Միշել Կազաչկին. ՀՀ-ում ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի հեռանկարը մտահոգիչ է - Mediamax.am
Մարտի 25-27-ը Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Միշել Կազաչկինն այցելել էր Հայաստան: Այցի վերջին օրը Մեդիամաքսի թղթակիցը զրուցել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի հետ:
- Պարոն Կազաչկին, Հայաստանում առաջին անգամ եք: Հարցերի ի՞նչ օրակարգով եք ժամանել Երեւան:
- Երկօրյա այցիս ընթացքում հանդիպել եմ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի, արդարադատության, առողջապահության նախարարների, ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության հանձնաժողովի նախագահի, առողջապահության ոլորտի այլ պաշտոնյաների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Այցիս նպատակն էր մեր գործընկերների հետ պարզել, թե Հայաստանում՝ ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի կանխարգելման տեսանկյունից ինչ խնդիրներ կան: Այսօր այս վարակը կարելի է բուժել, կանխարգելել:
Հայաստանում ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ով վարակված մարդկանց շուրջ 60%-ն անգամ տեղյակ չէ, որ վարակ ունի:
ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ կանխարգելման, դրա դեմ պայքարի հետ առնչվող խնդիրներն ավելի շատ քաղաքական կամ սոցիալական բնույթի են, քան առողջապահական: Օրինակ՝ Հայաստանում ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնում բուժում ստացողների մեծ մասը գերազանց որակի խնամք է ստանում, եւ կենտրոնն այս իմաստով ցուցադրում է արեւմտյան երկրների կենտրոններին պատշաճ ծառայություն: Այնուամենայնիվ, Հայաստանում խնդրահարույց է այն իրողությունը, որ ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ով վարակված մարդկանց շուրջ 60%-ն անգամ տեղյակ չէ, որ վարակ ունի:
Միշել Կազաչկինը Միշել Կազաչկինը
Հարց է ծագում՝ որտե՞ղ է այդ 60%-ը, ինչո՞ւ նրանք չեն հետազոտվել, ինչո՞ւ չգիտեն իրենց կարգավիճակի մասին: Նրանք չգիտեն, քանի որ հասարակությունում առկա են բազմաթիվ կարծրատիպեր եւ խտրական վերաբերմունք ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ով տառապող մարդկանց հանդեպ, որովհետեւ տրամադրվող տեղեկատվությունը դեռեւս հասանելի չէ լայն զանգվածներին: Այցիս նպատակն է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ միասին բարձրացնել այս հարցերը եւ դրանց լուծումներ գտնել: Ես հասկանում եմ, որ Հայաստանն առանց այդ էլ շատ խնդիրներ ունի՝ պետական բյուջեն մեծ չէ, տնտեսական իրավիճակը դյուրին չէ, սահմանին առկա է հակամարտություն եւ այլն: Եւ սա վտանգավոր է, քանի որ այս իրավիճակը նպաստում է ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի տարածմանը:
- Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի տարածվածությամբ առաջատարը Ռուսաստանն ու Ուկրաինան են: Ի՞նչ կասեք Հարավային Կովկասի երկրների մասին:
- Իրավիճակն Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, իսկապես, մտահոգիչ է: Սա աշխարհում միակ տարածաշրջանն է, որտեղ համաճարակը շարունակում է զարգանալ: Ընդհանուր առմամբ, վերջին հինգ տարիների ընթացքում համաճարակի նոր դեպքերի թիվն աշխարհում նվազել է 25%-ով, համաճարակով պայմանավորված մահացության դեպքերը կրճատվել են 1/3-ով, ավելանում է բուժման հասանելիությունը, մինչդեռ միեւնույն ժամանակահատվածում Արեւելյան Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում համաճարակի 45%-անոց աճ է նկատվում, մահացության դեպքերը եւս ավելացել են: Դուք ճիշտ եք, Ռուսաստանն ու Ուկրաինան տարածաշրջանի առաջատար երկրներն են: Ներկայում Ռուսաստանում վարակակիրների թիվը գերազանցում է 1.3 մլն-ը, այսինքն՝ ՌԴ բնակչության 1%-ից ավելին ապրում է այս վարակով: Սա չափազանց մտահոգիչ է:
