Վերոնիկա Զոնաբենդ. Գործարկում ենք նոր կրթական ծրագրեր - Mediamax.am
Նոր ուսումնական տարում UWC Dilijan քոլեջը ընդունեց 94 նոր ուսանողի: Ներկայումս քոլեջում սովորում են 190 ուսանողներ 63 երկրներից: 2016 թ. մայիսին առաջին շրջանավարտները կավարտեն UWC Dilijan քոլեջը, եւ կրթօջախի հիմնադրերը պատրաստ են օժանդակել նրանց՝ կրթությունը շարունակելու հարցում: Այդ թեմայով Մեդիամաքսը զրուցել է UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, IDeA եւ Scholae Mundi հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ:
- Հաջորդ տարվա մայիսին UWC Dilijan-ում միջազգային բակալավրիատի ծրագրով երկամյա ուսուցում անցած առաջին ուսանողները շրջանավարտներ են դառնալու: Բնականաբար, մեզ հետաքրքրում է նրանց հետագա ճակատագիրը, եւ մենք գործարկում ենք մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է սատարել մեր շրջանավարտներին՝ կրթությունը շարունակելու հարցում:
Հարկ է հիշել, որ մեր բոլոր հայաստանյան կրթական ծրագրերը ծառայում են երկիրը կրթական կլաստեր դարձնելու նպատակին, որտեղ ամբողջ աշխարհից կհավաքվեն նոր, ոչ ստանդարտ գաղափարներ փնտրող մարդիկ, ովքեր ձգտում են փոխել աշխարհը: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիները նույնպես բաց լինեն աշխարհի համար, տեղյակ լինեն, թե ինչ է կատարվում այլ երկրներում: Այդ նպատակները շատ հավակնոտ են, եւ դրանց կարելի է հասնել միայն ջանքերը միավորելու դեպքում: Այդ իսկ պատճառով մենք աշխատում ենք իրականացնել մեր բոլոր ծրագրերը մասնավոր կամ ինստիտուցիոնալ գործընկերների հետ միասին:
«Լույս» հիմնադրամի հետ համատեղ մեր Scholae Mundi հիմնադրամը հատկացնելու է 50 գրանտներ, որոնք կապահովեն տարեկան ուսման արժեքի 50%-ը աշխարհի 15 UWC քոլեջների հայազգի շրջանավարտների համար, ովքեր կընդունվեն աշխարհի Ակադեմիական վարկանիշում ընդգրկված 10 համալսարաններից մեկը: Նախաձեռնությունը նախատեսված է 5 տարվա համար, եւ այն կառավարվելու է «Լույս» հիմնադրամի կողմից, իրենց ընթացակարգերի համաձայն:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (AUA) հետ համատեղ Scholae Mundi հիմնադրամը գործարկում է կրթաթոշակային ծրագիր UWC-ում ուսում ստացած ոչ հայազգի ուսանողների համար: Նրանց հատկացվելու է 5 տեղ, ուսման 4 տարիների ընթացքում տարեկան վճարի 50%-ի ապահովման պայմանով: Թեկնածուների ընտրությունը եւ գրանտների տրամադրումը կատարելու է Ամերիկյան համալսարանը, իրենց ընդունված կարգով:
Իսկ UWC Dilijan-ի բոլոր ուսանողները կարող են հավակնել մեր հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությանը, ԱՄՆ-ից դուրս գտնվող աշխարհի լավագույն 10 համալսարաններից մեկը ընդունվելու դեպքում: Դա կարող են լինել Օքսֆորդի կամ Քեմբրիջի համալսարանները Մեծ Բրիտանիայում, Կանադայի Մակգիլի համալսարանը, շվեյցարական Լոզանի դաշնային պոլիտեխնիկական դպրոցը, Գիտության եւ տեխնոլոգիաների Հոնկոնգի համալսարանը, Սինգապուրի ազգային համալսարանը եւ այլ ուսումնական հաստատությունները:
Եվս մեկ ծրագիր ուղղված է դպրոցական կրթությանը աջակցելուն: Այն կապված է 100 LIVES նախաձեռնության հետ, որի շրջանակում մենք կհատկացնենք 100 կրթաթոշակ UWC քոլեջներում ուսանելու համար: Այդ ծրագիրը երախտագիտության դրսեւորում է հայ ժողովրդի անունից այն երկրների ներկայացուցիչներին, որոնք 100 տարի առաջ օգնեցին Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը վերապրած հայերին:
2016 թ-ին գրանտներ են տրամադրվելու Սիրիայի, Իրաքի, Պաղեստինի եւ Եգիպտոսի երիտասարդներին, որոնք բնակվում են փախստականների ճամբարներում են, որբացել կամ պատկանում են սոցիալապես առավել խոցելի խմբերին: Հույս ունենք, որ UWC քոլեջները կանեն հնարավորը այդ երեխաներին նորմալ կյանքին վերադարձնելու նպատակով: Ծրագիրը նախատեսված է 8 տարվա համար: Մրցույթը անցկացնելու են այդ երկրների UWC ազգային կոմիտեները:
- UWC շրջանավարտներից շատերը ընդունվում են աշխարհի առաջատար համալսարաններ: Նախատեսվու՞մ է ծանոթացնել UWC Dilijan-ի ուսանողներին տարբեր բուհերի ընդունելության կարգին:
