Դեւիդ Լիդինգթոն. «Կարեւոր է չանել քայլեր, որոնք փառաբանում են մարդասպանին»
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Դեւիդ Լիդինգթոնի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Դեւիդ Լիդինգթոնն այս շաբաթ այցելեց Երեւան եւ հանդիպեց Հայաստանի ղեկավարությանը: Մեկնելուց առաջ նա ամփոփեց այցի արդյունքները Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանի հետ զրույցում:
- Այցի նախօրեին Ձեր Twitter-ում գրել էիք, որ վերջին 6 տարիների ընթացքում սա Միացյալ Թագավորության ներկայացուցչի առաջին նախարարական այցն է Հայաստան: Չե՞ք կարծում, որ բավականին երկար ընդմիջում էր:
- Այո, եթե անկեղծ լինեմ, երկար ժամկետ էր, եւ ես ուրախ եմ լինել այստեղ: Այցը երկու հիմնական նպատակ ուներ: Առաջին հերթին, հրապարակային կերպով հաստատել, որ Մեծ Բրիտանիան դիտարկում է Հայաստանը որպես բարեկամական գործընկեր, որպես մի երկիր, որը մերձենում է ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության հետ: Հայաստանն իր ներդրումն ունի Աֆղանստանում խաղաղապահ գործողության մեջ: Հայաստանը շարունակում է տնտեսական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումները, որոնք մոտեցնում են ձեր երկիրը եվրոպական չափանիշներին: Հուսով եմ, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր կկնքի եւ առաջընթաց կարձանագրի Ազատ առեւտրի գոտու բանակցություններում: Այդ ամենը ողջունելի է:
Երկրորդ հերթին, այցը կարեւոր էր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից: Ես հանդիպել եմ հայկական բիզնես-միջավայրի ներկայացուցիչների հետ եւ նրանց հետ խոսել այն մասին, թե ի՞նչ պետք է անենք մեր երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունները եւ ներդրումները էլ ավելի խրախուսելու համար: Դա նաեւ հանդիսանում է մեր ազգային քաղաքականության մի մասը: Վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը քաջալերում է բրիտանական ընկերություններին շուկաներ փնտրել աշխարհի զարգացող երկրներում, ինչպիսինն է Հայաստանը, եւ հակառակը` ողջ աշխարհի ընկերություններին կոչ է անում Մեծ Բրիտանիան դիտարկել որպես բիզնեսի համար բաց, հուսալի գործընկեր, որը կողջունի ներդրումները:
Բացի այդ, այցի նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանի հետ երկկողմ քաղաքական կապերը:
- Այս տարի նշվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատման 20-ամյակը: Ի՞նչ է արվել այս ընթացքում, եւ ինչպես եք գնահատում հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
- Մեր երկրների հարաբերությունները գտնվում են բարձր բարեկամական  մակարդակի վրա է, սակայն անհրաժեշտ է շարունակել զարգացնել դրանք: Մասնավորապես, ես հնարավորություններ եմ տեսնում առեւտրային կապերի զարգացման համար: Հայաստանը ցանկանում է շարունակել իր տնտեսության հետագա արդիականացումը: Ես փոխադարձ հնարավորություններ եմ տեսնում, օրինակ, հանքարդյունաբերական ոլորտում: Բրիտանական ընկերությունները հետաքրքրված են այստեղ գործունեության ծավալմամբ, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել եւ նոր հարկային մուտքեր ապահովել:
Այս տարի մենք նշում  ենք նաեւ Հայաստանում Բրիտանական Խորհրդի աշխատանքի 10 տարին: Մեր երկրում սովորում են բավականին թվով հայ ուսանողներ, նրանք ուսումնասիրում են մեր լեզուն ու մշակույթը, եւ մենք ողջունում ենք դա: Եվ, իհարկե, մենք ուրախ էինք տեսնել նախագահ Սարգսյանին Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բացմանը:
- Շարունակենք երկկողմ տնտեսական կապերի թեման: Ձեր կարծիքով, որո՞նք են այսօր գլխավոր մարտահրավերները եւ հնարավորությունները այս ոլորտում:
- Կարծում եմ, հնարավորությունները շատ մեծ են: Արդեն այսօր, զբոսնելով Երեւանի կենտրոնում, կարող եք տեսնել բրիտանական բրենդեր: Այլ բրիտանական ընկերություններ եւս կարող են հաջողությամբ իրենց տեղը գտնել հայկական շուկայում:
Իմ ուղերձ է Հայաստանին՝ շարունակել տնտեսական արդիականացումը: Երբ զրուցում եմ բրիտանական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ողջ աշխարհում, մասնավորապես, Եվրոպայում, այն մասին, թե ինչպիսի՞ գործոններ են նրանք հաշվի առնում՝ ներդրումային որոշումներ ընդունելիս, պատասխանը հետեւյալն է. գործո՞ւմ է արդյոք այդ երկրում թափանցիկ հարկային օրենսդրություն, կա՞ արդյո՞ք բարենպաստ բիզնես-միջավայր, կարելի՞ է արդյոք վստահ լինել, որ լիցենզավորման եւ թույլտվությունների հետ կապված բոլոր հարցերը կլուծվեն արդար կերպով: Հայաստանը հսկայական առաջընթաց է գրանցել, ես ընդունում եմ դա, սակայն հենց Հայաստանի ղեկավարներն են շեշտում, որ անելիքները դեռ շատ են: Այս համատեքստում կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է իրեն էլ ավելի գրավիչ դարձնի արտասահմանյան ներդրումների համար, ինչպես նաեւ ձեւավորի մրցակցային ներքին շուկա:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում երկու երկրների դեսպանությունների աշխատանքը Երեւանում եւ Լոնդոնում:
- Երկու դեսպանատներն էլ շատ ակտիվ են: Գիտեմ, որ այստեղ մեր դեսպանները տրամադրված են աշխատել մեր հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ: Նրանք շատ մանրամասն հաղորդում են մեզ Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական եւ սոցիալական զարգացումների մասին: Ինչ վերաբերում է Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանությանը, ապա այն լի է էներգիայով: ՀՀ դեսպանը այցելեց ինձ այցիս նախօրեին` որոշ հարցերի հետ ինձ ավելի մանրամասն ծանոթացնելու նպատակով:
-  Հայկական քաղաքական որոշ շրջանակներում կարծիք կա, որ Մեծ Բրիտանիան հատուկ հետաքրքրություններ չունի Հայաստանում, հատկապես, եթե զուգահեռներ ենք անցկացնում Ադրբեջանի հետ: Որքա՞ն արդարացված եք համարում նման մոտեցումը:
- Մենք բարեկամական հարաբերություններ ունենք թե Հայաստանի, եւ թե Ադրբեջանի հետ: Ճիշտ է, մենք Ադրբեջանում շատ կարեւոր բիզնես-շահեր ունենք` կասպյան հանքավայրերում British Petroleum-ի ներդրումների արդյունքում: Բայց իմ փաստարկն այն է, որ Մեծ Բրիտանիայի տնտեսական շահերը թելադրում են նաեւ աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Հարավային Կովկասը քարտեզի վրա ինչ-որ անկյուն չէ, սա մի տարածաշրջան է, որտեղ Մեծ Բրիտանիան իր տնտեսական շահերն ունի, որոնք կարող են վտանգվել նոր հակամարտության պարագայում: Ահա թե ինչու մեր շահերից բխում է, որպեսզի այստեղ խաղաղություն ու կայունություն տիրի: Եվ սա այն է, ինչ մենք ցանկանում ենք տեսնել:
- Դուք բազմիցս նշել եք, որ Կովկասում խաղաղությունը ու կայունությունը բրիտանական կառավարության համար կարեւոր առաջնահերթություններից է: Այս համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի իշխանությունների քայլը` ներում շնորհել եւ հերոսացնել մարդասպանին: Չե՞ք կարծում, որ նման քայլն էլ ավելի բարդացրեց իրավիճակը տարածաշրջանում:
- Մենք չենք ցանկանում տեսնել որեւէ քայլ, որը կարող են մեծացնել լարվածությունը եւ շեղել խաղաղության եւ հաշտեցման գործընթացից: Մենք ողջունել եւ աջակցել ենք այդ խնդրի շուրջ Եվրոպայի Խորհրդի, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից արված հայտարարություններին: Կարեւոր է չձեռնարկել քայլեր, որոնք փառաբանում են մարդասպանին: Պատահածը հաշվի առնելով` կարծում եմ, որ մենք պետք է անհապաղ ուղիներ գտնենք Մինսկի գործընթացը արդիականացնելու համար, քանի որ դա մեր ձեռքին եղած միակ գործիքն է:
- Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԵՄ անդամ Հունգարիայի գործողությունները:
- Հունգարիայի կողմից ընդունված որոշումների բացատրությունն այդ երկրի, նրա ղեկավարների եւ իրավական համակարգի գործն է: Ինձ հաստատ դուր չէր գա, եթե Հունգարիայի առաջնորդները սկսեին մեկնաբանել բրիտանական իրավական համակարգի կողմից ընդունված որոշումները:
- 2012 թվականի հունվարին, մեկնաբանելով Ձեր երկրի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ, Դուք նշել էիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակությունների համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ասել էիք, որ բրիտանական կառավարությունն այսպես կոչված Conflict Pool-ի միջոցով կֆինանսավորի £1,06 մլն արժողությամբ հատուկ ծրագիր: Ավելի մանրամասն կպատմե՞ք այդ նախագծի մասին:
