WikiLeaks. հնարավոր է, որ հայկական թեմաներով նոր նյութեր հասնեն մեզ
Քրիստինն Հրաֆընսոնը իսլանդացի հետաքննող լրագրող է, մի շարք աղմկահարույց հետաքննությունների հեղինակ: 2004, 2007 եւ 2010 թվականներին ճանաչվել է Իսլանդիայի տարվա լրագրող: 2010-ից Վիքիլիքսի մամուլի խոսնակն է: Ջուլիան Ասանժի մտերիմ ընկերն է:
- Վիքիլիքսի բացահայտումներում որքա՞ն է կազմում Հայաստանին վերաբերող մասը:
- Ընդհանուր առմամբ, մենք հրապարակել ենք 1700 փաստաթուղթ Հայաստանից, եւ դրանց կեսն այս կամ այն կերպ գաղտնազերծումներ է պարունակում: Սա շատ փոքր թիվ է այն 250 հազար համաշխարհային դիվանագիտական խողովակներից (cables), որոնցից մենք ինֆորմացիա ենք ստանում: Հայաստանը հիշատակված է ավելի քան 5000 խողովակներում, եւ հնարավոր է, որ, սրանցից բացի, հայկական բովանդակությունն ավելի մեծ լինի, եթե որոնման համակարգում ոչ թե «Հայաստան» բառն որոնենք, այլ, ասենք, հետաքրքրության կենտրոնում գտնվող հայ պաշտոնյաների, բիզնեսմենների անուններ: Գոյություն ունեն որոնման համակարգեր, որոնց միջոցով կարելի է Վիքիլիքսի քոնթենթում գտնել այն ամենը, ինչ հետաքրքրում է: Դրանցից լավագույնը http://www.cablegatesearch.net-ն է:
- Հայ պաշտոնյաներից, բիզնեսմեններից որեւէ մեկը կապվե՞լ է Վիքիլիքսի ներկայացուցիչների հետ, ասենք, բողոքել կամ սպառնացել իր անվան հետ կապված հրապարակումների պատճառով:
- Ես տեղյակ չեմ հայ որեւէ պաշտոնյայի` Վիքիլիքսի հետ կապվելու փորձերի մասին: Նաեւ տեղյակ չեմ Հայաստանի հետ հարաբերություններ ունեցողների, այդ երկրով հետաքրքրվողների այդ կարգի քայլերի մասին: Բոլորն էլ գիտեն, որ մենք չենք խոնարհվի որեւէ արտաքին ճնշման առջեւ: Մեր հրապարակումների քաղաքականության մասին բոլորն էլ գիտեն:
Վիքիլիքսի մամուլի խոսնակ Քրիստինն Հրաֆընսոնը
- Հայ հասարակությունը մոտ ապագայում պե՞տք է սպասի հայկական թեմաների շուրջ վիքիլիքսյան նոր բացահայտումների:
- Ինչպես նախկինում ենք նշել, մենք նախապես չենք ընտրում թիրախը` երկիր, ընկերություն կամ անձ: Ամեն դեպքում, եթե կա նյութ, որը քաղաքացիական պարտքի զգացում ունեցող անձինք համարում են, որ պետք է հրապարակվի, մենք դա պարտադիր անում ենք: Շատ հնարավոր է, որ հայկական թեմաներով նոր նյութեր կհասնեն մեր կազմակերպությանը, եւ մենք դրանք կհրապարակենք:
- Վիքիլիքսի համար աշխատող ազգությամբ հայեր կա՞ն:
- Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ չեմ կարող քննարկել մեզ համար աշխատող անձանց ազգությանը վերաբերող հարցեր: Վիքիլիքսում աշխատողներից միայն մի քանիսի ինքնության մասին է հրապարակային խոսվում: Բայց Վիքիլիքսն իր համար աշխատող մարդիկ ունի ողջ աշխարհում:
- Որո՞նք են Վիքիլիքսի գործունեության ողջ ընթացքում արված ամենակարեւոր գաղտնազերծումները:
- Դրանք շատ են, դժվար է առանձնացնելը: Դեռ շատ վաղուց Վիքիլիքսը բացահայտեց Քենիայում առկա կոռուպցիոն երեւույթները, անօրինական եւ թունավոր թափոնների առկայությունը Կոտ Դ՛Իվուարում, կոռուպցիան իսլանդական բանկերում: Կարեւոր եմ համարում իրաքցի խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանությունը պատկերող տեսանյութը, որը ցույց տվեց պատերազմի իրական դեմքը (խոսքը 2007-ի հուլիսի 12-ին Բաղդադում տեղի ունեցած ողբերգության մասին է, երբ ԱՄՆ զինված ուժերի երկու ուղղաթիռների կրակահերթի արդյունքում սպանվեց 18 մարդ, որոնցից շատերը կապ չունեին ապստամբական խմբավորումների հետ, այդ թվում երեխաներ եւ կանայք, ինչպես նաեւ «Ռոյթերսի» երկու լրագրող: 2010-ին ուղղաթիռից նկարված այդ գործողության  37 րոպեանոց տեսանյութը հրապարակվեց Վիքիլիքսի կողմից, որը մեծ հասարակական արձագանք առաջացրեց  – հեղ.): Դա միակ դեպքը չէր, երբ մենք հրապարակեցինք իրաքյան պատերազմին վերաբերող սենսացիոն նյութեր: Բոլոր այս հրապարակումները եւ ծրագրերը շատ կարեւոր էին, բայց ամենամասշտաբային արտահոսքը Վիքիլիքսի պատմության մեջ Cablegate նախագիծն էր:
- Դուք Ջուլիան Ասանժի մտերիմ ընկերն եք: Ասանժը մինչ օրս տնային կալանքի տակ է, բայց դա նրան չի խանգարում շարունակել զբաղվել հասարակական գործունեությամբ: Ըստ Ձեզ, դեռ որքա՞ն ժամանակ կշարունակվի Ասանժի հետապնդումը եւ ինչպիսի՞ն կլինի հանգուցալուծումը:
- Այսօրվա դրությամբ գիտենք, որ դատական նիստը տեղի է ունենալու մայիսի 30-ին Մեծ Բրիտանիայում, որտեղ Ասանժը պայքարում է Շվեդիա էքստրադիցիայի դեմ: Այդ դեպքում գոյություն ունի նրան ԱՄՆ էքստրադիացիա ենթարկելու վտանգը, որտեղ, ըստ մեր տեղեկությունների, արդեն կա Ասանժի դեմ դատարանի մեղադրական վճիռը: Նման վճիռ գոյություն ունի նաեւ մյուսների մասով, ովքեր ասոցացվում են Վիքիլիքս նախագծի հետ: Վիքիլիքսի, նրա հիմնադրի ու աշխատակազմի դեմ հետապնդումները կարծես վերջ չունեն:
- Արաբական հեղափոխությունների ողջ շղթայի մեջ ի՞նչ աստիճանի էր վիքիլիքսյան բացահայտումների ազդեցությունը:
- Ողջ աշխարհը գիտի, որ Թունիսը դոմինոյի առաջին քարն էր, որն ընկավ, ու դարձավ հետագա իրադարձությունների սկզբնաղբյուրը: Իհարկե, Վիքիլիքսի դերն այստեղ ակնհայտ է: Բեն Ալիի բռնապետության կոռուպցիոն երեւույթների մասին մեր բացահայտումները թունիսցիներին շատ զայրացրին: Ըստ նախկին ընդդիմադիրների, Թունիսի ներկայիս նախագահի եւ ակտիվիստների, Վիքիլիքսը մեծ դեր է խաղացել 2010-ի դեկտեմբերից 2011-ի հունվարը Թունիսում տեղի ունեցած դրամատիկ իրադարձություններում:

WikiLeaks: it is possible that new materials with Armenian links will be published by us - Mediamax.am
15200 views
WikiLeaks: it is possible that new materials with Armenian links will be published by us
Julian Assange
WikiLeaks spokesman Kristinn Hrafnsson’s exclusive interview to Mediamax
Kristinn Hrafnsson is an Icelandic investigative journalist and frontman for the WikiLeaks organization. Kristinn was named Icelandic Journalist of the Year three times, in 2004, 2007 and 2010.
- What’s the average percentage of Armenian content in WikiLeaks exposures?
- All in all we published more than 1700 cables from Armenia and about half of them were classified in one way or the other. That is a small portion of all the diplomatic cables that numbered more than 250 000. “Armenia” is mentioned in over 5000 cables and there is probably more content related to Armenian interests if you search by keywords, such as personalities in government and business or firms that have interest in the country.
It is best to use searchable databases that have been put together on the WikiLeaks content. One of the best is http://www.cablegatesearch.net.
- Have any of Armenian officials ever tried to contact WikiLeaks complaining against the materials you published about them?
- I am not aware of any attempt by Armenian officials or anyone that has relations to Armenia or interests in the country to contact WikiLeaks for such purposes. I think it was pretty well known that we would not bow to any outside pressure and that our publishing policy was, and is, known.
WikiLeaks spokesman Kristinn Hrafnsson
- Should the Armenian society expect new exposures on Armenian issues in the nearest future?
- As we have stated before, we do not pick targets, be it a country, a firm or any other entity. However, if there is information that people with good sense of civic duty believe should be exposed, it is certainly possible that materials with Armenian links will come through our organization and will be published by us.
- Are there any ethnic Armenians currently working for WikiLeaks and does WikiLeaks have its “own” people in Armenia?
- I cannot discuss the origin or the identity of people who work for us for security reasons. Only a few people have been identified publicly as working for the organization. We have people working for us all over the world.
- What are WikiLeaks’ biggest and most important exposures?
- There are too many to choose from. From earlier times, WikiLeaks has exposed corruption in Kenya, illegal and devastating toxic waste dumping in the Ivory Coast, corruption among Icelandic bankers - just to name a few. The Collateral murder video showing the killing of civilians in Iraq was a crucial publication as it showed the true nature of the evil war. It was not a singular event as we showed in the publications of The Iraq War Logs in October 2010. All of these publications and projects were very important but the major one was probably the Cablegate project, and in terms of size and scope it is undoubtedly the biggest leak in history.
- You are Julian Assange’s close friend. Assange is still under home arrest though even it didn’t stop his public activities. What do you think, how long will he be persecuted and what will the outcome be?
- UK Court will announce its verdict on Julian Assange’s long-running fight against extradition to Sweden on May 30th. But in that case, there is a threat of an attempt to extradite him to the U.S. where we have all the reasons to believe that there exists already a sealed indictment against him and possibly some others associated with the WL project. There is no end in sight to the persecution of the WikiLeaks, its founder, staff and friends.
- What influence did WikiLeaks exposures have during processes of the Arab Spring?
- It is universally known that Tunisia was the first domino to fall and become a trigger in the chain of events and it is clear that WikiLeaks played a role there. Exposures about the corruption of the Ben-Ali dictatorship infuriated people in the country. According to former opposition leaders, incumbent president and activists, WikiLeaks played a role of a catalyst in the dramatic events in Tunisia in December 2010- January 2011.