Շառլ Ազնավուր` անուն-ազգանուն, որ կարելի է հնչեցնել աշխարհի ցանկացած անկյունում եւ ածականներ չփնտրել նրան ներկայացնելու համար։ Տաղանդ, որ տարիներ շարունակ գրավում է իր հանդիսատեսին, կենդանի լեգենդ, որով տարվում եւ փորձում են բացահայտել բոլորը։
2017 թվականի ապրիլի 5-ին Մոսկվայի Կրեմլյան պալատի բեմում հանդես գալու նախօրեին մաէստրոն Մեդիամաքսի փարիզյան թղթակցին պատմել է իր արմատների, համաշխարհային ճանաչման գաղտնիքների եւ հայ արտիստների մասին։
- Մաեստրո, արտիստները հաճախ ճանաչված են լինում միայն իրենց երկրում։ Սա, իհարկե, Ձեր տարբերակը չէ։ Ո՞ րն է բոլոր ազգերի կողմից սիրված լինելու Ձեր գաղտնիքը։
- Ես միշտ ձգտել եւ ձգտում եմ դեպի իմ հանդիսատեսը, լեզուներ եմ սովորում, փնտրում եմ թարգմանիչներ։ Ես կարծում եմ, որ արտիստն իր հանդիսատեսի հետ պետք է իր լեզվով խոսի։ Սա է պատճառը, որ ես 7 լեզվով եմ երգում եւ փորձում եմ բեմից հանդիսատեսի լեզվով խոսել։ Այս տարի ես սկսել եմ ճապոներեն սովորել։
Բացի այդ, ես շատ հետաքրքրասեր եմ եւ ինձ համար երբեք սահմաններ չեմ դրել, ինձ հետաքրքիր է եղել այլ մշակույթներ բացահայտել, գրավել աշխարհի տարբեր մասերում գտնվող մարդկանց սրտերը եւ ես ամեն ինչ եմ արել դրա համար։ Սա նաեւ ֆիզիկական մեծ աշխատանք է։ Երբ երիտասարդ էի, մեկ օրվա մեջ երեք համերգ էի ունենում` ցերեկը, երեկոյան եւ գիշերը։ Վերջին չվերթով թռչում էի մեկ այլ քաղաք եւ հաջորդ օրը շարունակում նույն ոգով։ Քչերը կարող են նման ռիթմի դիմանալ, երեւի դա է պատճառը, որ 92 տարեկանում դեռ շարունակում եմ ելույթներ ունենալ ամբողջ աշխարհում։
-Դուք անչափ սիրված եք Հայաստանում, Ձեր յուրաքանչյուր խոսք կարեւոր է մեր հայրենակիցների համար, կուզենայի՞ք ինչ-որ բան ասել նրանց այսօր։
-Ամենակարեւոր խոսքերը ես արդեն ասել եմ իմ երգերում։
- Ի՞նչ կասեք Հայաստանի ճակատագրի վերաբերյալ։ Արդյոք կարծո՞ւմ եք, որ բանալին մեր ձեռքում է։
-Ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ մեր ձեռքերում է։ Յուրաքանչյուրի կյանքն իր ձեռքերում է, իմ ճակատագիրն այդ ամենի ապացույցն է։ Բայց հարկավոր է առաջին հերթին ճիշտ դռների մոտենալ եւ կարողանալ բացել դրանք։
- Ձեր արմատները դեր ունեցե՞լ են Ձեր կարիերայում։
-Իհարկե, ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ մարդ կարող է ուժեղ լինել միայն եթե իր արմատները ճանաչում եւ մեծարում է։
- Դուք Ձեր ձեռքը պահում եք ֆրանսիական երգի «զարկերակի» վրա, իսկ հետեւո՞ւմ եք Հայաստանի արդի երաժշտական կյանքին։
-Ես լավ ծանոթ եմ եւ սիրում եմ հայ կոմպոզիտորներին, օրինակ՝ Առնո Բաբաջանյանին։ Ինչ վերաբերում է երիտասարդ արտիստներին, ապա ավելի շատ անուններ գիտեմ սփյուռքից, բայց ես համոզված եմ, որ Հայաստանում կան բազում տաղանդավոր արտիստներ։ Նրանք տարբերվում են իրենց կատարման ձեւով եւ զգացմունքայնությամբ։
Շառլ ԱզնավուրըԼուսանկարը` Nicolas Aznavour