- Այն, ինչ փորձում ենք անել այդ սահմանափակ ծրագրի միջոցով, մարդկանց միջեւ շփումները հնարավոր դարձնելն է: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հիմնական մարտահրավերներից մեկն այն է, որ հասարակ մարդկանց, տարբեր հասարակությունների միջեւ գրեթե ոչ մի շփում չկա: Կարծում եմ, դա վերաբերում է երկու հարեւան երկրներին` Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, բայց ավելի շատ բուն Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մարդկանց: Մարդկանց միջեւ շփման խրախուսումը, իհարկե, չի կարող լուծել բոլոր խնդիրները, սակայն դա մի փոքր քայլ է, որը մենք փորձում ենք իրականացնել առանց Մինսկի խմբի հիմնական աշխատանքին միջամտելու, որն այդ քաղաքական գործընթացում հիմնական դերն է խաղում: Սա բխում է Հյուսիսային Իռլանդիայի հակամարտության մեր սեփական փորձից, որտեղ սկզբում մարդկանց միջեւ շատ քիչ շփում կար, սակայն դա օգնեց հետագա քաղաքական հաշտեցման համար դրական պայմաններ ստեղծել:
Երբեք չի կարելի ամբողջովին վերցնել եւ տեղափոխել հակամարտության փորձը աշխարհի մի մասից մյուսը: Բայց կարելի է այլ դեպքերից որոշ դասեր քաղել եւ օգտագործել` ձեր սեփական հակամարտությունը լուծելու համար:
- Չնայած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերին` Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի դիմում այդ քայլին: Ո՞րն է պատճառը:
- Մենք ընդունում ենք, որ 1915 թվականին տեղի ունեցածը մեծ ողբերգություն էր: Մեծ թվով մարդիկ ահռելի տանջանքների ենթարկվեցին: Ես չեմ ցանկանում նսեմացնել այդ փաստը, սակայն կարծում եմ, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան պետք է հաշտվեն միասնական պատմության հետ, այլ ոչ թե մենք որակումներ տանք:
- Անցյալ տարի մեզ հետ այդ թեմայի շուրջ խոսելիս՝ Հայաստանում Իսրայելի դեսպանը նշեց, որ այդ մասին հարկավոր է խոսել` հաշվի առնելով “realpolitik”-ը: Համաձա՞յն եք դրա հետ:
- Գիտեք, նախարար դառնալուց հետո ինձ կոչ են արել բազմաթիվ պատմական իրադարձություններ որակել որպես ցեղասպանություն: Մենք կարծում ենք, որ դա պատմական վերքեր են, որոնց բուժմանը չեն օգնի մեր կողմից արվող որակումները:
Եթե նայենք անգլո-իռլանդական պատմությունը, ապա կտեսնենք, որ մենք շատ դրվագներ ունենք, երբ բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել, եւ այս կամ այն կողմը կարող է մատնանշել դրանք: Պատմաբանները շարունակում են մեր պատմության այս կամ այն դրվագի մասին բանավեճերը: Վերջ ի վերջո, մենք գալիս ենք այն եզրակացության, որ ժամանակակից պետությունները եւ ժամանակակից հասարակություններն աշխատում են ընդհանուր պատմության մեջ միմյանց նկարագրությունը, լավ եւ վատ էջերը գտնելու եւ, ամենակարեւորը, խաղաղ ուղու նոր սկիզբ ունենալու համաձայնության ուղղությամբ:
- British Airways ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել Լոնդոն-Երեւան ուղիղ չվերթները: Չե՞ք կարծում, որ այդ որոշումը կարող է սխալ ուղերձ լինել Հայաստանի համար:
- Ցավում եմ, որ այդպես եղավ, բայց դա առեւտրային որոշում է: British Airways-ը բրիտանական կառավարության սեփականությունը չէ, այն մասնավոր անկախ ընկերություն է: Դա բիզնես որոշում է: Կարծում եմ, որ դա մարտահրավեր է Հայաստանի համար, որը պետք է մտածի, թե ինչպես կարող է հետաքրքրել այլ ավիաընկերություններին` հայկական շուկա մուտք գործելու եւ ուղիղ չվերթներ ապահովելու համար:

David Lidington: “The current state of British-Armenian relations is good, but it needs to be developed further” - Mediamax.am
8495 views
David Lidington: “The current state of British-Armenian relations is good, but it needs to be developed further”
Great Britain’s Foreign Office State Minister for Europe David Lidington
Photo: http://davidpetrie.files.wordpress.com
Exclusive interview of Great Britain’s Foreign Office State Minister for Europe David Lidington to Mediamax
David Lidington visited Yerevan this week and held meetings with the Armenian leadership. He summed up his visit in an interview with Mediamax correspondent Aram Araratyan.
