Սայմոն Անհոլտ. «Հայաստանը պետք է մարդկության համար ինչ-որ բան անի»
Սայմոն Անհոլտն ազգային բրենդ-իմիջի ստեղծման, ազգային նույնականացման եւ հեղինակության ձևավորման հարցերով անկախ քաղաքական խորհրդատու է եւ համարվում է ոլորտի լավագույն մասնագետը: 1998թ. նա շրջանառության մեջ է դրել «ազգային բրենդ» եզրը:
Վերջին 12 տարիներին աշխատել է ավելի քան 40 երկրների կառավարությունների հետ՝ զբաղվելով տարատեսակ հարցերով, այդ թվում՝ ազգային նույնականացում ու հեղինակություն, հրապարակային քաղաքականություն, առեւտուր, զբոսաշրջություն, մշակութային ու կրթական հարաբերություններ, արտահանման առաջխաղացում եւ արտասահմանյան ներդրումների ներգրավում: Բացի այդ՝ նա հաճախ է համագործակցում միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, Համաշխարհային բանկը եւ Եվրամիությունը:
Սայմոն Անհոլտը միջազգային երեք խոշոր հետազոտությունների հեղինակ է՝ «Ազգային բրենդների ինդեքս» (Anholt-GfK Roper Nation Brands Index), «Քաղաքների բրենդների ինդեքս» (Anholt-GfK Roper City Brands Index) եւ «Պետական բրենդների ինդեքս» (Anholt State Brands Index):
Նրա վերջին նախագիծը՝ «Լավ երկրների ինդեքս»-ը (Good Country Index), աշխարհում առաջին նախագիծն է, որ չափում է մարդկության զարգացման գործում պետության կատարած ներդրումը:
- «Ազգերը կարող են բրենդ ունենալ…, բայց միտքը, որ երկրի (քաղաքի կամ տարածաշրջանի) բրենդը կարելի է կառուցել այնպես, ինչպես ընկերություններն են իրենց արտադրանքի բրենդը ստեղծում, անարդյունք ու անհեթեթ է»: Սա մեջբերում է ձեր հրապարակումներից մեկից: Առաջին հերթին եկեք տարանջատենք «ազգային բրենդ» եզրը, որի հայեցակարգը շրջանառության մեջ եք դրել 1998թ., եւ «ազգի բրենդինգ»-ը: Ո՞րն է այս երկու եզրույթների տարբերությունը: Շատերը կարծում են, որ «բրենդինգը» հենց «ազգային բրենդի» կերտման գործընթացն է:
- 1998թ. շրջանառության մեջ դնելով «ազգային բրենդ» եզրույթը՝ ես պարզապես դիտարկում կատարեցի, որ բոլոր երկրներն ունեն իրենց իմիջն ու հեղինակությունը, ինչը շատ կարեւոր է գլոբալացված աշխարհում նրանց առաջընթացի համար: Ես օգտագործում էի «բրենդ» բառը՝ նկատի ունենալով «բրենդ-իմիջ»-ը: Բայց հենց մարդիկ սկսեցին խոսել այդ գաղափարի մասին, տերմինը «ազգային բրենդ»-ից փոխակերպվեց «ազգի բրենդինգ»-ի: Ես մինչեւ հիմա վստահ չեմ՝ ի՞նչ է նշանակում «բրենդինգ» բառը, քանի որ մարդիկ տարբեր կերպ են այն իմաստավորում: Սա մեծ խառնաշփոթ է առաջացնում, ինչից էլ վերջին 20 տարիներին օգտվում են մարքետինգային ու հաղորդակցությամբ զբաղվող գործակալությունները:
«Բրենդինգ» ասելով՝ երբեմն հասկանում են լոգոտիպերի դիզայնը: Երբեմն այն կիրառվում է որպես գովազդի կամ մարքետինգի հոմանիշ: Երբեմն էլ, ամենախաբուսիկ կերպով, «բրենդինգ» են անվանում ընկերության կամ ապրանքի, նույնիսկ քաղաքի կամ երկրի իմիջի արհեստական բարելավման գործընթացը:
