Էդվարդ Ջերեջյան. «Կապիտալիզացրե՛ք հայկական ինքնությունը» - Mediamax.am
Էդվարդ Ջերեջյանը Ռայսի համալսարանի (ԱՄՆ, Տեխաս նահանգ) Հանրային քաղաքականության Ջեյմս Բեյքերի ինստիտուտի տնօրենն է: Նա ԱՄՆ-ի ամենահարգված եւ ամենափորձառու դիվանագետներից մեկն է, աշխատել է Միացյալ Նահանգների 8 նախագահների վարչակարգերի հետ:
Ինչպես եւ 2016-ին, այս տարի եւս դեսպան Ջերեջյանը ժամանել էր Հայաստան՝ որպես «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հյուր: Ձեզ ենք ներկայացնում Էդվարդ Ջերեջյանի հետ մեր զրույցի առավել ուշագրավ հատվածները:
Անցումային պահ
Այժմ միջազգային քաղաքականության մեջ անցումային պահ է: Վաշինգթոնի նոր վարչակազմը դեռեւս գտնվում է իր արտաքին քաղաքականության մշակման փուլում:
Անկախ միջազգային իրադրությունից, Հայաստանը պետք է ձգտի հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որն իրեն թույլ կտա առաջ մղել իր ազգային շահերը Հյուսիս-Հարավ եւ Արեւելք-Արեւմուտք առանցքներով:
Դա պետք է դառնա հայկական քաղաքականության կոնստանտը՝ հաշվի առնելով երկրի աշխարհագրական դիրքը. քաղաքականության մեջ աշխարհագրությունը շատ դեպքերում ճակատագրական նշանակություն է ունենում:
Կապիտալիզացնել ինքնությունը
Հայաստանի համար կարեւոր է կապիտալիզացնել իր՝ սահմանափակ ռեսուրսներ եւ շատ խելացի բնակչություն ունեցող փոքր երկրի ինքնությունը եւ օգտագործել տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու հնարավորությունը, լինի դա բարձր տեխնոլոգիաների կամ առեւտրի եւ ֆինանսների ոլորտում:
Նայե՛ք Հարավային Կորեային: Չունենալով բնական ռեսուրսներ՝ նրանք ստեղծել են ուժեղ տնտեսություն, որը հիմնված է մարդկանց ձեռնարկատիրական ջիղի վրա: Նրանք խթանում էին մասնավոր հատվածը, կենտրոնացնելով ուժերը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ կարեւոր ֆինանսական եւ առեւտրային հարաբերություններ հաստատելով ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ աշխարհի հետ:
Հայաստանը պետք է նման երկրները դիտարկի որպես մոդել: Սա հուսադրող սցենար է առաջ գնալու համար:
Էրդողանի նոր ազդեցությունը
Երբ ԱԶԿ-ն (Արդարություն եւ զարգացում կուսակցությունը) իշխանության եկավ Թուրքիայում, այն հավատարիմ էր աշխարհիկ երկիրը կառավարող իսլամիստական կուսակցության մոդելին, որը արժանավայել տնտեսական աճ էր խթանում եւ զարգացնում էր հարաբերությունները տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում:
Երբ Էրդողանը ժամանեց Կահիրե, նա հայտարարեց (ես դա երբեք չեմ մոռանա), որ բոլոր կառավարությունները պետք է հավասարապես հեռու լինեն բոլոր կրոններից: Նա իսլամիստ առաջնորդ էր, ով վառ օրինակ էր, թե ինչպես մուսուլման մեծամասնություն ունեցող երկրում կարելի է հավասարակշռել իսլամական մշակույթը աշխարհիկ կառավարության հետ:
Իսկ հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է փոխվում իրավիճակը: Հիմա Էրդողանը դարձել է շատ ազդեցիկ մարդ Թուրքիայում: Եվ հարկավոր է հասկանալ, ի՞նչ է նա պատրաստվում անել այդ ազդեցության հետ, ո՞ր ուղղությամբ է շարժվելու: Արդյո՞ք այն ավելի շատ վստահություն կներշնչի Էրդողանին առ այն, որ Թուրքիան կարող է վերածվել տարածաշրջանում խաղաղություն եւ անվտանգություն խթանող երկրի, թե՞ խոսքն այլ ազդեցության մասին է: Ոչ ոք դա չգիտի: Բայց դա մեծ ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա:
