Տիգրան Սարգսյան. «Արդարության ապահովումը լրջագույն խնդիր է»
Նախորդ շաբաթվա վերջում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Լոռիում քննարկում էր ՀՀԿ նախընտրական ծրագիրը կուսակցության ակտիվի եւ հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Վարչապետին խնդրեցինք պարզաբանել. ի՞նչ նպատակ են հետապնդում այդ հանդիպումները:
- Պարոն վարչապետ, ինչո՞վ է պայմանավորված որոշումը ժողովրդին մասնակից դարձնել ՀՀԿ նախընտրական ծրագրի ձեւավորմանը:
- Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը գնում է փոփոխությունների ճանապարհով` մենք նոր ավանդույթներ ենք ձեւավորում կուսակցաշինության ոլորտում: Մասնավորապես, նախորդ տարի հրավիրեցինք ՀՀԿ Կոնֆերանսը, որին մասնակցում էին բոլոր մարզային կառույցները, եւ մանրակրկիտ հաշվետվություն ներկայացրեցինք բոլոր ոլորտներում կառավարության կատարած աշխատանքի մասին:
Այնուհետեւ անցկացվեց ՀՀԿ Տնտեսական սեմինարը, որի ընթացքում ներկայացվեց նոր արդյունաբերական քաղաքականությունը: Ընդ որում, սեմինարին մենք հրավիրել էինք ոչ միայն ՀՀԿ անդամներին, այլեւ հասարակական կազմակերպություններին, մեր ընդդիմախոսներին, որպեսզի բաց ու թափանցիկ պայմաններում քննարկենք մեր ծրագրերը:
Շարունակելով կուսակցության դեմոկրատացման այս գործընթացը, մենք ցանկանում ենք, որ ՀՀԿ նախընտրական ծրագիրը կոլեկտիվ մտածողության արդյունք դառնա: Նախատեսում ենք 19 խոշոր համայնքներում հանդիպել կուսակցական ակտիվի հետ, եւ այդ հանդիպումներին եւս հրավիրել հասարակական կազմակերպություններին եւ հայտնի մարդկանց, որպեսզի կուսակցությունը լսի նաեւ նրանց գաղափարներն ու առաջարկները: Սա հնարավորություն է ներկայացնել մեր նախընտրական ծրագրի հիմնական գաղափարները եւ հավաքագրել նոր գաղափարներ: Քանի որ ՀՀԿ-ն իշխող կուսակցություն է, մեր կարեւոր առաքելությունն է նաեւ համախմբել հասարակությունը:
- Ավելի լավ չէ՞ր ծրագիրը կառուցել ՀՀ նախագահի 2008թ. եւ ՀՀԿ 2007թ. նախընտրական ծրագրերի այն կետերի վրա, որոնք կյանքի չեն կոչվել կամ իրականացվել են մասամբ:
- Այն ծրագիրը, որը մշակվում է այսօր եւ որի հիմնական թեզերն արդեն պատրաստ են, բնականաբար, հիմնվում է ձեր հիշատակած ծրագրերի վրա: Մի կողմից, մենք պարտավոր ենք հաշվետվություն տալ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ ու գնահատական տալ այն խնդիրներին, որոնք դեռեւս լուծված չեն, մյուս կողմից`կյանքը մտցրել է իր ուղղումները, ի հայտ են եկել նոր մարտահրավերներ եւ մենք պարտավոր ենք թարմացնել մեր մոտեցումները: ՀՀԿ-ն պահպանողական կուսակցություն է, եւ մենք էվոլյուցիոն զարգացման կողմնակից ենք: Մեր ծրագրերի հիմքում առաջին հերթին մեր արժեքային համակարգն է:
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Տիգրան Սարգսյանի հետ
- Վստահ եմ, որ ձեր ընդդիմախոսները կասեն, որ ՀՀԿ-ն գաղափարների ճգնաժամ ունի ու հենց դրա համար է դիմում մարդկանց:
- Ցանկացած իշխանություն եւ կառավարություն միշտ ենթարկվում է քննադատության եւ դրան պետք է հանգիստ վերաբերվել: Մենք միշտ ուշադիր ենք եղել օբյեկտիվ եւ առարկայական քննադատության նկատմամբ, որը թույլ է տալիս բացահայտել մեր թույլ կողմերը, սայթակումները եւ առկա խնդիրները: Այս մարզային հանդիպումների ընթացքում մենք ցանկանում ենք պարզել` արդյո՞ք ճիշտ ենք ընտրել մեր ծրագրային առաջնահերթությունները եւ գերակա ուղղությունները:
- Ստանալու եք բազմաթիվ գաղափարներ` պետության սահմանափակ ռեսուրսների պայմաններում: Ու եթե Երեւանում սկսնակ ՏՏ-գործարարները կառաջարկեն հիմնել վենչուրային հիմնադրամ, որին կառավարությունը կմասնակցի, օրինակ, 1 մլն դոլարի չափով, գյուղական համայնքներից մեկում կառաջարկեն այդ 1 մլն-ով ավելացնել գյուղատնտեսության սուբսիդավորումը: Ընտրությունը ինչպե՞ս եք անելու:
- Մենք պետք է շեշտադրումը անենք առավել արդյունավետ կառավարման վրա եւ գտնենք այն մոդելը, որը թույլ կտա հասարակության ներուժը ամբողջությամբ բացահայտել: Այդ տեսանկյունից մեր ծրագրում կա մի առանցքային թեզ`պետության առաջնային պարտականությունը քաղաքացիների համար հնարավորությունների ստեղծումն է:
- Շատ են հրապարակումներն ու շահարկումներն այն մասին, որ ՀՀԿ ներսում պայքար է գնում մի քանի թեւերի միջեւ, եւ Դուք գլխավորում եք, այսպես կոչված, «ինտելեկտուալների թեւը»: Վերջերս ասացիք, որ ՀՀԿ ցուցակում գործարարներ չեն լինելու, հիմա նախաձեռնում եք այս մարզային հանդիպումները շարքը: Կարո՞ղ ենք ասել, որ այսօր ՀՀԿ «ինտելեկտուալ թեւի» դիրքերն առավելու ամուր են:
- Բնական է, որ ցանկացած քաղաքական կուսակցություն իր լավագույն ուժերին գործուղում է կառավարություն: Նույնքան բնական եմ համարում, որ կառավարության ղեկավարը կուսակցությունում համակարգում է այն հարցերը, որոնց լուծմամբ զբաղվում է ի պաշտոնե: Այնպես որ, դա սոսկ իմ անձով պայմանավորված գործընթաց չէ:
Ինչ վերաբերում է մեր ցուցակում բիզնեսմենների բացակայությանը, ապա դա մեր կուսակցության եւ երկրի ղեկավարի հստակ քաղաքական դիրքորոշումն է, որի մասին նա խոսել էր դեռ ամիսներ առաջ: Բնական է, որ եթե մենք օրենսդրական փոփոխություններ ենք նախաձեռնում` բիզնեսը իշխանությունից տարանջատելու համար, այդ ձգտումը պետք է իր արտացոլումը գտնի նաեւ մեր կուսակցության նախընտրական մոտեցումներում ու ցուցակում:
- Կարծում եմ, որ հանդիպումների ընթացքում մարդիկ խոսելու են ոչ միայն սոցիալական խնդիրների, այլեւ արդարության մասին: ՀՀ նախագահը եւ Դուք վերջին տարիների ընթացքում բազմիցս խոսել եք այն մասին, որ մարդկանց առավել շատ ընկճում են անարդարության այն դրսեւորումները, որոնք տեսնում են իրենց շուրջը: Ու չնայած վերջին 4 տարիներին շատ բան փոխվել է, լինում են դեպքեր, երբ թվում է, որ արդարության ապահովման համար մղվող պայքարը տեղում է դոփում: Օրինակ, ինձ զարմացնում է այն փաստը, որ լրագրողին ու «թաղային հեղինակությանը» կալանավորում են, այնուհետեւ ազատ են արձակվում, ու երկուսի խափանման միջոցը փոխելու համար դատախազությունը օգտագործում է նույն հիմնավորումը:
- Երկրում արդարության ապահովումը լրջագույն խնդիր է եւ իշխանությանն ուղղված ժողովրդի պահանջն արդարացված է: Սակայն  հասարակության պահանջը միայն բավական չէ. մեր քաղաքացիների մեծ մասը պատրաստ չէ ջանք գործադրել արդարության ապահովման համար, եւ սա մեր  հասարակության բնորոշ առանձնահատկություններից է: Բոլորը պահանջում են միայն,  որ արդարությունը պարտադրվի պետության կողմից, բոլորն ուզում են, որ լավ լինի,  բայց առանց իրենց մասնակցության: Շատ հաճախ այս կամ այն իրավախախտման մասին հայտնելը մարդկանց շրջանում ընկալվում է որպես, ժողովրդի լեզվով ասած, «գործ տալ»: Բայց այդ նույն մարդիկ պահանջում են պետությունից իրենց արդարություն պարտադրել: Այստեղ կա լուրջ խնդիր:
- Բայց չե՞ք կարծում, որ մարդիկ չեն հայտնում հանցագործության մասին նաեւ այն պատճառով, որ վախենում են: Նրանք գիտեն, որ այդ հանցագործը մի որոշ ժամանակ անց կարող է հայտնվել ազատության մեջ ու հաշվեհարդար տեսնել իրենց հետ: Ու այստեղ պետք է գործի հենց պետությունը` իր իրավապահ համակարգով, որպեսզի երաշխավորի հանցագործության մասին հայտնած անձի անվտանգությունը:
- Հավատի պակասի խնդիրն այսօր իրոք գոյություն ունի: Եվ դա նշանակում է, որ մենք պետք է համախմբենք մարդկանց այն արժեքների շուրջ, որոնք հռչակում ենք մեր ծրագրում, եւ միասին փոխենք իրավիճակը: Անհրաժեշտ են բարեփոխումներ, եւ մենք դրանք պետք է միասին իրականացնենք:

Тигран Саргсян: «Обеспечение справедливости - серьезнейшая задача»
В конце минувшей недели премьер-министр Тигран Саргсян обсуждал в Лорийской области предвыборную программу Республиканской партии Армении (РПА) с актовом партии и представителями общественности. Мы попросили премьера разъяснить - какую цель преследуют эти встречи?
- Чем обусловлено решение сделать общественность участником формирования предвыборной программы РПА?
- Республиканская партия Армении идет путем перемен: мы формируем новые традиции в сфере партийного остроительства. В частности, в прошлом году мы организовали Конференцию РПА, в которой участвовали все областные структуры, и представили подробный отчет о проделанной правительством работе во всех сферах.
Затем состоялся Экономический семинар РПА, на котором была представлена новая промышленная политика. При этом, на семинар мы пригласили не только членов РПА, но и представителей общественных организаций, наших оппонентов, чтобы в открытых и прозрачных условиях обсудить наши программы.
Продолжая процесс демократизации партии, мы желаем, чтобы предвыборная программа РПА стала результатом коллективного мышления. Мы планируем организовать встречи с активом партии в 19 крупных общинах и пригласить на эти встречи тоже известных людей и общественные организации, чтобы партия услышала и их идеи и предложения. Это возможность представить основные тезисы нашей предвыборной программы и собрать новые идеи. Поскольку РПА является правящей партией, наша важная миссия заключается также в объединении общества.
- Не лучше бы строить программу на тех пунктах предвыборных программ президента Армении 2008 года и РПА 2007 года, которые не были реализованы или были осуществлены частично?
- Та программа, которая разрабатывается сегодня и основные тезисы которой уже готовы, основывается на упомянутых вами программах. С одной стороны, мы обязаны отчитаться о проделанных работах и дать оценку все еще нерешенным проблемам, с другой стороны -  жизнь внесла свои коррективы, возникли новые вызовы, и мы обязаны освежить наши подходы. РПА - консервативная партия, и мы сторонники эволюционного развития. В основе наших программ лежит, в первую очередь, наша система ценностей.