Գործնականում, որպես կանոն, այդ ընթացքն առեւտրային հաղորդակցության երեք հիմնական մեթոդների՝ գովազդի, հասարակայնության հետ կապերի ու դիզայնի որոշակի համադրությունն է: Հիմնական սկզբունքն այն է, որ, եթե երկիրը թույլ կամ բացասական իմիջ ունի, որովհետեւ աշխարհը տեղյակ չէ նրա որակների մասին, ապա աշխարհին պետք է տեղյակ պահել:
Այլ կերպ ասած, եթե մարդիկ չգիտեն, թե ձեր երկիրն ինչ հիասքանչ է, պետք է նրանց պատմել այդ մասին:
Այս սկզբունքը դեպքերի մեծ մասում ճակատագրական թերություններ է պարունակում: Սովորաբար երկրները թույլ հեղինակություն են ունենում, քանի որ նրանց գոյությունը կապ չունի այլ պետությունների բնակիչների հետ: Եթե պետությունը միջազգային լրատվամիջոցներում հարթակ է գնում, որպեսզի պատմի իր որակների մասին, որոնք հիմնականում այլ երկրների բնակիչների հետ կապ չունեն ու նրանց ոչ մի օգուտ չեն առաջարկում, ապա այն որևէ արդյունք չի տա, որևե կերպ չի ազդի մարդկանց մտածողության վրա: Ակնհայտ է, որ այստեղ մեսիջը պետական քարոզ է ենթադրում, ինչը չի նպաստում վստահության աճին:
- Դուք հայտնի եք նրանով, որ հերքում եք գովազդի կամ PR-ի, կարգախոսների ու լոգոտիպերի վրա հիմնված մոտեցումները: Կարո՞ղ ենք պնդել, որ ազգի բրենդի կառուցման Ձեր տեսությունը մոտ է հանրային դիվանագիտությանը, որը գործում է կառավարությունից դեպի մարդիկ սկզբունքով:
- Այդքան էլ այդպես չէ: Հանրային դիվանագիտությունն ավելի շուտ տեսություն է, քան տեխնիկա: Այն ենթադրում է, որ միջազգային հանրությունը մեր օրերում նույնքան կարեւորություն ունի դիվանագիտության համար, որքան օտարերկրյա դիվանագետները: Գործնականում դա կառավարությունների համար պարզապես լրացուցիչ առիթ է՝ հարկատուների միջոցները հասարակական հարաբերությունների ոլորտում անիմաստ վարժությունների վրա ծախսելու համար: Հանրային դիվանագիտության հետ կապված որոշ գործիքներ, իհարկե, բավականին արդյունավետ են, օրինակ, մշակութային հարաբերությունները, սակայն դրանք էլ ահռելի ժամանակ, հմտություն ու համբերություն են պահանջում:
Վերջիվերջո, ե՛ւ հանրային դիվանագիտությունը, ե՛ւ «ազգերի բրենդինգ»-ը, միեւնույն սխալն են գործում. նրանք արտասահմանցիներին վերաբերվում են որպես պոտենցիալ գնորդների կամ պոտենցիալ թշնամիների, որոնց պետք է փորձել չեզոքացնել համոզելով ՝ բռնություն կիրառելու փոխարեն: Հավանականությունը, որ արտասահմանցիները կարող են պոտենցիալ ձեր կողմից լինել, ցավոք, սովորաբար անտեսվում է:
- Շատ երկրներ փորձում են իրենց բրենդը ստեղծել: Փորձագետ Ուոլի Օլինսն այս համատեքստում հիշատակում է Իսպանիան՝ որպես երկրի կողմից բրենդի ստեղծման հաջող օրինակ: Նրա կարծիքով՝ Իսպանիան «մեկուսացված միապետական անախրոնիզմից ձեւափոխվեց ժամանակակից եվրոպական ժողովրդավարության», որի խորհրդանիշն է դարձել Խոան Միրոյի հանրահայտ արեւը: Երկրների հաջող համարվող բրենդինգի շատ այլ օրինակներ կան. Նոր Զելանդիան, Լեհաստանը, Շոտլանդիան: Այս օրինակները համապատասխանո՞ւմ են Ձեր պատկերացումներին:
- Գաղափարը, որ տեսողական կերպարը կարող է փոխել ազգի իմիջը, պարզունակ սնահավատության օրինակ է, ինչպես պարելը՝ անձրեւ խնդրելու նպատակով: Իրականում այն ընդամենը գումար վաստակելու հեշտ ճանապարհ է՝ օգտվելով կառավարությունների վստահությունից:
Իհարկե, ճիշտ է, որ Իսպանիան փոխվել է: Այդ փոփոխությունն է հենց, որ ազդել է մարդկանց ընկալման վրա, իսկ «Միրոյի արեւը» լրիվ պատահական է ասոցացվում այդ ամենի հետ. երկրի իմիջը փոխվել է, քանի որ երկրի ներսում իրողություններն են փոխվել: Եթե ես գիրք գրեի, որում պնդեի, թե Միացյալ Նահանգները պատմության մեջ ամենահարուստ ու հզոր ազգն է դարձել, որովհետեւ աստղերով ու գծերով դրոշը ամենագրավիչն էր, դուք ինձ լուրջ կընկալեի՞ք: Կամ եթե ես պնդեմ, թե կոմունիզմն անկում ապրեց, քանի որ մուրճն ու մանգաղը բավականաչափ գրավիչ չէին լոգոտիպի համար…
Երբ մարդիկ խոսում են «ազգերի բրենդինգի» հաջող օրինակների մասին, ես միշտ խնդրում եմ նրանց ապացույցներ բերել: Մշտապես պարզվում է, որ երկրի իմիջը չի չափվել՝ ո՛չ արշավից առաջ, ո՛չ էլ հետո: Այնպես որ, հնարավոր չէ նույնիսկ պարզել՝ արդյոք այդ երկիրը որեւէ իմիջ ունեցե՞լ է: Էլ չեմ խոսում դրա բարելավման պատճառների մասին: «Ազգերի բրենդինգի» շուրջ այս ամբողջ ակտիվությունը հիմնված է վստահության վրա. շատ պետություններ այդ քայլին դիմում են, որովհետեւ այդպես են անում մյուսները, ոչ թե որովհետեւ ինչ-որ երկիր այդ ամենի արդյունավետության իրական օրինակներ է ներկայացրել:
Իմ Anholt-GfK Roper Nation Brands Index («Ազգային բրենդերի ինդեքս») հետազոտությունը, որն ամեն տարի տվյալներ է հրապարակում երկրների վերաբերյալ (որտեղ բնակվում է աշխարհի բնակչության 70%-ը), վկայում է, որ Նոր Զելանդիայի ու Շոտլանդիայի իմիջները 2005թ-ից ի վեր (երբ սկսեցի իմ ուսումնասիրությունները կատարել) գրեթե չեն փոխվել: Այնպես որ, ինչ էլ որ նրանք ձեռնարկել են սեփական «բրենդի» ստեղծման համար, որևէ ազդեցություն չի գործել նրանց իմիջի վրա (ոլորտային առաջխաղացման ուղղությամբ նրանց աշխատանքը, իհարկե, կարող է հանգեցնել զբոսաշրջիկների թվի, արտասահմանյան ներդրումների ու արտահանման աճին, բայց դա արդեն բոլորովին այլ հարթակ է):
Լեհաստանի իմիջը, օրինակ, աննշան է բարելավվել 2005թ-ից, սակայն նրա ՀՆԱ-ն աճել է միջինը 7%-ով: Այնպես որ, եթե ես համեմատեմ այս երկու գործոնները, ապա ավելի հակված կլինեմ կարծելու, որ պետության իմիջը բարելավվել է տնտեսական աճի արդյունքում, այլ ոչ թե այն պատճառով, որ մեկը «Լեհաստան» բառը գունեղ գրելու նոր տարբերակներ է գտել:
Ինչպես արդեն նշեցի, եթե լոգոտիպերի դիզայնը եւ դրա հետ ասոցացվող մնացած անիմաստ բաներն անհամբեր, միամիտ կամ նույնիսկ անազնիվ կառավարություններից փող «պոկելու» հեշտ ձեւ չլինեին, ապա այդ գաղափարը բացարձակ անհեթեթ կլիներ: Բայց, քանի որ դա մեծ բիզնես է, ապա այդ ամենը ոչ թե զավեշտալի, այլ ուղղակի ամոթալի տեսք ունի:
Եթե պետություններն իսկապես իրենց բրենդերը կառուցեին լոգոտիպերի, դիզայնի, կարգախոսների կամ հաղորդակցության արշավների օգնությամբ, ես ու իմ համերկրացիները հիմա կապրեինք Երրորդ Ռեյխում, այլ ոչ թե Եվրոպական Միությունում: Ի վերջո, ոչ ոք բրենդինգի տեխնիկայից ավելի լավ չէր հասկանում, քան Հիտլերն ու Գեբելսը:
- Ինչպե՞ս պետք է պետությունները կառավարեն իրենց ազգային հեղինակությունը:
- Ես կարծում եմ, որ ամեն երկիր պետք է իմանա իր հեղինակության մասին, գնահատի այն, ճանաչի դրական ու բացասական կողմերը, որովհետեւ դա անհրաժեշտ է՝ հասկանալու համար երկրի դերը աշխարհում, նրա ազդեցության աստիճանը, վստահություն ներշնչելու ընդունակությունը եւ, հետեւաբար, նպատակներին հասնելու հնարավորությունները:
Ինչ վերաբերում է հեղինակության փոփոխությանը, ապա դա կարող է պատահել միայն այն ժամանակ, երբ երկիրը պատրաստ կլինի նոր դեր ստանձնելու ազգերի բազմության մեջ: Եթե երկիրն ավելի լավ հեղինակության է ձգտում, ապա պետք է որեւէ բան անի այլ երկրների բնակիչների համար: Anholt-GfK Roper Nation Brands Index-ի՝ 2005թ-ից հավաքած ինֆորմացիայի վերլուծությունը եզրակացնում է, որ ազգային բրենդը բարելավելու ամենաարագ ու ապահով ճանապարհը մարդկության ու մոլորակի զարգացման մեջ պարբերական ու շոշափելի ներդրումներ անելն է: Այսինքն` պետք է այնպիսի բան անել, որը կստիպի այլ պետությունների բնակիչներին ուրախ լինել ձեր գոյության համար:
Հենց այդ պատճառով ես ստեղծեցի Good Country Index-ը. ես ցանկանում էի Nation Brands Index-ի տրամադրած պատկերացումների չափման հետ մեկտեղ իրականության չափումն էլ ունենալ՝ տեսնելու, թե որ երկրներն են ամենամեծ ներդրումը կատարում համաշխարհային ժառանգության մեջ:
- Խոսենք Հայաստանի մասին: Good Country Index-ում այն 125 երկրների շարքում 72-րդ տեղն է զբաղեցնում:
- Ցավոք սրտի, ես երբեք չեմ ներառել Հայաստանը Anholt-GfK Roper Nation Brands Index-ում, այդ պատճառով տեղեկություն չունեմ նրա իմիջի մասին: Չէի ցանկանա շահարկել թեման, թե մարդիկ ինչ են մտածում Հայաստանի մասին, քանի որ նման վերլուծության համար պատշաճ ուսումնասիրություն է անհրաժեշտ:
Այնուամենայնիվ, երկրի ցուցանիշները Good Country Index-ում ակնհայտորեն վկայում են, որ 2010թ. տնտեսության չափի համեմատ (երբ ամենաշատ տեղեկություններն ունեինք) Հայաստանը բավական փոքր ներդրում է ունեցել միջազգային հանրությունում: Եթե հայերը թույլ կամ բացասական իմիջ ունեն, ապա պետք է մի բան անել ձեռնարկել:
- XXI դարում շատ բան է կախված կրթությունից: Չնայած ներքին ու արտաքին բազմաթիվ խնդիրներին՝ Հայաստանում վերջին տարիներին զարգացում ունեցան կրթական նախագծերի լավ օրինակներ, ինչպիսիք են ԹՈՒՄՈ-ն, «Այբ» դպրոցը,  UWC Dilijan քոլեջը: Ըստ Ձեզ՝ կարո՞ղ են կրթությունը ու ՏՏ-ն առաջիկայում դառնալ այն ոլորտները, որոնց հիման վրա ապագայում կարող է կառուցվել Հայաստանի բրենդը:
- Պետության կրթական համակարգը, որպես կանոն, հենց այդ պետության բնակչության ուշադրությունն է գրավում: Սխալ կլիներ կարծել, թե այդ ոլորտը կարող է զգալի ազդեցություն ունենալ երկրի միջազգային հեղինակության վրա: Ինչքանո՞վ է միջին հայը տեղեկացված Պարագվայի, Իսլանդիայի կամ Մոզամբիկի դպրոցական համակարգից: Այդ դեպքում ինչո՞ւ դուք պետք է ակնկալեք, որ ուրիշները ծանոթ են ձեր կրթական համակարգին:
Եթե Հայաստանը նորարար լիներ կրթական համակարգում, ու նրա ազդեցությունը այդ ոլորտում իսկապես գլոբալ լիներ, եթե երկիրը պարբերաբար ներդրումներ աներ կրթության զարգացման գործում, այլ երկրներում գործող ստանդարտների մեջ, այդ դեպքում երկրի հեղինակությանը կարող էր ինչ-որ բան ավելանալ: Հիմնարար սկզբունքը մեկն է. եթե դուք ուզում եք, որ մարդիկ հիանան ձեզանով, ապա բավարար չէ միայն հաջողության հասնել, պետք է նրանց համար էլ ինչ-որ բան անել:
Այդպիսով, հարցը պետք է ձեւակերպել ոչ թե «Ո՞ր ոլորտները է պետք է զարգացնենք, որ օգտագործենք իմիջի կառուցման համար», այլ «Ի՞նչ կարող է Հայաստանը տալ աշխարհին»:
- Ձեր խորհուրդները միշտ կախված են կոնկրետ երկրի առանձնահատկությունների՞ց, թե՞ ունիվերսալ բանաձեւեր կան, որոնք կիրառելի են ցանկացած երկրի համար:
- Բարեբախտաբար, շատ ունիվերսալ բանաձեւեր գոյություն ունեն, եւ իմ վեց գրքերից յուրաքանչյուրում բազմաթիվ գործնական օրինակներ կան:
Եթե Հայաստանը ցանկանում է բարելավել իր իմիջը, պետք է որեւէ բան անի մարդկության համար: Ընդ որում, պետք է անի լավ, յուրօրինակ կերպով, հետեւողականորեն: Ամեն ինչ բավական պարզ է:

Simon Anholt: “Armenia has to do something for humanity”
Mediamax’s interview with Simon Anholt, the founder of the Good Country Index and Anholt-GfK Roper Nation Brands Index
Simon Anholt is the world’s leading expert on nation brand - a term he coined in 1998. During the last 12 years, Simon Anholt has advised the governments of more than 40 countries - from the Netherlands to Botswana, from Jamaica to Malaysia - on questions of national identity and reputation, public diplomacy, trade, tourism, cultural and educational relations, export and foreign investment promotion. He collaborates frequently with multilateral institutions including the United Nations, NATO, the World Bank and the European Union. As a researcher, Simon Anholt created three major international surveys in 2005, the Anholt Nation Brands Index, City Brands Index and State Brands Index. His latest project, The Good Country Index, is the first to measure exactly how much each country contributes to the planet and to humanity.
- “Nations may have brands… but the idea that it is possible to brand a country (a city or a region) in the same way as companies brand their products is both vain and foolish”. This is the quote from one of your publications. First of all, let's distinguish the terms “nation brand”, which you coined in 1998, and “nation branding”. What is the difference between them? Many consider that “branding” is a process through which we could create a “nation brand”.
- When I coined the term “nation brand” in 1998, I was simply making an observation: that countries have images or reputations, and those images are critical to their progress in a globalised world.  I was using the term “brand” in the sense of “brand image”.