Լավ հարաբերությունների հաստատումը բխում է թե՛ Թուրքիայի եւ թե՛ Հայաստանի շահերից: Սակայն Թուրքիայի համար Հայաստանի հետ լավ հարաբերությունների հաստատումը կբարելավի իր դիրքերը տարածաշրջանային մակարդակով՝ Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի համատեքստում, քանի որ եվրոպացիներն ու ամերիկացիները սատարում են Հայաստանին: Հայաստանը ունի յուրօրինակ ինքնություն, շատ ազդեցիկ Սփյուռք, որը կարեւոր ակտիվ է արեւմտյան երկրների հետ հարաբերություններում:
Պուտինը, Թրամփը եւ Հարավային Կովկասը
Հարավային Կովկասը առավել կարեւոր է Պուտինի, քան այլ արտաքին դերակատարների համար: Դժվար է պարզել, թե որոնք են Պուտինի մտադրությունները այս տարածաշրջանում: Պարզ է մի բան. նա ցանկանում է խոշոր դերակատար մնալ Հարավային Կովկասում:
Արդյո՞ք դա կդրդի նրան որոշիչ քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման համար: Դրա համար նա ստիպված կլինի մեծ քաղաքական կապիտալ օգտագործել Թուրքիայի հանդեպ: Արդյո՞ք ռուս-թուրքական հարաբերությունները Պուտինի համար ավելի կարեւոր կլինեն, քան սեփական հաղթաթղթերը գործի դնելը այնպիսի հարցերում, ինչպիսին ԼՂ խնդիրն է: Մենք դա չդիտենք:
Կարեւոր է, որպեսզի Հարավային Կովկասը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը անտեսված օրակարգի մաս չդառնան: Դա էլ ավելի մեծ լարվածության կհանգեցնի: Չնայած նրան, որ որոշումը պետք է կայացնեն Երեւանն ու Բաքուն, անհրաժեշտ է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը մնա մեծ տերությունների օրակարգում:
Հակամարտության կառավարումից դեպի նրա լուծում
ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը շարունակվում է երկար տարիներ: Այն դրական արդյունքի կատալիզատոր չդարձավ: Ես գիտակցում եմ, թե որքան բարդ է խնդիրը, բայց գործընթացը հանուն գործընթացի կարող է ավելի մեծ անկայունության բերել:
Մենք դրա ականատեսը եղանք արաբա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացի ժամանակ, որում ես ներգրավված էի: Ատում եմ «խաղաղ գործընթաց» արտահայտությունը: Գործընթացը դառնում է ինքնանպատակ: Նույնիսկ այսօր կան մարդիկ, ովքեր ասում են.«Ո՛չ, վերջնական լուծման մի գնացեք, քայլ առ քայլ արեք, վստահության ամրապնդման միջոցառումներ իրագործեք»: Մենք տարիներ շարունակ խոսում էինք այդ մասին, եւ ու՞ր դա մեզ բերեց: Պաղեստինցիների օկուպացիան շարունակվում է ավելի քան 50 տարի:
Մենք պետք է անցում կատարենք հակամարտության կառավարումից դեպի դրա լուծումը: Դա պետք է Հայաստանի, Ադրբեջանի, տարածաշրջանային ուժերի եւ միջազգային հանրության նպատակը դառնա:
Հայաստանն ունի իրական քաղաքական ակտիվներ, որոնք կարելի է հմտորեն օգտագործել միջազգային ասպարեզում, որպեսզի միջազգային հանրությունը ուժերը կենտրոնացնի այդ հարցի վրա ՝այն լուծելու նպատակով:
Քաղաքականությունը վարում են առաջնորդները
Քաղաքականությունը վարում են առաջնորդները, նրանք կարող են փոխել իրավիճակը: Հայկական կողմը մեծ հույսեր էր կապում հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ: Դա երկու երկրներում էլ շատ համարձակ քայլ էր. Հայաստանի նախագահի, ով ստորագրել էր այդ արձանագրությունները՝ չնայած Սփյուռքում դժգոհության մեծ ալիքին: Հայերը ցույց տվեցին, առնվազն այդ ժամանակ, որ պատրաստ են այդ հարցի շուրջ կոշտ որոշումներ կայացնել, սակայն դրանից բան դուրս չեկավ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, դժվար է հասկանալ նախագահ Ալիեւի մտադրությունները: Հուսով եմ, որ նրա նպատակը բանակցային ճանապարհով  խնդրի լուծմանը հասնելն է, եւ նա գիտակցում է, որ անհրաժեշտ է քաղաքական փոխզիջումների գնալ: Արդյո՞ք նա այդ հակամարտության կարիքն ունի հասարակության հանդեպ ռեժիմի մշտական վերահսկողությունը հիմնավորելու համար: Շատ քննադատություն է հնչում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ ազատությունների վիճակի վերաբերյալ:
Վերջին շրջանում նավթի եւ գազի գների անկման պատճառով այդ երկիրն այժմ ուժեղ ճնշման տակ է: Սակայն, մենք չպետք է պատրանքներ ունենանք. Ադրբեջանը հարուստ երկիր է, եւ բոլոր նրանք, ովքեր որոշումներ են կայացնում Երեւանում, պետք է խիստ մտահոգված լինեն նրանց զենքի գնումներով:

Эдвард Джереджян: Капитализируйте армянскую идентичность - Mediamax.am
Эдвард Джереджян – директор Института общественной политики Джеймса Бейкера при Университете Райса (США, штат Техас). Он один из самых авторитетных и опытных американских дипломатов, работал с администрациями восьми президентов США.
Как и в 2016 году, в этом году тоже Эдвард Джереджян был гостем церемонии «Аврора», состоявшейся в Ереване 28 мая 2017 года. Представляем вашему вниманию наиболее интересные фрагменты нашей беседы с послом Джереджяном.
Переходный момент
Сейчас переходный момент в мировой политике. Новая администрация в Вашингтоне все еще находится в процессе разработки своей внешней политики.
Вне зависимости от международной  обстановки, Армении надо стремиться оказаться в таком положении, которое позволит ей продвигать свои национальные интересы по осям Север-Юг и Восток-Запад.
Это должно стать константой армянской политики ввиду географического положения страны - в политике география во многих случаях имеет судьбоносное значение.
Капитализировать идентичность
Для Армении очень важно капитализировать свою идентичность небольшой страны с ограниченными природными ресурсами и очень умным населением, и использовать возможность стать региональным центром, будь то в сфере высоких технологий или торговли и финансов.
Посмотрите на Южную Корею. Не имея каких-либо природных ресурсов, они создали сильную экономику, основанную на предпринимательской жилке своего народа. Они пooщряли частный сектор, инвестиции, сосредоточившись на высоких технологиях и установлении важных финансовых и торговых отношений как в регионе, так и с миром.
Армения должна рассматривать такие страны в качестве модели. Это обнадеживающий сценарий для продвижения вперед.
Эрдоган и его новое влияние
Когда AKP ( Партия справедливости и развития) пришла к власти в Турции, она придерживалась модели исламистской партии, управляющей светской страной, стимулирующей достойный экономический рост и развивающей отношения на региональном и международном уровнях.
Когда Эрдоган поехал в Каир, он заявил (я никогда не забуду этого), что все правительства должны быть одинаково дистанцированы от всех религий. Это был исламистский лидер, который служил ярким примером того, как в стране с мусульманским большинством можно балансировать исламскую культуру со светским правительством.