Որպես օրինակ, կարող եմ նշել Ինգա եւ Անուշ Արշակյանների տաղանդը, որոնց կատարումը ես լսել եմ։ Վստահ եմ, որ շատ տաղանդավոր երգիչներ ունենք, որոնց անունները ես դեռ պետք է բացահայտեմ ինձ համար։ Նրանց համար կարեւոր մարտահրավերն իրենց արվեստը միջազգային հարթակ հասցնելն է, հայրենիքից դուրս այն ճանաչելի դարձնելը։
- Դուք շատ եք կարդում, ո՞ րն է, Ձեր կարծիքով, այն գիրքը, որ յուրաքանչյուր մարդ պետք է կարդա։
-Ես շատ գրքեր եմ կարդացել իմ կյանքում եւ դրանցից յուրաքանչյուրն ինչ-որ ազդեցություն ունեցել է ինձ վրա, այդ պատճառով դժվար է մեկն առանձնացնել։ Բայց ես կարող եմ նշել մի գիրք, որ հետպատերազմյան շրջանում առաջիններից էր եւ գրված էր բոլորովին նոր ոճով։ Այդ ժամանակ դա հեղափոխություն էր, եւ այդ գիրքը մնացել է իմ հիշողության մեջ, ի դեպ, այն մինչեւ հիմա իմ գրապահարանում դրված է։ Գրքի անունն է «Ուղեւորություն դեպի գիշերվա ավարտ» (Voyage au bout de la nuit, Louis-Ferdinand Céline)։
- Բոլորն են ցանկանում Ձեր խորհուրդները լսել, իսկ ո՞վ կարող է լինել Ձեր խորհրդատուն։
-Իմ ընտանիքը, բժիշկս, բայց իրականում ես միշտ անում եմ այն, ինչ անհրաժեշտ եմ համարում (ծիծաղում է):
- Մի քանի օրից ելույթ եք ունենալու Մոսկվայում, որո՞նք են Ձեր ամենավառ հիշողություններն այդ քաղաքի հետ կապված։
- Առաջին անգամ այնտեղ եղել եմ 60-ականներին, այն ժամանակ դեռ Սովետական միությունն էր։ Այդ ուղեւորությունն ինձ համար հատկանշական էր բազում պատճառներով, բայց ամենակարեւորը` ես առաջին անգամ հանդիպեցի տատիկիս եւ ինձ համար բացահայտեցի ոչ միայն Մոսկվան, այլեւ` Հայաստանը։ Լսեցի լեզուներ, որոնք ինձ այնքան հարազատ էին մանկուց։
- Դուք ռուսական մշակույթի գիտակ եք, այս հանգամանքը դեր խաղացե՞լ է Ձեր արվեստում։
-Ես եւ իմ քույր Աիդան մեծացել ենք ռուսական եւ հայկական մշակույթը կլանելով։ Հայրս մաքուր խոսում էր ռուսերեն, իսկ մայրս շատ արագ սովորեց այդ լեզուն։ Նրանք ռուսերեն էին խոսում, երբ ուզում էին մեզանից ինչ-որ բան գաղտնի պահել։ Մեր տան դռները միշտ բաց էին եւ հայրիկս սիրում էր ռուսական եւ հայկական երգեր երգել` հավաքելով ընկերներին։ Ես մինչև հիմա հիշում եմ հատվածներ այդ երգերից։ Իմ դերասանական հմտությունները ես մշակել եմ Ստանիսլավսկու մեթոդով, որն ինձ հայրս է սովորեցրել։
Ռուսական մշակույթը, ֆրանսիականի եւ հայկականի հետ հավասարապես, մեծ դերակատարություն է ունեցել իմ` որպես արտիստ կայացման գործում։

Charles Aznavour: “Find the right doors and open them” - Mediamax.am
Charles Aznavour - you can call that name in any corner of the world and look for no epithets to introduce the man. A talent that attracts viewers for many years. A living legend, beloved by millions. The 92-year-old star still tours around the world and gathers sold-out halls and arenas.