But as people spoke about the idea, the term soon turned from “nation brand” into “nation branding”. I’m still not sure what “branding” is supposed to mean, because so many people use it to mean so many different things. And this creates a good deal of confusion amongst governments, a confusion from which many marketing communications agencies have profited over the last twenty years.
Sometimes, “branding” means designing logos; sometimes it’s almost synonymous with advertising or marketing; and sometimes, most misleadingly, it is often used to describe a process by which the image or reputation of a company, a product, or even a city or country can be artificially enhanced: “branding is about building your brand”.
In practice, this process usually turns out to be some combination of the three basic commercial communications practices: advertising, public relations and design. The underlying principle is that the country has a weak or negative reputation because the rest of the world is ignorant of its qualities, so in order to improve or enhance that reputation, those qualities simply need to be communicated. In other words, if people don’t know how great your country is, you need to tell them.
This underlying principle is, in most cases, fatally flawed. Countries usually have weak reputations because their existence is irrelevant to people in other countries; and they usually have negative reputations because they are known to do harm. If a country buys space in the international media in order to brag about its qualities – qualities which are usually of no relevance to people in other countries, and offer them no benefits – this will neither serve to make an irrelevant country relevant, nor to persuade people that a country they despise is suddenly worthy of their respect. It’s obvious that the message is government propaganda and thus carries no credibility; and even if it appears to come from a trustworthy source, it’s unlikely to change the beliefs of a lifetime.
- You are known to reject approaches based on advertising or PR, slogans or logos. Is your vision of building a nation brand close to public diplomacy, which works government-to-people (G2P)?
- Not really. Public diplomacy is a theory rather than a technique: it simply observes (quite correctly) that foreign publics are as important a target for diplomacy today as are foreign diplomats, but on the whole it doesn’t provide any new tools for carrying out this exercise. In consequence, it’s simply another reason for governments to waste taxpayers’ money on futile public relations exercises. Some of the tools associated with public diplomacy (cultural relations, for example) are quite effective, but since their effect requires enormous skill, time and patience, they are very seldom used well enough or long enough to make a real difference.
In the end, public diplomacy or nation “branding” fall into the same error: that of treating all foreigners as if they are either potential consumers (to whom you must try to sell something) or potential enemies (whom you must try to neutralise through persuasion instead of violence). The possibility that foreigners might actually be “on the same side as us” is, alas, usually overlooked.
- Many states try to brand or rebrand themselves. Wally Olins mentioned Spain as a successful example of national branding program, one country, which “transformed itself from an isolated, autarkic authoritarian anachronism into a modern, well-off, European democracy” and Joan Miró “immensely powerful sun symbol was an identifier for a massive promotional program that was closely linked to national change and modernization”. There are many other country branding examples (New Zealand, Poland, Scotland) deemed as successful. Do all those examples comply with your vision?
- This idea that a visual symbol somehow has the power to change the image of a nation is a primitive superstition, like believing you can make it rain by dancing. In fact if it wasn’t also such an easy way to make money out of gullible governments, the existence of the idea would be completely inexplicable.
It’s certainly true that Spain changed itself, and it’s certainly true that this change had an impact on the way people in other countries perceived Spain afterwards, but the Miró sun symbol is only associated with this in an entirely incidental way: the image of the country changed because the reality of the country changed. If I wrote a book claiming that the United States had become the richest and most powerful nation in history because the Stars and Stripes was the most attractive flag any nation had ever designed, would I be taken seriously, do you think? Or that Communism ultimately failed because the hammer and sickle was the wrong logo?
Whenever people speak of successful examples of “nation branding”, I always ask for proof (which, considering that these governments are spending taxpayers’ money on the process, doesn’t seem an unreasonable request). But it always turns out that the image of the country hasn’t been measured, either before or after the ‘campaign’, so it’s impossible to know whether the image of the country has really improved at all, let alone to identify the causes of this improvement. All of this ‘nation branding’ activity is simply taken on trust: most countries do it because most countries do it, not because any country has ever produced any real evidence that it has worked in the past.
