Վիլեմ վան դեր Գիսթ. Ի՞նչ կտա Հայաստանին Եվրամիության հետ ԽՀԱԱՀ-ի կնքումը
Այս տարվա փետրվարին Եվրոպական Միության Առեւտրային Քաղաքականության Հանձնաժողովը միաձայն որոշում է կայացրել Հայաստանի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) շուրջ բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ: Այս համաձայնագիրը զգալիորեն կնվազեցնի առեւտրային պատնեշները երկու կողմերի միջեւ, ինչի նախապայմանը Հայաստանի տնտեսության զգալի որակական փոփոխություններն են: ԽՀԱԱՀ շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը կմեկնարկի հունիսի 19-ին Բրյուսելում, որտեղ մայիսի սկզբին կայացել է նախապատրաստական հանդիպումը՝ այսպես կոչված «զրոյական փուլը»:
Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի առեւտրի գծով քաղաքականության խորհրդատու Վիլեմ վան դեր Գիսթը Մեդիամաքս-ի եւ Banks.am-ի հետ հարցազրույցում պատմել է, թե ինչ փոփոխություններ են սպասում Հայաստանի տնտեսությանը համաձայնագիրը ստորագրելու համար եւ որքան է դա տեւելու:
- Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ սկսվում են ԽՀԱԱՀ շուրջ բանակցությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում դրանց մեկնարկը, եւ ի՞նչ հարցեր են գտնվում օրակարգում:
- Հայաստանի հետ ԽՀԱԱՀ շուրջ բանակցություններն, իրոք, այլեւս իրականություն են: 2009-ին Եվրահանձնաժողովը Հայաստան ուղարկեց մեծ փաստահավաք խումբ, որը մատնանշեց բարեփոխման ենթակա բազմաթիվ ոլորտներ, որոնցից, որպես առաջնահերթություն բանակցություններ սկսելու համար, ընտրվեցին 3-ը՝ առեւտրի տեխնիկական պատնեշները, սանիտարական եւ բուսասանիտարական ստանդարտները, ինչպես նաեւ մտավոր սեփականության պաշտպանությունը:
Այսպիսով, 3 տարվա ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը ձեռնարկել է անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ եւ 2012թ. մայիսի 3-ին Բրյուսելում կայացել է բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը՝ այսպես կոչված «զրոյական փուլը», որի ընթացքում քննարկվել են հիմնականում կազմակերպչական հարցեր. ինչպե՞ս են բանակցություններն ընթանալու եւ որ ոլորտներն են դառնալու քննարկման առարկա:
Բանակցությունների առաջին փուլը կկայանա հունիսի 19-20-ին` Բրյուսելում: Դեռ վաղ է գնահատական տալ բանակցություններին, բայց դրանց մեկնարկը շատ կառուցողական եւ դրական էր: Կարծում եմ, ԵՄ եւ Հայաստանի միջեւ առկա է լավ փոխըմբռնում:
- Հայ-ռուսական համալսարանում վերջերս տեղի ունեցած դասախոսության ժամանակ դուք նշեցիք, որ բանակցությունները կարող են տեւել 3 տարի կամ ավելի՝ կախված Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող տնտեսական բարեփոխումների արագությունից: Հայաստանում այժմ ընթանում են բարեփոխումներ սննդի անվտանգության, հակամենաշնորհային կարգավորման, հարկային եւ մաքսային ոլորտներում: Դատելով այս բարեփոխումների տեմպերից՝ ի՞նչ եք  կարծում, կհասցնի՞ արդյո՞ք Հայաստանը հասնել համաձայնագրի կնքմանը 3 տարում:
- Կարծում եմ՝ 3 տարին իրատեսական ժամկետ է: Ավելի կարճ ժամանակահատվածում նպատակին հասնելն իրատեսական չէ, քանի որ բարեփոխումները վերաբերում են բազմաթիվ ոլորտներին: Բարեբախտաբար, Հայաստանն արդեն ունի մաքսատուրքերի բավականին պարզ կառուցվածք, այսպիսով՝ փոփոխությունը տեղի կունենա համեմատաբար սահուն: Բացի այդ, Հայաստանը փոքր տնտեսություն է, եւ այս առումով 3 տարին ամբողջովին իրատեսական ժամանակահատված է:
