Քեթրին Լիչ. Այսուհետ կապված եմ համայն հայությանը
Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Հայաստանում իր առաքելությունն ավարտող Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչի հետ
- Տիկին դեսպան, 2012 թ. հունվարից Դուք եւ ձեր ամուսին Ջոնաթան Էյվսը համատեղության կարգով  սկսեցիք աշխատել Հայաստանում ՝ որպես Միացյալ Թագավորության թիմ դեսպաններ: Դուք փոխարինում էիք միմյանց  յուրաքանչյուր չորս ամիսը մեկ:  Ինչպիսի՞ փորձ էր սա ձեզ համար եւ որքանո՞վ էր արդյունավետ  աշխատանքի այս ձեւաչափը:
- Կարող եմ ազնվորեն ասել, որ նախկինում մենք նման ձեւաչափով երբեւէ չէինք աշխատել: Մենք երկուսս էլ վստահ չէինք, թե ինչպես այս տարբերակը կաշխատի, բայց իրականում երկուսս էլ մեծ հաճույքով կատարեցինք մեր առաքելությունը եւ զգացինք, որ նոր գաղափարներով, նոր ավյունով յուրաքանչյուր չորս ամիսը մեկ միմյանց փոխարինելը շատ բան տվեց նաեւ դեսպանության աշխատանքին: Ես կասեի, որ դա ինչ-որ իմաստով առողջ մրցակցություն էր մեզ համար: Հուսով եմ՝ մենք կարողացանք ցույց տալ, որ աշխատանքի այս ձեւաչափը կարող է կենսունակ լինել եւ ունենալ որոշակի առավելություններ: Մենք երկուսս էլ աշխատանքում ներդրեցինք մեր փորձառությունը, մեր ուժեղ կողմերը: Նաեւ շատ երախտապարտ ենք Հայաստանի կառավարությանը, արտաքին գործերի նախարարությանը՝ թիմ դեսպաններ ձեւաչափն ընդունելու հարցում բավականաչափ լայնախոհ լինելու համար:
-  Մեկ առիթով դուք նշել էիք, որ ձեզ հաջողվեց 2013 թվականը դարձնել լավագույն տարին Հայաստանի եւ ՄԹ-ի միջեւ հարաբերությունների համար: Ի՞նչ նկատի ունեիք: Ինչպե՞ս կբնորոշեք մեր երկրների հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
- Երբ նայում ես անցած երեք եւ կես տարիներին, դժվար է առանձնացնել մեկ տարին, բայց կարող եմ ասել, որ այս տարիների ընթացքում մենք բազմաթիվ նվաճումներ արձանագրեցինք, մասնավորապես, քաղաքական մակարդակի վրա: Կարծում եմ՝ մենք իրոք կարողացանք ակտիվացնել եւ խորացնել մեր քաղաքական հարաբերությունները:
Քեթրին Լիչը Քեթրին Լիչը
Անցնող երեք եւ կես տարիների ընթացքում երկու անգամ Հայաստան ժամանեց ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար Դեվիդ Լիդինգթոնը, ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպեց մեր արտաքին գործերի նախարարի հետ:
Հայաստան այցելեցին մեր ԱԳՆ-ի եւ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Այդ ընթացքում կազմակերպվեցին ՄԹ խորհրդարանի պատվիրակության երեք այցելությունները Հայաստան եւ մեկ խորհրդարանական այցելություն Հայաստանի Ազգային ժողովից դեպի ՄԹ: Մեր հարաբերություններում նկատվեց իրական աշխուժացում: Այժմ մենք ավելի մեծ ջանքեր ենք ներդնում հայ-բրիտանական գործարար կապերը խրախուսելու համար: Մենք արդեն ունենք առեւտրի գծով ներկայացուցիչ եւ իսկապես փորձում ենք բրիտանական բիզնեսի ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանի վրա: Յուրաքանչյուր տարի մենք փորձում ենք խրախուսել հայ-բրիտանական գործարար կապերը: Մենք փորձել ենք ստեղծարար մոտեցում կիրառել՝ մեր գաղափարներն առաջ տանելու համար: Օրինակ, խրախուսեցինք Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերություն զարգացնելու հայեցակարգը, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325՝ կանանց, խաղաղության եւ անվտանգության վերաբերյալ բանաձեւի իրականացումը: Մենք ակնկալում ենք այս տարի եւս շարունակել աշխատանքը ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ՝ սատարելու եւ ընդլայնելու կանանց ներգրավվածությունը ՀՀ զինված ուժերում:
Ես հպարտ եմ, որ անցած երեք տարիների ընթացքում մեր դեսպանությունը Երեւանում ՆԱՏՕ-ի կոնտակտային դեսպանությունն էր եւ աջակցում էր Հայաստանի գործընկերությանը ՆԱՏՕ-ի հետ:
Եվ իհարկե, ցանկանում եմ նշել իմ կողմից շատ սիրված նախագծերից մեկի մասին, որն իրականում գործարկվել է Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի կողմից, բայց աջակցություն է ստացել մեր դեսպանության կողմից: Դա «Առանց սահմանների» պարային ծրագիրն է, որը ներառում էր նաեւ սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններ ունեցող արտիստների: Այս ծրագիրն անցյալ տարի ֆանտաստիկ ներկայացում կազմակերպեց Երեւանի Փոքր թատրոնում, եւ նույն խումբն այս տարի բրիտանացի պարուսույցների հետ աշխատում է նոր ներկայացման վրա: Նրանք տարածում են այն ուղերձը, որ հաշմանդամությունը խոչընդոտ չէ նվաճումների հասնելու համար:
- Տիկին դեսպան, Հայաստանում շատ բացասական ընդունվեց այն փաստը, որ Ուելսի արքայազն Չարլզն այս տարի ապրիլին մասնակցեց Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակի նվիրված տոնակատարությանը, մինչդեռ  ապրիլի 24-ին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը Մեծ Բրիտանիան ներկայացված էր ընդամենը hայ-բրիտանական խորհրդարանական խմբի ղեկավարի մակարդակով:  Ըստ ձեզ, ի՞նչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Միացյալ Թագավորությունն այս բացասական տպավորությունը վերացնելու համար:
-Գիտեմ, թե դա որքան ցավալի է եղել, եւ թե ինչ զգացողություններ ունեին մարդիկ Հայաստանում այս երկու միջոցառումների այսպես կոչված «բախումից»: Դա բնավ այն չէր, ինչ մենք կցանկանայինք, քանի որ երկու միջոցառումներն էլ՝ 100-ամյակի միջոցառումները Երեւանում եւ Գալիպոլիի հիշատակումը, չափազանց կարեւոր էին մարդկանց համար հասկանալու Առաջին աշխարհամարտի պատմության տարբեր, սարսափելի կողմերը: Երեւանում հիշատակվում էր Առաջին աշխարհամարտի ամենակործանարար մարդկային ողբերգությունը, ավելի քան մեկ միլիոն հայերի մահը:
ՄԹ-ի համար Գալիպոլիի ճակատամարտն Առաջին աշխարհամարտի առանցքային մարտերից մեկն է, պատերազմի ողջ սարսափի խորհրդանիշներից մեկը: Այն մի զարհուրելի արշավանք էր, որում կռվեցին դաշնակից երկրների կես միլին զինվորներ, շուրջ 250 հազար զինվոր սպանվեց եւ վիրավորվեց, տասնյակ հազարավոր բրիտանացի եւ այլ ազգի զինվորներ սպանվեցին: Այս իմաստով, մեզ համար կարեւոր էր այս տարելիցին անդրադառնալ պատշաճ կերպով, եւ արքայազն Չարլզի համար կարեւոր էր հանդիպել զոհված զինվորների ժառանգների հետ:
Սակայն մեզ համար չափազանց կարեւոր էր մասնակցել նաեւ հարյուրամյակի միջոցառումներին Երեւանում: Ես կարծում եմ, որ բրիտանա-հայկական խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ, ՄԹ խորհրդարանի պատգամավոր (Պահպանողական) Ջոն Ուիթինգդեյլը, ով ներկայումս նշանակվել է մշակույթի, ԶԼՄ-ի եւ սպորտի հարցերով նախարար, շատ հպարտ էր այստեղ ներկայացնելու բրիտանական կառավարությունը: Այս տարվա ընթացքում նախատեսված մյուս միջոցառումները, մասնավորապես, հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեսթմինստերյան աբբայությունում ՄԹ-ում Հայաստանի դեսպանատան կողմից կազմակերպվելիք ոգեկոչման արարողությունը, եւս մեկ անգամ կփաստեն 100-ամյակի կարեւորությունը ՄԹ-ի համար:
-  Դուք Հայաստանում էիք մեր երկրի համար բավական կարեւոր եւ բարդ ժամանակաշրջանում,  երբ բանակցվում էր ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, որից հետո Հայաստանը որոշեց միանալ ԵՏՄ-ին: Ավելի վաղ՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ Դուք նշել էիք, որ դա անակնկալ որոշում էր ԵՄ-ի համար եւ հավելել էիք, որ պետք է փորձել հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը: Արեւելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովից հետո ինչպե՞ս եք պատկերացնում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ապագան:
- Կարծում եմ, այժմ մենք լավ հանգրվանում ենք: Ռիգայում կայացած գագաթնաժողովը վերահաստատեց մեր պատրաստակամությունը` սկսելու բանակցությունները նոր համաձայնագրի շուրջ, որը մեծապես հիմնված է լինելու Ասոցացման համաձայնագրով արդեն արված աշխատանքի վրա: Այդ աշխատանքը կորսված չէ: Մենք շատ բաներ կվերցնենք այդտեղից նոր համաձայնագրի համար: Ես դրականորեն զարմացած եմ, թե որքան վճռական է Հայաստանի կառավարությունն այս աշխատանքն առաջ տանելու հարցում: Մենք՝ ԵՄ-ն, կարող ենք պարզապես առաջարկել: Մենք չեն կարող որեւէ բան պարտադրել, մենք կարող ենք միայն առաջարկել հնարավորություններ: Հայաստանի կառավարությունն է որոշողը, թե  մեր առաջակներից ինչը կարող է օգտակար եւ արդիական լինել: Անցնող տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը ծանոթանում էր ԵՏՄ-ի առջեւ իր ստանձնած պարտավորություններին եւ նրան, թե ինչ մենք կարող ենք առաջարկել՝ աջակցելու երկրում բարեփոխումների ընթացքին՝ կիրառելով հասանելի միջոցները: Կարծում եմ, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ են ստանձնել եւ առաջ տանել այս աշխատանքը: Ես լավատեսորեն են տրամադրված: Բոլորս խորը շունչ քաշելու եւ շատ դրական ոգով աշխատանքը վերսկսելու հնարավորություն ունեցանք:
- Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ Երեւանում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերից հետո հաճախ են խոսում Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության նոր սերնդի ի հայտ գալու մասին:  Համաձա՞յն եք այս բնորոշման հետ:
-Որոշ իմաստով կարելի է ասել, որ այս սերունդը հասունացավ քաղաքացիական ակտիվիզմի տարբեր շարժումներից, որոնց մենք ականատես եղանք վերջին մի քանի տարիների ընթացքում՝ «100 դրամի» շարժումը, կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների դեմ ցույցերը: Կարծում եմ՝ առաջին անգամ էր, որ այսքան մեծ թվով երիտասարդներ ներգրավվեցին, մասնակցեցին քննարկումներին: Մեր պատմությունը ցույց է տվել, որ քաղաքացիների խաղաղ ճանապարհով ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ կարող է իսկապես մեծ փոփոխություններ բերել: Օրինակ, այդ ճանապարհով էր, որ ՄԹ-ում կանայք ընտրելու իրավունք ստացան: Խաղաղ ցույցերի միջոցով կարելի է փոխել  քաղաքականությունը: Ես ապշած էի, թե ինչ էին մարդիկ պատմում նստացույցի վայրում հավաքվածների շրջանում տիրող տրամադրությունների մասին, այն մասին, թե որքան կանոնակարգված, խաղաղ էինք նստացույցերը, առանց ալկոհոլի օգտագործման: Ես լիահույս եմ, որ սա ճանապարհ կհարթի դրական, կառուցողական երկխոսության համար, եւ երկու կողմերն էլ կգտնեն այդ խնդրի լուծումը, որը նպաստավոր կլինի թե հասարակության, թե՛ բիզնեսի, թե՛ կառավարության համար:
- 2013 թ.-ին ռոք-աստղ, բրիտանական հայտնի Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանի մասնակցությամբ Rock Aid Armenia նախագծի շրջանակներում Գյումրիում բացվեց թիվ 6 երաժշտական դպրոցը: Որքանո՞վ եք կարեւորում նմանատիպ մարդկային շփումները (people-to-people contacts) դիվանագիտության մեջ:
- Ես շատ նախանձում եմ Ջոնաթանին, քանի որ նա Իէն Գիլանի հետ հանդիպելու հնարավորություն ունեցավ: Կարծում եմ, որ մարդկային շփումները չափազանց կարեւոր են: Անհատներն են փոփոխություն իրականացնողները: Եթե մեկը խանդավառված է, ունի նոր գաղափարներ, ավյուն, նա կարող է իրապես փոփոխություն անել աշխարհում: Ուստի շատ ճիշտ եմ համարում, երբ կառավարությունները մեծ ուշադրություն են դարձնում այդ շփումներին: Օրինակ, մենք իրականացնում են Chevening ծրագիրը, որն այս տարի 7 կրթաթոշակ է առաջարկում հայաստանցիների համար: Նախորդ տարիներին մենք հայաստանցիներին տրամադրում էինք 3 կրթաթոշակ: Ուրախ եմ, որ կարողացանք այս տարի մեծացնել մասնակիցների թիվը՝ խրախուսելով ավելի մեծ թվով մարդկանց՝ այցելելու, սովորելու Միացյալ Թագավորությունում, մեր երկիրն ավելի լավ ճանաչելու, այնտեղ օգտակար բան սովորելու եւ այդ փորձառությունը Հայաստանում կիրառելու համար: Սա ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար: Յուրաքանչյուր մակարդակի վրա ես փորձել եմ նաեւ աջակցել բրիտանա-հայկական սփյուռքի նախագծերը, որովհետեւ այն ունի էներգիայի եւ բարի կամքի հսկայական աղբյուր: Կարծում եմ՝ դիվանագիտության մեջ անհնար է թերագնահատել մարդկային շփումները:
-  Ինչպիսի՞ տպավորություններով եք հեռանում Հայաստանից: Ինչ տվեց ձեզ այս փորձառությունը եւ ի՞նչն եք ամենից շատ կարոտելու:
- Անհնար է ապրել, աշխատել Հայաստանում եւ տպավորված չլինել մարդկանց ջերմությամբ, հյուրընկալությամբ, պատմությամբ, լեռներով: Անկասկած, այս ամենն ինձ հետ կտանեմ: Եվ երբ մեկնեմ, իսկապես կարոտելու եմ այս ամենը: Զգում եմ, որ կապվել եմ համայն հայության հետ: Ուր էլ գնամ, փնտրելու եմ հայերին, եւ զգալու եմ մեծ ջերմություն եւ փոխըմբռնում հայության հետ: Կարծես թե դարձել եմ գլոբալ հայ ընտանիքի, ցանցի մի մասնիկը, որը ինձ հետ կպահեմ ամենուր:

Mediamax’s exclusive interview with outgoing Ambassador of the United Kingdom to the Republic of Armenia Katherine Leach
- Mrs. Ambassador, along with your spouse Jonathan James Aves you were appointed Her Majesty’s Joint Ambassadors to the Republic of Armenia from January 2012. You took turns to be the Ambassador to Armenia, each doing the job for four months. What kind of practice was this for you and how productive was this format?
- I can say very honestly that we had not worked like that before. Neither of us was quite sure how it would work, but in fact we both really enjoyed it and felt that it gave a great deal to the embassy every four months to have new ideas, new energy. I would say that it was kind of healthy competition. I hope that we were able to show that that kind of format could work and bring some advantages. We both brought different experience, different strengths. We are also very grateful to the government of the Republic of Armenia, the Ministry of Foreign Affairs for being open-minded enough to accept this format of working.
- You once noted that you managed to turn 2013 the best year for relations between Armenia and the UK. What did you mean by that? How would you characterize the current level of relations between our countries?
- It is difficult to pick one year when you are looking back on 3 ½ years, but I would say over these years we have achieved a lot, including on the political level. I think we really managed to increase, intensify and deepen our political relationship.
We had two visits by the UK Minister for Europe David Lidington, FM Nalbandian met with our Foreign Minister in London, as well as visits here by senior diplomats from the Foreign Office and Ministry of Defence. We had 3 parliamentary visits to Yerevan and a parliamentary visit from Armenia to UK. I feel that there is a real intensification. What else?  Well, we are now working much harder to promote business.  We have a trade and prosperity officer and we have really tried to push British business to think about Armenia as destination, a place to do business. Each year we have tried to celebrate British-Armenian business links. We have also thought creatively how to promote our ideas.
For example, we promoted the concept of responsible mining in Armenia, and UN SC Resolution 1325 on women, peace and security. We hope to do further work with the Ministry of Defense of Armenia this year to support the increasing role of women in the military.  I am also proud that our embassy was NATO contact embassy in Yerevan for 3 years to support Armenia’s engagement with NATO.
Katherine Leach Katherine Leach
Finally, one of my favorite projects, actually run by the British Council, supported by our Embassy: the development of the ‘Unlimited’ dance company, involving dancers both with and without disabilities. They did a fantastic performance in Armenia last year at the Small Theatre and they are working on a new performance this year together with British choreographers. They are sending the message that disability is no barrier to achievement.
