Սայմոն Անհոլտ. «Հայաստանը պետք է մարդկության համար ինչ-որ բան անի»
Սայմոն Անհոլտն ազգային բրենդ-իմիջի ստեղծման, ազգային նույնականացման եւ հեղինակության ձևավորման հարցերով անկախ քաղաքական խորհրդատու է եւ համարվում է ոլորտի լավագույն մասնագետը: 1998թ. նա շրջանառության մեջ է դրել «ազգային բրենդ» եզրը:
Վերջին 12 տարիներին աշխատել է ավելի քան 40 երկրների կառավարությունների հետ՝ զբաղվելով տարատեսակ հարցերով, այդ թվում՝ ազգային նույնականացում ու հեղինակություն, հրապարակային քաղաքականություն, առեւտուր, զբոսաշրջություն, մշակութային ու կրթական հարաբերություններ, արտահանման առաջխաղացում եւ արտասահմանյան ներդրումների ներգրավում: Բացի այդ՝ նա հաճախ է համագործակցում միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, Համաշխարհային բանկը եւ Եվրամիությունը:
Սայմոն Անհոլտը միջազգային երեք խոշոր հետազոտությունների հեղինակ է՝ «Ազգային բրենդների ինդեքս» (Anholt-GfK Roper Nation Brands Index), «Քաղաքների բրենդների ինդեքս» (Anholt-GfK Roper City Brands Index) եւ «Պետական բրենդների ինդեքս» (Anholt State Brands Index):
Նրա վերջին նախագիծը՝ «Լավ երկրների ինդեքս»-ը (Good Country Index), աշխարհում առաջին նախագիծն է, որ չափում է մարդկության զարգացման գործում պետության կատարած ներդրումը:
- «Ազգերը կարող են բրենդ ունենալ…, բայց միտքը, որ երկրի (քաղաքի կամ տարածաշրջանի) բրենդը կարելի է կառուցել այնպես, ինչպես ընկերություններն են իրենց արտադրանքի բրենդը ստեղծում, անարդյունք ու անհեթեթ է»: Սա մեջբերում է ձեր հրապարակումներից մեկից: Առաջին հերթին եկեք տարանջատենք «ազգային բրենդ» եզրը, որի հայեցակարգը շրջանառության մեջ եք դրել 1998թ., եւ «ազգի բրենդինգ»-ը: Ո՞րն է այս երկու եզրույթների տարբերությունը: Շատերը կարծում են, որ «բրենդինգը» հենց «ազգային բրենդի» կերտման գործընթացն է:
- 1998թ. շրջանառության մեջ դնելով «ազգային բրենդ» եզրույթը՝ ես պարզապես դիտարկում կատարեցի, որ բոլոր երկրներն ունեն իրենց իմիջն ու հեղինակությունը, ինչը շատ կարեւոր է գլոբալացված աշխարհում նրանց առաջընթացի համար: Ես օգտագործում էի «բրենդ» բառը՝ նկատի ունենալով «բրենդ-իմիջ»-ը: Բայց հենց մարդիկ սկսեցին խոսել այդ գաղափարի մասին, տերմինը «ազգային բրենդ»-ից փոխակերպվեց «ազգի բրենդինգ»-ի: Ես մինչեւ հիմա վստահ չեմ՝ ի՞նչ է նշանակում «բրենդինգ» բառը, քանի որ մարդիկ տարբեր կերպ են այն իմաստավորում: Սա մեծ խառնաշփոթ է առաջացնում, ինչից էլ վերջին 20 տարիներին օգտվում են մարքետինգային ու հաղորդակցությամբ զբաղվող գործակալությունները:
«Բրենդինգ» ասելով՝ երբեմն հասկանում են լոգոտիպերի դիզայնը: Երբեմն այն կիրառվում է որպես գովազդի կամ մարքետինգի հոմանիշ: Երբեմն էլ, ամենախաբուսիկ կերպով, «բրենդինգ» են անվանում ընկերության կամ ապրանքի, նույնիսկ քաղաքի կամ երկրի իմիջի արհեստական բարելավման գործընթացը:
Գործնականում, որպես կանոն, այդ ընթացքն առեւտրային հաղորդակցության երեք հիմնական մեթոդների՝ գովազդի, հասարակայնության հետ կապերի ու դիզայնի որոշակի համադրությունն է: Հիմնական սկզբունքն այն է, որ, եթե երկիրը թույլ կամ բացասական իմիջ ունի, որովհետեւ աշխարհը տեղյակ չէ նրա որակների մասին, ապա աշխարհին պետք է տեղյակ պահել:
