Վերոնիկա Զոնաբենդ. Գործարկում ենք նոր կրթական ծրագրեր - Mediamax.am
Նոր ուսումնական տարում UWC Dilijan քոլեջը ընդունեց 94 նոր ուսանողի: Ներկայումս քոլեջում սովորում են 190 ուսանողներ 63 երկրներից: 2016 թ. մայիսին առաջին շրջանավարտները կավարտեն UWC Dilijan քոլեջը, եւ կրթօջախի հիմնադրերը պատրաստ են օժանդակել նրանց՝ կրթությունը շարունակելու հարցում: Այդ թեմայով Մեդիամաքսը զրուցել է UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, IDeA եւ Scholae Mundi հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ:
- Հաջորդ տարվա մայիսին UWC Dilijan-ում միջազգային բակալավրիատի ծրագրով երկամյա ուսուցում անցած առաջին ուսանողները շրջանավարտներ են դառնալու: Բնականաբար, մեզ հետաքրքրում է նրանց հետագա ճակատագիրը, եւ մենք գործարկում ենք մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է սատարել մեր շրջանավարտներին՝ կրթությունը շարունակելու հարցում:
Հարկ է հիշել, որ մեր բոլոր հայաստանյան կրթական ծրագրերը ծառայում են երկիրը կրթական կլաստեր դարձնելու նպատակին, որտեղ ամբողջ աշխարհից կհավաքվեն նոր, ոչ ստանդարտ գաղափարներ փնտրող մարդիկ, ովքեր ձգտում են փոխել աշխարհը: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիները նույնպես բաց լինեն աշխարհի համար, տեղյակ լինեն, թե ինչ է կատարվում այլ երկրներում: Այդ նպատակները շատ հավակնոտ են, եւ դրանց կարելի է հասնել միայն ջանքերը միավորելու դեպքում: Այդ իսկ պատճառով մենք աշխատում ենք իրականացնել մեր բոլոր ծրագրերը մասնավոր կամ ինստիտուցիոնալ գործընկերների հետ միասին:
«Լույս» հիմնադրամի հետ համատեղ մեր Scholae Mundi հիմնադրամը հատկացնելու է 50 գրանտներ, որոնք կապահովեն տարեկան ուսման արժեքի 50%-ը աշխարհի 15 UWC քոլեջների հայազգի շրջանավարտների համար, ովքեր կընդունվեն աշխարհի Ակադեմիական վարկանիշում ընդգրկված 10 համալսարաններից մեկը: Նախաձեռնությունը նախատեսված է 5 տարվա համար, եւ այն կառավարվելու է «Լույս» հիմնադրամի կողմից, իրենց ընթացակարգերի համաձայն:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (AUA) հետ համատեղ Scholae Mundi հիմնադրամը գործարկում է կրթաթոշակային ծրագիր UWC-ում ուսում ստացած ոչ հայազգի ուսանողների համար: Նրանց հատկացվելու է 5 տեղ, ուսման 4 տարիների ընթացքում տարեկան վճարի 50%-ի ապահովման պայմանով: Թեկնածուների ընտրությունը եւ գրանտների տրամադրումը կատարելու է Ամերիկյան համալսարանը, իրենց ընդունված կարգով:
Իսկ UWC Dilijan-ի բոլոր ուսանողները կարող են հավակնել մեր հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությանը, ԱՄՆ-ից դուրս գտնվող աշխարհի լավագույն 10 համալսարաններից մեկը ընդունվելու դեպքում: Դա կարող են լինել Օքսֆորդի կամ Քեմբրիջի համալսարանները Մեծ Բրիտանիայում, Կանադայի Մակգիլի համալսարանը, շվեյցարական Լոզանի դաշնային պոլիտեխնիկական դպրոցը, Գիտության եւ տեխնոլոգիաների Հոնկոնգի համալսարանը, Սինգապուրի ազգային համալսարանը եւ այլ ուսումնական հաստատությունները:
Եվս մեկ ծրագիր ուղղված է դպրոցական կրթությանը աջակցելուն: Այն կապված է 100 LIVES նախաձեռնության հետ, որի շրջանակում մենք կհատկացնենք 100 կրթաթոշակ UWC քոլեջներում ուսանելու համար: Այդ ծրագիրը երախտագիտության դրսեւորում է հայ ժողովրդի անունից այն երկրների ներկայացուցիչներին, որոնք 100 տարի առաջ օգնեցին Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը վերապրած հայերին:
2016 թ-ին գրանտներ են տրամադրվելու Սիրիայի, Իրաքի, Պաղեստինի եւ Եգիպտոսի երիտասարդներին, որոնք բնակվում են փախստականների ճամբարներում են, որբացել կամ պատկանում են սոցիալապես առավել խոցելի խմբերին: Հույս ունենք, որ UWC քոլեջները կանեն հնարավորը այդ երեխաներին նորմալ կյանքին վերադարձնելու նպատակով: Ծրագիրը նախատեսված է 8 տարվա համար: Մրցույթը անցկացնելու են այդ երկրների UWC ազգային կոմիտեները:
- UWC շրջանավարտներից շատերը ընդունվում են աշխարհի առաջատար համալսարաններ: Նախատեսվու՞մ է ծանոթացնել UWC Dilijan-ի ուսանողներին տարբեր բուհերի ընդունելության կարգին:
- Այո, նման աշխատանքներ տարվում են մշտապես: Դպրոցում գործում է բուհերի ընդունելությանը պատրաստման խորհուրդ: Ս.թ. սեպտեմբերի 23-ից 24-ը UWC Dilijan կայցելեն ամերիկյան Նյու Յորքի, Քոռնելի, Կալիֆոռնիայի, Ուեսլիանի եւ Թաֆթսի համալսարանների ընդունող հանձնաժողովների ղեկավարները: Նրանք կծանոթանան մեր ուսանողների հետ եւ կներկայացնեն ընդունելության կանոնները: Ընդհանրապես, առաջատար ամերիկյան համալսարանները շատ են սիրում UWC-ի ուսանողներին: Դրան, մասնավորապես, նպաստում է Շելբի Դեւիսի կրթաթոշակային ծրագիրը, որը տարեկան 100 գրանտ է տրամադրում UWC շրջանավարտներին՝ ԱՄՆ-ի բուհերում ուսանելու համար:
Նախատեսում ենք նաեւ կազմակերպել Մոսկվայի Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի, «Ինոպոլիս» համալսարանի եւ Մոսկվայի պետական համալսարանի երեւանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչների այցը UWC Dilijan:
Քանի որ UWC ցանցում ուսումը իրականացվում է անգլերեն լեզվով, բնական է, որ ուսանողները առավելապես հետաքրքրված են անգլիալեզու բուհերով: Միեւնույն ժամանակ, պետք է հաշվի առնել այն փաստը, որ անվճար կրթություն ստանալու հեռանկարը լավ խթան է օտար լեզու սովորելու համար: Օրինակ, ներկայումս գրանցվում է հետաքրքրության աճ գերմաներենի հանդեպ, քանի որ Գերմանիան հայտարարել է իր համալսարաններում սովորելու համար գրանտների տրամադրման մասին՝ ոչ միայն եվրոպացի, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհի ուսանողների համար: Եթե Հայաստանում նման ծրագիր լիներ, ապա հայոց լեզու ուսումնասիրելու ցանկացողների թիվը կբազմապատկվեր:
- Դուք միշտ ասում եք, որ UWC Dilijan-ը պետք է առավելագույնս ներգրավված լինի Դիլիջան քաղաքի կյանքում, եւ պարբերաբար տարբեր միջոցառումներ եք կազմակերպում քաղաքի բնակիչների համար: Ի՞նչ նորությունների կարող են սպասել դիլիջանցիները:
- Կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեր մասնակցությունը Դիլիջանի կյանքում ավելի կակտիվանա: Վերջերս մենք վերակազմավորել ենք Դիլիջանի երիտասարդական կենտրոնը (Dilijan Youth Centre), որն իր գործունեության ընթացքում զգալի հաջողությունների է հասել: Կենտրոնի գործունեության մեջ ներգրավված են շատ երիտասարդներ՝ Դիլիջանից, Իջեւանից եւ շրջակա գյուղերից: Հիմա ընդլայնել ենք կենտրոնի գործունեության շրջանակները, այն վերածելով տեղի բնակչության հետ գործակցության կենտրոնի (Dilijan Community Centre), որպեսզի խրախուսենք դիլիջանցիների ակտիվ մասնակցությունը: Community Centre-ը մի քանի մասնակիցների համատեղ նախագիծ է: Հիմա, օրինակ, Scholae Mundi Armenia-ն գործարկում է TUMO-ի հետ համատեղ նախագիծ: Նախատեսվում է Կենտրոնական բանկի, Teach for Armenia-ի եւ AUA-ի հետ համագործակցությունը Դիլիջանում:
Ֆինանսավորումը դեռեւս մեծապես կատարվում է մեր կողմից, բայց մենք հույս ունենք, որ Կենտրոնի զարգացմանը զուգահեռ յուրաքանչյուր մասնակից կունենա փորձագիտական եւ նյութական ներդրում:
Ուրախալի է տեսնել, որ մենք սկսում ենք գաղափարներ ու առաջարկություններ ստանալ հենց դիլիջանցիներից: Օրինակ, վերջերս Դիլիջանի երեխաների առաջարկությամբ եւ Երիտասարդական կենտրոնի աջակցությամբ տեղի ունեցավ ֆուտբոլային մրցաշար: Կարծում եմ, մարդիկ սկսում են գիտակցել, որ շատ բան հենց իրենցից է կախված, սեփական գաղափարները առաջարկելու եւ դրանց իրականացմանը մասնակցելու իրենց պատրաստակամությունից: Դա շատ կարեւոր փոփոխություն է մարդկանց գիտակցության մեջ: Բնական զարգացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բնակիչները իրենց որպես տեր ընկալեն, հավատան սեփական ուժերին ու հասկանան, որ իրենց ապագան իրենց իսկ ձեռքերում է: Մենք հույս ունենք, որ մոտ ապագայում Դիլիջանը կդառնա Հայաստանի ամենագրավիչ բնակավայրերից մեկը, հատկապես երեխաներ ունեցող մարդկանց համար:

Вероника Зонабенд: Мы начинаем новые совместные образовательные программы - Mediamax.am
В новом учебном году колледж UWC Dilijan принял 94 новых студентов. В настоящее время в колледже учатся 190 студентов из 63 стран. В мае 2016 года UWC Dilijan покинут первые выпускники, и основатели колледжа готовы помочь им в вопросе продолжения образования. Об этом Медиамакс побеседовал с председателем Совета управляющих колледжа UWC Dilijan, со-основателем фондов IDeA и Scholae Mundi Вероникой Зонабенд.
– В мае следующего года первые студенты, прошедшие двухгодичное обучение в UWC Dilijan по программе международного бакалавриата, станут выпускниками. Естественно, нам не безразлична их дальнейшая судьба, и мы запускаем ряд программ, призванных помочь им продолжить образование. Нужно помнить, что все наши образовательные инициативы в Армении направлены на то, чтобы превратить эту страну в образовательный кластер, куда едут люди со всего мира, ищущие новые нестандартные идеи и стремящиеся менять мир. А для этого необходимо также, чтобы сами граждане Армении были открыты миру и знали, что происходит в других странах. Эти задачи очень амбициозны, и решить их возможно, лишь объединив усилия. Поэтому все наши программы мы стараемся делать с партнерами, как частными, так и институциональными.
Совместно с фондом «Луйс» наш фонд Scholae Mundi выделяет 50 грантов, покрывающих 50% стоимости годового обучения, для выпускников армянского происхождения любого из 15 колледжей UWC, зачисленных в один из десяти лучших вузов по версии Академического рейтинга университетов мира. Проект рассчитан на пять лет, и администрировать его будет фонд «Луйс» в соответствии со своими механизмами.
Совместно с Американским университетом Армении (AUA) Scholae Mundi запускает стипендиальную программу поддержки студентов неармянского происхождения, прошедших обучение в UWC. Для них будет предоставлено пять мест с ежегодным покрытием 50% стоимости обучения в течение четырех лет. Отбор кандидатов на получение грантов будет производиться AUA в обычном порядке. А все выпускники колледжа UWC Dilijan также смогут рассчитывать на финансовую поддержку нашего фонда в случае поступления в топ-10 лучших университетов за пределами США – в Оксфордский и Кембриджский университеты в Великобритании, Университет Макгилла в Канаде, Федеральную политехническую школу Лозанны в Швейцарии, Гонконгский университет науки и технологий, Национальный университет Сингапура и другие учебные заведения.
