Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Փետրվարի 1-ին պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլին: Այցի նախօրեին նա զրուցել է Մեդիամաքսի հետ:
- Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին 2013թ. հունվարին մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել էր, որ անհրաժեշտ է ճիշտ գնահատել «Վրաստանի ու Հայաստանի համագործակցության զարգացման հնարավորությունների ահռելի ներուժը եւ գործակցության համար ընտրել բազմոլորտ նոր ռազմավարություն»: Ի՞նչ եք կարծում՝ որքանո՞վ լիարժեք են այսօր կողմերը օգտագործում համագործակցության ներուժը:
- Նախ, առիթից օգտվելով, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկեր Գալուստ Սահակյանին Հայաստան այցելելու հրավերի համար: Սա խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում արդեն իմ երկրորդ այցն է Հայաստան, իսկ այս փաստն ինքնին վկայում է մեր բարեկամական եւ բարիդրացիական հարաբերությունների մասին:
Մինչ բուն հարցին անցնելը, կուզենայի իմ ցավակցությունը հայտնել ամբողջ Հայաստանին՝ Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: Երբ սպանվում է մի ամբողջ ընտանիք, այդ թվում՝ երեխաներ, դա ոչ միայն Հայաստանի, այլ համայն աշխարհի ողբերգությունն է: Այս ողբերգությունը շոկային էր վրաց հասարակության համար, մենք բոլորս լցված ենք խոր զայրույթով ու ցավով:
Ինչ վերաբերում է համագործակցության ներուժին, նշեմ, որ մեր միջպետական կապերը բազմակողմ են: Վրաստանի տարանցիկ ենթակառուցվածքները կենսական նշանակություն ունեն Հայաստանի համար: Հիմնական զարկերակը, որ կապում է Հայաստանին Ռուսաստանի հետ, անցնում է Վրաստանի տարածքով: Վրաստանի շնորհիվ Հայաստանը ելք է ստանում դեպի ծով՝ կապ հաստատելով միջազգային տնտեսական հարթակների հետ, որտեղից ստանում է ապրանքների գրեթե բոլոր տեսակները, ինչպես նաեւ էներգակիրները: Այդ նույն ուղիներով էլ Հայաստանը Ռուսաստան եւ այլ երկրներ է արտահանում իր արտադրանքը: Այս ամենն արդյունավետ համագործակցություն է ենթադրում տրանսպորտի ոլորտում: Վրաստանի ու Հայաստանի միջեւ իրականացվում է գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի, շինանյութի առեւտուր, ակտիվ զարգանում է զբոսաշրջությունը եւ այլն:
Թբիլիսիի խանութներում ավանդաբար լավ են վաճառվում հայկական սուրճը եւ էկզոտիկ մրգերի հյութերը: Բայց ահա երբ խանութներում հայտնվեց հայկական խաղողը, մենք մտածեցինք, գուցե ժամանա՞կն է վերանայելու մեր առեւտրային հարաբերությունները: Բայց հետո մեզ հանգստացրին. այդ խաղողից գինի չէր ստացվի, հետեւաբար այն վրացականին մրցակից չէր լինի: Սա, իհարկե, կատակ է:
Իսկ հիմա լուրջ: Նայենք թվերին: 2013թ. առեւտրաշրջանառությունը մեր երկրների միջեւ աճել է 50 տոկոսով: Աճի դինամիկա կար նաեւ 2014թ., թեեւ, իհարկե, ներուժն ամբողջությամբ յուրացված չէ: Օրինակ, տնտեսական որոշ նախագծեր կարելի է իրականացնել տարածաշրջանային ընդհանուր համատեքստում: Դա կմեծացներ մեր արտադրության մրցունակությունը միջազգային շուկաներում: Վրացական ու հայկական տուրօպերատորները կարող են միասնական փաթեթ առաջարկել օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին: Դա կարող է զգալիորեն բարձրացնել զբոսաշրջիկների հոսքը տարածաշրջանում: Սակայն դրա համար նախ պետք է լավ ուսումնասիրել բոլոր ոլորտները, հանգամանորեն քննարկել համանման բոլոր գաղափարները, ամեն բան ճիշտ հաշվարկել եւ վերլուծել, որ որոշենք՝ ինչ տեղ կարող է զբաղեցնել զբոսաշրջության ոլորտում կովկասյան պրոդուկտը:
Որոշակի քայլեր այդ ուղղությամբ արդեն ձեռնարկվել են, եւ դրա ապացույցը ոչ միայն բարձր մակարդակի փոխայցերն են: Անցած տարվա հոկտեմբերին հանդիպեցին երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների նախագահները, կայացավ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, ձեւավորվեցին տնտեսական հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբեր: Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ մեր երկրներում օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների մակարդակով ակնհայտ է համագործակցությունը խորացնելու ցանկությունը՝ ոչ միայն ընդհանուր քաղաքական, այլեւ ոլորտային հարցերով:
- Վրաստանը եւ Հայաստանը ներգրավված են տարբեր ինտեգրացիոն նախագծերում. Հայաստանը դարձել է ԵՏՄ-ի անդամ, իսկ Վրաստանը ստորագրել է ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը եւ մտադիր է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Ձեր հարցազրույցներից մեկում Դուք նշում էիք, որ անհրաժեշտ է օգտագործել արտաքին քաղաքական ուղեգծերի տարբերությունը՝ մտերմանալու համար: Ինչպե՞ս կարելի է դա անել գործնականում:
- Մեր երկրների արտաքին քաղաքական ուղղվածություններն իսկապես տարբեր են: Վրաստանը ստորագրել է ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, իսկ Հայաստանը միացել է Ռուսաստանի հիմնած ԵՏՄ-ին: Մեր երկրներն իրենց կամքով են միանում միջազգային կազմակերպություններին, ելնելով սեփական շահերից եւ հաշվի առնելով բարեկամ պետությունների հետ ունեցած հարաբերությունները:
Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Վրաստանը չեր ներգրավվի որեւէ կազմակերպությունում, որը կսպառնար նրա ինքնիշխանությանը: Հուսանք, որ անկախ ԵՏՄ-ի անդամակցությունից՝ Հայաստանը կպահպանի անկախության այնպիսի մակարդակ, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ առանց երրորդ ուժերի միջամտության:
Մեր երկրներն այդ հարցում մեծ փորձ ունեն: Կովկասյան տարածաշրջանը պատմականորեն եղել է աշխարհաքաղաքական պայքարի կենտրոնում՝ ենթարկվելով կայսրությունների ճնշմանը: Չնայած դրան՝ մեր նախնիներն այնքան իմաստուն են գտնվել, որ, անկախ կայսրությունների ցանկությունից, կարողացել են պահպանել բարիդրացիական հարաբերությունները՝ ի վերջո դուրս հրավիրելով անկոչ հյուրերին: Այդ փորձը պետք է հաշվի առնվի: Եվ չնայած առկա քաղաքական իրողություններին՝ հարավկովկասյան պետությունները պետք է ճիշտ հաշվարկեն՝ որտեղ են մեր տարածաշրջանի համար զարգացման լավագույն հեռանկարները, որտեղ է ապագան, առաջընթացը, իսկ որտեղ՝ անցյալի ուրվականների հետ պայքարը եւ ազատության սահմանափակումը: Եթե մենք արժեքների վրա հիմնված ճիշտ ընտրություն կատարենք, եթե հստակ ձեւակերպենք նպատակներն ու խնդիրները, ապա տարբեր քաղաքական միջոցներով կհաղթահարենք ներկա մարտահրավերները եւ ոչ միայն չենք վնասի բարեկամության պատմական ավանդույթները, այլեւ ընդհակառակը՝ կնպաստենք միմյանց զարգացմանը:
Բիձինա Իվանիշվիլին, Կաթողիկոս Իլիա II-ն եւ Դավիթ Ուսուպաշվիլին
Photo: REUTERS/David Mdzinarishvili
Ուզում եմ ընդգծել. երբ Վրաստանը կատարում էր իր եվրոպական ու եվրաատլանտյան ընտրությունը, ապա հոգում էր ոչ միայն սեփական հեռանկարների, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի զարգացման համար: Չէ՞ որ Կովկասյան տարածաշրջանի ընդգրկումը Եվրոպայի սահմաններում ավելի լավ ապագա է նշանակում նրա բնակիչների համար: Այսպես, Վրաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ առկա ազատ առեւտրի մասին պայմանավորվածությունը դռներ է բացում դեպի աշխարհի ամենակայուն եւ մեծ շուկաներից մեկը ոչ միայն