Համաճարակն առկա է նաեւ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրներում, իհարկե ոչ նման մեծ ծավալներով, ինչպես վերոնշյալ երկու երկրներում: Հայաստանում համաճարակը համեմատաբար փոքր ծավալներ ունի, սակայն Հայաստանն ինքնին բնակչությամբ փոքրաթիվ երկիր է: Ընդհանուր առմամբ, այսօր Հայաստանում հաշվառված է շուրջ 4 հազ. վարակակիր: Նրանց 40%-ը հետազոտվել եւ բուժում է ստանում: Վարակակիրների մյուս՝ 60%-ը, հետազոտություն չի անցել, չգիտի իր կարգավիճակի մասին: Նրանք, ամենայն հավանականությամբ, աշխատանքային միգրանտներն են, որոնք մեկնում են հիմնականում ՌԴ, այնտեղ վարակվում, ապա վերադառնում եւ վարակում զուգընկերոջը: Այս 60%-ը ներառում է նաեւ թմրամիջոցներ օգտագործող անձանց, որոնց թիվը նվազել է:
Այժմ Հայաստանում թմրամոլների թիվը կազմում է շուրջ 12 հազ.: ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ով վարակվածների, սակայն իրենց կարգավիճակի մասին անտեղյակ անձանց թվում են նաեւ միասեռականները: Այս անձինք ամենաշատն են խտրականության ենթարկվում, այդ պատճառով մեզ շատ բան հայտնի չէ նրանց մասին, եւ նրանք չեն դիմում հետազոտություն անցնելու համար: «Թաքնված» վարակակիրների թվում են նաեւ մարմնավաճառները:
Վերլուծելով Հայաստանի կատարած աշխատանքը, հատկապես վերջին տասը տարիներին ձեռնարկած միջոցառումները, կարող եմ ասել, որ առաջընթացը տպավորիչ է: Սակայն, խնդիրներ, իհարկե, կան: Նախեւառաջ՝ «թաքնված» վարակակիրների խնդիրը: Երկրորդը արտագաղթի խնդիրն է: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հետազոտված վարակակիրների 50%-ն աշխատանքային միգրանտներն են, որոնք մեկնում են հիմնականում Ռուսաստան: Ինչպե՞ս կարելի է կանխել նրանց վարակվելը կամ ինչպե՞ս կարելի է բուժել նրանց:
Միգրանտները, հատկապես համաճարակի նման բարձր մակարդակ գրանցած երկրներ՝ Ռուսաստան, Ուկրաինա մեկնողները, ռիսկային խմբում են: Հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս գտնել այս մարդկանց: Իմ առաջարկներից մեկը եղել է հետեւյալը՝ պոլիկլինիկաներում ստեղծել ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի թեստ հանձնելու հնարավորությունը: Վստահություն է պետք ձեւավորել, որպեսզի այս մարդիկ չամաչեն եւ դիմեն բժշկին: Պետք է վերապատրաստել բժիշկներին:
Հայաստանում կան հազարավոր մարդիկ, որոնք հեպատիտ C-ով են վարակված, սակայն տեղյակ չեն այդ մասին:
Պատճառներից է նաեւ թմրամոլների շրջանում բուժում ստանալու հանդեպ առկա հակազդեցությունը: Նրանք գերադասում են թաքնվել համակարգից, քանի որ, նարկոդիսպանսերում գրանցվելով՝ նրանց տվյալները կարող են հայտնվել ոստիկանության ձեռքում:
ՄԻԱՎ-ի մասին խոսելիս մենք մոռանում ենք երկու այլ կարեւոր հիվանդությունների մասին՝ տուբերկուլյոզի եւ հեպատիտ C-ի մասին: Թվերը խոսում են այն մասին, որ թմրանյութեր օգտագործողների 99%-ի մոտ հեպատիտի դրական արդյունք է հայտնաբերվել: Հայաստանում կան հազարավոր մարդիկ, որոնք հեպատիտ C-ով են վարակված, սակայն տեղյակ չեն այդ մասին: Ցավոք, Հայաստանում հեպատիտ C-ի բուժումը վճարովի է, իսկ բուժում չանցնելու հետեւանքով հիվանդների մեկ երրորդից ավելին մահանում է լյարդի ցիրոզից կամ քաղցկեղից:
- Ձեր խոսքերից կարող ենք եզրակացնել, որ Հայաստանում համաճարակի տարածման հիմնական աղբյուրը Ռուսաստանից է գալիս՝ աշխատանքային միգրանտների միջոցով:
- Այստեղ ձեւակերպումների մեջ պետք է շատ զգույշ լինենք: Համաճարակի մակարդակը Ռուսաստանում իսկապես բարձր է, եւ պրակտիկան ցույց է տալիս, որ հաճախ աշխատանքային միգրանտները, որոնք Հայաստանից երկար ժամանակով մեկնում են Ռուսաստան, մտնում են արտամուսնական հարաբերությունների մեջ, եւ հաճախ չեն մտածում պաշտպանվելու մասին: Սրանք իրական փաստեր են, սակայն ես չեմ ցանկանում, որպեսզի իմ խոսքերն ընկալվեն քաղաքական մակարդակում: Երբ խոսում ենք հիվանդությունների մասին, չկան մեղավորներ եւ անմեղներ: Հասարակությունն է մեղավոր, որ չի կանխում այդ հիվանդությունը: Ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ Ռուսաստանը համաճարակի պայքարի հարցում հետընթաց է գրանցում՝ տարեկան արձանագրելով վարակի 70-100 հազ. նոր դեպք: Ռուսաստանը հսկա պետություն է եւ պետք է կարողանա միջոցներ գտնել՝ համաճարակը կանխելու համար: Վերջերս Մոսկվայում ունեցած ելույթիս ընթացքում ահազանգեցի այդ մասին:
- Ի՞նչ լուծումներ եք առաջարկում՝ հատկապես աշխատանքային միգրանտների շրջանում համաճարակի նոր դեպքերը կանխելու համար: Գուցե անհրաժեշտ է, որ նրանք պարտադիր հետազոտություն անցնեն՝ Ռուսաստանից Հայաստան վերադառնալուց անմիջապես հետո:
- Պարտադիր բնույթ կրող հետազոտությունների տարբերակը երբեք արդյունավետ չի աշխատում: Պետք է վստահություն կառուցել: Իմ խորհուրդն է՝ կառուցել վստահելի առողջապահական համակարգ: Սա ներառում է վերապատրաստված անձնակազմ ունենալու անհրաժեշտությունը: Բացի այդ, պետք է այս հարցին անդրադառնալ նաեւ հայ-ռուսական երկկողմ մակարդակով, որպեսզի միգրանտները կարողանան հետազոտվել եւ բուժում անցնել, բայց միեւնույն ժամանակ չզրկվել աշխատանքից:
- Վերջին շրջանում շատ է խոսվում Հայաստանում ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի կանխարգելման եւ բուժման նպատակով տրամադրվող միջազգային ֆինանսավորման կրճատման մասին: Ի՞նչ կասեք այս մասին:
- Այո՛, ֆինանսավորման ճգնաժամ կա: Մինչեւ այժմ համաճարակի կանխարգելման, բուժման ֆինանսավորման 60%-ը տրամադրում էր Գլոբալ հիմնադրամը, 20%-ը ֆինանսավորում է ՀՀ կառավարությունը, մնացած 20%-ը՝ այլ կազմակերպություններ: 2015թ. հունվարի 1-ից Գլոբալ հիմնադրամը կրճատել է ֆինանսավորումը 50%-ով: Չի բացառվում, որ մինչեւ 2017-2018 թթ.  Գլոբալ հիմնադրամն ընդհանրապես վերացնի ֆինանսավորումը: Պատճառն այն է, որ համաշխարհային սանդղակով Հայաստանն այլեւս չի համարվում աղքատ պետություն, այն համարվում է միջին եկամուտ ունեցող երկիր: Միջազգային հանրությունը գտնում է, որ պետությունը, լինելով միջին եկամուտ ապահովող երկիր, պարտավոր է ինքնուրույն հոգալ իր քաղաքացիների առողջապահական խնդիրները: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի պետական բյուջեն չի կարող դա անել: Բացի այդ, Հայաստանն առողջապահության ոլորտին ուղղում է ՀՆԱ-ի 1.8%-ը, ինչը չափազանց քիչ է: Այլ երկրներում առողջապահությանը տրամադրվում է միջինը ՀՆԱ-ի 6-8%-ը, զարգացած երկրներում, ինչպես օրինակ Ֆրանսիան՝ 15%-ը: Սակայն առողջությունը մարդկանց համար առաջնային խնդիր է:
Հայաստանի եւ, ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասի երկրների համար նկատվում է նաեւ հետեւյալ միտումը՝ հարուստներն ավելի են հարստանում, աղքատները՝ աղքատանում: Մարդիկ չեն կարող թույլ տալ վճարովի բուժում: Հայաստանում իմ անցկացրած հանդիպումների ժամանակ մենք քննարկեցինք այս մտահոգիչ խնդիրը: Ինձ հավաստիացնում են, որ պետական բյուջեով հնարավոր չէ ապահովել բուժումն առանց Գլոբալ հիմնադրամի օժանդակության, սակայն պետք է հասկանալ, որ ՀՆԱ-ի 1.8%-ն ուղղելով առողջապահության ոլորտին՝ հնարավոր չէ առաջ շարժվել: Պետությունը պետք է ներդրումներ կատարի սոցիալական սեկտորում: Երկիրը չի կարող գրանցել տնտեսական աճ եւ զարգացում, եթե երկրում առողջապահության վիճակը բավարար չէ: Ես իսկապես մտահոգված եմ այս խնդիրներով: Կկարողանա՞ արդյոք Հայաստանը կատարել այդ ներդրումները: Այստեղ շատ հարցականներ կան: Ինձ այս հարցում մեծ վստահություն չներշնչեցին Հայաստանում: Ես ահազանգ եմ հնչեցնում:
- Հայաստանում ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի բուժումն անվճար է, եւ դա մեծամասամբ իրականացվում է միջազգային օժանդակության շնորհիվ: Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ Գլոբալ հիմնադրամի օժանդակության բացակայության պարագայում մենք այլեւս չենք ունենա համաճարակի անվճար բուժում մեր երկրում:
- Համակարգն աշխատելու է նախկինի պես, սակայն եթե Գլոբալ հիմնադրամի օժանդակությունն ամբողջությամբ վերացվի, կառավարությունն է ստիպված լինելու ստանձնել դեղամիջոցների, բուժման ֆինանսավորումը:
Իրավիճակը իրոք մտահոգիչ է, եւ ես բազմիցս ահազանգել եմ այդ մասին:
Եթե կառավարությունը դա չանի, ապա Հայաստանը կկորցնի այն ողջ տպավորիչ առաջընթացը, որը գրանցել է համաճարակի դեմ տարիների ընթացքում վարած պայքարի արդյունքում: Դա նման է նրան, որ մեկը դժվարությամբ, շատ դանդաղ սար է բարձրանում, իսկ հետո միանգամից ցած գլորվում: Իրավիճակը իրոք մտահոգիչ է, եւ ես բազմիցս ահազանգել եմ այդ մասին: Պետք է քայլեր ձեռնարկել:

Michel Kazatchkine: Prospect of combating AIDS in Armenia is worrisome
On March 25-27, Michel Kazatchkine, United Nations Secretary-General's Special Envoy for AIDS in Eastern Europe and Central Asia, visited Armenia. On the last day of his visit, Mediamax’s correspondent talked to the UN Secretary General’s Special Representative.
- Mr. Kazatchkine, it’s your first visit to Armenia. What agenda of issues have you brought to Yerevan?
- During my visit, I met with Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan, Ministers of Justice and Health, other officials of the healthcare field and civil society representatives.
The goal of my visit is to find out with our partners what AIDS/HIV prevention issues Armenia faces. Nowadays, the infection can be cured and prevented. Issues related to preventing and combating of AIDS/HIV are of more social and political nature than health. For instance, the majority of people treated in the AIDS Prevention Center in Armenia are delivered excellent quality care, and in this sense, the Center provides a service equal to the quality of Western countries. However, the fact that around 60% of people infected with AIDS/HIV are not aware of it in Armenia is disputable.
Michel Kazatchkine Michel Kazatchkine
A question arises: where is this 60%? Why haven’t they been examined? Why don’t they know about their status? They are not aware as the society has numerous stereotypes and discriminative approach to people with AIDS/HIV, as the information is not yet available to larger masses. The goal of my visit is to voice the issues with all the interested parties and address them. I do understand that Armenia has many other issues - the state budget is not large, the economic situation is tough, there is a conflict on the border etc., and it’s dangerous as the situation contributes to dissemination of AIDS/HIV.
- Russia and Ukraine are leaders by AIDS/HIV dissemination rate in Eastern Europe and Central Asia. What can you say about South Caucasus countries?
- Indeed, the situation in Eastern Europe and Central Asia states is worrisome. It’s the only region in the world where the epidemic keeps growing. Overall, over the past 5 years, the number of new cases of the epidemic fell by 25%, the deaths caused by the epidemic reduced by 1/3, the treatment is becoming more accessible while Central Asia and Eastern Europe register 45% growth, the death cases have also increased.
You’re right, Russia and Ukraine are the leading countries of the region. There are currently more than 1.3mln people with the AIDS in Russia, that means that over 1% of Russian people live with the infection. It’s extremely concerning.
The epidemic is also spread across all the South Caucasus countries, of course, not on such a large scale as in the 2 above-mentioned countries. The epidemic volumes in Armenia are comparatively small but Armenia’s population is small, too. Overall, around 4 thousand  infected people are registered in Armenia today. 40% of them are examined and are being treated. The remaining 60% of the infected haven’t been examined and don’t know about their status. Most likely, they are labor migrants who in the majority of cases leave for Russia, get infected there and then come back and infect their spouses. The 60% also includes people using drugs which number, however, has decreased.