- Mrs. Ambassador, the Armenian society extremely negatively accepted the fact that Charles, Prince of Wales, attended the ceremony to mark centenary of battle of Gallipoli in Turkey, while Great Britain was represented on the level of just the leader of British-Armenian Parliamentary Group at the official event dedicated to the Armenian Genocide Centennial on April 24. What steps can the UK take to eliminate this negative impression?
- I know how painful it was, and how people in Armenia felt about this clash of events. That’s certainly not what we wanted, because both events – the Centenary commemoration in Yerevan and the Gallipoli commemoration - were incredibly important for people to understand as different, terrible parts of the history of World War I. In Yerevan, the commemoration was for WW1’s most devastating civilian tragedy, the deaths of over a million Armenians.  And for us, for the UK, Gallipoli is one of the key battles of WWI, one of the iconic symbols of the horror of war, because it was such a terrible campaign, where half a million Allied soldiers fought, a quarter of a million were killed or injured, tens of thousands of British soldiers died, as well as soldiers from many, many other countries. So it was important for us to mark that appropriately and for Prince Charles to meet the descendants of the soldiers who died. But it was also of course enormously important to mark the Centenary. I think the head of the British-Armenian parliamentary friendship group, Member of Parliament, Mr John Whittingdale (Conservative), who has now joined the Cabinet as Minister of culture, media and sport, was very proud to be here to represent the British government. Events later this year, particularly a commemoration service that will be organized by the Armenian embassy in London, at Westminster Abbey in October, will also demonstrate the importance for the UK of the Centennial commemoration.
- You were in Armenia during quite an important and complicated period when the EU Association Agreement was being negotiated over, but Armenia decided to join the EEU in the end. Earlier, at a meeting with the students of the American University of Armenia (AUA) you said that Armenia’s such a decision was a surprise for you and added that efforts should be committed to overcome that situation. How do you picture the future of Armenia-EU relations after the Eastern Partnership Summit in Riga?
- I think we are in a good place. The Riga summit confirmed that we are now ready to launch the negotiations on a new agreement which will be largely based on what we have already done for the Association Agreement. That work has not been lost. We will take a lot of it into the new agreement.
I am struck by how determined the Armenian government is to take this work forward.  We, the EU, can only offer. We can’t impose anything, we can only offer opportunities. It is up to the Armenian government to decide what will be helpful and appropriate.  Over the last year the Armenian government has been looking at its obligations under the EEU and at what we can offer to promote reforms using tools that we have available. And I think that both sides are ready to commit to something and take work forward. I actually feel optimistic and positive. Everybody has had a chance to take a breath and reengage again with a very positive spirit.
- The protests against electricity price hikes brought forth talks on the emergence of a new quality generation of the Armenian civil society. Do you agree with it?
- In some ways it felt like it grew out of the different civil activism movements that we have seen over the last few years: the 100 dram movement, protests on pensions reforms. I think for the first time a lot of new young people were involved, getting engaged, having a discussion. Our history has shown that citizens’ engagement in politics in peaceful ways can really make a huge difference. I am thinking about, for example, women getting the vote in the UK. Through peaceful protest policy change is possible. I was very struck by what people told me about the mood in the crowd, about the discipline – very peaceful, no drinking. I very much hope this will lead to positive dialogue, and both sides will find a way through this issue which will work for society, business and government.
- In 2013, Gyumri Music School N 6 opened in the frames of Rock Aid Armenia project with the participation of Ian Gillan, rock star and iconic lead singer for famous British rock band Deep Purple. How important are people-to-people contacts in diplomacy?
- I’m very jealous Jonathan got to meet Ian Gillan, and not me!  I think people-to-people contacts are incredibly important. Individuals make all the difference. If somebody has enthusiasm, energy, new ideas, they can make a real change. So I think it is right when governments put a lot of focus on this issue. For example, we have programs like the Chevening scholarship, which this year is offering 7 scholarships for Armenians. In previous years we only had 3 scholarships. I am happy we could expand the program this year to encourage more people to go to UK, to study there, understand our country better, and learn something useful for their return to Armenia. It is an investment in Armenia’s future.  At every level I have also tried to support British-Armenian Diaspora projects, because this is a huge source of energy and good will. I think you can’t underestimate people-to-people contacts in diplomacy.
- What impressions did you get from Armenia? What did this practice give you and what will you miss most?
- You can’t live and work here without feeling very moved by the people, the hospitality, the history, the mountains. I am going to take all that with me. When I leave I will really miss it. I feel I have become connected with the worldwide Armenian community. Wherever I go, I will look for Armenians and feel a strong warmth and understanding towards this Diaspora community. I feel like I have become a part of a global family, a network that I will definitely take wherever I go.