Վրաստանի, այլեւ Հայաստանի ու ամբողջ տարածաշրջանի համար: Որքան մոտ լինի Եվրամիությունը Հայաստանի սահմաններին, այնքան դյուրին կլինի ԵՄ-ի շուկա հասցնել հայկական արտադրանքը: Մենք ԵՄ-ի հետ պայմանավորվածությունը չենք դիտարկում որպես պատնեշ մեր երկրների հարաբերություններում: Կարծում ենք՝ Վրաստանը ամբողջ տարածաշրջանի համար կամուրջ կլինի դեպի ԵՄ՝ կրճատելով ճանապարհը դեպի եվրոպական առավելություններ: Հուսով եմ, որ հայկական կողմը ԵՏՄ-ում ներգրավվելիս առաջնորդվում էր նույն սկզբունքներով: Մնացածն արդեն կախված է մեր գործարարների հմտություններից:
- Ժամանակ առ ժամանակ ի հայտ է գալիս երկաթգծի աբխազական հատվածով հաղորդակցության հնարավոր վերականգման հարցը, որը մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի համար՝ տրանսպորտային շրջափակումը վերացնելու նպատակով: Պատրա՞ստ են արդյոք Վրաստանի իշխանությունները դիտարկել այդ հարցը՝ վրաց-աբխազական կարգավորման հարցերից առանձին:
- Լրատվամիջոցներում, իսկապես, վրացական երկաթգծի աբխազական հատվածով հաղորդակցման վերսկսման հարցը պարբերաբար արդիականություն է ստանում: Մենք հասկանում ենք Հայաստանի հետաքրքրվածությունը Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապի վերականգման հարցում: Սակայն այս հարցը Վրաստանում չի քննարկվում: Կառավարական որեւէ գերատեսչություն այս հարցով բանակցություններ չի վարում: Այդ հարցը չի կարող դիտարկվել Ռուսաստանի ու նրա բռնագրավված վրացական շրջանի՝ Աբխազիայի հետ հարաբերությունների համատեքստից դուրս: Հասկանալի է, որ նման թեմաների քննարկման վրա բացասաբար է անդրադառնում Ռուսաստանի ու բռնագրավված Աբխազիայի միջեւ վերջերս կնքված, այսպես կոչված, դաշնակցային համաձայնագիրը:
- Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթգիծը նույնպես կարող է հնարավորություններ բացել Հայաստանի համար, սակայն կարծիքներ են հնչում, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կարող են ազդել Վրաստանի վրա՝ բացառելու համար հայկական կողմից երկաթգծի շահագործումը: Ի՞նչ կարող եք ասել այս հարցի շուրջ:
- Վրաստանի հարաբերություններն այլ պետությունների հետ առեւտրատնտեսական, կրթական, առողջապահական եւ այլ ոլորտներում կարգավորվում են համապատասխան պայմանագրերով եւ օրենքներով: Վրաստանի կառավարությունն ազատ է ոչ ֆորմալ որեւէ ազդեցությունից եւ գործում է սեփական շահերից ելնելով: Այդ իսկ պատճառով ավելորդ է խոսել այն մասին, որ Բաքուն կամ Անկարան ազդում են Թբիլիսիի քաղաքականության վրա: Հակառակ դեպքում, եթե նման ազդեցություն լիներ, Վրաստանի տարածքով Հայաստան այդ քանակությամբ տարատեսակ ապրանքներ չէին ներմուծվի, ինչը որ տեղի է ունենում հիմա:
- 2015թ. ապրիլի 24-ին ողջ աշխարհի հայերը նշելու են Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Կարելի՞ է սպասել, որ Վրաստանի խորհրդարանը որեւէ հայտարարություն կամ հռչակագիր կընդունի այդ կապակցությամբ:
- Գյումրիում տեղի ունեցածի հետ կապված արձագանքը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Վրաստանի ժողովուրդը ցավով է ընդունում հայերի վիշտը, եւ անկասկած, 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած էթնիկ զտումը հայ ժողովրդի համար մեծ ողբերգություն է: Հայացք ձգելով Վրաստանի նորագույն պատմությանը՝ Դուք կտեսնեք, որ մեզ ծանոթ է էթնիկ զտումների ցավը:
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, ապա կարծում եմ, որ այս հարցում որեւէ նոր մոտեցում կամ հայտարարություն Վրաստանի խորհրդարանի կողմից չարժե ակնկալել:

Спикер парламента Грузии Давид Усупашвили.