- Սպասվող անցումն ավելի շատ վերաբերում է օրենսդրակա՞ն, թե՞ վարչարարական փոփոխություններին:
- Տեղի կունենան բազմաթիվ օրենսդրական փոփոխություններ, որոշ ինստիտուտներ պետք է դառնան ավելի ուժեղ, հետեւաբար, օրենքների կատարումը պետք է եւս ուժեղանա: Որոշ ոլորտներում, ինչպիսիք են, օրինակ, սննդի անվտանգությունը, աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են. 2011-ի նոյեմբերին կառավարությունը ընդունել է սննդի անվտանգության ռազմավարություն, որն այժմ սկսել է իրականացվել: Այլ ոլորտներում աշխատանքները դեռ սկսվում են: Օրինակ, դեռ շատ քիչ է արվել առեւտրի եւ ծառայությունների ոլորտում:
Այսպիսով` բանակցությունների ընթացքում բարեփոխվելու են բազմաթիվ ոլորտներ: Այն հատվածներում, որտեղ փոփոխությունները լինելու են առավել հիմնավոր, միջազգային չափանիշներին հասնելու համար ավելի երկար ժամանակ է պահանջվելու, եւ այդ ոլորտներին տրվելու է անցումային շրջան ԽՀԱԱՀ ստորագրումից հետո:
- Այնպիսի տպավորություն է, որ տնտեսական բարեփոխումները Հայաստանում դանդաղ են ընթանում: Երբ համեմատում ենք Հայաստանը Վրաստանի հետ, թվում է, որ թեեւ երկու երկրներում ընթանում են նույն բարեփոխումները, Վրաստանում դրանք շատ ավելի արագ են արդյունք տալիս: Ի՞նչ եք կարծում այդ հարցի շուրջ:
- Արդարացի էք, բարեփոխումները Հայաստանում փոքր-ինչ դանդաղ են ընթանում, բայց դա անսովոր երեւույթ չէ: ԵՄ-ին անդամակցած Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում, օրինակ, Ռումինիայում եւ Բուլղարիայում, եւս մի քանի տարի պահանջվեց անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ անցկացնելու եւ պետական ինստիտուտների անհրաժեշտ վերակազմավորման համար, այնպես որ այս գործընթացը դանդաղ է, բայց ոչ տարօրինակ:
Ես այնքան էլ լավատեղյակ չեմ Վրաստանից՝ Հայաստանի հետ այն համեմատելու համար, բայց գիտեմ, որ որոշ բարեփոխումներ այնտեղ իրոք բավականին սրընթաց էին, հատկապես՝ 2004-ին եւ 2005-ին: Բայց միջազգային դիտորդների կողմից ընկալում կա, որ այդ բարեփոխումների մի մասը չեն տվել սպասված արդյունքները: Այսպիսով` որոշ դեպքերում ավելի լավ է գնալ փոքր-ինչ դանդաղ, բայց անել դա հիմնավոր, քան շտապել եւ իրականացնել պոպուլյար քայլեր՝ ավելի ուշ հայտնաբերելով, որ դրանք անօգուտ էին: Այնպես որ, քանի դեռ կա շոշափելի եւ կայուն առաջընթաց, աստիճանական մոտեցումն ընդունելի է:
- ԽՀԱԱՀ հիմնական նախապայմաններից է ներքին շուկայում ազատ տնտեսական մրցակցությունը եւ մենաշնորհների խիստ վերահսկողությունը: Ինչպե՞ս է այս գործընթացը տեղի ունենալու Հայաստանում: Ինչպիսի՞ն է մենաշնորհների կասեցման լավագույն եվրոպական, կամ գուցե համաշխարհային փորձը, հատկապես երբ, եւ դա Հայաստանում գաղտնիք չէ, դրանցից շատերը սերտաճած են իշխանությունների հետ:
- Մենաշնորհների ետմղումը որոշիչ քայլ է: Ցանկացած տնտեսությունում՝ լինի այն Ֆրանսիան, Գերմանիան, Հայաստանը թե Վրաստանը, կան մենաշնորհներ: Կան որոշակի մենաշնորհներ, որոնք կոչվում են բնական, քանի որ դրանք հիմնված են միասնական ցանցերի վրա, ինչպիսիք են օդանավակայանը, բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի եւ ջրի բաշխումը, երկաթուղին եւ այլն: Սրանք միշտ էլ մնալու են ամբողջ աշխարհում: Հարցն այն է, որ դրանք կարգավորվեն: Եվ կարգավորումը պետք է լինի այնպիսին, որ նոր ձեռնարկատերը կարողանա մուտք գործել շուկա եւ օգտվել այդ ցանցերից:
- Բայց Հայաստանում կան տասնյակ անբնական մենաշնորհներ: Ինչպե՞ս վարվել նրանց հետ:
- Այստեղ առաջ է գալիս մրցակցային քաղաքականության հարցը: Ձեռնարկատերերը, որոնք ցանկանում են մուտք գործել որեւէ շուկա, օրինակ` սննդամթերքի, մեքենաների կամ բջջային հեռախոսների ներկրման եւ այլն, պետք է վստահ լինեն, որ իրենց չեն խանգարի վերոհիշյալ ոլորտների գործող սուբյեկտները:
ԵՄ-ում մենք ունենք Մրցակցության գծով Գլխավոր Դիրեկտորատ, որը վերլուծում է, արդյոք առկա են գնային ֆիքսման դեպքեր, հակամրցակցային պայմանավորվածություններ, անբարեխիղճ մրցակցություն դեպքեր, եւ այս կառույցը մեծ տուգանքներ է նշանակում: Երեւի, տեղյակ եք Մայքրոսոֆթի հայտնի գործի մասին. Եվրահանձնաժողովը տուգանել է կորպորացիային $ 500 մլն-ով` հակամրցակցային համարելով վերջինիս կողմից իր ինտերնետ բրաուզերի առաջխաղացման եղանակը: Կան նույնիսկ ավելի մեծ տուգանքների դեպքեր. թանկարժեք ապակի արտադրող երեք ընկերություններ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից եւ Ճապոնիայից պայմանավորվել են ֆիքսել գներն իրար միջեւ, ինչը խստիվ արգելված է: Հանձնաժողովը գտավ գնային պայմանավորվածության ապացույցներ եւ $ 1.5 մլրդ-ական տուգանքներ նշանակեց, ինչը բերեց վերոհիշյալ ընկերությունների սնանկացմանը:
Այսպիսով, Հայաստանի համար կարեւոր է, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ունենա բավարար լիազորություններ` նմանատիպ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար: Հանձնաժողովի համար պետք է հասանելի դառնան խախտումների մեջ կասկածվող ձեռնարկությունների բոլոր հաշիվները: Օրինակ` նրանք պետք է կարողանան անցկացնել անակնկալ ստուգումներ: Եվ եթե հանձնաժողովը գտնի մրցակցային օրենսդրության խախտման դեպքեր, տուգանքը պետք է այնքան մեծ լինի, որպեսզի օրինախախտի մոտ այլեւս խախտելու գայթակղություն չմնա:
Իհարկե, մենք գիտենք, որ ընկերությունները միշտ կփորձեն քողարկված գործարքներ կնքել: Ահա այդ պատճառով կարգավորող մարմինը պետք է ուժեղ լինի: Եվ դա նշված խնդրի լուծման համար Հայաստանում սպասվող օրենսդրական եւ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններից միայն մեկն է:
Անիմաստ է ակնկալել, որ բոլոր մենաշնորհները կվերանան մեկ օրվա ընթացքում: Դա կտեւի ավելի երկար, քանի որ դրանք ուժեղ են եւ ճյուղավորված: Հնարավոր է, կոռուպցիոն ճանապարհներով նրանք ստանում են որոշ պաշտոնյաների եւ գերատեսչությունների հովանավորչությունը, այնպես որ, կարծում եմ, հակամենաշնորհային քաղաքականության կարեւոր բաղկացուցիչներից է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Սա միջոցառումների մի ամբողջական ծրագիր է եւ չի վերաբերում զուտ մրցակցությանը վերաբերող հարցերի լուծմանը:
- Ի՞նչ է փոխվելու ԵՄ հետ առեւտրային հարաբերություններ ունեցող միջին հայկական ընկերության համար ԽՀԱԱՀ ստորագրումից հետո: Ի՞նչ է փոխվելու Հայաստանի հետ առեւտուր անող, կամ մեր երկրում ներդրումներ իրականացնող ԵՄ ռեզիդենտ ընկերությունների համար, եւ ի՞նչ է փոխվելու Հայաստանի միջին բնակչի համար:
- Եվրոպական շուկան շատ ավելի հասանելի կդառնա հայկական ընկերությունների համար: Եթե նրանք արտահանող են, ԵՄ արտահանելը շատ ավելի հեշտ կլինի: Եթե նրանք կախված են ԵՄ-ից եկող ներմուծումներից կամ ներդրումներից, երկուսն էլ շատ ավելի կհեշտանան, ինչը ձեր ընկերություններին կդարձնի շատ ավելի մրցունակ: Առայժմ դեպի ԵՄ արտահանում իրականացնող հայկական ընկերությունները սակավաթիվ են, բայց գրեթե բոլորը ինչ-որ բան այնտեղից ներմուծում են: Հայաստանի համախառն ներմուծման շուրջ կեսը ԵՄ-ից է:
ԵՄ ռեզիդենտ ընկերությունների գործունեությունը եւ պետական մարմինների կողմից վերաբերմունքը Հայաստանում այլեւս ոչնչով չի տարբերվի հայաստանյան կապիտալով ընկերությունների առջեւ դրվող պայմաններից, ինչը հեշտացնելու է ԵՄ ռեզիդենտ ընկերությունների գործունեությունը Հայաստանում: Հայաստանն իրենց համար կդառնա ավելի հրապուրիչ եւ ապահով երկիր, ինչը կհանգեցնի ներդրումների աճին:
Հայաստանի միջին քաղաքացուց ժամանակ կպահանջվի փոփոխությունները զգալու համար, քանի որ մենք խոսում ենք 5-7 տարվա ժամանակահատվածի մասին, մինչեւ որ փոփոխություններն արդյունք տան: Բայց ավելի երկարաժամկետ հատվածում Հայաստանի բնակիչները կտեսնեն ապրանքների եւ ծառայությունների ավելի մեծ ու բազմազան առաջարկ: Ապրանքները նաեւ կէժանանան` ներմուծման խոչընդոտների նվազեցման շնորհիվ, եւ, իհարկե, արտահանման աճն իր հետ աշխատատեղերի աճ կհարուցի:
- Հայաստանի ձեռնարկատերերի շրջանում տեսակետ կա, որ ԽՀԱԱՀ-ը կդժվարացնի Հայաստանում բիզնես վարելը: Ի՞նչ եք կարծում այս դիտարկման մասին:
- Կարծում եմ, դա սխալ ըմբռնում է, եւ մենք փորձում ենք  դա բացատրել: Իհարկե, բազմաթիվ ինդուստրիաներ պետք է բարելավեն իրենց արտադրանքի որակը` արտասահմանյան շուկաներ մտնելու համար: Սա գլոբալացում է; դուք չեք կարող շարունակել արտադրել ցածրորակ ապրանքներ: Համոզված եմ, բարձրորակ տեղական արտադրանքի մեջ հետաքրքրված է նաեւ Հայաստանի բնակչությունը: Անշուշտ, սա մարտահրավեր է բազմաթիվ ինդուստրիաների համար, բայց եթե նրանք չներդնեն զարգացման մեջ, նրանք կպարտվեն: Ահա թե ինչու ենք մենք խոսում անցումային փուլի մասին: Մենք չենք իրականացնում փոփոխությունները մեկ օրում. ինդուստրիաները համաձայնագրի ստորագրումից հետո 2-5 տարի կունենան տեխնոլոգիական արդիականացման համար:
Օրինակ` մենք ասում ենք, որ անհրաժեշտ են սննդի անվտանգության ավելի բարձր ստանդարտներ: Սա նաեւ ձեր երկրում շարքային գնորդների պահանջն է եւ միաժամանակ նախապայման ԵՄ շուկա մուտք գործելու համար: Այնպես որ ընկերությունները պետք է ներդրումներ իրականացնեն` անհրաժեշտ պահանջներին համապատասխանելու համար: Այլ ճանապարհ չկա:

Willem van der Geest: Armenia
In February this year the European Union's Trade Policy Committee has unanimously decided to launch negotiations on a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with Armenia. This agreement will largely eliminate trade barriers between the two sides, but the precondition is that Armenia’s economy has to undergo considerable quality changes. DCFTA talks with the EU will start in June, but a preparatory meeting, a so called, «zero round» on the subject has already been held in Brussels.
