Դեւիդ Լիդինգթոն. «Կարեւոր է չանել քայլեր, որոնք փառաբանում են մարդասպանին»
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Դեւիդ Լիդինգթոնի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Դեւիդ Լիդինգթոնն այս շաբաթ այցելեց Երեւան եւ հանդիպեց Հայաստանի ղեկավարությանը: Մեկնելուց առաջ նա ամփոփեց այցի արդյունքները Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանի հետ զրույցում:
- Այցի նախօրեին Ձեր Twitter-ում գրել էիք, որ վերջին 6 տարիների ընթացքում սա Միացյալ Թագավորության ներկայացուցչի առաջին նախարարական այցն է Հայաստան: Չե՞ք կարծում, որ բավականին երկար ընդմիջում էր:
- Այո, եթե անկեղծ լինեմ, երկար ժամկետ էր, եւ ես ուրախ եմ լինել այստեղ: Այցը երկու հիմնական նպատակ ուներ: Առաջին հերթին, հրապարակային կերպով հաստատել, որ Մեծ Բրիտանիան դիտարկում է Հայաստանը որպես բարեկամական գործընկեր, որպես մի երկիր, որը մերձենում է ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության հետ: Հայաստանն իր ներդրումն ունի Աֆղանստանում խաղաղապահ գործողության մեջ: Հայաստանը շարունակում է տնտեսական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումները, որոնք մոտեցնում են ձեր երկիրը եվրոպական չափանիշներին: Հուսով եմ, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր կկնքի եւ առաջընթաց կարձանագրի Ազատ առեւտրի գոտու բանակցություններում: Այդ ամենը ողջունելի է:
Երկրորդ հերթին, այցը կարեւոր էր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից: Ես հանդիպել եմ հայկական բիզնես-միջավայրի ներկայացուցիչների հետ եւ նրանց հետ խոսել այն մասին, թե ի՞նչ պետք է անենք մեր երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերությունները եւ ներդրումները էլ ավելի խրախուսելու համար: Դա նաեւ հանդիսանում է մեր ազգային քաղաքականության մի մասը: Վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը քաջալերում է բրիտանական ընկերություններին շուկաներ փնտրել աշխարհի զարգացող երկրներում, ինչպիսինն է Հայաստանը, եւ հակառակը` ողջ աշխարհի ընկերություններին կոչ է անում Մեծ Բրիտանիան դիտարկել որպես բիզնեսի համար բաց, հուսալի գործընկեր, որը կողջունի ներդրումները:
Բացի այդ, այցի նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանի հետ երկկողմ քաղաքական կապերը:
- Այս տարի նշվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատման 20-ամյակը: Ի՞նչ է արվել այս ընթացքում, եւ ինչպես եք գնահատում հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
- Մեր երկրների հարաբերությունները գտնվում են բարձր բարեկամական  մակարդակի վրա է, սակայն անհրաժեշտ է շարունակել զարգացնել դրանք: Մասնավորապես, ես հնարավորություններ եմ տեսնում առեւտրային կապերի զարգացման համար: Հայաստանը ցանկանում է շարունակել իր տնտեսության հետագա արդիականացումը: Ես փոխադարձ հնարավորություններ եմ տեսնում, օրինակ, հանքարդյունաբերական ոլորտում: Բրիտանական ընկերությունները հետաքրքրված են այստեղ գործունեության ծավալմամբ, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել եւ նոր հարկային մուտքեր ապահովել:
Այս տարի մենք նշում  ենք նաեւ Հայաստանում Բրիտանական Խորհրդի աշխատանքի 10 տարին: Մեր երկրում սովորում են բավականին թվով հայ ուսանողներ, նրանք ուսումնասիրում են մեր լեզուն ու մշակույթը, եւ մենք ողջունում ենք դա: Եվ, իհարկե, մենք ուրախ էինք տեսնել նախագահ Սարգսյանին Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բացմանը:
