Ռազմիկ Փանոսյան. Դասական սփյուռքի արմատները Արեւմտյան Հայաստանում են - Mediamax.am
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ, որոնց միջոցով փորձելու ենք տարբեր կարծիքներ հավաքել այն մասին, թե արդյոք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը: Կանադահայ Ռազմիկ Փանոսյանը քաղաքագիտության դոկտորի կոչում է ստացել Լոնդոնի Տնտեսագիտության համալսարանում: Նա 2006թ. Կոլումբիայի համալսարանի հրատարակած The Armenians: From Kings and Priests to Merchants and Commissars աշխատության հեղինակն է:
2014թ. հոկտեմբերին Գալուստ Գյուլբենկյան Հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի նախաձեռնությամբ Լիսաբոնում հավաքվեցին մի քանի տասնյակ հայ մտավորականներ՝ աշխարհի տարբեր մասերից, որպեսզի քննարկեն, թե ինչ է սպասվում հայերին 2115 թվականին:
- Ինչպիսի՞ն է լինելու 2015 թվականի ապրիլի 25-ը: Արդյոք այն կարո՞ղ է նոր սկիզբ խորհրդանշել, որի միջոցով Հայաստանն ու Սփյուռքը կփորձեն նոր հայացք գցել իրենց ապագային:
- Ապրիլի 25-ը միաժամանակ եւ շարունակություն, եւ նոր սկիզբ է լինելու:
Շարունակություն է լինելու այն իմաստով, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո մեզ սպասելու են նույն հարցերն ու մարտահրավերները: Մյուս կողմից, բավական տարբեր է լինելու, որովհետեւ եթե մենք մեզ հարցնենք՝ «հիմա ի՞նչ», դրա հստակ պատասխանն այսօր չունենք ոչ Հայաստանում, ոչ էլ Սփյուռքում:
Ապրիլի 25-ի խորհրդանշական իմաստն այն է, որ մտածենք 2115-ի մասին:
Անշուշտ, տարբեր մոտեցումներ ու կարծիքներ կլինեն: Կարծում եմ` պետք է  ղեկավարությունը եւ ժողովուրդը միասին քննարկեն՝ որը պետք է լինի հաջորդ քայլը: Որպես երկիր եւ ժողովուրդ ո՞ր ուղղությամբ պետք է գնանք: Բնական է, որ Սփյուռքի եւ Հայաստանի տարբեր կառույցների, կուսակցությունների կարծիքները տարբեր կլինեն, բայց պետք է նվազագույնը համաձայնության գալ հիմնական հարցերի շուրջ, որոնք վաղուց լուծման են սպասում, եւ շատ ավելի լավ, եթե կարելի լինի գտնել հիմնական համաձայնության կետեր: Հարցերի պատասխանները կարող են տարբեր լինել, բայց գոնե փորձենք համաձայն լինել, թե ինչ հարցեր են մեր ազգին հուզում:
- Բայց Հայաստանում եւ Սփյուռքում այդ հարցերի շուրջ մտավոր բանավեճ չի ծավալվում: Բոլորը կարծես զբաղված են կարճաժամկետ հարցերի լուծմամբ եւ ապագայի տեսլականի մասին քննարկում չկա:
- Կարծում եմ, որ մեկ միասնական տեսլականի որոնումը ճիշտ չէ: Մենք որպես ժողովուրդ կարող ենք մի քանիսը ունենալ. բազմակողմանի ժողովուրդ ենք: Բայց իսկապես պետք է հեռուն տեսնենք, ապագայի մասին մտածենք: Մեր նախաձեռնության փափագը հենց դա է, որ կարողանանք օգնական լինել այդ տեսլականները պատրաստելու գործում:
Հասկանալի է, որ հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում անընդհատ կլսենք 100-ամյակի մասին: Բայց դրանից հետո պետք է մտածենք` ուր ենք ուզում գնալ: Սփյուռքի կազմակերպություններից մի քանիսը փորձում են տարբերակներ գտնել: Հուսամ` Հայաստանի կառավարությունն էլ է մտածում  այդ մասին եւ ծրագրեր է քննարկում:
- Հնարավոր համարո՞ւմ եք Սփյուռքի եւ Հայաստանի միջեւ մշտական քննարկումների ոչ պաշտոնական  հարթակի ստեղծումը:
- Կարծում եմ` սփյուռքի կազմակերպությունները պետք է ապակենտրոնացված ձեւով այս գործընթացի մեջ մտնեն, ներկայացնեն իրենց 20-30 տարվա տեսլականը, եւ հետո քննարկում ծավալվի: Բայց դրանք չպետք է ձեւական խոսակցություններ լինեն, պետք է հստակ բովանդակություն ունենան:
- Կարծիք կա, որ «ավանդական» կամ «դասական» սփյուռքին միավորող տարրերից մեկը հենց Ցեղասպանությունն է եւ 100-ամյակից հետո դրա կարեւորությունը կսկսի նվազել:
- Ցեղասպանությունը դասական սփյուռքի ինքնության կենտրոնական իրականություն է, բայց ոչ միայն որպես պատմական իրողություն, այլեւ Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ժխտման համատեքստում: Ժխտողականությունը եւս կարեւոր դեր ունի սփյուռքի մոբիլիզացման եւ միասնականացման գործում:
Արդյոք սա տարիների ընթացքում կթուլանա՞: Երբ գերդաստանում այլեւս չկա կապը Ցեղասպանության վերապրողների կամ նրանց հիշողությունների հետ, թուլացման վտանգն առկա է: Իմ սերունդը վերջինն է, որը Ցեղասպանության մասին լսել է մեծ հորից կամ մեծ մորից: Հաջորդ սերունդն այդ անմիջական կապը չունի: Իրենց համար Ցեղասպանությունը գաղափար է, կոնկրետ անհատի հետ կապված չէ:
- Արդյոք սփյուռքի նոր սերունդների համար անկախ Հայաստանը չպե՞տք է նոր միավորիչ ուժ դառնար:
- Դա կարող է տեսլականի բաղկացուցիչներից մեկը լինել, բայց ոչ միակը սփյուռքի համար:
Դասական սփյուռքի համար հայրենիքը իրենց կորուսյալ հողերն են, պապենական գյուղերն ու քաղաքները:
Հայաստանը որպես անկախ պետություն կարեւոր դեր ունի ինքնության ձեւավորման հարցում, բայց չմոռանանք, որ դասական սփյուռքի մշակութային արմատները՝ լեզուն եւ կենցաղը, Արեւմտյան Հայաստանում են:
Հայ ազգային ինքնության իրողությունն այն է, որ այն միշտ Արեւելյան եւ Արեւմտյան է եղել: Անշուշտ, կարեւոր է Հայաստանի դերը որպես մշակութային, ազգային կենտրոն, սակայն նույնչափ կարեւոր դեր ունի սփյուռքի ինքնությունը, սփյուռքահայ լինելու գաղափարը` որպես արեւմտահայերին շարունակող սերունդներ:
Հետաքրքրական է նաեւ, թե ինչպես հաջորդ տասնամյակների ընթացքում առաջ կգնա կապը պատմական հողերի հետ: Պետք է տեսնենք` արդյոք Թուրքիան հաջորդ 20 տարվա ընթացքում ժողովրդավարական երկիր կդառնա, թե ոչ: Եթե ժողովրդավար պետություն լինի, եւ հայերենն էլ դրանում դեր կունենա, հայկական մշակույթը կարող է նորից տեղ գտնել Ստամբուլում կամ պատմական Հայաստանի տարբեր վայրերում:
Կարծում եմ` ապագայի տեսլականի համար այս երկմիությունը պետք է շատ կարեւոր եւ հիմնական տեղ ունենա:
- Արդյոք 2115-ին միտված ձեր նախաձեռնությունը շարունակություն ունենալու՞ է,  եւ ո՞րն է լինելու դրա արդյունքը: Մտադի՞ր եք որոշակի փաստաթուղթ մշակել Լիսաբոնում կայացած քննարկումների արդյունքում:
- Հուսամ, որ մինչեւ 2015թ. հունվարի վերջ զեկույցն արդեն պատրաստ կլինի, եւ կսկսենք այն տարածել:
2015 եւ 2016 թվականների համար երկու ծրագիր ունենք՝ կապված IT տեխնոլոգիաների եւ հայկական մշակույթի հետ: IT ոլորտում լավ մասնագետներ ունենք, բայց չենք կարողանում IT-ն եւ մշակույթը համադրել, կողք կողքի բերել: Օրինակ` շատ քիչ հայալեզու էլեկտրոնային գրքեր ու ցանցային ռեսուրսներ կան, մանավանդ՝ արեւմտահայերենով:
Երկրորդ ծրագիրը վերաբերում է կրթական ոլորտի վերանորոգմանը սփյուռքի դպրոցներում: Շեշտը դրել ենք արեւմտահայերենի ամրապնդման եւ առաջխաղացման վրա:
Լիսաբոնում կայացած հանդիպման մասնակիցները
- Ինչու՞ այսօր Հայաստանն անվերապահորեն գրավիչ չէ սփյուռքի համար: Ո՞րն է հիմնական խնդիրը` Հայաստանի ներքին կացությու՞նը, մենաշնորհնե՞րը, անկախ դատարանների բացակայությու՞նը: Թե՞ սփյուռքում էլ կան որոշակի խնդիրներ, որոնք խանգարում են Հայաստանի հետ կապի ամրապնդմանը:
- Իհարկե, որոշակի անվստահություն կա: Սակայն ավելի խորը հարց էլ կա:  Խորհրդային եւ հետխորհրդային Հայաստանում սփյուռքը հսկելու ցանկություն կար՝ դրան անդրադարձել եմ իմ գիտական աշխատություններում:
Սփյուռքը հաճախ դիտարկվում է որպես Հայաստանի շարունակություն, որը պետք է հսկվի կամ կառավարվի: Դա սփյուռքի մեջ ընդվզում է առաջացրել:
Մյուս կետն էլ այն է, որ մեր ազգային ինքնությունը միշտ ունեցել է երկու կարեւորագույն կենտրոն, որոնք խիստ կախված են եղել արեւելահայերենից եւ արեւմտահայերենից եւ, համապատասխանաբար, երկու մշակութային ոլորտներից, աշխարհայացքներից: Առաջին կենտրոնը Թիֆլիսն էր, որն ընդգրկում էր նաեւ Սանկտ-Պետերբուրգը եւ Մոսկվան: ԽՍՀՄ ձեւավորումից հետո այդ կենտրոնը Երեւանը դարձավ: Երկրորդ կենտրոնը Պոլիսն էր, որը ներառում էր եվրոպական, արեւմտյան որակը: Մեր ներկա ինքնությունն այս երկու կենտրոնների մեջ է հիմնվել:
Ցեղասպանությունը արեւմտյան կենտրոնը գրեթե քանդեց: Բայց չենք կարող ասել, որ այլեւս պետք է միայն մեկ կենտրոն ունենանք: Շատ կարեւոր է սա հասկանալ: Երկուսն էլ պետք է պահենք, պահպանենք , ամրապնդենք ու առաջխաղացնենք: Երկուսն էլ պետք է երկխոսություն մեջ լինեն ՝առանց մեկը մյուսին պարտադրելու: Երբ արեւմտյանը անհայտանա, կնշանակի, որ ցեղասպանությունը հասել է իր նպատակին:
Ապագան այն չէ, որ ասենք Երեւանն է մեր միակ կենտրոնը, ոչ էլ այն, որ Երեւանը եւ Հայաստանը կարեւոր չեն մեզ համար:
Հայաստանը հայրենիքն է, կարեւոր է, բայց Սփյուռքն էլ հետցեղասպանության իրականությունն է: Մարտահրավեր ունենք այդ հավասարակշռությունը պահելու եւ փորձելու շիտակ ճանապարհ գտնել այդ երկուսի միջեւ:

Razmik Panossian: Roots of Classical Diaspora lie in Western Armenia
On the threshold of the Armenian Genocide Centennial, Mediamax starts a series of interviews with the intellectuals of Armenia and the Diaspora. It will be an attempt to collect opinions as to whether the Armenian Genocide Centennial will serve a certain “New Beginning” for Armenians or not.
Our today’s interlocutor is Head of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation Razmik Panossian. Razmik Panossian is a Canadian-Armenian who holds a Ph.D. from the London School of Economics and Political Science. He is the author of “The Armenians: From Kings and Priests to Merchants and Commissars” book published by the Columbia University Press in 2006.
Upon the initiative of the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation, several dozens of Armenian intellectuals from around the world came together in Lisbon in October 2014, to discuss what awaits Armenians in 2115.
- What will happen on April 25? Can it stand for a “New Beginning” through which Armenia and the Diaspora will attempt to cast a new glance at their future?
- April 25 will be both a continuation and a new beginning.
By continuation I mean Genocide Centennial will leave us with the same questions and challenges. On the other hand, it will be quite different: “what now?” – if asked this question, neither Armenia, nor the Diaspora will today be able to give a precise answer to it.
The symbolic significance of April 25 is to think of 2115.
Indeed, there will be various approaches and opinions. I believe the leadership and people should jointly discuss the next step. Where should we head to as a state and as people? Obviously, various Armenian and Diaspora structures and parties will have varying opinions but at least the main issues that have long been on-wait for a solution should be agreed on. It will be so much the better if it is possible to find basic points for a consensus. The answers might differ but we should at least try to agree on the issues our nation is concerned about.
