Արա Սարաֆյան. «Սա Հայոց Ցեղասպանության մասին Օսմանյան զեկույց է»
Ս.թ. ապրիլին Լոնդոնի Կոմիտաս ինստիտուտը լույս ընծայեց Արա Սարաֆյանի «Թալեաթ փաշայի զեկույցը Հայոց Ցեղասպանության մասին, 1917» աշխատությունը:
Սա Թալեաթ փաշայի անձնական թղթերում գտնված եւ հայտնի թուրք լրագրող եւ պատմաբան Մուրատ Բարդաքչիի կողմից հրապարակված զեկույցի նոր գնահատականն է: Արա Սարաֆյանի խոսքերով, Թալեաթ փաշայի զեկույցի  Բարդաքչիի վերլուծությունը սահմանափակ բնույթ էր կրում եւ չէր արտացոլում փաստաթղթի իրական բովանադակությունը: Արա Սարաֆյանը պնդում է, որ 1917 թվականի զեկույցը իրականում Հայոց Ցեղասպանության հատուկ գնահատական էր:
Մեդիամաքս-ը զրուցել է Արա Սարաֆյանի հետ:
- Ի՞նչ կարող եք ասել «Թալեաթ փաշայի զեկույցը Հայոց Ցեղասպանության մասին» փաստաթղթի վերաբերյալ:
- Զեկույցը հայտնաբերվել է 1982 թվականին Թալեաթ փաշայի անձնական արխիվում` թուրք լրագրող եւ պատմաբան Մուրադ Բարդաքչիի կողմից:  Նա մասնակիորեն հրապարակեց այն 2005 թվականին, իսկ 2008-ին հաջորդեց ամբողջական զեկույցը (բնօրինակի պատճենով): Ես բնօրինակը անվիճելի փաստաթուղթ եմ համարում, չնայած Բարդաքչին իր ներածական մեկնաբանություններում նսեմացրել եւ անգամ խեղաթյուրել է հայերին վերաբերող մասը:
- Ի՞նչ կերպ է զեկույցը փոփոխվել կամ խեղաթյուրվել:
- Մուրադ Բարդաքչին նախորդում է իր աշխատանքը «Ինչ է պատահել 1915 թվականի ապրիլի 24-ին» նախաբանով եւ կրկնում այն պաշտոնական բացատրությունը, որ օսմանյան հայերը 1915 թվականին «տեղափոխության» են ենթարկվել: Նա հերքում է Հայոց Ցեղասպանության մասին ցանկացած դիտարկում եւ Թալեաթի 1917 թվականի զեկույցին բացարձակապես ոչ սազական անվանում է տալիս: Այնուամենայնիվ, նա նշում է, որ իր կողմից ներկայացվող տեղեկատվությունը բաց է տարբեր մեկնաբանությունների համար:
2005-ին զեկույցի հրապարակումից հետո գլխավոր բանավեճերը «տարվում» էին թուրք պատմաբանների կողմից, որոնք ամեն կերպ մեղմացնում էին զեկույցի կարեւորությունը: Նրանք մատնանշում էին այն փաստը, որ զեկույցը չունի վերնագիր, ամսաթիվ եւ կարող էր գրված լինել ցանկացած մեկի կողմից: Նրանք չէին մեկնաբանում այն հանգամանքը, որ այն Թալեաթի անձնական փաստաթղթերում է հայտնաբերվել, չէին քննարկում այն ավելի լայն համատեքստում եւ չէին առաջարկում իրենց իսկ կողմից բարձրացված հարցերի պատասխանները: Որքան գիտեմ, միայն մեկ անգամ թուրք պատմաբան Ֆուաթ Դունդարը քիչ թե շատ անդրադարձել է զեկույցին:
- Դուք կարծո՞ւմ եք, որ թուրք պաշտոնական պատմաբանները թաքցրե՞լ են Թալեաթի զեկույցը:
- Այո: Նրանք իրենց հարցերն էին բարձրացնում՝ չհիշատակելով այն հանգամանքը, թե որքան խորն էր Թալեաթ փաշան ներգրավված օսմանյան հայերի տեղահանման գործընթացի մեջ եւ թե ինչպիսի արձանագրություններ է հավաքել ընթացքում: Օրինակ, 1917-ի փետրվարին նա մի քանի շրջաբերական է ուղարկել մի շարք նահանգներ՝ հայերի մասին հատուկ տեղեկատվության տրամադրման պահանջով: Թալեաթի զեկույցում առկա տեղեկատվությունը նույն առանձնահատուկ բնույթն ունի, ինչպես տվյալ շրջաբերականի միջոցով իր կողմից հայցվող  տեղեկատվությունը: Հետազոտության մեջ ներառված է տարբեր նահանգներում «բնիկ» եւ «արտաքին» հայերի, ինչպես նաեւ «արտաքին» հայերի ծագման մասին տեղեկատվությունը:
Թուրք պաշտոնական պատմաբաններն, անշուշտ, գիտեն, որ շրջաբերականի  պատասխանները դեռեւս գտնվում են թուրքական արխիվներում, եւ դրանք պարզ ասում են, որ 1917թ. փետրվարին ուղարկված շրջաբերականը առանցքային է եղել Թալեաթի զեկույցի համար: Որոշ տեղեկություններ համապատասխանում էին Թալեաթի զեկույցում տեղ գտած տվյալներին, սակայն դրանց մի մասն էլ թարմացվել է եւ մի փոքր տարբեր էին: Տվյալ արխիվային հետքը «Թալեաթ փաշայի զեկույցը Հայոց Ցեղասպանության մասին» աշխատության իմ ներածության էությունն է եղել:
- Ինչպե՞ս է 1917 թվականի տեղեկատվությունը վերաբերում Հայոց Ցեղասպանությանը:
- Թալեաթի զեկույցի նախաբանում ամփոփ վերլուծություն է ներկայացված, որտեղ տեղեկությունների լրացուցիչ բաժիններ կան: Կա մի սյունակ, որտեղ ներկայացված է 1914 թ-ին հայ բնակչությունը տարբեր նահանգներում` Օսմանյան վիճակագրության համաձայն: Կա նաեւ մեկ այլ սյունակ՝ կազմված 1917 թվականի հետազոտության արդյունքներով: Այն ցույց է տալիս յուրաքանչյուր նահանգում հայերի ընդհանուր թիվը, որոնք հաշվառված էին այլ նահանգներում: Այս վերջին սյունակը, ամենայն հավանականությամբ, ստեղծվել եւ ներառվել է ամփոփ վերլուծության մեջ հատուկ ցուցումով (հետաքրքրական է, որ չկա մի սյունակ, որտեղ գրված է հայերի ընդհանուր թիվը տարբեր նահանգներում): Ամփոփ վերլուծության մեջ ներառված տեղեկատվության շնորհիվ Թալեաթը կարող էր, օրինակ, տեղեկանալ Իզմիթում 1914-ին բնակվող հայերի քանակի մասին եւ տեսնել, թե Իզմիթի որքան հայեր են մնացել իրենց հայրենի նահանգում կամ որեւէ այլ տեղ Օսմանյան կայսրությունում 1917 թվականին: Այս թվերը թույլ են տվել Թալեաթին հետեւել, թե քանի իզմիթահայեր են բռնագաղթել իրենց հայրենի նահանգից եւ քանիսն են ողջ մնացել (կամ չեն մնացել) 1917 թվականին:
Ճիշտ այդ պատճառներից ելնելով՝ ես որոշեցի առաջին անգամ Մուրադ Բարդաքչիի կողմից հրապարակված՝ Թալեաթի փաստաթղթի իմ վերլուծությունը անվանել «Թալեաթ փաշայի զեկույցը Հայոց Ցեղասպանության մասին, 1917թ.»: Հարկ եմ համարում նշել, որ ես կտրականապես համաձայն չեմ Մուրադ Բարդաքչիի հետ, ով այդ նույն զեկույցը վերնագրել է «Հայոց բնակչության ընդհանուր քանակը տեղափոխումից հետո (tehcir)»: Եթե զեկույցը «տեղափոխություն» է նկարագրում, ապա կարելի էր ակնկալել, որ տեղափոխվածների մեծ մասը կտեղակայվեր որեւէ այլ վայրում, մասնավորապես՝ տեղափոխման գոտում: Իրականում, օսմանյան հայերի մեծամասնությունը (կոպիտ հաշվարկով՝ ավելի քան 80%-ը) փաստորեն անհետացել է 1914-ի եւ 1917-ի միջեւ ընկած ժամանակահատվածում: Նրանց մեծ մասը, հավանաբար, սպանվել է, իսկ մեծ քանակությամբ կանայք եւ երեխաներ ուղարկվել են մահմեդական ընտանիքներ: Ինչ վերաբերում է մնացած «բնիկ» եւ «արտաքին» հայերին, գուցե նրանց ավելի ճիշտ է անվանել Հայոց Ցեղասպանության «պատանդ  զոհեր»: Նրանք Օսմանյան պետության «խաղալիքները» դարձան, որը խաղում էր նրանց կյանքի հետ եւ ստիպում ձուլվել որպես մահմեդական-թուրքեր: Որոշ դեպքերում, օրինակ՝ Կեսարիա նահանգում, ապացույցները վկայում են, որ նման զոհերի ակտիվորեն ցրել են մուսուլմանական գյուղեր՝ ձուլման համար:
- Եվ այսպես, Թալեաթի զեկույցի համաձայն, քանի՞ հայ է «անհետացել»:
- Զեկույցի համաձայն, 1914 թվականին Օսմանյան կայսրությունում պաշտոնական տվյալներով հաշվարկված էր 1 մլն 112 հազ. 614 հայ: Իհարկե, այս թիվը ճշգրտման կարիք ունի, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ այդ թվականին պաշտոնական մարդահամար չէր անցկացվել: Թալեաթի ամփոփ վերլուծությունն ուշագրավ ծանոթագրություն է ներառում, համաձայն որի, զեկույցում նշված հայերի պաշտոնական թիվը 1914 թվականին չէր ներառում կաթոլիկ հայերին եւ առաքելական ու կաթոլիկ հայերի (չէին ներառվում նաեւ հայ բողոքականները) թիվը ուղղել է ու ներկայացրել 1 մլն 256 հազ. 403: Ծանոթագրության մեջ նաեւ նշված է, որ հայերի ընդհանուր քանակը պետք է հասցվի մոտ 1.5 մլն-ի՝ նրանց թիվը նվազեցնելու տենդենցը հաշվի առնելով: Նմանապես, ծանոթագրություններում նաեւ նշվում է, որ նահանգների «բնիկ» եւ «արտաքին» հայերի քանակը հարկավոր է 284 157-ից հասցնել մինչեւ 350-400 հազար: Այդպիսով, այդ տվյալների համաձայն, 1914 եւ 1917 թվականների միջեւ ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 1 մլն 100 հազար հայ է անհետացել:
Իհարկե, այս տեղեկությունները պետք է վերլուծվեն: Առաջին հերթին, պարզ չէ, թե որքան հայ կար Օսմանյան կայսրությունում 1914 թվականին: Բացի այդ, կա շուրջ 40 հազար հայ բողոքականների հարցը, որոնք չեն ներկայացվել Թալեաթի զեկույցում (չնայած նրանք էլ են մեծ մասամբ տեղահանվել եւ սպանվել): Թալեաթի տեղեկատվությունը չի ներառում նաեւ մի քանի շրջանների տվյալներ: Առաջին հերթին դա Ջանիկն է (Սամսոն) եւ Էդիրնեն, որտեղ նույնպես տեղահանումներ էին իրականացվում: Բացի այդ, պարզ չէ, թե քանի հայ է կարողացել փախչել դեպի արեւելք եւ ինչ եղավ նրանց հետ դրանից հետո: Եթե նրանք սովից կամ ցրտից են մահացել, արդյոք չպե՞տք է նրանք եւս համարվեն Ցեղասպանության զոհ:
- Ինչի՞ եք մտադիր հասնել՝ Թալեաթ փաշայի զեկույցը ուսումնասիրելով:
- Ես փորձում էի գնահատել Թալեաթի զեկույցի կարեւորությունը իբրեւ պատմական փաստաթուղթ: Դա անելուց հետո, ես որոշեցի ներկայացնել զեկույցի տվյալները որպես պաշտոնական դիրքորոշում Հայոց Ցեղասպանության նկատմամբ՝ Օսմանյան փաստաթղթերի համաձայն: Փորձել եմ նաեւ հնարավորության սահմաններում  ներկայացնել, թե ինչպես Օսմանյան կայսրության հայկական տարբեր համայնքներ վերապրեցին այդ ժամանակահատվածը: Ես չեմ փորձում ուսումնասիրել թվերը, դա կարող է արվել ժամանակի ընթացքում:
- Ձեր աշխատության անգլերեն լեզվով հրատարակումից հետո անցել է մոտ երեք ամիս: Ինչպիսի՞ արձագանքներ եղան, հատկապես թուրքական պաշտոնական պատմաբաններից:
- Իմ աշխատանքը շատ ընթերցողների կողմից ջերմորեն է ընդունվել` ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ այլ երկրներում: Այնուամենայնիվ, այն դեռեւս գիտական արձագանք չի ստացել: Երբ Մուրատ Բարդաքչին առաջին անգամ հրապարակեց Թալեաթի զեկույցը, թուրք պաշտոնական պատմաբանների շրջանում համանման անհանգստություն էր տիրում: Անգամ The New York Times-ը իր 2009 թվականի մարտի 8-ի «Ամնեզիայի թիկնոցով ծածկված`Ցեղասպանության մոտ մեկ միլիոն զոհ» (Nearly a Million Genocide Victims, Covered in a Cloak of Amnesia) հոդվածում մեկնաբանել էր այդ «լռությունը»:
- Չե՞ք վախենում թուրք պատմաբանների կողմից ձեր հանդեպ անարդար վերաբերմունքից:
- Ոչ: Յուրաքանչյուր մարդ, ով քննադատում է Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումը` պետք է պատրաստ լինի նման արձագանքին: Դա գործընթացի մի մասն է: Շուտով Կոմիտասի ինստիտուտը աշխատությունը կհրատարակի թուրքերեն լեզվով, եւ ես դեռեւս հույսեր ունեմ, որ այն առողջ քննարկման առարկա կդառնա:
- Ո՞վ է Թուրքիայի ձեր լսարանը:
- Մարդիկ են, ում հետաքրքիր է Հայոց Ցեղասպանության խնդիրը եւ ովքեր պատրաստ են քննարկել այն պաշտոնական թուրքական դիրքորոշման սահմաններից դուրս:
- Վստա՞հ եք, որ աշխատության թուրքերեն տարբերակը արդար դիտարկման առարկա կդառնա` հաշվի առնելով այն ծայրահեղական կարծիքները, որոնք արտահայտվել են ձեր հանդեպ որոշակի շրջանակների կողմից:
- Ծայրահեղական հայացքներով մարդիկ կան ողջ աշխարհում: Սակայն իմ լսարանը տարբեր է: Բացի այդ, Թալեաթ փաշայի զեկույցի մասին իմ աշխատանքը բարդ գիտական նյութ չէ: Այն բավական դյուրամարս է եւ հստակ: Դրա հիմնական մասը բաղկացած է Թալեաթի բնօրինակ զեկույցում առկա վիճակագրությունից: Զեկույցի բնօրինակը Բարդաքչիի գրքում հասանելի է ճշգրիտ վերատպության ձեւաչափով  (բնօրինակ օսմանյան տեքստը` թուրքերեն գրադարձությամբ), այնպես որ դրա իսկությունը կասկածի ենթակա չէ: Հայոց Ցեղասպանության վերաբերող այս տեղեկատվությունը ավելի պարզ տերմիններով եմ ներկայացրել` ավելացնելով
երկու էական քարտեզներ: Աշխատության իմ վերլուծությունը տվյալներ է ներառում այն մասին, թե որտեղից է ստացվել տեղեկատվությունը եւ ինչպես է այն օգտագործվել Հայոց Ցեղասպանության մասին Թալեաթի գնահատականներում: Հետազոտությունը հիմնվում է Օսմանյան արխիվային նյութերի վրա եւ կարող է հեշտությամբ հաստատվել Թուրքիայում:
«Թալեաթ փաշայի զեկույցը Հայոց Ցեղասպանության մասին, 1917» աշխատությունը եւ երկու քարտեզները կարող են ներբեռնվել այստեղից.

Ара Сарафян: «Это Османский доклад о Геноциде армян»
«Доклад Талаата паши по Армянскому Геноциду, 1917» был опубликован Институтом Комитаса в апреле этого года. Как следует из заглавия, это оценка доклада, найденного в личных бумагах Талаат паши, и опубликованного известным турецким журналистом и историком Муратом Бардакчи. По словам директора Института Комитаса Ара Сарафяна, анализ доклада Талаат паши, сделанный Бардакчи, носил ограниченный характер и не отражал истинное содержание документа. Ара Сарафян утверждает, что доклад 1917 года в действительности содержит специальные оценки относительно Геноцида армян.
- Что Вы можете сказать по поводу «Доклада Талаат паши о Геноциде армян»?