My study, the Anholt-GfK Roper Nation Brands Index, which annually polls a sample representing nearly 70% of the world’s population, shows that the images of New Zealand and Scotland have remained more or less completely unchanged since I started running the survey in 2005, so whatever those two countries have been doing to “brand” their nation has had absolutely no effect on its image (their sectoral promotion activities, of course, may well have produced an increase in tourism, foreign investment, exports and so forth, but that’s a different matter entirely).
Poland’s image has very slightly improved since 2005, but its GDP increased by an average of more than 7% per year during the same period, so if I had to hypothesize a relationship between these factors, I would be more inclined to believe that the country’s image improved as a result of its rising economic importance than because it briefly flirted with several colorful new ways of writing the word ‘Poland’.
As I said before, if designing logos and all the associated mumbo-jumbo wasn’t such an easy way of making money from impatient, naïve or even dishonest governments, then the whole idea would be simply absurd. But because it’s a big business, it’s not comic: it’s scandalous.
If countries could truly brand themselves with logos, corporate design, slogans and communications campaigns, I and my compatriots would be living in the Third Reich today, not the European Union: after all, nobody understood branding better than Hitler and Goebbels.
- In general, how should a country deal with its national reputation?
- I certainly think every country should be aware of its reputation, measure it, understand its strengths and weaknesses, because this is an essential part of understanding the country’s role in the world, its influence, its credibility and consequently its ability to achieve its aims.
As for changing that reputation, this can only happen if the country is prepared to play a new role in the community of nations. If it wants a better reputation, it has to do something for people in other countries. Recent analysis of more than 200 billion data points collected by the Anholt-GfK Roper Nation Brands Index since 2005 strongly suggests that the quickest and surest route to an improved national image is through contributing regularly and noticeably to humanity and the planet: doing things that give people in other countries good reasons to feel glad that you exist.
This is why I created the Good Country Index: I wanted some measurement of reality alongside the measurement of perceptions provided by the Nation Brands Index, to see which countries actually contribute most to the global commons.
- Let’s talk about Armenia. In your “Good Country Index” it ranks 72nd among 125 countries. What does your research reveal about the image of Armenia and overall, how does the Western world perceive Armenia?
- Unfortunately I’ve never included Armenia in the Anholt-GfK Roper Nation Brands Index so I have no information about Armenia’s image, and I wouldn’t like to guess what people think about it: these are things that need to be properly researched. However, the country’s performance in the Good Country Index clearly shows that, relative to the size of its economy, Armenia contributed relatively little to the international community in 2010 (the year when most of the data was collected). If Armenia has a weak or negative profile, this fact may have something to do with it.
- Everything primarily hinges on education in the XXI century. Despite a number of domestic and foreign challenges, in recent years Armenia has developed good examples of educational projects such as TUMO center, Ayb school and UWC Dilijan College. Another idea promoted by the government is the development of IT sector, where we have recorded some progress as well. Do you think education and IT could be the sectors in perspective to accentuate in the long-term in order to create/brand the Armenian image? If yes, how much time does it require?
- A country’s educational system is, by definition, only of interest to the population of that country, since they are the only people who will benefit from it. It is therefore a mistake to imagine that such a purely domestic issue could have any major impact on the country’s international reputation: how much does the average Armenian know about the school system in Paraguay, or Iceland, or Mozambique? Why should it expect others to know more about its own educational system than it knows about others?
If Armenia were an innovative pioneer in education to the extent that its influence in this field were genuinely global – if it contributed regularly and prominently to educational progress and standards in other countries, then this might add something to the country’s reputation. But the basic principle is a simple one: if you want people to admire you, it’s not enough to be successful, you have to do something for them.
So the question to ask is not “which sectors can we excel in and therefore use to boost the country’s image?” The correct question is “What could be Armenia’s gift to the world?”
- When asked to give advice on what a state should do to improve its image, does your answer depend on the specifics and peculiarities of the concrete or are there are any universal formulas applicable to every nation? Lastly, as a continuation – besides, education, what should Armenia do to improve its image?
- Luckily, there are many universal formulas, or else my books on this topic would be nothing more than endless case studies!
If Armenia wants to improve its image, it has to do something for humanity – do it well, do it prominently, do it imaginatively, courageously and consistently for a very long time. It’s a simple as that.