The Policy Advisor on Trade at the EU Advisory Group to Armenia, Willem van der Geest explained in an interview to Mediamax and Banks.am portal, what changes are going to take place in Armenia's economy and how long this will take.
- Negotiations are starting between the EU and Armenia on a DCFTA agreement. How do you evaluate this stage of the negotiations and what questions are on the agenda?
- It’s absolutely right to say that the DCFTA negotiations are now starting. In 2009 the European Commission came with a very large fact finding mission to Armenia. They identified a whole number of areas, and then 3 areas were taken as key priorities. These were: technical barriers to trade, sanitary and phytosanitary standards, as well as intellectual property rights. So the preparation has been going on for about three years, but on the 3-rd of May the first official, they call it «zero round» was held, it's really a preparatory meeting, during which it's discussed how these negotiations are done, what are the areas that will be covered etc.
It took place in Brussels, and the official first round of the negotiations will take place in the middle of June in Brussels. It's too early to evaluate them at this stage. But the start of these negotiations was very constructive and positive. I think there is a good understanding between the EU and Armenia.
- During your recent lecture at Russian-Armenian University you said that these negotiations can last for 3 years or more, depending on the speed at which Armenia implements economic reforms. There are actually some reforms taking place in the fields of food security, taxes and customs, antimonopoly regulation etc. In your opinion, will Armenia manage to reach the agreement in three years or this will become a longer story?
- I think that 3 years is a realistic estimate. To say it can be done shorter is not realistic because there are many areas to be tackled. But fortunately Armenia already has quite a simple structure of customs tariffs, so shift will take place relatively easy. It’s not such a large economy, so in that sense I think 3 years is a realistic estimate, it’s definitely possible.
- Does this transition suppose more legislative or administrative changes?
- A number of legislative changes have to take place, some institutions must become stronger and there has to be good implementation. In some areas, like, for example food safety, the work has already started: the government adopted a strategy for food safety in November 2011 and the work is already going on. In other areas work is still starting. For example very little has yet been done in the area of trade in services.
So those areas still need to be tackled during the negotiations. And for some sectors where the changes are quite far reaching, more time is needed for complying with international standards, so there will be transition time after DCFTA comes into effect. For example certain industries will be given 2-3 years after the signing of DCFTA to comply with those standards.
- It seems that economic reforms in Armenia are taking place slowly. When we compare economic reforms in Armenia and Georgia, it seems that although the same reforms are taking place in both countries,  in Georgia they're taking place much faster than here. What’s your opinion?
- It's fair to say that the reforms are going a bit slowly, but it's not unusual. If we compare it to when a number of Central and Eastern European countries joined EU, like Bulgaria and Romania, it also took quite a number of years to pass the necessary legislative changes, make the necessary reorganization of the government agencies, so it's slow but not unusual.
I don't really know enough about Georgia to compare, but it's true that some reforms were quite swift there, especially in 2004 and 2005. But there’s a perception from the international observation, that some of the reforms there have not given the expected results. So sometimes it's better to go a bit slower but do it properly rather than do kind of popular movements and later find out that it doesn't work. So, as long as there's tangible and steady progress, a gradual approach is OK.