Այլ կերպ ասած, եթե մարդիկ չգիտեն, թե ձեր երկիրն ինչ հիասքանչ է, պետք է նրանց պատմել այդ մասին:
Այս սկզբունքը դեպքերի մեծ մասում ճակատագրական թերություններ է պարունակում: Սովորաբար երկրները թույլ հեղինակություն են ունենում, քանի որ նրանց գոյությունը կապ չունի այլ պետությունների բնակիչների հետ: Եթե պետությունը միջազգային լրատվամիջոցներում հարթակ է գնում, որպեսզի պատմի իր որակների մասին, որոնք հիմնականում այլ երկրների բնակիչների հետ կապ չունեն ու նրանց ոչ մի օգուտ չեն առաջարկում, ապա այն որևէ արդյունք չի տա, որևե կերպ չի ազդի մարդկանց մտածողության վրա: Ակնհայտ է, որ այստեղ մեսիջը պետական քարոզ է ենթադրում, ինչը չի նպաստում վստահության աճին:
- Դուք հայտնի եք նրանով, որ հերքում եք գովազդի կամ PR-ի, կարգախոսների ու լոգոտիպերի վրա հիմնված մոտեցումները: Կարո՞ղ ենք պնդել, որ ազգի բրենդի կառուցման Ձեր տեսությունը մոտ է հանրային դիվանագիտությանը, որը գործում է կառավարությունից դեպի մարդիկ սկզբունքով:
- Այդքան էլ այդպես չէ: Հանրային դիվանագիտությունն ավելի շուտ տեսություն է, քան տեխնիկա: Այն ենթադրում է, որ միջազգային հանրությունը մեր օրերում նույնքան կարեւորություն ունի դիվանագիտության համար, որքան օտարերկրյա դիվանագետները: Գործնականում դա կառավարությունների համար պարզապես լրացուցիչ առիթ է՝ հարկատուների միջոցները հասարակական հարաբերությունների ոլորտում անիմաստ վարժությունների վրա ծախսելու համար: Հանրային դիվանագիտության հետ կապված որոշ գործիքներ, իհարկե, բավականին արդյունավետ են, օրինակ, մշակութային հարաբերությունները, սակայն դրանք էլ ահռելի ժամանակ, հմտություն ու համբերություն են պահանջում:
Վերջիվերջո, ե՛ւ հանրային դիվանագիտությունը, ե՛ւ «ազգերի բրենդինգ»-ը, միեւնույն սխալն են գործում. նրանք արտասահմանցիներին վերաբերվում են որպես պոտենցիալ գնորդների կամ պոտենցիալ թշնամիների, որոնց պետք է փորձել չեզոքացնել համոզելով ՝ բռնություն կիրառելու փոխարեն: Հավանականությունը, որ արտասահմանցիները կարող են պոտենցիալ ձեր կողմից լինել, ցավոք, սովորաբար անտեսվում է:
- Շատ երկրներ փորձում են իրենց բրենդը ստեղծել: Փորձագետ Ուոլի Օլինսն այս համատեքստում հիշատակում է Իսպանիան՝ որպես երկրի կողմից բրենդի ստեղծման հաջող օրինակ: Նրա կարծիքով՝ Իսպանիան «մեկուսացված միապետական անախրոնիզմից ձեւափոխվեց ժամանակակից եվրոպական ժողովրդավարության», որի խորհրդանիշն է դարձել Խոան Միրոյի հանրահայտ արեւը: Երկրների հաջող համարվող բրենդինգի շատ այլ օրինակներ կան. Նոր Զելանդիան, Լեհաստանը, Շոտլանդիան: Այս օրինակները համապատասխանո՞ւմ են Ձեր պատկերացումներին:
- Գաղափարը, որ տեսողական կերպարը կարող է փոխել ազգի իմիջը, պարզունակ սնահավատության օրինակ է, ինչպես պարելը՝ անձրեւ խնդրելու նպատակով: Իրականում այն ընդամենը գումար վաստակելու հեշտ ճանապարհ է՝ օգտվելով կառավարությունների վստահությունից:
Իհարկե, ճիշտ է, որ Իսպանիան փոխվել է: Այդ փոփոխությունն է հենց, որ ազդել է մարդկանց ընկալման վրա, իսկ «Միրոյի արեւը» լրիվ պատահական է ասոցացվում այդ ամենի հետ. երկրի իմիջը փոխվել է, քանի որ երկրի ներսում իրողություններն են փոխվել: Եթե ես գիրք գրեի, որում պնդեի, թե Միացյալ Նահանգները պատմության մեջ ամենահարուստ ու հզոր ազգն է դարձել, որովհետեւ աստղերով ու գծերով դրոշը ամենագրավիչն էր, դուք ինձ լուրջ կընկալեի՞ք: Կամ եթե ես պնդեմ, թե կոմունիզմն անկում ապրեց, քանի որ մուրճն ու մանգաղը բավականաչափ գրավիչ չէին լոգոտիպի համար…
Երբ մարդիկ խոսում են «ազգերի բրենդինգի» հաջող օրինակների մասին, ես միշտ խնդրում եմ նրանց ապացույցներ բերել: Մշտապես պարզվում է, որ երկրի իմիջը չի չափվել՝ ո՛չ արշավից առաջ, ո՛չ էլ հետո: Այնպես որ, հնարավոր չէ նույնիսկ պարզել՝ արդյոք այդ երկիրը որեւէ իմիջ ունեցե՞լ է: Էլ չեմ խոսում դրա բարելավման պատճառների մասին: «Ազգերի բրենդինգի» շուրջ այս ամբողջ ակտիվությունը հիմնված է վստահության վրա. շատ պետություններ այդ քայլին դիմում են, որովհետեւ այդպես են անում մյուսները, ոչ թե որովհետեւ ինչ-որ երկիր այդ ամենի արդյունավետության իրական օրինակներ է ներկայացրել:
Իմ Anholt-GfK Roper Nation Brands Index («Ազգային բրենդերի ինդեքս») հետազոտությունը, որն ամեն տարի տվյալներ է հրապարակում երկրների վերաբերյալ (որտեղ բնակվում է աշխարհի բնակչության 70%-ը), վկայում է, որ Նոր Զելանդիայի ու Շոտլանդիայի իմիջները 2005թ-ից ի վեր (երբ սկսեցի իմ ուսումնասիրությունները կատարել) գրեթե չեն փոխվել: Այնպես որ, ինչ էլ որ նրանք ձեռնարկել են սեփական «բրենդի» ստեղծման համար, որևէ ազդեցություն չի գործել նրանց իմիջի վրա (ոլորտային առաջխաղացման ուղղությամբ նրանց աշխատանքը, իհարկե, կարող է հանգեցնել զբոսաշրջիկների թվի, արտասահմանյան ներդրումների ու արտահանման աճին, բայց դա արդեն բոլորովին այլ հարթակ է):
Լեհաստանի իմիջը, օրինակ, աննշան է բարելավվել 2005թ-ից, սակայն նրա ՀՆԱ-ն աճել է միջինը 7%-ով: Այնպես որ, եթե ես համեմատեմ այս երկու գործոնները, ապա ավելի հակված կլինեմ կարծելու, որ պետության իմիջը բարելավվել է տնտեսական աճի արդյունքում, այլ ոչ թե այն պատճառով, որ մեկը «Լեհաստան» բառը գունեղ գրելու նոր տարբերակներ է գտել:
Ինչպես արդեն նշեցի, եթե լոգոտիպերի դիզայնը եւ դրա հետ ասոցացվող մնացած անիմաստ բաներն անհամբեր, միամիտ կամ նույնիսկ անազնիվ կառավարություններից փող «պոկելու» հեշտ ձեւ չլինեին, ապա այդ գաղափարը բացարձակ անհեթեթ կլիներ: Բայց, քանի որ դա մեծ բիզնես է, ապա այդ ամենը ոչ թե զավեշտալի, այլ ուղղակի ամոթալի տեսք ունի:
Եթե պետություններն իսկապես իրենց բրենդերը կառուցեին լոգոտիպերի, դիզայնի, կարգախոսների կամ հաղորդակցության արշավների օգնությամբ, ես ու իմ համերկրացիները հիմա կապրեինք Երրորդ Ռեյխում, այլ ոչ թե Եվրոպական Միությունում: Ի վերջո, ոչ ոք բրենդինգի տեխնիկայից ավելի լավ չէր հասկանում, քան Հիտլերն ու Գեբելսը:
- Ինչպե՞ս պետք է պետությունները կառավարեն իրենց ազգային հեղինակությունը:
- Ես կարծում եմ, որ ամեն երկիր պետք է իմանա իր հեղինակության մասին, գնահատի այն, ճանաչի դրական ու բացասական կողմերը, որովհետեւ դա անհրաժեշտ է՝ հասկանալու համար երկրի դերը աշխարհում, նրա ազդեցության աստիճանը, վստահություն ներշնչելու ընդունակությունը եւ, հետեւաբար, նպատակներին հասնելու հնարավորությունները:
Ինչ վերաբերում է հեղինակության փոփոխությանը, ապա դա կարող է պատահել միայն այն ժամանակ, երբ երկիրը պատրաստ կլինի նոր դեր ստանձնելու ազգերի բազմության մեջ: Եթե երկիրն ավելի լավ հեղինակության է ձգտում, ապա պետք է որեւէ բան անի այլ երկրների բնակիչների համար: Anholt-GfK Roper Nation Brands Index-ի՝ 2005թ-ից հավաքած ինֆորմացիայի վերլուծությունը եզրակացնում է, որ ազգային բրենդը բարելավելու ամենաարագ ու ապահով ճանապարհը մարդկության ու մոլորակի զարգացման մեջ պարբերական ու շոշափելի ներդրումներ անելն է: Այսինքն` պետք է այնպիսի բան անել, որը կստիպի այլ պետությունների բնակիչներին ուրախ լինել ձեր գոյության համար:
Հենց այդ պատճառով ես ստեղծեցի Good Country Index-ը. ես ցանկանում էի Nation Brands Index-ի տրամադրած պատկերացումների չափման հետ մեկտեղ իրականության չափումն էլ ունենալ՝ տեսնելու, թե որ երկրներն են ամենամեծ ներդրումը կատարում համաշխարհային ժառանգության մեջ:
- Խոսենք Հայաստանի մասին: Good Country Index-ում այն 125 երկրների շարքում 72-րդ տեղն է զբաղեցնում:
- Ցավոք սրտի, ես երբեք չեմ ներառել Հայաստանը Anholt-GfK Roper Nation Brands Index-ում, այդ պատճառով տեղեկություն չունեմ նրա իմիջի մասին: Չէի ցանկանա շահարկել թեման, թե մարդիկ ինչ են մտածում Հայաստանի մասին, քանի որ նման վերլուծության համար պատշաճ ուսումնասիրություն է անհրաժեշտ:
Այնուամենայնիվ, երկրի ցուցանիշները Good Country Index-ում ակնհայտորեն վկայում են, որ 2010թ. տնտեսության չափի համեմատ (երբ ամենաշատ տեղեկություններն ունեինք) Հայաստանը բավական փոքր ներդրում է ունեցել միջազգային հանրությունում: Եթե հայերը թույլ կամ բացասական իմիջ ունեն, ապա պետք է մի բան անել ձեռնարկել:
- XXI դարում շատ բան է կախված կրթությունից: Չնայած ներքին ու արտաքին բազմաթիվ խնդիրներին՝ Հայաստանում վերջին տարիներին զարգացում ունեցան կրթական նախագծերի լավ օրինակներ, ինչպիսիք են ԹՈՒՄՈ-ն, «Այբ» դպրոցը,  UWC Dilijan քոլեջը: Ըստ Ձեզ՝ կարո՞ղ են կրթությունը ու ՏՏ-ն առաջիկայում դառնալ այն ոլորտները, որոնց հիման վրա ապագայում կարող է կառուցվել Հայաստանի բրենդը:
- Պետության կրթական համակարգը, որպես կանոն, հենց այդ պետության բնակչության ուշադրությունն է գրավում: Սխալ կլիներ կարծել, թե այդ ոլորտը կարող է զգալի ազդեցություն ունենալ երկրի միջազգային հեղինակության վրա: Ինչքանո՞վ է միջին հայը տեղեկացված Պարագվայի, Իսլանդիայի կամ Մոզամբիկի դպրոցական համակարգից: Այդ դեպքում ինչո՞ւ դուք պետք է ակնկալեք, որ ուրիշները ծանոթ են ձեր կրթական համակարգին:
Եթե Հայաստանը նորարար լիներ կրթական համակարգում, ու նրա ազդեցությունը այդ ոլորտում իսկապես գլոբալ լիներ, եթե երկիրը պարբերաբար ներդրումներ աներ կրթության զարգացման գործում, այլ երկրներում գործող ստանդարտների մեջ, այդ դեպքում երկրի հեղինակությանը կարող էր ինչ-որ բան ավելանալ: Հիմնարար սկզբունքը մեկն է. եթե դուք ուզում եք, որ մարդիկ հիանան ձեզանով, ապա բավարար չէ միայն հաջողության հասնել, պետք է նրանց համար էլ ինչ-որ բան անել:
Այդպիսով, հարցը պետք է ձեւակերպել ոչ թե «Ո՞ր ոլորտները է պետք է զարգացնենք, որ օգտագործենք իմիջի կառուցման համար», այլ «Ի՞նչ կարող է Հայաստանը տալ աշխարհին»:
- Ձեր խորհուրդները միշտ կախված են կոնկրետ երկրի առանձնահատկությունների՞ց, թե՞ ունիվերսալ բանաձեւեր կան, որոնք կիրառելի են ցանկացած երկրի համար:
- Բարեբախտաբար, շատ ունիվերսալ բանաձեւեր գոյություն ունեն, եւ իմ վեց գրքերից յուրաքանչյուրում բազմաթիվ գործնական օրինակներ կան:
Եթե Հայաստանը ցանկանում է բարելավել իր իմիջը, պետք է որեւէ բան անի մարդկության համար: Ընդ որում, պետք է անի լավ, յուրօրինակ կերպով, հետեւողականորեն: Ամեն ինչ բավական պարզ է:

Саймон Анхольт: «Армении следует сделать что-то для человечества»
Саймон Анхольт - независимый политический советник по вопросам построения национального бренд-имиджа государства, национальной идентичности и репутации, признан ведущим мировым специалистом в этой области. В 1998 году ввел в оборот термин «национальный бренд». В течение последних 12 лет он работал с правительствами более 40 стран по вопросам национальной идентичности и репутации, публичной дипломатии, торговле, туризму, культурным и образовательным отношениям, продвижению экспорта и привлечению зарубежных инвестиций. Он также часто работает с международными организациями: ООН, НАТО, Всемирный банк, Евросоюз.
Саймон Анхольт является создателем трех крупных международных исследований: Anholt-GfK Roper Nation Brands Index («Индекс национальных брендов»), Anholt-GfK Roper City Brands Index («Индекс брендов городов») и Anholt State Brands Index («Индекс государственных брендов»).
Его последний проект - Good Country Index («Индекс хорошего государства») является первым в мире проектом, измеряющим вклад, вносимый страной в человечество.
- «Нации могут иметь бренд... но идея, что можно построить бренд страны (города или региона) так же, как компании строят бренд их продукций - безрезультативна и глупа». Это цитата одной из ваших публикаций. Во-первых, давайте разграничим термины «национальный бренд», концепцию, которую вы ввели в оборот в 1998 году, и «брендинг наций». В чем различие между этими двумя терминами? Многие полагают, что «брендинг» это процесс, посредством которого и создается «национальный бренд».
- Когда я ввел термин «национальный бренд» в 1998 году, я просто сделал наблюдение, что у стран есть имидж или репутация, и этот имидж очень важен для их прогресса в глобализованном мире. Я использовал термин «бренд», имея в виду «бренд-имидж».
Но как только люди заговорили об идее, термин видоизменился с «национального бренда» в «брендинг наций». Я до сих пор не уверен, что означает слово «брендинг», потому что люди вкладывают в него различные понятия. И это создает немало путаницы, из которой многие маркетинговые и коммуникационные агентства извлекают прибыль последние 20 лет.
Иногда под «брендингом» подразумевают дизайн логотипов. Иногда это слово используется как синоним рекламы или маркетинга. Зачастую, что наиболее обманчиво, «брендинг» используется для описания процесса, посредством которого может искусственно улучшаться имидж компании, продукта, и даже города или страны.