- Доклад был обнаружен в личных бумагах Талаат паши в 1982 году турецким журналистом и историком Муратом Бардакчи. Он первым частично опубликовал его в 2005 году, а в 2008 году последовал полный доклад (с факсимиле оригинала). Я считаю оригинал неоспоримым документом, хотя Бардакчи в своих вводных комментариях занизил и даже исказил его содержание, касающееся армян.
- Каким образом доклад был изменен или искажен?
- Мурат Бардакчи предваряет свою работу главой под названием «Что произошло 24 апреля 1915 года» и повторяет официальное объяснение, что османские армяне были подвергнуты «переселению» в 1915 году. Он отвергает любые соображения по поводу Геноцида армян и дает абсолютно неподходящее название докладу Талаата от 1917 года. Тем не менее, он отмечает, что представленная им информация открыта для различных интерпретаций.
После того, как в 2005 году доклад был опубликован, главная дискуссия вокруг него «велась» турецкими историками, которые всячески преуменьшали важность доклада. Они указывали на то, что он не имеет заглавия, даты и мог быть написан кем угодно. Они не комментировали то обстоятельство, что он был обнаружен в личных бумагах Талаата, не обсуждали его в более широком контексте и не предлагали ответов на вопросы, которые сами поднимали. Насколько мне известно, лишь один турецкий историк - Фуат Дундар - однажды обсуждал доклад более или менее детально.
- Вы считаете, что официальные турецкие историки скрыли доклад Талаата?
- Да. Они поднимали свои вопросы без упоминания того, насколько глубоко был Талаат паша вовлечен в процесс депортации османских армян. Например, он отправил директиву в ряд провинций в феврале 1917 года с запросом о предоставлении особой информации об армянах. Информация, содержащаяся в докладе Талаата, того же специфического формата, что и информация, которую он искал посредством этой директивы. В директиве содержался запрос о «коренных» и «внешних» армянах в различных провинциях, включая информацию о происхождении «внешних» армян.
Турецкие официальные историки, несомненно, знают, что некоторые ответы, содержащиеся в директиве, все еще могут быть найдены в турецких архивах, и они ясно предполагают, что февральская директива была ключевой ссылкой для доклада Талаата. Некоторые сведения были идентичны докладу Талаата, другие - были обновлены и несколько отличались. Этот архивный след является сутью моего собственного введения к «Докладу Талаата паши по Геноциду армян».
- Каким образом данная информация от 1917 года относится к Геноциду армян?
- В предисловии к докладу содержится краткий анализ, где представляются дополнительные категории информации. Это графа, в которой указано армянское население в различных провинциях в 1914 году - согласно официальной Османской статистике. Там есть и другая графа, составленная по результатам переписи 1917 года. Она показывает общую численность армян из каждой провинции, которые были подсчитаны в других провинциях. Эта последняя графа, скорее всего, была создана и включена в сводку-анализ в качестве специальной инструкции (интересно, что нет графы, указывающей общее число армян в различных провинциях). С учетом информации, которая была включена в сводку-анализ, Талаат мог, к примеру, ознакомиться с числом  армян в Измите в 1914 году и увидеть, сколько армян Измита осталось в своей родной провинции или где-либо еще в Османской империи в 1917 году. Эти цифры позволяли Талаату проследить, сколько армян Измита было депортировано из родной провинции и какое их число выжило (или не выжило) к 1917 году.
Именно по этим причинам я решил озаглавить мой анализ документа Талаата, впервые опубликованного Муратом Бардакчи, «Доклад Талаата паши по Геноциду армян, 1917». Должен сказать, что я категорически не согласен с Муратом Бардакчи, который озаглавил этот же доклад «Общее число армянского населения после переселения (tehcir)». Если доклад описывает «переселение», следовало бы ожидать, что большинство депортированных было расселено где-то в другом месте, особенно в зоне переселения. На самом же деле подавляющее большинство османских армян (по грубым подсчетам, более 80%) фактически исчезло в период между 1914 и 1917 годами. Большинство из них, вероятно, было убито, а большое число женщин и детей было отправлено в мусульманские семьи. Что касается оставшихся «коренных» и «внешних» армян, возможно, их лучше назвать «пленниками» Геноцида армян. Они стали «игрушками» Османского государства, игравшего с их жизнями и принуждавшего к обращению в ислам. В некоторых случаях, например в провинции Кайзери, армяне активно расселялись в мусульманских деревнях для ассимиляции.
