Թեա Ցուլուկիանի. ԵՏՄ-ն չի խանգարում հայ-վրացական կապերին
Հունիսի 24-25-ին նախատեսված հայաստանյան այցի նախօրեին Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեա Ցուլուկիանին պատասխանել է Մեդիամաքսի հարցերին:
- Տիկին Ցուլուկիանի, ո՞րն է Ձեր երեւանյան այցի հիմնական նպատակը:
- Հայաստանի եւ Վրաստանի արդարադատության նախարարությունների միջեւ գործընկերային հարաբերությունները երկար պատմություն ունեն: 2013թ. ես Հայաստան այցելեցի իմ հայ պաշտոնակցի հրավերով, իսկ այս տարվա գարնանը տեղի ունեցավ պատասխան այցը, որի շրջանակում Փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց: Հենց այդ ժամանակ իմ պաշտոնակից Հովհաննես Մանուկյանը հանդես եկավ Երեւանում հայ-վրացական իրավաբանական համաժողովի անցկացման նախաձեռնությամբ: Այդպիսով, այցի հիմնական նպատակն այդ համաժողովի անցկացումն է, որը կօժանդակի մեր նախարարությունների համագործակցության խորացմանը:
- Վրաստանում իրականացված ո՞ր բարեփոխումները կարող են օգտակար լինել Հայաստանի համար:
- Այդ հուշագիրը, որը ես հիշատակեցի, սահմանում է բարեփոխումների այն ուղղությունները, որոնց շուրջ կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել: Մենք վստահ ենք, որ լավ ներուժ ունենք՝ համագործակցությունը զարգացնելու համար հետեւյալ ուղղություններով՝ էլեկտրոնային կառավարության հարցեր, բաց կառավարության գործընկերություն (OGP), անչափահասների հարցերով արդարադատություն, արդարադատության տներ, պետական ծառայությունների մատուցում, հատկապես՝ գյուղական համայնքներում, պետական միասնական մատյաններ, դատական որոշումների կատարման հարցեր, տեղեկատվության ստացման ազատություն, նոտարական հիմնարկներ, դատավարության եւ քրեական իրավունքի բարեփոխում եւ այլն:
Այս հարցերի մեծ մասին մենք անդրադարձել ենք Հովհաննես Մանուկյանի վրաստանյան այցի ընթացքում: Իմ պաշտոնակիցը եւ Հայաստանի արդարադատության նախարարության պատվիրակությունը շրջել են Վրաստանի արդարադատության տներով եւ հասարակական կենտրոններով:
- Գիտենք, որ Դուք անձամբ մասնակցում եք Ջավախքում քաղաքացիության ու անձ հաստատող փաստաթղթերի հետ կապված հարցերի լուծմանը: Ինչպե՞ս է զարգանում գործընթացը, քանի՞ հոգի է արդեն ստացել Վրաստանի քաղաքացիություն, եւ քանի՞սն են մերժվել:
- 2014թ. սեպտեմբերի 1-ից Վրաստանում ուժի մեջ մտավ «Արտասահմանցիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց մասին» օրենքը: Սա այն թեման է, որին ես անձամբ բավականին ժամանակ ու ջանքեր եմ նվիրել: Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Հենզել Մկոյանի ու Սամվել Պետրոսյանի հետ միասին, որոնք ներկայացնում են Նինոծմինդան  ու Ախալքալաքը, մենք աշխատանքային խումբ ենք ստեղծել, որպեսզի հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում լուծենք մեր ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները: Ստեղծվել է մեծամասնական պատգամավորների ու կառավարության ներկայացուցչի համագործակցության հիանալի նախադեպ:
Այսօր իրավիճակը հետեւյալն է. օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչ այժմ Սամցխե-Ջավախքում գրանցված 46 հոգի ստացել է Վրաստանի քաղաքացիություն: Սամցխե-Ջավախքի տարածքում բնակվող 2877 հոգի ստացել է Վրաստանում կացության իրավունք, 38 հոգի՝ մերժվել է: Ցանկալի կլիներ, եթե նշված անձինք նույնպես շուտով դառնային Վրաստանի քաղաքացի, սակայն ես հասկանում եմ, որ տվյալ փուլում այլ երկրի քաղաքացիությունը նրանց անհրաժեշտ է տնտեսական նկատառումներից ելնելով:
Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել: Մեր ծառայությունները լիարժեք  մոբիլիզացված են այնտեղ, եւ իմ աշխատակիցները, որոնք ազգությամբ հայ են եւ կատարելապես տիրապետում են վրացերենի, մեծապես օգնում են տեղի բնակչության հետ արդյունավետ շփումներ իրականացնելու հարցում: Բացի այդ, ինձ համար առաջնահերթություն է օժանդակել հայ երիտասարդությանը, այդ թվում՝ Վրաստանի գյուղերում, ուսումնասիրել վրացերենը արդարադատության նախարարության եզակի ենթակառուցվածքի օգնությամբ: Ես ցանկանում եմ, որ նրանք հաջողակ լինեն, Վրաստանում կարիերա սկսելու հնարավորություն ունենան, ինչի համար անհրաժեշտ է տիրապետել վրացերենի:
- Վրաստանը ձգտում է ինտեգրվել Եվրամիությանը, իսկ Հայաստանը ԵՏՄ անդամ է: Դա չի՞ ազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա:
- Վրաստանի ժողովուրդն արդեն ընտրել է Եվրամիության ուղղությունը, ինչը որեւէ կերպ չի բացառում մեր երկրների միջեւ համագործակցությունը եւ չի ջնջում մեր ժողովուրդների ու պետությունների դարավոր բարեկամությունը:
Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին եւ Վրաստանի՝ Եվրամիության հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրումը պետք չէ դիտարկել որպես խնդիր: Հակառակը, մենք դա ընկալում ենք որպես փոխադարձ հարստացման հնարավորություն ու երկու պետությունների համար նոր, այդ թվում՝ տնտեսական հնարավորությունների ստեղծման առիթ:

Теа Цулукиани: Членство Армении в ЕАЭС не мешает армяно-грузинской дружбе
Накануне визита в Армению 24-25 июня министр юстиции Грузии Теа Цулукиани ответила на вопросы Медиамакс.
