավարվի: Դա սփյուռքի մեջ ընդվզում է առաջացրել:
Մյուս կետն էլ այն է, որ մեր ազգային ինքնությունը միշտ ունեցել է երկու կարեւորագույն կենտրոն, որոնք խիստ կախված են եղել արեւելահայերենից եւ արեւմտահայերենից եւ, համապատասխանաբար, երկու մշակութային ոլորտներից, աշխարհայացքներից: Առաջին կենտրոնը Թիֆլիսն էր, որն ընդգրկում էր նաեւ Սանկտ-Պետերբուրգը եւ Մոսկվան: ԽՍՀՄ ձեւավորումից հետո այդ կենտրոնը Երեւանը դարձավ: Երկրորդ կենտրոնը Պոլիսն էր, որը ներառում էր եվրոպական, արեւմտյան որակը: Մեր ներկա ինքնությունն այս երկու կենտրոնների մեջ է հիմնվել:
Ցեղասպանությունը արեւմտյան կենտրոնը գրեթե քանդեց: Բայց չենք կարող ասել, որ այլեւս պետք է միայն մեկ կենտրոն ունենանք: Շատ կարեւոր է սա հասկանալ: Երկուսն էլ պետք է պահենք, պահպանենք , ամրապնդենք ու առաջխաղացնենք: Երկուսն էլ պետք է երկխոսություն մեջ լինեն ՝առանց մեկը մյուսին պարտադրելու: Երբ արեւմտյանը անհայտանա, կնշանակի, որ ցեղասպանությունը հասել է իր նպատակին:
Ապագան այն չէ, որ ասենք Երեւանն է մեր միակ կենտրոնը, ոչ էլ այն, որ Երեւանը եւ Հայաստանը կարեւոր չեն մեզ համար:
Հայաստանը հայրենիքն է, կարեւոր է, բայց Սփյուռքն էլ հետցեղասպանության իրականությունն է: Մարտահրավեր ունենք այդ հավասարակշռությունը պահելու եւ փորձելու շիտակ ճանապարհ գտնել այդ երկուսի միջեւ:

Размик Паносян: Корни классической диаспоры – в Западной Армении
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Медиамакс продолжает цикл интервью с интеллектуалами из Армении и диаспоры. Мы намерены собрать разные мнения о том, может ли 100-летие Геноцида стать «новым началом» для армянского народа.
Наш собеседник – руководитель отделения армянских общин Фонда «Галуст Гюлбенкян» Размик Паносян. Размик Паносян – канадец армянского происхождения, получил степень доктора политологии в Лондонской школе экономики и политических исследований. Он автор книги “The Armenians: From Kings and Priests to Merchants and Commissars”, опубликованной в 2006 году издательством Колумбийского университета.
В октябре 2014 года по инициативе отделения армянских общин Фонда «Галуст Гюлбенкян» в Лиссабоне собрались армянские интеллектуалы из разных стран и обсудили - что ожидает армян в 2015 году.
- Каким будет 25 апреля 2015 года? Может ли этот день ознаменовать новый старт, с помощью которого Армения и Диаспора попробуют по-новому взглянуть на свое будущее?
- 25 апреля будет одновременно и продолжением и новым началом. Продолжением в том смысле, что после 100-летней годовщины Геноцида нас будут ожидать те же вопросы и вызовы. С другой стороны, все будет по-другому, потому что если мы зададимся вопросом «что же теперь?», то четкого ответа нет ни в Армении, в Диаспоре.
Символическое значение 25 апреля в том, чтобы думать о 2115-ом.
Конечно, будут разные мнения и подходы. Думаю, руководство и народ должны вместе обсудить, каким будет следующий шаг. В каком направлении мы должны двигаться как страна и как народ? Естественно, мнения разных структур, партий Диаспоры и Армении будут отличаться, однако следует хотя бы достичь согласия по основным вопросам, которые давно ждут решения, и найти основные точки соприкосновения. Ответы на вопросы могут быть разными, однако хотя бы попробуем определить, какие вопросы волнуют нашу нацию.
- Однако в Армении и в Диаспоре интеллектуальной дискуссии по этим вопросам не ведется. Все заняты решением краткосрочных проблем, и нет обсуждений относительно видения будущего.
- Думаю, искать единую концепцию неверно. Мы, как народ, можем иметь несколько концепций. Мы - разносторонний народ. Однако мы действительно должны смотреть далеко вперед, думать о будущем. Цель нашей инициативы именно в том, чтобы помочь в разработке этих концепций.
