Նախորդ շաբաթ Ռուբեն Վարդանյանի եւ IDeA հիմնադրամի հրավերով Հայաստան էր այցելել Ռոտշիլդների ցեղի ներկայացուցիչ, հայտնի ֆրանսիացի գործարար եւ մեկենաս բարոն Էրիկ դե Ռոտշիլդը:
1973 թ-ից նա գլխավորում է Շատո Լաֆիտ-Ռոտշիլդ (Chateau Lafite-Rothschild) գինեգործական տնտեսությունը: «Բորդոյի գինիների 1855 թ. պաշտոնական դասակարգման» համաձայն, Շատո Լաֆիտ-Ռոտշիլդը դասվել է «Պրեմիեր Գրան կրյու» կարգին (Premier Grand Cru Classe), այսինքն, ստացել է դասակարգման բարձրագույն աստիճանը: Այն ընդգրկվել է Բորդոյի լավագույն արտադրողների հնգյակում՝ Chateau Mouton-Rothschild-ի, Chateau Margaux-ի, Chateau Latour-ի и Chateau Haut-Brion-ի հետ մեկտեղ: 2010 թ-ին բարոն Էրիկ դե Ռոտշիլդը արժանացել է «Wine Enthusiast» ամերիկյան ամսագրի ամենահեղինակավոր մրցանակին՝ «Գինեգործության զարգացման գործում ընդհանուր ավանդի համար»:
Էրիկ դե Ռոտշիլդը նաեւ գլխավորում է Փարիզի «Շոա» հուշահամալիրը՝ Հոլոքոստի պատմության թանգարանը:
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը եւ թանգարան այցելելուց հետո բարոնը համաձայնել է պատասխանել Մեդիամաքսի մի քանի հարցերին:
- Ի՞նչ զգացողություններ ունեք Ցեղասպանության թանգարան ու հուշահամալիր այցելելուց հետո։
- Երբ լսում եմ նման սոսկալի հանցագործությունների մասին, ապա շատ նմանություններ եմ տեսնում հայերի ու հրեաների ճակատագրերում, եւ դա սարսափելի է։ Նմանություն կա նաեւ գաղափարախոսական նկատառումներից ելնելով մի ամբողջ ազգ ոչնչացնելու ցանկության մեջ։ Հայերին Օսմանյան կայսրությունում ընկալում էին որպես վտանգ։
Սարսափելի է, որ 1915 թ-ին հայերի հետ պատահածը ավելի ուշ կրկնվեց Եվրոպայում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին, իսկ հետո նաեւ Աֆրիկայում… Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես են մարդիկ առանց խղճի խայթի ընդունում մի ամբողջ ազգ ոչնչացնելու գաղափարը։
Էրիկ դե Ռոտշիլդը Հայոց Ցեղասպանության թանգարանումԼուսանկարը` Հայկ Մելքոնյան
Փարիզում [Շոա հուշահամալիրում - Մեդիամաքս ] մենք մեր հիմնական խնդիրն ենք համարում կրթությունը։ Ժամանակի ու միջոցների գերակշիռ մասը մենք ծախսում ենք երիտասարդ սերնդի կրթությունը կազմակերպելու վրա։ Մենք նաեւ կրթում ենք ուսուցիչներին, ովքեր պետք է հետագայում կրթեն երիտասարդներին։
Լիարժեք կրթություն տալու համար պետք չէ կենտրոնանալ մեկ ցեղասպանության վրա․պետք է պատմել հայերի, հրեաների, թութսիների ցեղասպանությունների մասին։ Միայն այդպես մարդիկ կարող են գիտակցել, որ ցեղասպանություններին շարունակ քաղաքական մոտեցում է ցուցաբերվում։