- Before your trip to Armenia, you mentioned in your Twitter that this is the first UK ministerial visit to our country over the last 6 years. It’s a long time, don’t you think so?
- To be honest with you, it’s too long time and I am glad to be here. There are two main objectives. First of all, I see it as a public demonstration of the fact that the United Kingdom sees Armenia as a friendly partner, as a country that’s moving closely to NATO and the European Union.
Armenia has contributed to the peacekeeping efforts in Afghanistan. Armenia has carried through and is continuing to take through economic and democratic reforms to make Armenia come closer to the European standards. I hope Armenia is going to conclude the Association Agreement with EU and push forward the talks on a Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement. All of it is welcomed.
Secondly, it’s important in the context of bilateral relations. I met some leaders of British and Armenian businesses and talked with them about what more we need to do to encourage greater trade between our countries and also greater investments in both directions. This is a part of a national drive. Our Prime Minister David Cameron encourages British companies to look for markets in emerging economies around the world like Armenia and also encourage companies elsewhere in the world to see the UK as a good partner that is open for business and welcomes good investment. Besides, I would like to strengthen bilateral political links with Armenia.
- This year we celebrate the 20th anniversary of establishment of Armenian-British relations. What has been done over this time and how do you assess the current state of relations?
- The current state of bilateral relations is good and friendly, but it needs to be developed further. I particularly see opportunities in terms of commercial relationship. Armenia wants to further modernize its economy. I can see mutually beneficial opportunities there, for example, in something like mining. British companies are keen to get permission to operate in Armenia to provide jobs and new tax revenues for Armenia.
We are looking for financial services, where London, as a European global financial services centre, has the experience of private and public partnerships to make investment capital from the private sector into supporting big infrastructures or other public work projects, which may be interesting for Armenia.
In terms of what happens this year, I would like to mention that this year we celebrate not only the 20th anniversary of establishment of Armenian-British relations, but also the 10th anniversary of the British Council operating in Armenia. We hit a record by the number of Armenian students coming to study in the United Kingdom, where they learn English as a language to understand more about British culture. That’s something we welcome. And of course, I would like to mention the fact that Armenian President Sargsyan attended the Olympic Games in London.
- Let’s continue the theme of economic cooperation. In your opinion, what are the main challenges and opportunities here?
- I think that opportunities are very encouraging. Even today walking in the center of Yerevan, you can see British brand names, other British retails looking to come to the Armenian market as well.
My message for Armenia would be to carry on with the task of economic modernization. When I talked to British companies anywhere around the world, particularly in Europe, about how they made their investment decisions, their answer is next: is there transparent tax code or is there regulatory business system friendly? Can we be confident that licenses and permits will be fairly resolved? Armenia has made a huge progress, I recognize this. But Armenian leaders themselves acknowledge that many things still must be done. In this context, I think Armenia should make itself even more attractive to international investment and very competitive market.
- How would you assess the work of Armenian and British Embassies in London and Yerevan respectively?
- I think that both embassies are working extremely hard. I know that our ambassadors here are keen to strengthen bilateral relations. They report thoroughly about the developments in Armenian politics and society. The Armenian Embassy in London is full of energy. The Armenian Ambassador came to see me last week ahead of my visit here to brief me on some things that may be coming up. I think we have got Embassies that are really committed to make a success of the relationship.
- There is an opinion in some Armenian political circles that Great Britain does not have any special interests in Armenia especially if we draw parallels with Azerbaijan. How justified is this opinion and do you see opportunities for deepening Armenian-British relations?
- We have friendly relations with both Armenia and Azerbaijan. What is true is that we have very substantial British commercial interests in Azerbaijan as a result of British Petroleum investment in Caspian Sea’s oil and gas sectors.