- Շարունակենք երկկողմ տնտեսական կապերի թեման: Ձեր կարծիքով, որո՞նք են այսօր գլխավոր մարտահրավերները եւ հնարավորությունները այս ոլորտում:
- Կարծում եմ, հնարավորությունները շատ մեծ են: Արդեն այսօր, զբոսնելով Երեւանի կենտրոնում, կարող եք տեսնել բրիտանական բրենդեր: Այլ բրիտանական ընկերություններ եւս կարող են հաջողությամբ իրենց տեղը գտնել հայկական շուկայում:
Իմ ուղերձ է Հայաստանին՝ շարունակել տնտեսական արդիականացումը: Երբ զրուցում եմ բրիտանական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ողջ աշխարհում, մասնավորապես, Եվրոպայում, այն մասին, թե ինչպիսի՞ գործոններ են նրանք հաշվի առնում՝ ներդրումային որոշումներ ընդունելիս, պատասխանը հետեւյալն է. գործո՞ւմ է արդյոք այդ երկրում թափանցիկ հարկային օրենսդրություն, կա՞ արդյո՞ք բարենպաստ բիզնես-միջավայր, կարելի՞ է արդյոք վստահ լինել, որ լիցենզավորման եւ թույլտվությունների հետ կապված բոլոր հարցերը կլուծվեն արդար կերպով: Հայաստանը հսկայական առաջընթաց է գրանցել, ես ընդունում եմ դա, սակայն հենց Հայաստանի ղեկավարներն են շեշտում, որ անելիքները դեռ շատ են: Այս համատեքստում կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է իրեն էլ ավելի գրավիչ դարձնի արտասահմանյան ներդրումների համար, ինչպես նաեւ ձեւավորի մրցակցային ներքին շուկա:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում երկու երկրների դեսպանությունների աշխատանքը Երեւանում եւ Լոնդոնում:
- Երկու դեսպանատներն էլ շատ ակտիվ են: Գիտեմ, որ այստեղ մեր դեսպանները տրամադրված են աշխատել մեր հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ: Նրանք շատ մանրամասն հաղորդում են մեզ Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական եւ սոցիալական զարգացումների մասին: Ինչ վերաբերում է Լոնդոնում Հայաստանի դեսպանությանը, ապա այն լի է էներգիայով: ՀՀ դեսպանը այցելեց ինձ այցիս նախօրեին` որոշ հարցերի հետ ինձ ավելի մանրամասն ծանոթացնելու նպատակով:
-  Հայկական քաղաքական որոշ շրջանակներում կարծիք կա, որ Մեծ Բրիտանիան հատուկ հետաքրքրություններ չունի Հայաստանում, հատկապես, եթե զուգահեռներ ենք անցկացնում Ադրբեջանի հետ: Որքա՞ն արդարացված եք համարում նման մոտեցումը:
- Մենք բարեկամական հարաբերություններ ունենք թե Հայաստանի, եւ թե Ադրբեջանի հետ: Ճիշտ է, մենք Ադրբեջանում շատ կարեւոր բիզնես-շահեր ունենք` կասպյան հանքավայրերում British Petroleum-ի ներդրումների արդյունքում: Բայց իմ փաստարկն այն է, որ Մեծ Բրիտանիայի տնտեսական շահերը թելադրում են նաեւ աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Հարավային Կովկասը քարտեզի վրա ինչ-որ անկյուն չէ, սա մի տարածաշրջան է, որտեղ Մեծ Բրիտանիան իր տնտեսական շահերն ունի, որոնք կարող են վտանգվել նոր հակամարտության պարագայում: Ահա թե ինչու մեր շահերից բխում է, որպեսզի այստեղ խաղաղություն ու կայունություն տիրի: Եվ սա այն է, ինչ մենք ցանկանում ենք տեսնել:
- Դուք բազմիցս նշել եք, որ Կովկասում խաղաղությունը ու կայունությունը բրիտանական կառավարության համար կարեւոր առաջնահերթություններից է: Այս համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի իշխանությունների քայլը` ներում շնորհել եւ հերոսացնել մարդասպանին: Չե՞ք կարծում, որ նման քայլն էլ ավելի բարդացրեց իրավիճակը տարածաշրջանում:
- Մենք չենք ցանկանում տեսնել որեւէ քայլ, որը կարող են մեծացնել լարվածությունը եւ շեղել խաղաղության եւ հաշտեցման գործընթացից: Մենք ողջունել եւ աջակցել ենք այդ խնդրի շուրջ Եվրոպայի Խորհրդի, ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից արված հայտարարություններին: Կարեւոր է չձեռնարկել քայլեր, որոնք փառաբանում են մարդասպանին: Պատահածը հաշվի առնելով` կարծում եմ, որ մենք պետք է անհապաղ ուղիներ գտնենք Մինսկի գործընթացը արդիականացնելու համար, քանի որ դա մեր ձեռքին եղած միակ գործիքն է:
- Իսկ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԵՄ անդամ Հունգարիայի գործողությունները:
- Հունգարիայի կողմից ընդունված որոշումների բացատրությունն այդ երկրի, նրա ղեկավարների եւ իրավական համակարգի գործն է: Ինձ հաստատ դուր չէր գա, եթե Հունգարիայի առաջնորդները սկսեին մեկնաբանել բրիտանական իրավական համակարգի կողմից ընդունված որոշումները:
- 2012 թվականի հունվարին, մեկնաբանելով Ձեր երկրի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ, Դուք նշել էիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակությունների համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ասել էիք, որ բրիտանական կառավարությունն այսպես կոչված Conflict Pool-ի միջոցով կֆինանսավորի £1,06 մլն արժողությամբ հատուկ ծրագիր: Ավելի մանրամասն կպատմե՞ք այդ նախագծի մասին:
- Այն, ինչ փորձում ենք անել այդ սահմանափակ ծրագրի միջոցով, մարդկանց միջեւ շփումները հնարավոր դարձնելն է: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հիմնական մարտահրավերներից մեկն այն է, որ հասարակ մարդկանց, տարբեր հասարակությունների միջեւ գրեթե ոչ մի շփում չկա: Կարծում եմ, դա վերաբերում է երկու հարեւան երկրներին` Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, բայց ավելի շատ բուն Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մարդկանց: Մարդկանց միջեւ շփման խրախուսումը, իհարկե, չի կարող լուծել բոլոր խնդիրները, սակայն դա մի փոքր քայլ է, որը մենք փորձում ենք իրականացնել առանց Մինսկի խմբի հիմնական աշխատանքին միջամտելու, որն այդ քաղաքական գործընթացում հիմնական դերն է խաղում: Սա բխում է Հյուսիսային Իռլանդիայի հակամարտության մեր սեփական փորձից, որտեղ սկզբում մարդկանց միջեւ շատ քիչ շփում կար, սակայն դա օգնեց հետագա քաղաքական հաշտեցման համար դրական պայմաններ ստեղծել:
Երբեք չի կարելի ամբողջովին վերցնել եւ տեղափոխել հակամարտության փորձը աշխարհի մի մասից մյուսը: Բայց կարելի է այլ դեպքերից որոշ դասեր քաղել եւ օգտագործել` ձեր սեփական հակամարտությունը լուծելու համար:
- Չնայած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչերին` Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի դիմում այդ քայլին: Ո՞րն է պատճառը:
- Մենք ընդունում ենք, որ 1915 թվականին տեղի ունեցածը մեծ ողբերգություն էր: Մեծ թվով մարդիկ ահռելի տանջանքների ենթարկվեցին: Ես չեմ ցանկանում նսեմացնել այդ փաստը, սակայն կարծում եմ, որ Հայաստանը եւ Թուրքիան պետք է հաշտվեն միասնական պատմության հետ, այլ ոչ թե մենք որակումներ տանք:
- Անցյալ տարի մեզ հետ այդ թեմայի շուրջ խոսելիս՝ Հայաստանում Իսրայելի դեսպանը նշեց, որ այդ մասին հարկավոր է խոսել` հաշվի առնելով “realpolitik”-ը: Համաձա՞յն եք դրա հետ:
- Գիտեք, նախարար դառնալուց հետո ինձ կոչ են արել բազմաթիվ պատմական իրադարձություններ որակել որպես ցեղասպանություն: Մենք կարծում ենք, որ դա պատմական վերքեր են, որոնց բուժմանը չեն օգնի մեր կողմից արվող որակումները:
Եթե նայենք անգլո-իռլանդական պատմությունը, ապա կտեսնենք, որ մենք շատ դրվագներ ունենք, երբ բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել, եւ այս կամ այն կողմը կարող է մատնանշել դրանք: Պատմաբանները շարունակում են մեր պատմության այս կամ այն դրվագի մասին բանավեճերը: Վերջ ի վերջո, մենք գալիս ենք այն եզրակացության, որ ժամանակակից պետությունները եւ ժամանակակից հասարակություններն աշխատում են ընդհանուր պատմության մեջ միմյանց նկարագրությունը, լավ եւ վատ էջերը գտնելու եւ, ամենակարեւորը, խաղաղ ուղու նոր սկիզբ ունենալու համաձայնության ուղղությամբ:
- British Airways ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել Լոնդոն-Երեւան ուղիղ չվերթները: Չե՞ք կարծում, որ այդ որոշումը կարող է սխալ ուղերձ լինել Հայաստանի համար:
- Ցավում եմ, որ այդպես եղավ, բայց դա առեւտրային որոշում է: British Airways-ը բրիտանական կառավարության սեփականությունը չէ, այն մասնավոր անկախ ընկերություն է: Դա բիզնես որոշում է: Կարծում եմ, որ դա մարտահրավեր է Հայաստանի համար, որը պետք է մտածի, թե ինչպես կարող է հետաքրքրել այլ ավիաընկերություններին` հայկական շուկա մուտք գործելու եւ ուղիղ չվերթներ ապահովելու համար:

Дэвид Лидингтон: «Важно не делать шагов, которые прославляют убийцу» - Mediamax.am
Эксклюзивное интервью Медиамакс с госминистром по делам Европы министерства иностранных дел Великобритании Дэвида Лидингтона
Дэвид Лидингтон посетил Ереван в начале этой недели и провел встречи с руководителями Армении. Итоги своего визита он подвел в беседе с корреспондентом Медиамакс Арамом Араратяном.
- Накануне визита Вы написали в своем Twitter-е, что это первый министерский визит представителя Великобритании в Армению за последние 6 лет. Достаточно долгая пауза, не так ли?
- Да, если быть искренним, то это - долгий срок, и я рад быть здесь. У моего визит были две главные цели.
Во-первых, публичная демонстрация того факта, что Великобритания рассматривает Армению в качестве дружественного партнера, в качестве страны, которая сближается  с НАТО и ЕС. Армения вносит свой вклад в миротворческие операции в Афганистане. Армения продолжает экономические и демократические реформы, которые приближают ее к европейским стандартам. Надеюсь, что Армения заключит Соглашение об ассоциации с ЕС и продвинется в переговорах по Соглашению о создании зоны свободной торговли. Все это приветствуется.
Во-вторых, визит важен в контексте двусторонних отношений. Я встречался с представителями армянских бизнес-кругов и говорил с ними о том, что нам необходимо делать больше для поощрения торговли и инвестиций между нашими странами. Это также является частью нашей национальной политики. Премьер-министр Дэвид Кэмерон поощряет британские компании искать рынки в развивающихся государствах, таких как Армения, по всему миру, и наоборот - призывает компании во всем мире рассматривать Великобританию в качестве надежного партнера, который будет приветствовать инвестиции.