Երկրների վերնախավերը պետք է պատրաստ լինեն ճանաչել ցեղասպանություն իրականացրած անձանց պատասխանատվությունը։ Նայեք մեր օրերում տեղի ունեցող եզդիների ու քրդերի ջարդերին եւ աշխարհի արձագանքին։ Աշխարհի արձագանքը չափազանց զուսպ է։ Մուսուլմանական աշխարհը չի արձագանքում, իսկ ինչ վերաբերում է քրիստոնյա աշխարհին, ապա դրա արձագանքը կարելի է կոչել «լռության արտաբերում», ինչը որոշ իմաստով հնարավոր է դարձնում այդ ջարդերը։ Հենց դա է ամենացավալին իմ համար։
- Դուք եղել եք Տաթեւի վանքում եւ այնտեղ տեսել եք հին Հայաստանի մի մասնիկը։ Եղել եք նաեւ UWC Dilijan քոլեջում, որը նոր Հայաստանի մի մասն է։ Եթե փորձեք ամփոփել, ապա ի՞նչ տպավորություններ ստացաք Հայաստանից։
- Այսօր աշխարհում ապրում է 12-13 միլիոն հրեա. 6 միլիոնը Իսրայելում են բնակվում եւ մոտավորապես 6 միլիոնը կազմում են շատ հզոր սփյուռքը։ Հայաստանում ապրում է 3 մլն մարդ ու եւս 6 միլիոնը սփյուռքում են։ Այս երկու ազգերը անցել են համանման սարսափների միջով, սակայն հաղթահարել են դրանք եւ այսօր բարգավաճում են։
Էրիկ դե Ռոտշիլդը եւ Ռուբեն Վարդանյանը UWC Dilijan քոլեջի տարածումԼուսանկարը` Հայկ Մելքոնյան
Հայաստանում ես տեսա մարդկանց, ովքեր ինքնուրույն հարթում են սեփական ուղին, ծրագրեր են կազմում, նոր դպրոցներ կառուցում։ Հուզիչ ինչ-որ բան կա նրանում, որ հայերն ու հրեաները շատ ընդհանուր սովորություններ ունեն, կապված մարդկային հարաբերությունների, աշխատանքի, կրթության հետ։ Հետաքրքիր է, որ երկու ազգերը միանման նպատակներ են հետապնդում։
- Գիտեմ, որ համտեսել եք հայկական գինիները։ Ինչ եք կարծում, կարո՞ղ են դրանք ապագա ունենալ միջազգային շուկայում։
- Ես գրեթե համոզված եմ, որ հայկական գինիները ապագա ունեն։ Դուք ունեք սփյուռք, եւ դա շատ կարեւոր է, որովհետեւ այդ 6 մլն հայերը կսատարեն այդ գինիներին։
Էրիկ դե Ռոտշիլդը Լուսանկարը` Pinchuk Foundation
Ընդհանուր առմամբ, գինու որակը ողջ աշխարհում զգալիորեն բարձրացել է վերջին 20-30 տարիների ընթացքում։ Նույնը կարելի է ասել նաեւ հայկական գինիների մասին։ Մենք փորձել ենք գինիներ, որոնք շատ լավն էին, մի քանիսն էլ ինձ շատ հետաքրքիր թվացին։ Նաեւ գինիներ կային, որոնք կարող են առաջընթաց գրանցել, եթե աշխատանք տարվի սեպաժի վրա։ Կարծում եմ, հայկական գինիներին մեծ ապագա է սպասում։

Эрик де Ротшильд: Армяне и евреи преодолели схожие ужасы
На прошлой неделе по приглашению Рубена Варданяна и фонда IDeA Армению посетил представитель легендарного рода Ротшильдов, известный французский бизнесмен и меценат барон Эрик де Ротшильд.
