Շայ Ռեշեֆ. Օնլայն կրթությունը մատչելի է, հարմար եւ որակյալ
Շայ Ռեշեֆը University of the People (UoPeople)-ի տնօրենն է, որն ԱՄՆ-ի կողմից հավատարմագրված, առանց ուսման վարձի աշխարհի առաջին օնլայն կրթական հաստատությունն է: Այն անհատներին տրամադրում է հնարավորություն ստանալ բարձրագույն կրթություն՝ անկախ ազգությունից, ֆինանսական կամ հասարակական խոչընդոտներից:
Ռեշեֆը, ով միջազգային կրթական շուկայում 25 տարուց ավելի փորձ ունեցող ձեռներեց է, անցած շաբաթ այցելել էր Հայաստան՝ նկարահանվելու վիդեո բլոգեր Nas Daily-ի տեսանյութում, հանդիպելու UoPeople-ի հայ ուսանողներին: Նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- University of the People-ը գործում է արդեն 9 տարի: Ինչպիսի՞ ազդեցություն է այն  ունեցել գլոբալ կրթական համակարգի վրա այս տարիների ընթացքում:
- Մեր գործունեության հիմքում ընկած է այնպիսի մոդելի կառուցումը, որը ցույց կտա, որ որակյալ կրթությունը կարող է լինել մատչելի եւ հասանելի բոլորին: Այսօր մեր համալսարանում սովորում է 15 հազար ուսանող, որոնց մի մասը գտնվելով բավական բարդ պայմաններում, բարձրագույն կրթություն ստանալու այլ հնարավորություն չունի: Այնպես որ, մեր համալսարանը նրանց կյանքում կարեւոր դեր է խաղում:
Մի շարք երկրներում, օրինակ ԱՄՆ-ում, կրթությունը բավական թանկ է: Միաժամանակ, աշխարհում կան վայրեր, որտեղ համալսարաններում տեղերը չեն հերիքում բոլոր ցանկացողների համար: Օրինակ, Նիգերիայում ամեն տարի 1.5 մլն մարդ անցնում է ընդունելության քննությունների միջով, սակայն համալսարաններում տեղեր կան միայն 500 հազար ուսանողի համար: Ստացվում է, որ այդ երկրում 1 միլիոն մարդ յուրաքանչյուր տարի զրկվում է բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունից:
Մենք ասում ենք, որ այս խնդիրը կարելի է լուծել օնլայն կրթության միջոցով: Ցանկանում ենք աշխարհին ցույց տալ, որ օնլայն կրթությունը կարող է հասանելի լինել բոլորի համար:
- Ի՞նչ եք կարծում, ներկայում օնլայն համալսարաններն ավելի լա՞վ են իրենց դրսեւորում, քան ավանդականները:
- Դա հարաբերական է: Որոշ ավանդական համալսարաններ այդքան էլ լավը չեն, եւ օնլայնը նրանց միանշանակ կարող է փոխարինել: Բայց օնլայն կրթությունը միշտ չէ, որ լավագույն լուծումն է բոլորի համար, քանի որ որոշ ուսանողներ իսկապես դեմ առ դեմ շփման կարիք ունեն: Ուրիշների համար հարմարավետ է օնլայն սովորելը:
Օրինակ փախստականների դեպքում հետեւյալ սկզբունքն է գործում. կամ նրանք օնլայն կրթություն են ստանում, կամ ընդհանրապես կրթություն չեն ստանում: Այդ մարդկանց համար մենք հիանալի լուծում ենք:
Մեր համալսարանում կրթությունն անվճար է: Սակայն ուսանողները պետք է յուրաքանչյուր կուրսի ավարտին $ 100 վճարեն՝ որպես գնահատման գումար: 1 տարվա ուսուցումը բաղկացած է 10 կուրսից եւ արժե $ 1 000: Ստացվում է, որ 4 տարվա բակալավրի ծրագրի արժեքը կազմում է $ 4 000: Այն ուսանողները, որոնք ֆինանսական դժվարություններ ունեն, ստանում են կրթաթոշակ համալսարանի կողմից, որովհետեւ մեր առաքելությունն է որակավորված որեւէ ուսանողի ֆինանսական պատճառներով դուրս չթողնել համալսարանից:
Ավանդական լավագույն համալսարանները միշտ գործելու են: Օրինակ, ներկայում Հարվարդում սովորելու, ներառյալ`բնակության ծախսերը կազմում են շուրջ $ 300 հազ.: Բայց եթե մի օր Հարվարդի համալսարանը որոշի տարեկան $ 1 մլն գանձել, այն կշարունակի ունենալ անհրաժեշտ թվով ուսանողներ:
Շայ Ռեշեֆը Շայ Ռեշեֆը
Լուսանկարը` Ted.com