The number of drug addicts in Armenia now makes around 12 thousand. Homosexuals are also among people infected with AIDS/HIV but unaware of their status. These people are mostly discriminated, which is why we don’t have information about them and they don’t apply to be examined. Prostitutes are also among “latent” infected.
Analyzing Armenia’s work and especially the steps taken over the past 10 years, I can say that the progress is impressive. But, of course, there still are issues. First of all, the issue of “latent” infected people. The second is the issue of migration. The studies show that 50% of the examined people with the infection are labor migrants who mostly leave for Russia. How can their infection be prevented or how can they be treated?
Migrants, especially those who leave for the countries registering such a high level of epidemic - Ukraine and Russia - are in the risk group. A question arises: how can these people be found? I proposed particularly the following: to create an opportunity of taking an AIDS/HIV test in policlinics. Confidence should be built so as people wouldn’t be shy to see a doctor, and doctors should be retrained.
The reaction to treatment of drug addicts is also one of the reasons. They prefer to hide from the system as getting registered at an addiction clinic, their data can be handed over to the police.
Talking about AIDS, we forget 2 other important diseases - tuberculosis and hepatitis C. The digits suggest that among 99% of drug addicts reported positive result of hepatitis. There are thousands of people in Armenia who are infected with hepatitis C but they are not aware of it. Unfortunately, treatment of hepatitis C is fee-for-service and in case it’s not treated, more than 1/3 of the infected die of cirrhosis of the liver or cancer.
- We can conclude from what you say that the main source of the epidemic in Armenia comes from Russia through labor migrants.
- We should be very careful while making such statements. The level of the epidemic is really high in Russia and the practice shows that often labor migrants who leave for Russia long-term get involved in extramarital relationships and don’t often think about protection. These are real facts but I don’t want my words to be perceived on the political level. When we talk about diseases, there are no innocent and guilty. It’s the society’s fault which doesn’t manage to prevent the disease. I regret to note that Russia registers setback in terms of combating the infection reporting 70-100 thousand new cases annually. Russia is a huge state and should be able to find measures to prevent the epidemic. During my recent speech in Moscow, I alarmed about it.
-What solutions do you offer to prevent new cases especially among the labor migrants? Maybe they need to be examined on a mandatory basis immediately after returning from Russia to Armenia?
- The option of mandatory examinations has never worked effectively. There should be confidence-building measures. My advice is to build a reliable health system. It also includes the need for having a retrained staff. Besides, the issue should also be addressed on Armenia-Russia bilateral level so as the migrants could be able to be examined and treated without losing their jobs.
- Recently, much is spoken about reduction of international funding allocated to Armenia to prevent and treat AIDS/HIV in Armenia. What can you say about it?
- Yes, there is a crisis of funding. The 60% of funding for prevention and treatment was allocated by the Global Foundation, 20% - Armenian government, and remaining 20% - other organizations. Since January 1, 2015, the Global Foundation has cut off funding by 50%. The reason is that on the global scale, Armenia is not considered a poor state any more; it’s considered a country with an average income. The international community thinks that as a state ensuring an average income, ought to take care of its citizens’ healthcare issues on its own. The thing is that the Armenian state budget can’t do it.  Besides, Armenia allocates 1.8% of GDP to the health system which is too small. In other states, the healthcare is allocated on average 6-8% of the GDP. In developed states such as France, the funding index is 15%. But health is a priority issue for people.
The following tendency is observed in Armenia and overall South Caucasus countries: the rich are getting richer and the poor are getting poorer. People can’t afford paid treatment. During my meetings in Armenia, we discussed this worrisome issue. People assured me that the state budget couldn’t ensure the treatment without the assistance from the Global Foundation but one should understand that allocating 1.8% of the GDP to the health field one can’t move forward. The state should make investments in the social sector. The country can’t register economic growth and development if the healthcare situation in the country is not satisfactory. I am really concerned about the issues. Can Armenia make the investments? There are many open questions here. People didn’t give me much hope about this issue in Armenia. I am alarming about the issue.
- AIDS/HIV treatment in Armenia is free which is mostly covered owing to the international assistance. Can we state  that in case Global Foundation’s assistance stops, we won’t be able to have free treatment in our country?
- The system will be operating as formerly but if the Global Foundation’s assistance is fully stopped, the government will have to undertake funding of drugs and treatment. If the government doesn’t do that Armenia will lose the impressive progress registered over the years of combating the epidemic. It’s like a man climbing a mountain slowly and with difficulty and then falling down immediately. The situation is really worrisome and I have alarmed about it many times. Steps should be taken.