Ռալֆ Յիրիկյան. «Պետք է խիզախ որոշումներ կայացնենք»
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ՝ փորձում ենք տարբեր կարծիքներ հավաքել այն մասին, թե արդյոք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
- Ընդունված է կարծել, որ Ցեղասպանության թեման սփյուռքում հայերին միավորող գլխավոր գործոնն է: Իսկապե՞ս այդպես է:
- Պատանեկությանս տարիներին այդ գործոնն իսկապես ուժեղ էր: Շատ էր զգացվում հատկապես դպրոցներում՝ հաճախ տարբեր միջոցառումներ էին կազմակերպվում Ցեղասպանության թեմայով:
Սակայն տարիներն անցնում էին, հայկական դպրոցների թիվը պակասում էր եւ այդ հզոր դաստիարակչական գործիքն աստիճանաբար սկսեց թուլանալ եւ այսօր նախկին ազդեցությունը չունի: Այսօր Սփյուռքում հայությունն ավելի է ձուլվում այլ մշակույթների, ժողովուրդների մեջ: Դա հատկապես զգացվում է երիտասարդ սերնդի մոտ:
Մյուս կողմից, ըստ իս, որ մենք չպետք է չափից շատ դրամատիզմ հաղորդենք Ցեղասպանության 100-ամյակին: Ընդհակառակը, այս հանգրվանը մեր ժողովրդին պետք է հիշեցնի, որ մենք հաղթող ենք դուրս եկել, ցեղասպանության գլխավոր նպատակը՝ հայերի բնաջնջումը, տապալվել է, եւ 100 տարի անց մենք կենդանի ենք եւ անկախ պետություն ունենք:
Սա հպարտության առարկա պետք է լինի: Հենց այստեղից էլ պետք է շարունակենք կերտել ապագան: Իսկապես, չկա գրեթե ոչ մի հայկական ընտանիք, որը Ցեղասպանության հետեւանքով ազգականներ կորցրած չլինի: Բայց մենք մոռանում ենք, որ կորուստներ ենք ունեցել ոչ միայն 20-րդ դարի սկզբին: Մենք դարեր ի վեր շատ հարազատներ ենք կորցրել: Մոռանում ենք Շուշիի, Ադանայի կոտորածները կամ Ռուբինյանների տոհմի փլուզումը եւ Կիլիկյան թագավորության անհետացումը: Մոռանում ենք, թե Խորհրդային Միության տարիներին մեր մտավորականության եւ ժողովրդի հանդեպ ինչ միջոցներ են կիրառվել՝ աքսոր, բանտարկություններ, գնդակահարություններ: Եվ չնայած մեր պատմության բոլոր դառը էջերին` մենք կանք ու դա հաղթանակ է. փայլուն եւ ոգեւորող գաղափար է:
- Ի՞նչ եք կարծում, 100-ամյակը կարող է խորհրդանշական առիթ դառնալ Հայաստան- Սփյուռք հարաբերությունները վերաիմաստավորելու համար: Ի՞նչն է սխալ այսօր այդ հարաբերություններում:
- Եթե կարճ պատասխանեմ` հիմնական խնդիրը հայի բնավորությունն է: Լինենք Հայաստանում, թե Սփյուռքում` համարում ենք, որ ամեն ինչից տեղյակ ենք: Դժբախտաբար, այս գործոնն աշխատում է մեր ազգի դեմ:
Վստահության կորուստ կա, ոչ Սփյուռքն է լիարժեք վստահում Հայաստանին, ոչ էլ Հայաստանը՝ Սփյուռքին: Պատճառներից մեկը կենցաղում եւ տնտեսական ոլորտում մտածելակերպի, մոտեցումների միջեւ ձեւավորված մեծ տարբերություն է: Մենք փորձում ենք միմյանց ապացուցել, թե ով է ամենախելացին: Բնավորությունը, որի մասին հիշատակեցի, Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում բնակվող հայերին թույլ չի տալիս փորձել մեկտեղելու այդ տարբերությունը`«հարուստ խառնուրդ» ստեղծելու համար:
Ապագայի տեսլական պետք է ունենանք, որի շուրջ կհավաքվեն աշխարհի բոլոր հայերը :
Պետք է հրաժարվենք «ես ամեն բան գիտեմ» մտածելակերպից եւ երկխոսության գնալ, կիսվել փորձով եւ փորձել միմյանց վստահություն ներշնչել: Իրականում դա մեծ ճիգեր չի պահանջում: Դժբախտաբար, կան բազմաթիվ ազդեցիկ արտաքին ուժեր, որոնք չեն ցանկանում հայերին միավորված, ուժեղ եւ հզոր տեսնել: Բնական է, որ ներկայիս մտածելակերպով միայն հեշտացնում ենք այդ ուժերի անելիքը:
Պետք է քննարկենք եւ ինչ-որ լուծումների հասնենք: Պետք է ռազմավարություն ստեղծենք եւ հասկանանք, որտե՞ղ ենք այսօր իբրեւ ազգ եւ որտեղ ենք ցանկանում լինել 50 տարի հետո: Ապագայի տեսլական պետք է ունենանք, որի շուրջ կհավաքվեն աշխարհի բոլոր հայերը :
- Ինստիտուցիոնալ առումով ինչպե՞ս կարելի է դա անել: Ովքե՞ր պետք է նախաձեռնեն այդ տեսլականի քննարկումները:
Չմոռանանք, որ Հայաստանում ծնված եւ մեծացած մարդկանց՝ հատկապես ավագ սերնդի ներկայացուցիչների, մտածելակերպը կրում է նաեւ խորհրդային ժամանակաշրջանի ազդեցությունը:
- Այսօր մենք պետություն ունենք, որը եւ պետք է նախաձեռնողի դերում լինի: Մարդիկ անցողիկ են, պետականությունը՝ մնայուն արժեք: Եթե ինչ-ինչ պատճառներով սփյուռքը պետությանը չի վստահում, պետությունը կարող է ձեւավորել մտավորականների (intellectuals) խումբ, դրա կազմում ընդգրկել Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում հարգված մարդկանց, ովքեր պարբերաբար կհանդիպեն եւ մոտեցումներ կմշակեն:
Կարող ենք տարբեր հանձնաժողովներ ունենալ, դրանք տարբեր ոլորտներին վերաբերող քննարկումներ կանցկացնեն, որոնք եւս կնպաստեն ապագայի տեսլականի ձեւավորմանը: Մենք պետք է հստակ պատկերացնենք, թե ո՞ւր ենք գնում:
Սփյուռքն ունի արեւմտյան կառավարման մեծ փորձ: Դա բոլորովին ուրիշ մտածելակերպ է, ուրիշ դպրոց է, որը տարբերվում է արցախյան գոյամարտի հերոսների  մտածելակերպից, որոնց շնորհիվ մենք հաղթեցինք եւ ապացուցեցինք, որ հաղթող ազգ ենք: Չմոռանանք, որ Հայաստանում ծնված եւ մեծացած մարդկանց՝ հատկապես ավագ սերնդի ներկայացուցիչների, մտածելակերպը կրում է նաեւ խորհրդային ժամանակաշրջանի ազդեցությունը: Այս երկու կողմերին հաճախ դժվար է միմյանց հասկանալը, որովհետեւ տարբեր հայացքով են նայում կյանքին, տարբեր փորձառություն եւ անցած ճանապարհ ունեն: Խնդիրն այստեղ է:
Բայց կա երիտասարդ ալիք՝ Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքում: Նրանց գործելու հնարավորություն պետք է տրվի: Մենք հարգում ենք ավագներին, սակայն իրենք պետք է գիտակցեն, որ իրենց ժամանակն անցել է: Նրանց խորհուրդները շատ կարեւոր են, նրանց կյանքի դառը փորձը չափազանց արժեքավոր է, բայց, կարծում եմ` եկել է ժամանակը, որ իրենք երիտասարդներին նույնպես թույլ տան օգտակար լինել ազգին: Երիտասարդ ասելով՝ նկատի ունեմ այսօրվա 30-40 տարեկաններին:
- Խոսեցիք 50 տարվա տեսլականի մասին: Իսկ ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում Հայաստանը 50 տարի անց:
Եթե ուզում ենք ինչ-որ տեղ հասնել, պետք է խիզախ որոշումներ կայացնենք: Ցավոտ կլինի, բայց դա էլ է պետք:
- Զարգացած աշխարհը մեզանից լավը չէ: Մենք բոլոր հնարավորություններն ունենք, սակայն որոշումներ կայացնելու կամք չունենք: Միշտ վախենում ենք՝ ի՞նչ կլինի, եթե այս որոշումը ընդունենք: Մենք չենք կարող զարգանալ, եթե մտածում ենք մեկ քայլ առաջ գնալու մասին՝ մտքում պահելով տաս քայլ ետ գնալու տարբերակը: Եթե ուզում ենք ինչ-որ տեղ հասնել, պետք է խիզախ որոշումներ կայացնենք: Ցավոտ կլինի, բայց դա էլ է պետք:
Աշխարհի փոփոխությունների, գլոբալիզացիայի դարում պետք է ճկուն լինենք, ոչ թե ասենք՝ «մեր պապերն այսպիսին էին, ուրեմն մենք էլ պետք է այդպես շարունակենք»: Մեր պապերի պատմությունը կմնա արխիվներում եւ մենք միշտ հարգանքով կհիշենք նրանց վաստակն ու փորձը, բայց ներկան ու ապագան պահանջում են նոր որակներ. ճկունություն, հանդուրժողականություն, սթափ մտածելակերպ: Դրա վրա պետք է կառուցենք մեր տեսլականը:
Մեծ խնդիր է նաեւ լավատեսության պակասը: Այսօր, երբ որեւէ միջոցառման եմ գնում, որտեղ, ասենք, հարյուր հայի եմ հանդիպում, նրանցից միայն մեկի կամ երկուսի դեմքին ժպիտ կա… Այդպես չենք կարող շարունակել: Չպետք է կոտրվել.  անհրաժեշտ է ապագային լավատեսությամբ նայել: Հայաստանում շատ խելացի ու պատրաստված տղաներ եւ աղջիկներ ունենք: Ամերիկայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Միջին Արեւելքում, Հեռավոր Արեւելքում, Ավստրալիայում կան տաղանդավոր հայեր եւ պետությունը նրանց մասին տեղյակ է: Ուրեմն պետք է չվախենալ, հավաքվել եւ քննարկել՝ 50 տարի հետո մենք որտե՞ղ կլինենք:

Ральф Йирикян: «Мы должны принимать смелые решения»
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Медиамакс проводит серию интервью с интеллектуалами из Армении и диаспоры, собирая мнения о том, может ли символическая дата стать неким «новым стартом» для армян.
Наш сегодняшний собеседник – генеральный директор компании «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян.
- Принято считать, что тема Геноцида является главным консолидирующим фактором в армянской диаспоре. Соответствует ли данное утверждение истине?
- В годы моей юности этот фактор был действительно силен. Особенно сильно он ощущался в школах, где часто организовывались разные мероприятия на тему Геноцида.
Однако годы шли, число армянских школ сокращалось, и этот мощный воспитательный инструмент начал постепенно ослабевать, и сегодня он не имеет былой силы.
В настоящее время армяне Диаспоры больше ассимилируются с другими культурами, народами. Особенно сильно это наблюдается среди молодежи.
С другой стороны, на мой взгляд, мы не должны чрезмерно драматизировать 100-летие Геноцида. Наоборот, этот этап должен напомнить нашему народу, что мы победили, главная цель Геноцида – уничтожение армян, провалилась, и 100 лет спустя мы живы и имеем независимое государство.
Это должно быть предметом гордости. Именно с этого мы должны продолжить создание нашего будущего. Действительно, практически нет ни одной армянской семьи, которая не понесла потерь в результате Геноцида. Однако забываем, что мы несли потери не только в начале 20-го века. На протяжении веков мы теряли много родственников. Забываем о резне в Шуши, в Адане, о падении рода Рубинянов, исчезновении Киликийского царства. Забываем, какие методы применялись в советские годы против нашей интеллигенции и нашего народа – ссылки, аресты, расстрелы. И несмотря на все горькие страницы нашей истории, мы существуем, и это – победа. Это блестящая и вдохновляющая идея.
- Как Вы думаете, может ли 100-летняя годовщина стать символическим поводом для переосмысления отношений между Арменией и Диаспорой? Что сегодня не так в этих отношениях?
- Если ответить коротко, то основная проблема - это характер армян. Будь то в Армении или в Диаспоре, мы считаем, что все знаем. К сожалению, этот фактор играет против нашей нации.