- Госпожа министр, какова основная цель Вашего визита в Ереван?
- Тесные партнерские взаимоотношения между министерствами юстиции Грузии и Армении имеют долгую историю. В 2013 году я посещала Армению по приглашению своего армянского коллеги, а весной этого года состоялся ответный визит, в рамках которого был подписан меморандум о взаимопонимании. Тогда же мой коллега Ованес Манукян выступил с инициативой о проведении в Ереване армяно-грузинского юридического форума. Таким образом, главной целью визита вляется проведение данного форума, который будет способствовать углублению сотрудничества наших министерств.
- Какие именно реформы, проведенные в Грузии, могут быть полезными в Армении?
- Меморандум, о котором я упомянула, определяет основные направления реформ, в области которых стороны договорились сотрудничать. Мы уверены, что у нас есть хороший потенциал для развития сотрудничества по следующим направлениям:
- вопросы электронного правительства;
- партнерство открытого правительства (OGP);
- правосудие по делам несовершеннолетних;
- дома юстиции;
- предоставление государственных услуг, особенно в сельской местности;
- государственные реестры;
- вопросы исполнения судебных решений;
- свобода получения информации;
- нотариаты;
- реформа судопроизводства и уголовного права, а также другие реформы.
Большинства данных вопросов мы коснулись во время визита Ованеса Манукяна в Грузию. Мой коллега и делегация министерства юстиции Армении осмотрели Дома юстиции и Общественные центры.
- Вы лично принимаете участие в решении вопросов, связанных с гражданством и удостоверениями личности в регионе Самцхе-Джавахети. Как сейчас там обстоят дела, сколько человек уже определились с получением гражданства Грузии в этом регионе, а скольким отказано в грузинском гражданстве?
- С 1 сентября 2014 года в законную силу вступил Закон Грузии «О правовом положении иностранцев и лиц без гражданства». Это – тема, которой я лично посвятила достаточно много времени и усилий. Вместе с депутатами Парламента Энзелом Мкояном и Самвелом Петросяном, которые представляют Ниноцминду и Ахалкалаки, мы создали рабочую группу для решения проблем представителей наших этнических меньшинств в максимально сжатые сроки. Создан прекрасный прецендент совместной работы мажоритарных депутатов и члена правительства.
Сегодня положение дел таково: со дня вступления в силу данного Закона до настоящего времени, 46 человек, зарегистрированные в Самцхе-Джавахети, получили гражданство Грузии. 2877 лиц, проживающих на территории Самцхе-Джавахети, получили разрешение на проживание в Грузии (отказано было 38 лицам). Хотелось бы, чтобы и указанные лица вскоре стали гражданами Грузии, однако я понимаю, что на данном этапе гражданство другой страны им необходимо в экономических целях.
Мы продолжаем активно работать. На месте полностью мобилизованы наши службы, где мои сотрудники – этнические армяне, прекрасно владеющие грузинским языком, оказывают большую помощь в налаживании эффективной коммуникации с местным населением. Более того, одним из моих приоритетов является оказание содействие армянской молодежи в изучении грузинского языка путем использования уникальной инфраструктуры министерства юстиции, в том числе, в селах Грузии. Хочу, чтобы они были успешными, имели возможность начать карьеру в Грузии, для чего необходимо владеть грузинским языком.
- Грузия стремится к максимальной интеграции с Евросоюзом, а Армения - член ЕАЭС. Не влияет ли это на двусторонние связи?
- Народ Грузии уже сделал свой выбор в направлению Евросоюза, что никак не исключает сотрудничество и не перечеркивает вековую дружбу между нашими народами и государствами.
Членство Армении в ЕАЭС и подписание Соглашения об ассоциации Грузии с Европейским союзом не следует рассматривать как проблему. Наоборот, мы воспринимаем это как возможность взаимомного обогащения и открытия новых возможностей для обоих государств, в том числе - экономических.