1 февраля председатель парламента Грузии Давид Усупашвили прибудет с официальным визитом в Ереван. В преддверии визита он побеседовал с Медиамакс.
- Бывший премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в интервью нашему агентству в январе 2013 года говорил, что необходимо должным образом оценить «огромный потенциал возможностей для развития сотрудничества между Арменией и Грузией и выработать новую многоканальную стратегию для взаимодействию». Как Вы считаете, насколько полно стороны используют сегодня потенциал сотрудничества?
- Во-первых, пользуясь случаем, позвольте поблагодарить моего коллегу Галуста Саакяна за приглашение. В ранге председателя парламента Грузии это будет уже моим вторым визитом в Армению, и сам по себе этот факт также свидетельствует о наших дружеских и добрососедских отношениях.
Прежде чем перейти к вопросу, хочу высказать соболезнование всей Армении в связи с трагедией в Гюмри. Когда убивают всю семью, в том числе - грудных детей, это трагедия не только армянского народа, но и всего человечества. Эта трагедия была шокирующей для грузинского общества, мы все прониклись чувством глубокого возмущения и боли.
Что касается большего использования потенциала сотрудничества, отмечу, что наши межгосударственные связи многогранны. Транзитная инфраструктура Грузии жизненно важна для Армении. Главная артерия, связывающая Армению и Россию, проходит через Грузию. Через Грузию Армения выходит к морю, получая доступ к мировому экономическому пространству, откуда получает практически все виды товаров и энергоносители. Этими же путями Армения экспортирует в Россию и другие страны свою продукцию. Все это уже подразумевает плодотворное сотрудничество в сфере транспорта.
Между Грузией и Арменией осуществляется торговля продукцией сельского хозяйства, сырьем, стройматериалами, активно развивается туризм и так далее.
В магазинах Тбилиси всегда традиционно хорошо продавалиссь кофе из Армении или соки экзотических фруктов. Но вот когда на прилавках появился армянский виноград, мы подумали: а не пересмотреть ли нам торговые отношения? Но потом нас успокоили - из него не получается вино, значит, он не составит конкуренцию грузинскому. Это, конечно же, шутка!
А теперь серьезно, взглянем на цифры. Торговый оборот между нашими странами в 2013-м вырос на 50 процентов. Была динамика роста и в 2014-м, хотя, конечно, потенциал не полностью освоен. Например, можно ведь осуществлять некоторые экономические проекты в общем региональном контексте. Это бы повысило конкурентоспособность нашей продукции на мировых рынках. Почему бы, грузинским и армянским туроператорам не предлагать в пакете иностранным туристам знакомиться не только с их страной, но и с соседней? Это могло бы значительно увеличить туристические потоки в регионе. Но для этого надо сначала основательно изучить все сферы, тщательно проработать все идеи такого рода, все верно рассчитать и проанализировать, чтобы определить - какую нишу в мире может занять кавказский продукт. Определенные шаги в этом направлении уже сделаны.
Подтверждением этому служит не только обмен визитами высокого уровня. В октябре прошлого года встречались председатели комитетов парламентов двух стран, состоялось заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, были образованы совместные рабочие группы по экономическим вопросам. Все это говорит о том, что на уровне законодательной и исполнительной властей наших стран налицо желание углубить сотрудничество не только по общеполитическим вопросам, но и на отраслевом уровне.
- Грузия и Армения вовлечены в разные интеграционные проекты: Армения стала членом ЕАЭС, а Грузия подписала Соглашение об Ассоциации ЕС и намерена стать членом НАТО. В одном из своих интервью Вы говорили, что необходимо использовать различие внешнеполитических курсов в целях сближения. Как это можно сделать на практике?
- Внешнеполитическая ориентация наших стран действительно разнится. Грузия подписала Соглашение с Евросоюзом об ассоциации, Армения же вступила в основанный Россией ЕАЭС. Наши страны вступают в международные организации по собственному желанию, исходя из своих интересов и с учетом взаимоотношений с дружественными странами. Заверяю Вас, что Грузия не вступает ни в одну организацию, которая ущемила бы ее суверенитет. Надеемся, что, несмотря на членство в ЕАЭС, Армения сохранит такую степень независимости, что наши отношения продолжатся без вмешательства третьих сил.