C 1973 года барон Эрик де Ротшильд возглавляет французское винодельческое хозяйство Шато Лафит-Ротшильд (Chateau Lafite-Rothschild). Согласно «Официальной классификации вин Бордо 1855 года», Шато Лафит-Ротшильд  относится к категории Первых Гран Крю (Premier Grand Cru Classe), то есть, высшей категории в классификации. Входит в пятерку лучших производителей Бордо вместе с Chateau Mouton-Rothschild, Chateau Margaux, Chateau Latour и Chateau Haut-Brion. В 2010 году году Эрик де Ротшильд был удостоен самой престижной награды американского журнала Wine Enthusiast - «За общий вклад в развитие виноделия».
Эрик де Ротшильд также возглавляет Мемориал Шоа - музей в Париже, посвящённый истории Холокоста.
Барон согласился ответить на несколько вопросов Медиамакс после посещения мемориала и музея геноцида армян в Ереване.
- Каковы Ваши ощущения после посещения музея и мемориала Геноцида?
- Когда слышишь об этих ужасных преступлениях, находишь так много общего между судьбой армян и судьбой евреев, и это ужасно. Сходство есть и в стремлении уничтожить целый народ по идеологическим причинам. Армян воспринимали как угрозу Османской империи.
Ужасает то, что случившееся с армянами в 1915 году затем повторилось в Европе в годы Второй мировой войны, потом в Африке... Ужасно видеть, как люди принимают идею уничтожений целых народов без какого-либо чувства вины.
Эрик де Ротшильд в музее Геноцида армян Эрик де Ротшильд в музее Геноцида армян
Фото: Айк Мелконян
В Париже [в Мемориале Шоа-Медиамакс ] мы считаем нашей главной задачей образование. Мы тратим больше половины времени и средств для организации образования молодого поколения. Мы также обучаем учителей, которые должны затем передавать эти знания молодежи.
Для полноценного образования не следует заострять внимание на одном геноциде: вы должны рассказывать о геноциде армян, евреев, тутси. Только так люди могут осознать, что к проблеме геноцидов продолжают проявлять политический подход.
Элиты стран должны быть готовы принять и признать ответственность тех, кто совершает геноциды. Посмотрите на резню курдов и езидов в наши дни и на реакцию мира. Реакция мира ужасно приглушена. Мусульманский мир не реагирует, что же касается христианского, то его реакцию можно назвать «воспроизведением молчания», которое в определенной степени делает эту резню возможной. Вот это я считаю самым печальным.
- Вы были в Татевском монастыре и видели частичку старой Армении, а также побывали в колледже UWC Dilijan, который является частью новой Армении. Каковы Ваши впечатления от Армении, если попытаться обобщить их?
- Сегодня в мире живут 12-13 миллионов евреев: 6 млн в Израиле и около 6 млн собраны в очень сильную диаспору. В Армении живет около 3 млн человек и еще около 6 млн в диаспоре. Это две нации, которые прошли через схожие ужасы, но преодолели их и сегодня преуспевают.
Эрик де Ротшильд и Рубен Варданян на территории колледжа UWC Dilijan Эрик де Ротшильд и Рубен Варданян на территории колледжа UWC Dilijan
В Армении я увидел людей, которые сами пробивают себе дорогу, строят планы и новые школы. Есть что-то трогательное в том, что у армян и евреев много общих традиций, которые касаются человеческий отношений, работы, образования. Я нахожу очень интересным то, что оба народа преследуют схожие цели.
- Я знаю, что Вы пробовали армянские вина. Как Вы думаете, у них есть шанс пробиться на мировые рынки?
- Я почти уверен, что у армянских вин есть будущее. У вас есть диаспора, и это очень важно, потому что эти 6 миллионов армян будут поддерживать эти вина.
Эрик де Ротшильд Эрик де Ротшильд
Фото: Pinchuk Foundation
В целом, качество вина во всем мире существенно улучшилось за последние 20-30 лет, и это применимо и к армянским винам. Мы пробовали вина, которые были очень хороши, а некоторые показались мне очень интересными. Также есть вина, которые могут добиться прогресса, если работать над сепажом. Думаю, что армянские вина ждет большое будущее.