У нас должна быть концепция будущего, вокруг которой обьединятся армяне всего мира.
Наблюдается потеря доверия: ни Диаспора, ни Армения полноценно не доверяют друг другу. Одна из причин заключается в сформировавшихся различиях в менталитете, разных подходах к вопросам быта и экономики. Мы пытаемся доказать друг другу, что мы самые умные. Характер, о котором я упомянул, не позволяет армянам, проживающим в Армении, Арцахе и Диаспоре, объединить эти отличия для создания «богатой смеси».
Мы должны отказаться от менталитета «я все знаю» и идти на диалог, делиться опытом и пытаться внушить доверие друг другу. На самом деле это требует не так много усилий. К сожалению, есть много влиятельных внешних сил, которые не хотят видеть армян единой, сильной нацией. Естественно, своим нынешним менталитетом мы облегчаем этим силам задачу.
Мы должны обсудить и найти какие-то решения, разработать стратегию и понять, где мы находимся сейчас как нация и где хотим быть через 50 лет. У нас должна быть концепция будущего, вокруг которой обьединятся армяне всего мира.
- Как можно сделать это в институциональном плане? Кто должен инициировать обсуждения этой концепции?
- Сегодня у нас есть государство, которое должно выступать в роли инициатора. Люди преходящи, а государственность - устойчивая ценность.
Если по каким-то причинам диаспора не доверяет государству, государство может сформировать группу интеллектуалов, включить в ее состав уважаемых людей из Армении, Арцаха и Диаспоры, которые будут периодически встречаться и разрабатывать подходы.
Не будем забывать, что образ мышления людей, родившихся в Армении, и особенно старшего поколения, носит отпечаток советского периода.
Мы можем иметь разные комиссии, которые будут проводить обсуждения, касающиеся разных сфер, что также будет способствовать формированию концепции. Мы должны четко представлять, куда идем.
Диаспора имеет большой опыт западного управления. Это совершенно другой склад мышления, другая школа, которая отличается от менталитета героев Арцахской войны, благодаря которым мы победили и доказали, что мы - нация победителей. Не будем забывать, что образ мышления людей, родившихся в Армении, и особенно старшего поколения, носит отпечаток советского периода. Этим двум сторонам часто сложно понять друг друга, потому что они по-разному смотрят на жизнь, у них разный опыт и разный пройденный путь. Проблема в этом.
Но в Армении, Арцахе и Диаспоре есть волна молодежи. Им должна быть предоставлена возможность действовать. Мы уважаем старших, однако они должны осознавать, что их время прошло. Их советы очень важны, горький опыт их жизни очень ценен, однако, думаю, настало время, чтобы они разрешили молодежи быть полезными нации. Под молодежью я имею в виду 30-40-летних.
- Вы упомянули концепцию развития на 50 лет вперед. Какой Вы сами представляете Армению спустя 50 лет?
Если хотим достичь чего-то, мы должны принимать смелые решения. Будет болезненно, но и это нужно сделать.
- Развитый мир не лучше нас. У нас есть все возможности, однако нет воли к принятию решений. Мы всегда боимся – а что будет, если примем это решение? Мы не можем развиваться, если обдумываем шаг вперед, одновременно думая о возможности отступить на 10 шагов. Если хотим достичь чего-то, мы должны принимать смелые решения. Будет болезненно, но и это нужно сделать.
В эпоху глобализации мы должны быть гибкими, а не говорить: «наши деды были такими, значит, мы должны продолжать жить так же». История наших отцов останется в архивах, и мы всегда будем с уважением помнить их наследие и опыт, однако настоящее и будущее требуют новых качеств: гибкости, терпимости, трезвого мышления. На этом мы должны строить нашу концепцию.
Другой большой проблемой является недостаток оптимизма. Сегодня, когда я иду на какое-то мероприятие, где встречаю, скажем, сотню армян, лишь один или двое из них улыбаются… Так больше нельзя. Нельзя ломаться, нужно смотреть в будущее с оптимизмом.
В Армении есть множество умных и подготовленных молодых людей и девушек.
В США, Великобритании, Франции, Ближнем Востоке, Дальнем Востоке, в Австралии есть талантливые армяне, и государство о них знает. Поэтому не нужно бояться, нужно собраться и обсудить , где же мы будем через 50 лет?