Понятно, что в течение ближайших трех месяцев мы постоянно будем слышать о 100-летии Геноцида. Однако после этого мы должны подумать - в каком направлении мы хотим двигаться? Некоторые организации диаспоры рассматривают варианты. Надеюсь, правительство Армении также думает об этом и обсуждает программы.
- Считаете ли возможным создание неформальной площадки для постоянных обсуждений между Диаспорой и Арменией?
- Думаю, что диаспоральные организации должны вступить в этот процесс в децентрализованном порядке, представить свою концепцию на ближайшие 20-30 лет, а потом начать обсуждение. Однако это должны быть не обсуждения ради обсуждений.
- Есть мнение, что одним из факторов, консолидирующих «традиционную» или «классическую» диаспору, является именно Геноцид, и что после 100-летия его  важность пойдет на спад.
- Геноцид является центральным элементом идентичности классической диаспоры, однако не только как историческая данность, но и в контексте турецкой политики отрицания Геноцида. Отрицание также играет важную роль в мобилизации и консолидации диаспоры.
Ослабнет ли это с годами? Если в роду больше нет связи с людьми, пережившими Геноцид, нет воспоминаний, опасность ослабления существует. Люди моего поколения были последними, кто слышал о Геноциде от бабушки или дедушки. Следующее поколение не имеет этой непосредственной связи. Для них Геноцид – это идея, не связанная с конкретной личностью.
- Не должна ли была независимая Армения стать новой объединяющей силой для новых поколений армян диаспоры?
- Это может быть одним, но не единственным компонентом концепции для диаспоры.
Для классической диаспоры родина – это их потерянные земли, села и города их дедов.
Армения как независимое государство играет важную роль в вопросе формирования идентичности, однако не будем забывать, что культурные корни классической диаспоры  - язык и быт, находятся в Западной Армении.
Армянская идентичность всегда была разделена на восточную и западную. Естественно, важна роль Армении как культурного, национального центра, однако настолько же важную роль играет идентичность диаспоры, та идея, что они являются преемниками западных армян.
Также интересно, как в течение следующих десятилетий будет развиваться связь с историческими землями. Посмотрим, станет ли Турция демократическим государством в течение последующих 20 лет. Если станет, и армянский язык будет иметь там свое место, то армянская культура может вновь обрести свое место в Стамбуле или в разных частях исторической Армении.
Думаю, для концепции будущего это двуединство должно иметь ключевое значение.
- Будет ли ваша инициатива, нацеленная на 2115 г., иметь продолжение? Намерены ли вы разработать какой-то документ по итогам обсуждений в Лиссабоне?
- Надеюсь, до конца января 2015 года доклад будет готов,  и мы начнем его распространять. На 2015 и 2016 год у нас запланировано два проекта, связанных с информационными технологиями и армянской культурой. У нас есть хорошие специалисты в области информационных технологий, однако мы не можем сопоставить ИТ и культуру, объединить их. К примеру, очень мало армяноязычных электронных книг и сетевых ресурсов, особенно на западноармянском.
Участники встречи в Лиссабоне
Второй проект касается реформы образования в школах диаспоры. Мы делаем упор на укреплении и продвижении западноармянского языка.
- Почему сегодня Армения не является безусловно привлекательной для диаспоры? В чем главная причина? Внутренняя ситуация, монополии, отсутствие независимых судов? Или же в диаспоре также есть определенные проблемы, которые мешают укреплению связей с Арменией?
- Конечно, есть некоторое недоверие. Однако есть другая, более глубинная проблема. В Советской и постсоветской Армении было стремление контролировать диаспору.
Диаспора часто воспринималась как продолжение Армении, которую следует контролировать, которой нужно управлять. Это вызывало протест в диаспоре.
Во-вторых, наша национальная идентичность всегда имела два важнейших центра, которые сильно зависели от восточноармянской и западноармянской культур и соответственно, мировоззрений.
Первым центром являлся Тифлис, распространяясь до Санкт-Петербурга и Москвы. После формирования СССР этим центром стал Ереван.
Вторым центром был Полис, который носил в себе европейские, западные качества. Наша идентичность была сформирована в этих двух центрах.
Геноцид практически разрушил западный центр. Однако нельзя сказать, что теперь у нас должен быть только один центр. Очень важно понимать это. Мы должны сохранить оба центра, укреплять и развивать их. Оба центра должны вести диалог, не навязывая что-либо друг другу. Когда западный центр перестанет существовать, это будет означать, что геноцид добился своей цели.
Наше будущее - не в провозглашении Еревана своим единственным центром, и не в игнорировании ценности Еревана и Армении.
Армения – родина, она важна, однако диаспора – это наша реальность, сформированная после Геноцида. Перед нами стоит задача сохранить этот баланс и найти верный путь между этими двумя центрами.