But my argument is that the fact of the UK economic interest means that we have much greater interest in supporting the Minsk Group Co-Chairs in trying to achieve a peaceful negotiating outcome to the conflict over Nagorno-Karabakh. The South Caucasus is not some corner of a page in the atlas, it’s something the matters in terms of British economic interests, which could be at risk if there is renewed violence. That’s why it’s our interest that there will be peace and stability. And that’s what we want to see.
- You have stated many times that peace and stability in Caucasus are an important objective for the government of Great Britain. In this context, how do you assess Azerbaijani authorities' actions, which pardoned and glorified the murderer of the Armenian soldier? Don't you think that this step has abruptly aggravated the situation in the South Caucasus which is already unstable to the highest degree?
- We don’t want to see anything that can add tension and distract from the peace and reconciliation process. We welcomed and supported the statements that have been made by the Council of Europe, EU, OSCE Minsk Group Co-Chairs on the subject. I think that it is important that nothing is done that glorifies murderer. Given what has happened, my view is that we need to look for with increased urgency for ways to try to get the Minsk group process going again, because that is the only vehicle we got at the moment to try to make restore reconciliation.
From our own experience in Northern Ireland, we understand how difficult this is. And we are talking not just about political leaders, but about real families of both sides, who suffered as result of the conflict. This takes a long time to heal and to achieve reconciliation and final outcome, based on the compromises of both sides. But that is what we wish to see and that’s why we support this process.
- How do you assess the actions of the EU member state, Hungary, which concluded a deal with the Azerbaijani authorities?
- It’s a matter for Hungary and Hungarian leaders and the Hungarian judicial system to explain the decision they took. I would get a bit annoyed if Hungarian leaders start to comment on a decision by the United Kingdom judicial matters.
- In January 2012, commenting on your country's stance on Nagorno-Karabakh, you stated the necessity of interaction between the civil societies of Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh noting that the government of Great Britain will fund the special project of £1.06 million through Conflict Pool. Can you speak in detail what kind of project it is?
- What we are trying to do through that limited program is to make possible people-to-people contacts. I think one of the real challenges over Nagorno-Karabakh is that they not only have top level political relations being so bad, but there have been almost no contacts between ordinary people, different societies. I think that’s true for Armenia and Azerbaijan, two neighboring countries and even more for people living in Nagorno-Karabakh itself. Encouraging people-to-people contacts is not going to put everything right. But it is one step, which we can take without trying to get away of the Minsk Group Co-Chairs, who have the leadership role in the political process. It derives in part from our experience in Northern Ireland, where were lower level of civil society contacts, that helped to bring about conditions under which political reconciliation could take place.
You can never apply experience in one part of the world exactly to the different part of the world. But you can find out and use some lessons, which can be picked up in different circumstances and something similar might be helpful too.
- Despite the voiced calls to Great Britain to recognize the Armenian Genocide, the British government does not take this step. What is the reason for it? Why doesn’t Great Britain recognize the Armenian Genocide?
- We accept that what happened in 1915 was a huge tragedy. Very large number of people experienced an enormous suffering. I don’t want to downplay that fact, but I think it is for Armenia and Turkey to work out a way to come to terms to that shared history rather than for us to come in and affix a particularly labels to that experience.
- Last year, we had a conversation on that topic with Israeli ambassador to Armenia and he said that it’s necessary to discuss this issue in the terms of “realpolitik”. Do you agree with such a point of view?
- Since I have been a minister, I've been called to recognize a number of different historical events as Genocide. We have taken a view that this are historical scars, the healing of which will not be helped by us, adopting that particularly label. As I said in the case of 1915, I did not minimize the tragedy and suffering of Armenians, but it is for Armenia and Turkey to work how to deal and how to face up on what happened.
You know if I look an Anglo-Irish history there are a lot of different episodes, where one side or another can point a finger and say look this was an event, which took a lot of human lives. But actually, the scholars continue to debate over this or that episode of our common history. What counted in the end is that modern governments and modern societies work on how to acknowledge each other's narratives of the shared history, good and evil pages and the most important - to agree on a new start toward a peaceful way forward.
- British Airways decided to stop direct London-Yerevan flights performed by BMI. Don’t you think that this decision can send a wrong message to Armenia?
- It’s a pity decision, but it’s a commercial one. British Airways is not owned by the British government, it’s an independent private sector company. That takes a business decision. I think that’s a challenge, for Armenia is going to see how to attract other local carriers to come into the market to serve Armenia directly.