У наших стран на этот счет есть большой опыт. Кавказский регион исторически был в центре геополитических баталий, испытывая давление империй. Несмотря на это, нашим предкам хватало мудрости, невзирая на желание империй, сохранять добрососедство, выпроваживая в конечном счете непрошенных гостей. Этот опыт должен быть учтен. И несмотря на существующие политические реалии, государства Южного Кавказа должны верно просчитать, где у нашего региона лучшие перспективы развития, где будущее, прогресс, а где - борьба с призраками прошлого и ограничение свободы. Если мы сделаем правильный выбор на основе ценностей, если мы точно определим цели и задачи, то различными политическими маневрами преодолеем нынешние вызовы и не только не нанесем ущерб историческим традициям добрососедства, но наоборот, будем содействовать развитию друг друга.
Бывший премьер Грузии Бидзина Иванишвили, Патриарх Илия II и спикер парламента Давид Усупашвили
Photo: REUTERS/David Mdzinarishvili
Хочу подчеркнуть: когда Грузия делала свой европейский и евроатлантический выбор, то думала не только о собственных перспективах, но и о развитии всего региона. Ведь вкрапление региона Кавказа в политико-экономические очертания Европы означает лучшее будущее для всех его жителей. Так, договоренность между Грузией и ЕС о свободной торговле открывает двери не только нашей стране на один из самых больших и стабильных рынков, но и для Армении и для всего региона в целом. Чем ближе будет Евросоюз к границам Армении, тем легче будет доставлять армянскую продукцию на рынок ЕС. Договоренность с ЕС мы не рассматриваем как барьер в отношениях между нашими странами. Думаем, что Грузия станет «мостиком» в ЕС для всего региона, сократив путь к европейским преимуществам. Надеюсь, что армянская сторона при вступлении в ЕАЭС руководствовалась такими же принципами.  Остальное уже зависит от навыков наших предпринемателей.
- Время от времени на поверхность выходит вопрос возможного восстановления сообщения по абхазскому участку железной дороги, который имеет важное значение для Армении с целью прорыва транспортной блокады. Готовы ли власти Грузии рассматривать этот вопрос отдельно от политических вопросов грузино-абхазского урегулирования?
- В СМИ вопрос возобновления движения по абхазскому участку железной дороги Грузии действительно периодически приобретает актуальность. Мы понимаем заинтересованность Армении в восстановлении железнодорожного сообщения с Россией. Однако этот вопрос в Грузии не рассматривается. Ни одно правительственное ведомство не ведет переговоров на этот счет. Этот вопрос не может быть рассмотрен вне контекста отношений с Россией с оккупированным регионом Грузии - Абхазией. Понятно, что недавнее так называемое союзническое соглашение между Россией и оккупированной Абхазией негативно сказывается на рассмотрении подобной тематики. Как и расхождения в наших позициях в отношении резолюции ООН «О статусе беженцев и насильственно перемещенных лиц из Абхазии и Цхинвальского региона».
- Новая железная дорога Баку-Тбилиси-Карс также может открыть новые возможности для Армении, но звучат мнения о том, что Турция и Азербайджан могут повлиять на Грузию, чтобы исключить использование дороги армянской стороной. Что Вы можете сказать на этот счет?
- Отношения Грузии с другими государствами в торгово-экономической, образовательной, медицинской и любой другой сферах регламентируются соответствующими договорами и законами. Правительство Грузии свободно от неформального давления любого типа и действует, исходя из собственных интересов. Поэтому излишне говорить о том, что Баку или Анкара воздействуют на позицию Тбилиси. В ином случае, будь такое давление, в Армению бы через Грузию не поступало бы столько разнообразной продукции, как это происходит сейчас.
- 24 апреля 2015 года армяне всего мира отметят 100-ю годовщину Геноцида армян в Османской Турции. Можно ли ожидать от парламента Грузии какого-то заявления или декларации в этой связи?
- Реакция на происшедшее в Гюмри ещё раз показала, что грузинский народ с болю воспринимает горе армян, и, безусловно, этническая чистка, произошедшая в начале XX века - огромная трагедия армянского народа. Оглядываясь на новейшую историю Грузии, вы увидите, что нам не чужда боль этнической чистки.
Что касается вашего вопроса, думаю, нам не следует ожидать каких-либо новых подходов и заявлений парламента Грузии по этому вопросу.