А сейчас мы наблюдаем, как резко меняется ситуация. Сейчас Эрдоган стал очень влиятельным в Турции. И следует понять, что он собирается делать с этим влиянием, в каком направлении он будет двигаться. Наделит ли это Эрдогана  большей уверенностью в том, что Турция может стать страной, стимулирующей мир и безопасность в регионе, или речь идет об ином влиянии? Никто не знает.  Но это сильно повлияет на Армению.
Установление хороших отношений отвечает интересам как Турции, так и Армении. Но для Турции установление хороших отношений с Арменией  улучшит ее позиции на региональном уровне в контексте Европы и США, поскольку европейцы и американцы поддерживают Армению. Армения имеет уникальную идентичность,  очень весомую Диаспору - важный актив в отношениях с западными странами.
Путин, Трамп и Южный Кавказ
Южный Кавказ намного важнее для Путина, чем для других внешних игроков. Сложно определить, каковы намерения Путина в этом регионе, но ясно одно: он хочет оставаться крупным игроком на Южном Кавказе.
Подтолкнет ли это его к решительным шагам для карабахского урегулирования? Для этого ему придется задействовать большой политический капитал в отношении Турции. Будут ли российско-турецкие отношения для Путина более важными, чем использование своих козырей по таким вопросам, как Нагорный Карабах? Мы не знаем.
Важно, чтобы Южный Кавказ и вопрос Нагорного Карабаха не стали частью забытой повестки. Это приведет к еще большей нестабильности. Несмотря на то, что решение должны принимать Ереван и Баку, необходимо, чтобы нагорно-карабахский вопрос оставался в повестке крупных держав.
От управления конфликтом к его урегулированию
Минский процесс ОБСЕ продолжается уже много лет. Он не стал катализатором положительного результата. Я понимаю, насколько сложна проблема, но процесс ради процесса  может привести к еще большей нестабильности.
Мы стали очевидцами этого в процессе урегулирования арабо-израильского конфликта, в котором я был задействован. Я ненавижу выражение «мирный процесс». Процесс становится самоцелью. Даже сегодня есть люди, которые говорят: «Нет, не идите на окончательное урегулирование, делайте шаг за шагом, продвигайте меры по повышению доверия». Мы говорили об этом годами, и к чему это нас привело? Оккупация палестинцев продолжается уже более 50 лет.
Мы должны перейти от управления конфликтом к его урегулированию. Это должно стать целью Армении, Азербайджана, региональных сил и международного сообщества.
У Армении имеются реальные политические активы, которые можно умело  использовать на международной арене, чтобы международное сообщество сосредоточило усилия на этом вопросе с целью его урегулирования.
Политику делают лидеры
Политику делают лидеры, они могут изменить ситуацию. Армянская сторона связывала большие надежды с армяно-турецкими протоколами. Это был очень смелый шаг в обеих странах – «футбольная дипломатия» президента Армении, подписавшего эти протоколы, несмотря на крупную волну сопротивления в Диаспоре. Армяне продемонстрировали, по крайней мере, тогда, что готовы принимать жесткие решения по этому вопросу, но из этого ничего не вышло.
Что касается Азербайджана, очень сложно определить намерения президента Алиева. Я надеюсь, что его цель заключается в достижении урегулирования путем переговоров и он понимает, что необходимо идти на политические компромиссы,чтобы достичь этого урегулирования. Нуждается ли он в этом конфликте для оправдания постоянного контроля режима над обществом? Звучит много критики относительно соблюдения прав и свобод человека в Азербайджане.
Из-за недавнего падения цен на нефть и газ страна находится сейчас под большим давлением. Тем не менее, у нас не должно быть иллюзий: Азербайджан – богатая страна, и те, кто принимает решения в Ереване, должны быть крайне обеспокоены ее закупками вооружений.