На практике, этот процесс, как правило, является некоторой комбинацией из трех основных методов коммерческих связей: рекламы, связей с общественностью и дизайна. Основной принцип состоит в том, что если у страны слабый или негативный имидж, потому что остальной мир не в курсе о ее качествах, о них следует сообщить остальному миру. Иными словами, если люди не знают, как замечательна ваша страна, вам следует рассказать им об этом.
Этот принцип, в большинстве случаев, имеет фатальные недостатки. Страны обычно имеют слабую репутацию, поскольку их существование не имеет никакого отношения к людям в других государствах. Если страна покупает площадку в международных медиа, чтобы рассказать о своих качествах, которые обычно не имеют отношения к людям в других странах, и не предлагают им никаких выгод, - это не даст плодов, и не повлияет на убеждения людей. Очевидно, что здесь мессидж предполагает государственную пропаганду, и это не способствует росту доверия.
- Вы известны тем, что отвергаете подходы, базирующиеся на рекламе или PR, слоганах и логотипах. Можно утверждать, что ваше видение построения бренда нации близко к публичной дипломатии, которая работает по принципу от правительства к людям?
- Не совсем. Публичная дипломатия – это скорее теория, чем техника. Она предполагает, что зарубежная публика в наши дни является столь же важной мишенью для дипломатии, как и зарубежные дипломаты. На практике это просто другой повод для правительств тратить деньги налогоплательщиков на бесполезные упражнения по общественным отношениям. Некоторые из этих инструментов, связанных с публичной дипломатией (например, культурные отношения) достаточно эффективны, но они требуют огромного умения, времени и терпения.
В конце концов, и публичная дипломатия и «брендинг наций» совершают одну и ту же ошибку: они относятся к иностранцам как к потенциальным покупателям или потенциальным врагам (которых ты должен попытаться нейтрализовать посредством убеждения вместо насилия). Вероятность того, что иностранцы могут быть потенциально  на вашей стороне, к сожалению, обычно игнорируется.
- Многие страны пытаются построить свой бренд. Эксперт Уолли Олинс в этом контексте отмечает Испанию в качестве успешного примера по построению бренда страны, которая «трансформировалась из изолированного и автократичного анахронизма в современную европейскую демократию», символом которой стало знаменитое солнце Хоана Миро. Существует множество других примеров брендинга стран, считающихся успешными - Новая Зеландия, Польша, Шотландия. Соответствуют ли эти примеры вашему видению?
- Сама идея, что визуальный символ может изменить имидж нации – примитивное суеверие наподобие того, что танцуя, можно вызвать дождь. На самом деле, это просто легкий путь делать деньги на доверии правительств.
Конечно, это правда, что Испания изменилась, и это изменение имело воздействие на то, как люди в других странах стали воспринимать Испанию, но «солнце Миро» ассоциируется с этим совершенно случайным образом: имидж страны изменился, потому что изменились реалии этой страны. Если бы я написал книгу, в которой утверждал, что Соединенные Штаты стали самой богатой и сильной нацией в истории, потому что звезды и полосы были самым привлекательным флагом, стали бы вы принимать меня всерьез? Или если утверждать, что коммунизм потерпел крах из-за того, что серп и молот были недостаточно привлекательным логотипом?
Когда люди говорят об успешных примерах «брендинга наций», я всегда прошу их привести доказательства. Всегда оказывается, что имидж страны не измерялся ни до, ни после проведения «кампании», так что невозможно узнать - действительно ли у страны существовал имидж, не говоря уже о причинах его улучшения. Вся эта активность вокруг «брендинга наций» основывается на доверии: большинство государств делают это, потому что другие государства делают это, а не потому, что какая-либо страна предлагала реальные примеры того, что это было эффективным.
Мое исследование Anholt-GfK Roper Nation Brands Index («Индекс национальных брендов»), которое ежегодно публикует данные по странам, представляющим порядка 70% мирового населения, показывает, что имидж Новой Зеландии или Шотландии с 2005 года, когда я начал свои исследования, оставался практически неизменным. Таким образом, что бы они не предпринимали для построения своего «бренда», это не имело никакого воздействия на их имидж (их работа по секторному продвижению, конечно, может привести к увеличению туристов, объемов иностранных инвестиций и экспорта, но это уже совершенно иная плоскость).
Имидж Польши улучшился очень незначительно с 2005 года, но ВВП страны рос в среднем на 7%. Так что, если бы я строил гипотезу относительно корреляции между этими двумя факторами, я был бы больше склонен полагать, что имидж страны улучшился в результате роста ее экономического значения, а не потому, что были найдены новые пути по красочному написанию слова «Польша».
