Թեա Ցուլուկիանի. ԵՏՄ-ն չի խանգարում հայ-վրացական կապերին
Հունիսի 24-25-ին նախատեսված հայաստանյան այցի նախօրեին Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանին պատասխանել է Մեդիամաքսի հարցերին:
- Տիկին Ցուլուկիանի, ո՞րն է Ձեր երեւանյան այցի հիմնական նպատակը:
- Հայաստանի եւ Վրաստանի արդարադատության նախարարությունների միջեւ գործընկերային հարաբերությունները երկար պատմություն ունեն: 2013թ. ես Հայաստան այցելեցի իմ հայ պաշտոնակցի հրավերով, իսկ այս տարվա գարնանը տեղի ունեցավ պատասխան այցը, որի շրջանակում Փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց: Հենց այդ ժամանակ իմ պաշտոնակից Հովհաննես Մանուկյանը հանդես եկավ Երեւանում հայ-վրացական իրավաբանական համաժողովի անցկացման նախաձեռնությամբ: Այդպիսով, այցի հիմնական նպատակն այդ համաժողովի անցկացումն է, որը կօժանդակի մեր նախարարությունների համագործակցության խորացմանը:
- Վրաստանում իրականացված ո՞ր բարեփոխումները կարող են օգտակար լինել Հայաստանի համար:
- Այդ հուշագիրը, որը ես հիշատակեցի, սահմանում է բարեփոխումների այն ուղղությունները, որոնց շուրջ կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել: Մենք վստահ ենք, որ լավ ներուժ ունենք՝ համագործակցությունը զարգացնելու համար հետեւյալ ուղղություններով՝ էլեկտրոնային կառավարության հարցեր, բաց կառավարության գործընկերություն (OGP), անչափահասների հարցերով արդարադատություն, արդարադատության տներ, պետական ծառայությունների մատուցում, հատկապես՝ գյուղական համայնքներում, պետական միասնական մատյաններ, դատական որոշումների կատարման հարցեր, տեղեկատվության ստացման ազատություն, նոտարական հիմնարկներ, դատավարության եւ քրեական իրավունքի բարեփոխում եւ այլն:
Այս հարցերի մեծ մասին մենք անդրադարձել ենք Հովհաննես Մանուկյանի վրաստանյան այցի ընթացքում: Իմ պաշտոնակիցը եւ Հայաստանի արդարադատության նախարարության պատվիրակությունը շրջել են Վրաստանի արդարադատության տներով եւ հասարակական կենտրոններով:
- Գիտենք, որ Դուք անձամբ մասնակցում եք Ջավախքում քաղաքացիության ու անձ հաստատող փաստաթղթերի հետ կապված հարցերի լուծմանը: Ինչպե՞ս է զարգանում գործընթացը, քանի՞ հոգի է արդեն ստացել Վրաստանի քաղաքացիություն, եւ քանի՞սն են մերժվել:
- 2014թ. սեպտեմբերի 1-ից Վրաստանում ուժի մեջ մտավ «Արտասահմանցիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց մասին» օրենքը: Սա այն թեման է, որին ես անձամբ բավականին ժամանակ ու ջանքեր եմ նվիրել: Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Հենզել Մկոյանի ու Սամվել Պետրոսյանի հետ միասին, որոնք ներկայացնում են Նինոծմինդան  ու Ախալքալաքը, մենք աշխատանքային խումբ ենք ստեղծել, որպեսզի հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում լուծենք մեր ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները: Ստեղծվել է մեծամասնական պատգամավորների ու կառավարության ներկայացուցչի համագործակցության հիանալի նախադեպ:
Այսօր իրավիճակը հետեւյալն է. օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչ այժմ Սամցխե-Ջավախքում գրանցված 46 հոգի ստացել է Վրաստանի քաղաքացիություն: Սամցխե-Ջավախքի տարածքում բնակվող 2877 հոգի ստացել է Վրաստանում կացության իրավունք, 38 հոգի՝ մերժվել է: Ցանկալի կլիներ, եթե նշված անձինք նույնպես շուտով դառնային Վրաստանի քաղաքացի, սակայն ես հասկանում եմ, որ տվյալ փուլում այլ երկրի քաղաքացիությունը նրանց անհրաժեշտ է տնտեսական նկատառումներից ելնելով:
Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել: Մեր ծառայությունները լիարժեք  մոբիլիզացված են այնտեղ, եւ իմ աշխատակիցները, որոնք ազգությամբ հայ են եւ կատարելապես տիրապետում են վրացերենի, մեծապես օգնում են տեղի բնակչության հետ արդյունավետ շփումներ իրականացնելու հարցում: Բացի այդ, ինձ համար առաջնահերթություն է օժանդակել հայ երիտասարդությանը, այդ թվում՝ Վրաստանի գյուղերում, ուսումնասիրել վրացերենը արդարադատության նախարարության եզակի ենթակառուցվածքի օգնությամբ: Ես ցանկանում եմ, որ նրանք հաջողակ լինեն, Վրաստանում կարիերա սկսելու հնարավորություն ունենան, ինչի համար անհրաժեշտ է տիրապետել վրացերենի:
- Վրաստանը ձգտում է ինտեգրվել Եվրամիությանը, իսկ Հայաստանը ԵՏՄ անդամ է: Դա չի՞ ազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա:
- Վրաստանի ժողովուրդն արդեն ընտրել է Եվրամիության ուղղությունը, ինչը որեւէ կերպ չի բացառում մեր երկրների միջեւ համագործակցությունը եւ չի ջնջում մեր ժողովուրդների ու պետությունների դարավոր բարեկամությունը:
Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին եւ Վրաստանի՝ Եվրամիության հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրումը պետք չէ դիտարկել որպես խնդիր: Հակառակը, մենք դա ընկալում ենք որպես փոխադարձ հարստացման հնարավորություն ու երկու պետությունների համար նոր, այդ թվում՝ տնտեսական հնարավորությունների ստեղծման առիթ:

Ahead of her visit to Armenia on June 24-25, Minister of Justice of Georgia Tea Tsulukiani talked to Mediamax.
- Mrs. Minister, what is the main goal of your visit to Yerevan?
- Close partner relations between Ministries of Justice of Georgia and Armenia have a history of many years. In 2013, I visited Armenia upon the invitation of my Armenian counterpart, and the return visit was held in spring 2015, within which a memorandum of understanding was signed.
At that time, my counterpart Hovhannes Manukyan initiated holding of Armenian-Georgian Judicial Forum. Thus, the main goal of the visit is holding of the Forum which will contribute to deepening of cooperation between our ministries.
- What reforms implemented in Georgia may be useful in Armenia?
- The memorandum I mentioned about defines the main areas of reforms the sides agreed upon cooperating. We are sure that we have good potential for developing collaboration in the following areas:
- e-governance;
- Open Government Partnership (OGP);
- juvenile justice;
- houses of justice;
- provision of governmental services especially in rural areas;
- enforcement of court decisions;
- freedom of getting information;
- notarial system;
- reforms of judicial and criminal law as well as other reforms.
We touched upon the majority of the issues during Hovhannes Manukyan’s visit to Georgia. My counterpart and the delegation of Armenian Ministry of Justice watched the Houses of Justice and Public Centers.
- You are personally involved in decision-making related to citizenship and ID cards in the Samtskhe-Javakheti region. What is the ongoing situation there? How many people have already decided to get Georgian citizenship in the region, and how many are denied of Georgian citizenship?
- Georgian Law “On Legal State of Foreigners and Stateless People” has come into force since September 1, 2014. It’s a subject I have personally dedicated quite long time and efforts to. Together with MPs Enzel Mkoyan and Samvel Petrosyan, who represent Ninotsminda and Akhalkalaki, we have set up a task force to settle issues of the ethnic minorities as soon as possible. An excellent precedent of joint work of majoritarian MPs and a member of the government is created.
The situation is as follows now: since the day the Law came into force, 46 people registered in Samtskhe-Javakheti has got Georgian citizenship so far. 2877 people living in Samtskhe-Javakheti got residence permits in Georgia (38 people were denied of the permit). I’d like the mentioned people to become Georgian citizens, too. However, I understand that in this period, they need citizenship of another country for economic purposes.
We keep working actively. We have fully mobilized our services in the area. My associates, ethnic Armenians, who are fluent in Georgian, greatly help communicate with the locals. Moreover, one of my priorities is to support the Armenian youth study Georgian through the unique infrastructure of the Ministry of Justice, including in the Georgian villages. I want them to be successful, be able to start a career in Georgia for which Georgian language skills are needed.
- Georgia is striving for maximum integration with the EU, and Armenia is a EEU member. Doesn’t it affect the bilateral ties?
- The Georgian people has already made a choice toward the EU and it doesn’t at all rule out cooperation and doesn’t cross out the centuries-old friendship between our peoples and states.
Armenia’s membership to the EEU and Georgia- EU Association Agreement shouldn’t be considered a problem. Vice versa, we take it as an opportunity of mutual enrichment and opening of new opportunities, including economic ones, for the two states.