- But no intellectual debates are carried on over these issues in either Armenia, or Diaspora. Everybody seems to focus on short-term issues and there is no discussion over the vision for the future.
-I don’t think it right to seek a single and common vision. We might have several visions – we are versatile people. But we should really be able to look into the future and think about it. It’s what our initiative craves for – to assist in creating those visions.
Apparently, we will be hearing about the Armenian Genocide time and again in coming three months. But we should think of where we will head to afterwards. Some of the Diaspora organizations are committed to finding choices. I hope the Armenian government also works on it and is discussing projects to this end.
- Do you find it possible to set up a non-official platform for regular debates between Armenia and the Diaspora?
- I think Diaspora organizations should engage in this process in a decentralized way and present their vision for 20-30 years. After that, a debate should carry on. But those should not be just formal talks – they should be concise and substantial.
- The Armenian Genocide is said to be one of the elements uniting the “traditional” or “classical” Diaspora and its significance is believed to dwindle after the Centennial.
- The Armenian Genocide is the pivotal reality of Classical Diaspora’s identity but it is not represented as merely a historic reality but also in the context of Turkey’s denial of the Genocide. Denial also plays a huge role in the mobilization and unification of the Armenian Diaspora.
Will this loosen in the course of years? There does exist such a risk when the link with Genocide survivors or their memories is cut off in the kin. My generation was the last to hear about the genocide from their grandfathers or grandmothers. The next generation lacks the direct link. For them, Genocide appears as a concept, which does not relate to a particular person.
- Wasn’t independent Armenia to become a uniting force for the new generations of the Diaspora?
- It might be one of the vision constituents but not the sole one for the Diaspora.
To the Classical Diaspora, the lost lands and ancestral villages and cities “incarnate” their motherland.
As an independent state, Armenia plays a significant role in the formation of identity but we should not forget that the cultural roots of the Classical Diaspora – its language and mode of life – lie in the Western Armenia.
The Armenian national identity has always been Eastern and Western. Indeed, Armenia’s role as a cultural and national center cannot be undermined but the Diaspora’s identity and the idea of being Diaspora Armenians – generations succeeding Western Armenians – is equally important.
How the connection to historical lands will move on in coming decades also represents interest. We should see whether Turkey will become a democratic state within the next 20 years or not. If it does become a democratic state and Armenian has its role in it, the Armenian culture might reinstate its place in Istanbul or historic Armenia.
I believe this consolidation should have its pivotal and main place in the vision for future.
- Will your initiative oriented toward the 2115 be ongoing, and what outcome do you expect to receive? Do you plan to devise a certain document on the results of Lisbon discussions?
- I hope the report will be ready by late January, and we will start distributing it.
We have two programs for 2015 and 2016 – one is related to IT and Armenian culture. We have good IT specialists but we are not able to juxtapose IT and culture and bring them side by side. For instance, the number of Armenian, especially Western Armenian e-books and network resources is very sparse.
Lisbon meeting participants
The second program refers to reconstruction of education sector in Diaspora schools. We have placed the emphasis on the enhancement and progress of the Western Armenian.
- Why does Armenia not appear implicitly attractive for the Diaspora? Where does the main issue lie? Is it the internal situation, monopolies or absence of independent judiciary? Or, are there any issues in the Diaspora which impede the strengthening of ties with Armenia?
- Apparently, there is some distrust. However, there is a graver issue. Soviet and post-Soviet Armenia was attempting to control the Diaspora – I have touched upon it in my studies.
The Diaspora is often viewed as the continuation of Armenia that should be controlled or ruled. This circumstance has fomented an uprising in the Diaspora.
The other important point is that our national identity has always had two most important centers strongly dependent on Eastern Armenian and Western Armenian and thus, on two cultural spheres and viewpoints. The first center was Tiflis, which also involved Saint Petersburg and Moscow. After the establishment of the USSR, Yerevan came to be that center. The second center was Polis incorporating European and Western quality. Our present-day identity was formed within these two centers.
The Genocide almost completely razed the center. But it does not mean we should have only one center. It is highly important to realize this. Both should be kept, shielded, strengthened and developed. Both should carry on a dialog without obliging one another. As soon as the Western no longer exists, we will then know that the genocide has served its purpose.
The future should not be based on statements claiming Yerevan is our only center and neither on those stating Yerevan and Armenia do not matter for us.
Armenia is the motherland and it does matter, but the Diaspora is the post-genocide reality. We have a challenge and it is to maintain that equilibrium, and to do our best to find a right way between those two.