Ара Тадевосян беседует с Тиграном Саргсяном
- Уверен, что ваши оппоненты скажут, что в РПА - кризис идей, и именно поэтому вы обращаетесь к людям.
- Любое правительство и власть всегда подвергается критике, и к этому надо относиться спокойно. Мы всегда внимательны к объективной и предметной критике, что позволяет раскрывать наши слабые стороны, недостатки, существующие проблемы. В ходе встреч в областях мы желаем выяснить – точны ли наши программные приоритеты и направления?
- Вы получите множество идей в условиях ограниченных ресурсов государства. И если в Ереване начинающие предприниматели в сфере IT предложат, к примеру, основать венчурный фонд, в котором правительство будет участвовать, например, в размере $‌ 1 млн, то в одной из сельских общин вам предложат увеличить на тот же $‌ 1 млн субсидирование сельского хозяйства. Как вы будете делать выбор?
- Мы должны ставить акцент на более эффективном управлении и найти ту модель, которая позволит полностью раскрыть потенциал общества. С этой точки зрения в нашей программе есть один ключевой тезис: первоочередная обязанность государства – создание возможностей для граждан.
- Есть много публикаций и спекуляций на тему того, что внутри РПА идет борьба между несколькими ветвями, и что Вы возглавляете так называемую «крыло интеллектуалов». Недавно Вы сказали, что в предвыборном списке РПА не будет предпринимателей, сейчас инициируете встречи в регионах. Можно ли утверждать, что позиции «крыла интеллектуалов» в РПА сегодня наиболее прочны?
- Естественно, что любая политическая партия направляет свои лучшие силы в правительство. Настолько же естественным я считаю и то, что глава правительства координирует в партии те вопросы, решением которых он занимается в силу своей должности. Так что, этот процесс не обусловлен лишь моей личностью.
Что касается отсутствия в нашем списке предпринимателей, то это - четкая политическая позиция главы нашей партии и страны, о которой он говорил еще несколько месяцев назад. Естественно, если мы инициируем законодательные изменения для разделения бизнеса от политики, то это стремление должно отражаться также в предвыборных подходах и списке нашей партии.
- Думаю, на встречах люди будут говорить не только о социальных проблемах, но и о справедливости. Президент Армении и Вы в последние годы много говорили о том, что людей больше всего подавляют проявления несправедливости, которые они видят вокруг. И несмотря на то, что за последние 4 года многое изменилось, тем не менее, бывают случаи, когда кажется, что борьба за обеспечение справедливости топчется на месте. Например, меня удивляет факт, когда задерживают журналиста и “авторитета”, а затем выпускают на свободу, и для изменения меры пересечения обоих прокуратура применяет одно и то же обоснование.
- Обеспечение справедливости в стране - серьезнейшая задача, и требование народа к власти обосновано. Однако лишь требования общества недостаточно: большая часть наших граждан не готова прилагать усилия для обеспечения справедливости, и это одна из особенностей нашего общества. Все только требуют, чтобы справедливость принуждалась со стороны государства, все хотят, чтобы было хорошо, но без их участия. Очень часто, извещение о том или ином правонарушении в обществе воспринимается как «доносительство». Но те же люди требуют от государства принудить их к справедливости. Здесь есть серьезная проблема.
- Но не кажется ли Вам, что люди не сообщают о преступлениях и по той причине, что боятся? Они знают, что этот преступник через некоторое время может оказаться на свободе и отомстить. И здесь должно действовать именно государство со своей правоохранительной системой, чтобы гарантировать безопасность человека, сообщившего о преступлении.
- Проблема нехватки веры сегодня действительно существует, И это означает, что мы должны объединить людей вокруг тех ценностей, которые провозглашаем в наших программах, и вместе изменить ситуацию. Необходимы реформы, и мы должны осуществить их вместе.