Ապագայում յուրաքանչյուր համալսարան պետք է ինքը որոշի, թե որքան գումար պետք է պահանջի իր տրամադրած կրթության համար եւ հստակ սահմանի, թե ինչու: Կարծում եմ՝ ապագայում յուրաքանչյուր համալսարան պետք է մասնագիտանա մեկ ուղղությամբ, որում ինքն ամենալավն է իրեն դրսեւորում եւ որոշի, թե որն է դրա համար պահանջվող գումարի ճիշտ չափը:
- Ովքե՞ր են UoPeople-ի աջակիցները եւ ինչպե՞ս եք նրանց համոզում ներդրում կատարել օնլայն կրթության ասպարեզում:
- Բազմաթիվ անհատներ եւ հիմնադրամներ են մեզ աջակցում, այդ թվում՝ The Bill and Melinda Gates Foundation-ը, Fondation Hoffmann-ը, The Ford Foundation-ը եւ այլք:
Կարծում եմ՝ նրանք մեզ աջակցում են, քանի որ հավատում են, որ մենք ենք բարձրագույն կրթության ապագան եւ ցանկանում են, որ մենք այդ գործում հաջողենք:
Մենք ունենք շուրջ 7 000 կամավորներ, նրանց թվում են Բերքլիի, Կոլումբիայի, Օքսֆորդի եւ այլ համալսարանների կարեւոր դեմքեր: Նրանք համագործակցում են մեզ հետ, քանի որ գիտեն, որ բարձրագույն կրթության գինը այնքան բարձր է այսօր, որ պետք է գոյություն ունենա այլընտրանք: Նաեւ աշխարհի բազմաթիվ կետերում կրթության որակը բավական լավը չէ: Դու գումար ես վճարում, ստանում դիպլոմ, բայց այն քեզ չի պատրաստում հաջողության հասնելու աշխատանքային շուկայում: Մենք նաեւ ուսանողներ ունենք, որոնք ունեն այլընտրանք եւ կարող են այլ տեղում սովորել, բայց մեզ են ընտրում, կարծում եմ՝ որակի համար:
- Որքա՞ն հայ ուսանող է UoPeople-ն ունեցել իր գործունեության 9 տարիների ընթացքում:
- Այս տարիների ընթացքում շուրջ 20 հայ ուսանող ենք ունեցել: Նրանց մի մասը ապրում է Հայաստանից դուրս: Ցանկանում ենք ավելի շատ հայ ուսանողներ ունենալ ապագայում, որովհետեւ նրանք սովորաբար հիանալի ուսանողներ են:
- Ո՞վ կարող է սովորել համալսարանում: Ի՞նչ պետք է իմանան ապագա ուսանողները դիմելուց առաջ:
- Մեզ մոտ սովորելու համար հարկավոր է ունենալ դպրոցական դիպլոմ եւ անգլերենի իմացություն: Եթե դիմորդը չի սովորում այնպիսի դպրոցում, որտեղ անգլերենը գլխավոր լեզուն է, պետք է առանձին կուրս անցնի, որպեսզի ապացուցի, որ անգլերենի մակարդակը բավարար է մեզ մոտ սովորելու համար: Ապա դիմորդն անցնում է եւս երկու կուրսեր, ապացուցելով, որ համապատասխանում է համալսարանի չափանիշներին:
Համալսարանն առաջարկում է բակալավրի ծրագրեր՝ բիզնես կառավարման, համակարգչային գիտությունների եւ բժշկական գիտության ուղղություններով, ինչպես նաեւ՝ MBA:
Մտածում ենք լրացուցիչ մասնագիտություններ ավելացնելու մասին, բայց այս պահին տրամադրում ենք կրթություն այն ուղղություններում, որոնք գլոբալ աշխատանքի շուկայում ամենապահանջվածն են:
Նարինե Դանեղյանը զրուցում է Շայ Ռեշեֆի հետ Նարինե Դանեղյանը զրուցում է Շայ Ռեշեֆի հետ
Յուրաքանչյուր վիրտուալ դասարան կազմված է 20 ուսանողից, որոնք 20 տարբեր երկրներ են ներկայացնում: Սա նաեւ հիանալի մշակութային պրակտիկա է, քանի որ ուսանողները սովորում են այլ մշակույթներից մարդկանց հետ աշխատել:
- Սա ձեր առաջին այցն է Հայաստան: Ի՞նչն է Ձեր բերել այստեղ:
- Ես եկա Հայաստան, քանի որ Nas Daily-ն ներկայում տեսանյութեր է պատրաստում Հայաստանի մասին: Նա որոշել էր իմ եւ մեր համալսարանի մասին տեսանյութ պատրաստել, քանի որ լսել էր մեր մասին եւ հավանել էր համալսարանի կոնցեպտը:
Ես շատ եմ ճամփորդում եւ փորձում որքան հնարավոր է շատ հանդիպել աշխարհի տարբեր կետերում բնակվող մեր ուսանողներին: Այնպես որ այս այցը նաեւ լավ հնարավորություն էր մեր հայ ուսանողներին հանդիպելու համար:
- Ի՞նչ գիտեք Հայաստանի ՏՏ եւ նորարարության ոլորտի մասին:
- Հայաստանը խելացի երկիր է, որն ուն զարգացման ներուժ: Հարցն այն է, որ հաջողության հասնելու համար Հայաստանը էկոհամակարգ ստեղծելու կարիք ունի:   Կարծում եմ՝ առանց կառավարության կողմից կրթությանը հատկացվող աջակցության կամ արտերկրից եկող գումարների հաջողության հասնել չի ստացվի: Սակայն, գլխավոր բանը, որ երկիրը տեխնո-կենտրոն է դարձնում, ոչ միայն ներդրումներն են, այլեւ տաղանդը, իսկ տաղանդ այստեղ կա:
Ի դեպ, անցած տարի հանդիպեցի հայազգի Շառլ Ազնավուրն: Նա ինձ առաջարկեց, որ UoPeople-ը սկսի հայերեն լեզվի ուսուցման կուրս առաջարկել եւ խոստացավ դրա համար վճարել (ծիծաղում է):
- Եւ ի՞նչ, համաձայնեցի՞ք:
-Ոչ (ծիծաղում է): Պատճառն այն է, որ մենք լեզվի ուսուցման կուրսեր չենք առաջարկում: Նույնիսկ վստահ էլ չեմ, որ նա լուրջ էր առաջարկում: Բայց հաճելի էր, Ազնավուրը հիանալի մարդ է:
-Ո՞րը կլինի Ձեր խորհուրդը այն երիտասարդներին, որոնք ցանկանում են փորձել իրենց օնլայն կրթության ասպարեզում:
- Պետք է շատ մոտիվացիա, նվիրվածություն եւ ժամանակի կառավարման ուժեղ հմտություններ ունենաս, որպեսզի օնլայն ուսուցման գործընթացում հաջողության հասնես: Շատերն անցնում են օնլայն ուսուցման եւ հետո հասկանում, որ դա իրենց համար չէ: Պետք է կարգապահ լինես, քանի որ բարդ գործընթաց է: Անգլերենը եւս չափազանց կարեւոր է:
Կարծում եմ, որ բոլորը պետք է դիտարկեն բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Խրախուսում եմ մարդկանց օնլայն կրթություն ստանալ, քանի որ դա մատչելի է, ճկուն, հարմար եւ որակյալ: Սա է կրթության ապագան:

Shai Reshef: Online learning is the future of education
Shai Reshef is the President of University of the People (UoPeople) - the world’s first tuition-free, non-profit, U.S. accredited online academic institution which provides access to collegiate-level studies to qualified individuals regardless of geographic, financial or societal constraints.
An educational entrepreneur, Reshef has over 25 years of experience in the international education market.
Mediamax had an exclusive interview with Shai Reshef during his visit to Armenia last week. The main purpose of his visit was participating in Nas Daily’s new episode and meeting with UoPeople Armenian students.
University of the People is operating for 9 years already. What impact did it have during these years on the global education system?
What we are doing more than anything else is building a model to show that quality education can be affordable and accessible to everyone. By now we have 15,000 students. Some of our students are coming from very difficult backgrounds and have no other opportunity for higher education. So the university makes a big difference in their lives.
In some countries like the USA, education is still expensive. At the same time in other places there aren’t enough seats available for everyone. For example, in Nigeria every year 1.5 million people pass the university entrance exam which means they can study. But there are available seats for only 500,000. So 1 million students are left out every year. We are saying that there is an online solution to this problem. We want to show the world that  higher education can be for everyone.