He will perform on the stage of Kremlin on April 5, and he will hold an unprecedented meeting with his Russian fans to support the Aznavour Fund. Ahead of the Moscow concert, maestro told Mediamax about his roots, the secrets of international fame, and Armenian performers.
- Maestro, many performers achieve fame only in their own country. The same doesn’t concern you. What is your secret? How did you earn the love of the whole world?
- I always have and do strive to be close to my audience. I learn languages, find translators. I believe that a performer should speak to their audience in the audience’s language. That is why I sing in seven languages, and I try to speak to my listeners in their mother tongue. This year I started learning Japanese.
Besides, I’m very curious, so I’ve never limited myself. It was interesting to meet other cultures and win hearts worldwide, and I did everything for it. It’s a great physical effort as well. I used to give three concerts a day when I was young - in the morning, in the evening and at night. I took the last flight to the next city and did the same there. Not many people can keep up with such rhythm, so I suppose, that’s why I’m still touring at age 92.
- You are adored in Armenia. Armenian people care about every word you utter. What would you like to tell them today?
- I already said the most important words in my songs.
- What can you say about Armenia’s future? Do you think the key is in our hands?
- Everything is in our hands. My fate is the evidence of that. But first, you need to choose the right doors and be able to open them.
- Did your background help you in building career?
- Of course. I believe one can be strong only if they know and respect their roots.
- You always follow French music life. Do you follow the development of modern Armenian music?
- I know well and love Armenian composers, for instance, Arno Babajanyan. As for the young performers, I know more names from the Armenian Diaspora, but I’m certain there are many talented people within the republic. They differ by a specific manner and sensuality of performance.
Charles Aznavour Charles Aznavour
Photo: Nicolas Aznavour
For example, I’d like to note the talent of Inga and Anush Arshakyan, whose performance I heard. I’m sure we have many talented performers I still have to open for myself. Their main challenge is to take their art to global platforms and make it popular outside of homeland.
- You read a lot. Which book do you think everyone should read?
- I’ve read a lot of books in my life, and all of them influenced me in some measure, so it’s difficult to point out just one. But I can note one of the first post-war books, written in an entirely new style. It was a real revolution at that time, so I remembered it. I still have it on my bookshelf. The book is “Voyage au bout de la nuit” by Louis-Ferdinand Célin.
- Anyone would like advice from you. But who can advise you?
- My family, my doctor. But actually, I always do what I think the best (laughs).
- You are about to perform in Moscow in a few days. What is your brightest memory of that city?
- I first visited it in 1960s, when the Soviet Union still existed. It was a special trip for many reasons, the main one – I met my grandmother for the first time and discovered not only Moscow, but Armenia too. I heard the languages I knew since childhood.
- You’re an expert of Russian culture. Did that play a role in your art?
- My sister Aida and I grew up, absorbing Russian and Armenian cultures. My father was fluent in Russian, and my mother learned it very quickly. She and father spoke in Russian when they wanted to keep something secret from us. The doors in our house were always open, and my father loved singing Russian and Armenian songs at the meetings with friends. I still remember certain words from those songs. As a matter of fact, I developed my acting skills owing to the Stanislavsky method, which my father taught me.
So you see, Russian culture, equally with French and Armenian, played a very important role in my shaping as a performer.
Ellada Ghukasyan-Barseghyan talked to Charles Aznavour
Paris-Yerevan
Photos by Nicolas Aznavour
You can receive information about the Moscow concert and fan meeting of Charles Aznavour on the website of the official distributor www.kassir.ru or by contacting events@charlesaznavour.com.