Кроме того, целью визита было усилить двусторонние политические связи с Арменией.
- В этом году мы отмечаем 20-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Великобританией. Что было сделано за этот срок, и как Вы оцениваете нынешний уровень взаимоотношений?
- Нынешний уровень взаимоотношений между странами хороший и дружественный, но нам необходимо дальнейшее развитие. Я, в частности, вижу возможности для развития коммерческих связей. Армения желает продолжать дальнейшую модернизацию своей экономики. Я вижу взаимовыгодные возможности, например, в горнодобывающей отрасли. Британские компании заинтересованы в получении разрешения для деятельности здесь, что позволит создать рабочие места и обеспечить новые налоговые поступления.
В этом году мы отмечаем не только 20-летие установления армяно-британских отношений, но и 10-летие деятельности офиса Британского Совета в Армении. Большое количество армянских студентов обучается в нашей стране, изучает английский язык и нашу культуру, и мы приветствуем это. И, конечно же, мы были рады видеть президента Саргсяна на церемонии открытия Олимпийских игр в Лондоне.
- Продолжим тему экономических связей. В чем заключаются главные вызовы и возможности сегодня?
- Я думаю, что возможности очень большие. Даже сегодня, гуляя по центру Еревана, вы можете видеть названия британских брендов, и другие британские компании также могут с успехом присутствовать на армянском рынке.
Моим посланием для Армении будет продолжение экономической модернизации. Когда я разговариваю с представителями британских компаний по всему миру, в частности, в Европе, о том, какие факторы они учитывают и на чем основываются, принимая свои инвестиционные решения, их ответ обычно таков - существует ли в стране прозрачное налоговое законодательство, является ли дружественной система регулирования? Могут ли они быть уверены в том, что вопросы, связанные с лицензиями и разрешениями, будут решаться справедливо? Армения достигла огромного прогресса, я признаю это. Но сами армянские лидеры признают, что еще многое необходимо сделать. В этом контексте я считаю, что Армении следует сделать себя еще более привлекательной для международных инвестиций.
- Как Вы оцениваете работу посольств Армении и Великобритании, соответственно, в Лондоне и Ереване?
- Думаю, что оба посольства очень усердно работают. Я знаю, что наши послы здесь настроены на то, чтобы усиливать наши отношения. Они очень подробно докладывают о политических и социальных развитиях в Армении. Что касается армянского посольства в Лондоне, то оно полно энергии. Армянский посол посетила меня на прошлой неделе в преддверии моего визита, чтобы ознакомить меня с некоторыми вопросами. Полагаю, что оба посольства действительно стремятся к успеху в наших взаимоотношениях.
- В некоторых армянских политических кругах существует мнение, что Великобритания не имеет особых интересов в Армении, особенно если провести параллели с Азербайджаном. Насколько обоснованным Вы считаете подобный подход?
- У нас дружественные отношения и с Арменией, и с Азербайджаном. Что верно, так это то, что у нас есть очень существенные британские коммерческие интересы в Азербайджане в результате инвестиций British Petroleum в каспийские месторождения. Но мой аргумент заключается в том, что британские экономические интересы заключаются в поддержке деятельности Минской группы ОБСЕ, направленной на решение карабахского конфликта. Южный Кавказ - это не какой-то угол на карте, это регион, где Британия имеет свои экономические интересы, которые могут оказаться под угрозой в случае нового насилия. Вот почему в наших интересах, чтобы здесь был мир и стабильность. И это то, что мы хотим видеть.
- Вы неоднократно подчеркивали, что мир и стабильность на Кавказе являются важным приоритетом для британского правительства. Как Вы оцениваете шаг азербайджанских властей, помиловавших и возвеличивающих убийцу армянского солдата? Не кажется ли Вам, что подобный шаг еще больше усугубил ситуацию в регионе?