- Итак, сколько армян «пропало», согласно докладу Талаата?
- Согласно докладу, по официальным данным в Османской империи в 1914 году насчитывалось 1 112 614 армян. Конечно, эти цифры нуждаются в подтверждении, особенно если учесть, что в тот год не проводилось официальной переписи. Сводка-анализ Талаата включает примечательную сноску, согласно которой приведенное в докладе официальное число армян в 1914 году исключало армян-католиков и округлялось до цифры в 1 256 403 апостольских армян и армян-католиков (не учитывались армяне-протестанты). В сноске также говорится, что число этих армян должно быть увеличено до около 1.5 млн. для того, чтобы отчитаться за неполный учет. Также в сноске указано, что число «коренных» и «внешних» армян в провинциях следует увеличить с 284 157 до порядка 350 000 - 400 000. Таким образом, согласно этим данным, около 1 100 000 армян исчезли между 1914 и 1917 годами.
Конечно, эта информация должна быть проанализирована. Во-первых, неясно, сколько армян было в Османской империи в 1914 году. Кроме того, есть вопрос по поводу около 40 000 армян-протестантов, которые не были представлены в докладе Талаата (несмотря на то, что они также были депортированы и убиты в больших количествах). Информация Талаата также не включает данные по нескольким регионам. В первую очередь, это  Джаник (Самсун) и Эдирне, где также осуществлялась депортация. Кроме того, неясно, скольким армянам удалось бежать на восток и что произошло с ними после этого? Если они погибли от голода или холода, не должны ли они также считаться жертвами Геноцида?
- Чего Вы надеетесь достичь с помощью изучения доклада Талаата паши?
- Я пытался оценить значимость доклада Талаата в качестве исторического документа. Я решил представить его данные в качестве официальной позиции относительно Геноцида армян в соответствии с османскими документами. Я также придал докладу форму информации, чтобы, насколько это возможно, продемонстрировать, как различные армянские сообщества Османской империи пережили этот период. Я не пытаюсь анализировать цифры сверх того. Это может быть сделано с течением времени.
- Прошло 3 месяца с того момента как ваша книга «Доклад Талаата паши по Армянскому Геноциду, 1917» была опубликована на английском языке. Какой была реакция на эту публикацию, особенно со стороны официальных турецких историков?
- Моя работа была радушно принята многими читателями, как в Турции, так и в других странах. Тем не менее, до сих пор не было академического отклика на этот труд. Когда Мурат Бардакчи впервые опубликовал доклад Талаата, в среде официальных турецких историков царило аналогичное беспокойство. The New York Times даже прокомментировала это «молчание» в своей статье «Почти миллион жертв Геноцида, покрытых мантией амнезии» (Nearly a Million Genocide Victims, Covered in a Cloak of Amnesia) от 8 марта 2009 года.
- Вы не опасаетесь несправедливого отношения к вам со стороны турецких историков?
- Нет. Любой, кто критикует официальную позицию Турции относительно Геноцида армян, должен быть готов к подобной реакции. Это часть процесса. В следующем месяце Институт Комитаса выпустит перевод моей работы на турецком, и я все еще надеюсь, что она станет предметом для здравой дискуссии.
- Кто является вашей аудиторией в Турции?
- Люди, которые заинтересованы темой Армянского Геноцида и готовы к обсуждению вопросов, выходящих за рамки официальной турецкой позиции.
- Вы уверены, что перевод станет темой для справедливого рассмотрения, учитывая те экстремистские взгляды, которые были выражены против вас в некоторых кругах?
- Люди с такими взглядами есть по всему миру. Однако моя аудитория неоднородна. Кроме того, моя работа по докладу Талаата не является сложным научным текстом. Это очень простой и доступный текст, написанный по существу. Его основная часть состоит из статистики, содержащейся в оригинальном докладе Талаата. Оригинальная информация доступна в формате факсимиле (оригинальный текст на османском и турецкая транслитерация) в книге Бардакчи, так что ее достоверность не подлежит сомнению. Я представил информацию в несколько более ясных терминах относительно Армянского Геноцида, добавив две существенные карты. Мой собственный анализ в работе содержит данные о том, откуда была получена информация и как она использовалась в оценках Талаата по Армянскому Геноциду. Мой анализ проведен на основе османских архивных записей, которые могут легко быть подтверждены в Турции.