Как я уже отметил, если бы дизайн логотипов и всей ассоциирующейся с этим бессмыслицы не был бы легким способом «качать» деньги из нетерпеливых, наивных или даже нечестных правительств, то вся идея была бы просто абсурдом. Но поскольку это большой бизнес, это выглядит не комично, а просто постыдно.
Если бы страны действительно строили свои бренды посредством логотипов, дизайна, слоганов или коммуникационных кампаний, я и мои соотечественники сейчас жили бы в Третьем Рейхе, а не в Европейском союзе. В конце концов, никто не понимал технику брендинга лучше, чем Гитлер или Геббельс.
- В целом, как страны должны управлять своей национальной репутацией?
- Я полагаю, что каждая страна должна знать о своей репутации, оценивать ее, понимать ее сильные и слабые стороны, потому что это неотъемлемая часть осознания роли страны в мире, ее влияния, способности внушать доверие, и, следовательно, способности достигать своих целей.
Что касается изменения репутации, то это может произойти лишь тогда, когда страна будет готова играть новую роль в сообществе наций. Если страна хочет лучшей репутации, она должна сделать что-то для людей из других стран. Недавний анализ информации, собранной Anholt-GfK Roper Nation Brands Index с 2005 года, содержит вывод о том, что самый быстрый и уверенный путь к улучшению национального имиджа – это делать регулярные и заметные вклады в человечество и планету, то есть, делать вещи, которые дадут людям в других странах основания радоваться тому, что вы существуете.
Именно поэтому я создал Good Country Index: я хотел иметь измерение реальности наряду с измерением представлений, предоставляемых Nation Brands Index, чтобы видеть - какие страны вносят наибольший вклад в мировое достояние.
- Давайте поговорим об Армении. В Good Country Index Армения расположена на 72-м месте среди 125 государств.
- К сожалению, я никогда не включал Армению в Anholt-GfK Roper Nation Brands Index, поэтому у меня нет информации об имидже Армении, и мне бы не хотелось спекулировать на тему, что люди думают об Армении, поскольку это требует надлежащего исследования. Тем не менее, показатели страны в Good Country Index ясно демонстрируют, что по сравнению с размером экономики Армения в 2010 году (год, когда было собрано наибольшее количество информации) имела сравнительно малый вклад в международное сообщество. Если у Армении слабый или негативный имидж, то с этим фактом нужно что-то делать.
Досье
- В XXI веке очень многое зависит от образования. Несмотря на большое число внутренних и внешних вызовов, в Армении в последние годы получили развитие хорошие примеры образовательных проектов, таких как ТУМО, школа Айб и колледж UWC Dilijan. Другой идеей, активно поддерживаемой правительством, является развитие IT сектора. На Ваш взгляд, могут образование и IT в перспективе стать теми секторами, на которых в долгосрочном плане может быть построен/создан бренд Армении?
- Образовательная система государства по определению является объектом интереса населения именно этой страны. Будет ошибкой думать, что эта сфера может  иметь значительное воздействие на международную репутацию страны: насколько обычный армянин осведомлен о школьной системе Парагвая, Исландии или Мозамбика? Почему же в таком случае вы должны ожидать, что другие будут знать о нашей образовательной системе?
Если бы Армения была новатором в сфере образования в той мере, что ее влияние в этой области было бы по-настоящему глобальным – если бы страна регулярно вносила бы свой вклад в образовательный прогресс и стандарты в других государствах, это могло бы что-либо добавить к репутации страны. Но базовый принцип очень прост: если вы хотите, чтобы люди восхищались вами, то недостаточно быть успешным, вам необходимо сделать что-либо для них.
Поэтому вопрос следует формулировать не «какие секторы нам следует развивать, чтобы использовать их для построения имиджа?», а «что Армения может дать миру?».
- Ваши советы всегдя зависят от специфики и особенностей конкретной страны, или же существуют универсальные формулы, применимые к любой стране?
- К счастью, существует множество универсальных формул и в каждой из моих книг есть множество практических примеров.
Если Армения хочет улучшить свой имидж, она должна сделать что-либо для человечества. Причем делать  это хорошо, оригинально, смело и последовательно в течение долгого времени. Все достаточно просто.