- Այո, նման աշխատանքներ տարվում են մշտապես: Դպրոցում գործում է բուհերի ընդունելությանը պատրաստման խորհուրդ: Ս.թ. սեպտեմբերի 23-ից 24-ը UWC Dilijan կայցելեն ամերիկյան Նյու Յորքի, Քոռնելի, Կալիֆոռնիայի, Ուեսլիանի եւ Թաֆթսի համալսարանների ընդունող հանձնաժողովների ղեկավարները: Նրանք կծանոթանան մեր ուսանողների հետ եւ կներկայացնեն ընդունելության կանոնները: Ընդհանրապես, առաջատար ամերիկյան համալսարանները շատ են սիրում UWC-ի ուսանողներին: Դրան, մասնավորապես, նպաստում է Շելբի Դեւիսի կրթաթոշակային ծրագիրը, որը տարեկան 100 գրանտ է տրամադրում UWC շրջանավարտներին՝ ԱՄՆ-ի բուհերում ուսանելու համար:
Նախատեսում ենք նաեւ կազմակերպել Մոսկվայի Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի, «Ինոպոլիս» համալսարանի եւ Մոսկվայի պետական համալսարանի երեւանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչների այցը UWC Dilijan:
Քանի որ UWC ցանցում ուսումը իրականացվում է անգլերեն լեզվով, բնական է, որ ուսանողները առավելապես հետաքրքրված են անգլիալեզու բուհերով: Միեւնույն ժամանակ, պետք է հաշվի առնել այն փաստը, որ անվճար կրթություն ստանալու հեռանկարը լավ խթան է օտար լեզու սովորելու համար: Օրինակ, ներկայումս գրանցվում է հետաքրքրության աճ գերմաներենի հանդեպ, քանի որ Գերմանիան հայտարարել է իր համալսարաններում սովորելու համար գրանտների տրամադրման մասին՝ ոչ միայն եվրոպացի, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհի ուսանողների համար: Եթե Հայաստանում նման ծրագիր լիներ, ապա հայոց լեզու ուսումնասիրելու ցանկացողների թիվը կբազմապատկվեր:
- Դուք միշտ ասում եք, որ UWC Dilijan-ը պետք է առավելագույնս ներգրավված լինի Դիլիջան քաղաքի կյանքում, եւ պարբերաբար տարբեր միջոցառումներ եք կազմակերպում քաղաքի բնակիչների համար: Ի՞նչ նորությունների կարող են սպասել դիլիջանցիները:
- Կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեր մասնակցությունը Դիլիջանի կյանքում ավելի կակտիվանա: Վերջերս մենք վերակազմավորել ենք Դիլիջանի երիտասարդական կենտրոնը (Dilijan Youth Centre), որն իր գործունեության ընթացքում զգալի հաջողությունների է հասել: Կենտրոնի գործունեության մեջ ներգրավված են շատ երիտասարդներ՝ Դիլիջանից, Իջեւանից եւ շրջակա գյուղերից: Հիմա ընդլայնել ենք կենտրոնի գործունեության շրջանակները, այն վերածելով տեղի բնակչության հետ գործակցության կենտրոնի (Dilijan Community Centre), որպեսզի խրախուսենք դիլիջանցիների ակտիվ մասնակցությունը: Community Centre-ը մի քանի մասնակիցների համատեղ նախագիծ է: Հիմա, օրինակ, Scholae Mundi Armenia-ն գործարկում է TUMO-ի հետ համատեղ նախագիծ: Նախատեսվում է Կենտրոնական բանկի, Teach for Armenia-ի եւ AUA-ի հետ համագործակցությունը Դիլիջանում:
Ֆինանսավորումը դեռեւս մեծապես կատարվում է մեր կողմից, բայց մենք հույս ունենք, որ Կենտրոնի զարգացմանը զուգահեռ յուրաքանչյուր մասնակից կունենա փորձագիտական եւ նյութական ներդրում:
Ուրախալի է տեսնել, որ մենք սկսում ենք գաղափարներ ու առաջարկություններ ստանալ հենց դիլիջանցիներից: Օրինակ, վերջերս Դիլիջանի երեխաների առաջարկությամբ եւ Երիտասարդական կենտրոնի աջակցությամբ տեղի ունեցավ ֆուտբոլային մրցաշար: Կարծում եմ, մարդիկ սկսում են գիտակցել, որ շատ բան հենց իրենցից է կախված, սեփական գաղափարները առաջարկելու եւ դրանց իրականացմանը մասնակցելու իրենց պատրաստակամությունից: Դա շատ կարեւոր փոփոխություն է մարդկանց գիտակցության մեջ: Բնական զարգացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բնակիչները իրենց որպես տեր ընկալեն, հավատան սեփական ուժերին ու հասկանան, որ իրենց ապագան իրենց իսկ ձեռքերում է: Մենք հույս ունենք, որ մոտ ապագայում Դիլիջանը կդառնա Հայաստանի ամենագրավիչ բնակավայրերից մեկը, հատկապես երեխաներ ունեցող մարդկանց համար:

Photo: Alexander Gusov
UWC Dilijan College welcomed 94 new students this year. As of now, 190 students from 63 countries study at the college. In May 2016, UWC Dilijan will have its first graduates, and the college founders are ready to help them continue their education. Mediamax talked to Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College, co-founder of IDeA and Scholae Mundi Charitable Foundations Veronika Zonabend.