- One of the major preconditions for DCFTA is free economic competitiveness in the internal market and strict regulation of monopolies. How is this process going to take place? What is Europe's, or, perhaps, world's best practice of stopping monopolies, especially when, and that's not a secret in Armenia, many of them are merged with the authorities?
- Pushing monopolies back is crucial. In every economy, whether it's French or German, Armenia or Georgian, there are monopolies. There are certain monopolies that are called natural monopolies, because they're based on the networks, for example, airport, natural gas and electricity distribution, water, railway etc. They will always stay throughout the world. The key is that they are regulated. And the regulation must be such that a new entrepreneur can enter and use those networks.
- But in Armenia there are dozens of unnatural monopolies. How should they be dealt with?
- Here the issue of competition policy comes in. Entrepreneurs that wish to enter into a particular field, for example importing foodstuff, mobile phones, cars etc., must be sure that they're not hindered by existing operators.
In European Union we have the Directorate General for Competition, which analyzes whether there are instances of price fixing between colluding groups or unfair competition, and they give major fines. There’s famous example of Microsoft: European Commission fined Microsoft for $ 500 mln, because of the way they were handling their Internet Explorer. There are cases of even larger fines: Glass producers in France, Germany and Japan fixed the price amongst them, which is forbidden. The Commission found the evidence of that price fixing, it was a cartel, and they gave enormous fines: some  €1.5 bln was to be paid by 3 companies, which were smashed.
So what is important for Armenia is that the State Commission for Protecting Economic Competition (SCPEC) has sufficient powers to take those kinds of actions. They must have access to the accounts of companies that they suspect. For example they must be able to do surprise inspections. If they find that there is collusion, the penalty has to be so high, that the lawbreaker will not contemplate to do it again.
Of course we know that companies will always try to make deals under the table. This is why the regulator needs to be stronger. And this is an example of legislative and institutional change that will have to take place in Armenia to deal with this problem.
We cannot expect all monopolies to disappear overnight. It will take a long time, because they’re strong and entrenched, maybe through corruption and bribery they get certain officials or administrations to help them, so I think that anticorruption drive has to be also part of these measures. It’s a whole package, it’s not only competition policy, you need several related measures.
- What will actually change for an average Armenian firm, which is in trade relations with EU, after Armenia joins the DCFTA? What will change for EU resident companies, trading with or investing in Armenia and what will change for an average Armenian citizen?
- Armenian firms in general will have better access to the European markets. So if they are exporting they'll find it easier to get into the European market. If they're dependent on inputs they import from Europe, they will find it easier to bring them into the country, so that will make them more competitive. There is small number of Armenian companies that are exporting to Europe but virtually every company is importing from Europe. About half of total imports come from the EU.
What will change for EU resident companies: the DCFTA Chapter that will deal with services and investment will treat European companies the same way it treats Armenian national companies. So, they will find it easier to operate here. It will be more attractive and also more secure. So there'll be increase of investment, because of this change of regulations, which is good for Armenia from the growth point of view.
It will take time for an average Armenian citizen to feel the change, because we’re talking about time frame of 5-7 years until the changes take effect. But in the longer term there’ll be a greater choice of goods in the markets. Goods will be somewhat cheaper because there will be less barriers on their entry. Of course the increase of exports will also lead to greater employment opportunities, so there will be more jobs.
- Some Armenian businessmen doubt that DCFTA will somehow make it more difficult to do business in Armenia. What’s your opinion?
- I think that it's a misunderstanding and we are trying to explain it. Of course some industries will have to upgrade the quality of their production in order to get into foreign markets. This is the globalization; you cannot stay with low standards. People in Armenia don't want low standards either. Of course this is a challenge for many industries, but if they don't invest they will lose. And this is why we're talking about transition period, so we don't do it overnight and the industries will have from 2 to 5 years to improve their technology after the new regulations are adopted.
For example, we say, that we want higher standards for food safety. This is also demand from ordinary consumers in Armenia, but at the same time this is a requirement for entering the EU market. So companies have to invest to meet those standards. There's no another way.