Do you think at this moment online universities have better performance than the traditional ones?
It depends. Some traditional universities are not very good and online can be much better. But online learning is not always the best solution for everyone because some students really need face-to-face interaction which they can’t get online. For others it’s comfortable to study online. So it really depends.
Take for example, refugees. Either they study with us or they don’t study at all. For all those people we are a great solution.
We are a tuition-free university. All we ask the students is to pay only a USD 100 assessment fee at the end of each course (USD 200 in the MBA). One year of study (10 courses) costs USD 1,000, and a four-year bachelor’s degree is only USD 4,000. For students who have financial difficulties, the university offers a variety of scholarships, because our mission states that no qualified student will be left behind for financial reasons.
As we are in many cases better than traditional universities, people start to think why should they pay around USD 30,000 when they can pay USD 4000 and get education from professors coming from top universities in the world.
The best traditional universities will always be there. Studying in Harvard now costs USD 300 000, including living expenses. But if Harvard one day decides to charge USD 1 mln a year, they will still have enough students.
Shai Reshef  Shai Reshef
Photo: Ted.com
Every university in the future should decide how much do they charge and what’s the reason for that. I think in the future every university should specialize in the direction it is best in and decide what the right price for that specialty is.
Who are the supporters of the university and how are you convincing them to invest in higher education?
A lot of individuals and foundations support us. The Bill and Melinda Gates Foundation, Foundation Hoffmann, The Ford Foundation and others support the university.
I guess they support us because they believe we are the future of  higher education and they want us to succeed. We have 7000 volunteers; among them are top faces of Berkeley, Oxford, Columbia, etc. They all work with us because they believe that the price of higher education is so expensive that there should be an alternative. Also in many parts of the world the quality of education is not good enough. You pay money, get the degree but it doesn’t prepare you for succeeding in the job market. We also have students who have the alternative to study elsewhere but they choose to come to us, because of the quality.
How many Armenian students have you had during those 9 years?
We had about 20 Armenian students. My understanding is that they come to us because of the quality. Some of them are living outside of Armenia. We wish to have more Armenian students in the future, because they are great students.
Who can study in University of the People? What should future students know before applying?
In order to study with us they need a high school diploma and English knowledge. If they didn’t study in a school where English is the main language, they have to take one course with us and pass it, in order to show us that their English level is good. Than we ask them to take two foundations courses. If they pass them it means they are up to our standards.
The university offers associate and bachelor’s degree programs in business administration, computer science, and health science as well as an MBA program. We are thinking about offering additional degrees but at this moment we are providing degrees that are mostly matching the needs of the global job market. That’s why we chose those degrees.
Narine Daneghyan talks to Shai Reshef Narine Daneghyan talks to Shai Reshef
We put 20 students from 20 countries in one virtual classroom so it’s also a good cultural practice. They study to work with people from different cultures. This is very important. We are becoming a global village, and we want to prepare  people to be part of this international world, and online learning is the best way because you study with people from all over the world.
This is your first visit to Armenia. What brought you here?
I came here because Nas Daily is currently making videos in Armenia and he decided that he wants to do a piece about me and our university as he heard about us and fell in love with the concept.
Nas Daily: I show Armenia with its true colors
So I decided to come here. I travel a lot and I try as much as I can to meet with our students so it was  also a great opportunity to meet our Armenian students.
What do you know about growing tech and innovation industry in Armenia?
Armenia is a smart country. The potential is definitely there. The thing though is that in order to succeed you need to create an ecosystem. I think without the government support of education or a lot of money coming from outside it will not succeed. The main thing that enables the country to be a tech country is not only the investment, but the talent. And the talent is here.
By the way, last year I met Armenian singer Charles Aznavour. He told me that if our university starts offering Armenian language course, he would pay for it (Laughing).
Are you considering it?
No (Laughing). The reason for that is because we are not offering language courses at all, and I’m not even sure if he was serious. But it was nice. He is a very nice person.
What would be your advice to young people who want to try themselves in online learning?
You need to have a lot of motivation, dedication, and strong time management skills to succeed at online learning. Lots of people start online learning and then understand that it’s not for them. You need to be disciplined, as it’s not easy. English is extremely important too because if you want to be part of the global world you need  English.
I think that everyone should consider obtaining higher education. I would encourage people to study online as it is affordable, flexible, convenient and of the right quality.  Also, if young people want to be part of the global market, they should study online as this is the future of education.