- In May 2016, the first students enrolled in the 2-year international baccalaureate at UWC Dilijan will graduate. Naturally, we can’t be indifferent to their future, and we launch a number of programs aimed at helping them continue studies.
We should remember that all our educational initiatives in Armenia are meant for turning the country into an educational cluster bringing together people of various nationalities who seek new out-of-box ideas and strive for changing the world. For this purpose, it’s necessary that Armenian citizens first of all be open to the world and know what’s going on in other countries. These goals are very ambitious and only joint efforts can help us address them. That’s why, we try to implement all our programs with partners - both private and institutional.
Jointly with Luys Foundation, our Scholae Mundi Foundation issues 50 grants covering 50% of annual tuition fee for graduates of Armenian descent from any of 15 UWC colleges, who are enrolled in one of the top 10 universities according to Academic Ranking of World Universities. It's a 5-year project and it will be administered by Luys Foundation in accord with their mechanisms.
Jointly with the American University of Armenia (AUA), Scholae Mundi launches a scholarship program for supporting students of non-Armenian descent who studied at UWC. 5 students will get a 50% annual scholarship for 4 years. The scholarship contenders will be selected by AUA standard procedures. Also, all the UWC Dilijan graduates may apply for our Foundation's financial support in case of entering one of the top 10 universities outside of the U.S. - Oxford and Cambridge Universities in the UK, McGill University in Canada, Federal Polytechnic School of Lausanne in Switzerland, Hong Kong University of Science and Technology, National University of Singapore and others.
Another program is aimed at supporting secondary education. It is linked to 100LIVES initiative within which we allocate 100 scholarships for studying at the UWC colleges. The program is an act of gratitude on behalf of the Armenian people to the countries which helped Armenians survive the Genocide perpetrated by the Ottoman Turkey 100 years ago. In 2016, the grants will be awarded to girls and boys from Syria, Iraq, Lebanon, Palestine and Egypt from refugee camps, as well as orphans and representatives of vulnerable society groups. We hope the UWC schools will do their best to bring these children back to normal life. The program is meant for 8 years. The selection will be carried out by UWC national committees in the relevant countries.
- Many UWC graduates enter leading universities of the world. Are you planning to familiarize the UWC Dilijan students with the terms of admissions in various universities?
- Yes, we are constantly doing this. On September 23-24, UWC Dilijan will host heads of admissions commissions of 5 U.S. universities - New York, Cornel, California, Wesleyan and Tufts. They will get acquainted with our students and tell them about the admission requirements. Generally, UWC graduates are very much loved by top U.S. universities, partially owing to large-scale Shelby Davis Scholarship program which annually issues 100 grants to UWC graduates who are enrolled in the U.S. educational institutions.
We are also going to organize visits of representatives from Higher School of Economics of Moscow, Innopolis University and the Yerevan branch of Moscow State University to the UWC Dilijan.
As English is the language of instruction at the UWC, naturally, the students are first of all interested in English-speaking universities. At the same time, we should take into account the fact that the prospect of free education is a good impetus for learning languages. For instance, the world currently sees growth of interest in German as Germany announced allocation of scholarships for their universities not only to the EU students, but outside of it. If Armenia had such a program, the number of people willing to learn Armenian would increase manyfold.
- You often say that UWC Dilijan should be maximum integrated in Dilijan's life and you regularly hold various events for the residents of the town. What new events are in store for Dilijan people?
- I'm confident we will be more active in Dilijan's life. Recently, we have reorganized Dilijan Youth Centre, which made considerable success engaging a lot of children from Dilijan, Ijevan and adjacent villages. Now, we have expanded the areas of its activities turning the Centre into  Dilijan Community Centre to boost more active involvement of Dilijan people. Community Centre is a joint project of several participants. For instance, now, Scholae Mundi Armenia launches a joint program with TUMO. We are going to cooperate with the Central bank, Teach for Armenia and AUA in Dilijan. As for now, it is us who mostly fund the programs, but we hope that as the Centre develops, each participant will bring his expertise and resources to the project.
We're happy to see that Dilijan residents started giving us ideas and offers. For example, the Dilijan children initiated a football contest which was supported by the Dilijan Youth Centre. I think people start realizing gradually that often much depends on them, their readiness to come up with ideas and involve in their realization. It's a significant shift in people's mindsets. To ensure organic development, residents need to feel they are owners, believe in themselves and understand that they are the creators of their future. We hope in near future, Dilijan will become one of the most attractive places to live in Armenia, especially for families with children.