Еще одна наша программа направлена на поддержку школьного образования. Она связана с инициативой 100 LIVES, в рамках которой мы выделяем 100 стипендий для обучения в колледжах UWC. Эта программа – акт благодарности от имени армянского народа представителям тех стран, которые 100 лет назад помогли армянам, спасавшимся от геноцида в Османской Турции. В 2016 году гранты будут предоставлены юношам и девушкам из Сирии, Ирака, Ливана, Палестины и Египта из лагерей беженцев, а также сиротам и представителям наиболее уязвимых групп населения. Мы надеемся, что школы UWC сделают все возможное для возвращения этих детей к нормальной жизни. Программа рассчитана на восемь лет. Отбор будет производиться национальными комитетами UWC в этих странах.
– Среди выпускников UWC многие поступают в ведущие университеты мира. Есть ли планы знакомить студентов UWC Dilijan с условиями приема в различные вузы?
– Да, такая работа ведется постоянно. В школе действует совет по подготовке к поступлению в вузы, и 23-24 сентября UWC Dilijan посетят главы приемных комиссий пяти американских университетов – Нью-Йоркского, Корнелльского, Калифорнийского, Уэслианского, а также Университета Тафтса. Они познакомятся с нашими студентами и расскажут им о правилах поступления. Вообще, в лучших американских университетах очень любят выпускников UWC. Этому, в частности, способствует большая стипендиальная программа Шелби Дэвиса, который ежегодно предоставляет 100 грантов для обучения выпускников UWC в высших учебных заведениях США.
Мы также планируем организовать визиты в UWC Dilijan представителей московской Высшей школы экономики (ВШЭ), университета «Иннополис» и ереванского филиала Московского государственного университета.
Поскольку обучение в сети UWC ведется на английском языке, то естественно, что первоочередной интерес у студентов вызывают англоязычные вузы. В то же время, нужно учитывать тот факт, что перспектива получения бесплатного образования является хорошим стимулом для изучения языков. К примеру, в настоящее время в мире наблюдается рост интереса к немецкому, поскольку Германия объявила о предоставлении грантов на обучение в своих университетах студентам не только из Европы, но и всего мира. Если бы в Армении появилась подобная программа, то количество желающих изучать армянский возросло бы многократно.
– Вы часто говорите о том, что UWC Dilijan должен быть максимально интегрирован в жизнь Дилижана, и регулярно проводите различные мероприятия для жителей города. Каких новостей ждать дилижанцам?
– Могу с уверенностью сказать, что наше участие в жизни Дилижана станет еще более активным. Недавно мы реорганизовали Молодежный центр Дилижана (Dilijan Youth Centre), который за время своего существования достиг значительных успехов и в работу которого были вовлечены многие дети из Дилижана, Иджевана и окрестных деревень. Теперь мы расширили направления его деятельности, превратив в Центр по работе с местным населением (Dilijan Community Centre), чтобы стимулировать более активное участие дилижанцев. Community Centre – это совместный проект нескольких участников. Сейчас, например, Scholae Mundi Armenia запускает совместную программу с TUMO. В планах сотрудничество с Центральным банком, Teach for Armenia и AUA в Дилижане.
Пока что финансирование большей частью выделяется нами, но мы надеемся, что по мере развития Центра каждый участник будет вносить в этот проект свою экспертизу и ресурсы.
Отрадно видеть, что мы начинаем получать идеи и предложения от самих дилижанцев. К примеру, недавно по инициативе дилижанских детей и при поддержке Молодежного центра прошел турнир по футболу. Думаю, люди начинают постепенно понимать, что часто многое зависит от них самих, от их готовности предлагать идеи и участвовать в их реализации. Это очень важное изменение в сознании людей. Для органичного развития необходимо, чтобы жители чувствовали себя хозяевами, верили в свои силы и понимали, что их будущее в их руках. Мы надеемся, что в ближайшем будущем Дилижан станет одним из самых привлекательных мест для проживания в Армении, особенно для людей с детьми.