- Мы не хотим видеть никаких шагов, которые могут добавить напряженности и отвлечь от мира и процесса примирения. Мы приветствовали и поддержали заявления, которые были сделаны по этому вопросу Советом Европы, ЕС, Минской группой ОБСЕ. Важно не делать шагов, которые героизируют убийцу. Принимая во внимание то, что произошло, я считаю, что нам срочно необходимо искать пути, чтобы попытаться вновь актуализировать Минский процесс, поскольку что это единственный инструмент, который мы имеем на данный момент.
- А как Вы прокомментируете действия страны-члена ЕС Венгрии, пошедшей на сделку с азербайджанскими властями?
- Это дело Венгрии, венгерских лидеров и венгерской правовой системы - объяснять решения, принимаемые ими. Я был бы раздражен, если бы венгерские лидеры начали комментировать решения, принимаемые британской юридической системой.
- В январе 2012 года, комментируя позицию Лондона по Карабаху, Вы отметили необходимость взаимодействия гражданских обществ Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха. Вы сказали, что британское правительство профинансирует специальный проект стоимостью £1,06 посредством так называемого Conflict Pool. Не могли бы Вы рассказать поподробнее о данном проекте?
- То, что мы пытаемся сделать посредством этой программы – наладить контакты между людьми. Я думаю, что одним из главных вызовов вокруг Нагорного Карабаха является то обстоятельство, что практически нет контактов между обычными людьми, обществами. Я думаю, что это несправедливо для двух стран-соседей - Армении и Азербайджана, и еще больше для людей, проживающих в самом Нагорном Карабахе. Поощрение контактов между людьми, конечно, не решит всех вопросов, но это маленький шаг, который мы пытаемся осуществить без вмешательства в основную работу Минской группы, играющей главную роль в этом политическом процессе. Это проистекает из нашего личного опыта конфликта в Северной Ирландии, где сначала были очень небольшие контакты между людьми, однако это помогло создать условия для последующего политического примирения.
Вы никогда не сможете полностью взять и переложить опыт конфликта в одной части света на другой. Но вы можете обнаружить и использовать некоторые уроки, чтобы попытаться решить свой конфликт.
- Несмотря на призывы признать Геноцид армян, правительство Великобритании не идет на этот шаг. В чем причина?
- Мы признаем, что произошедшее в 1915 году, было огромной трагедией. Огромное количество людей подверглось громадным страданиям. Я не хочу приуменьшать этот факт, но я думаю, что нам следует давать оценки: Армении и Турции следует найти способ примириться со своей общей историей.
- В прошлом году, беседуя с нами на эту тему, посол Израиля в Армении отметил, что необходимо говорить об этом с учетом “realpolitik”. Вы согласны с этим?
- Знаете, с тех пор, как я стал министром, меня призывали признать множество различных исторических событий в качестве геноцида. Мы считаем, что классификация событий тем или иным образом не поможет залечить исторические раны.
Если посмотреть на англо-ирландскую историю, у нас есть множество эпизодов, где одна или другая сторона может указать на событие, которое забрало много человеческих жизней. Историки продолжают дебаты по поводу того или иного эпизода нашей совместной истории. В конце концов, мы приходим к тому, что современные правительства и современные сообщества работают над тем, чтобы обозначить прерогативы друг друга в общей истории, плохие и хорошие страницы, и самое главное - соглашаться с новым стартом в направлении мирного пути вперед.
- British Airways приняла решение приостановить прямой рейс Лондон-Ереван. Не думаете ли Вы, что это может послать плохой сигнал Армении и создаст множество неудобств?
- Жаль, что так произошло, но это коммерческое решение. British Airways не является собственностью британского правительства, это независимая частная компания. Это было бизнес-решение. Я думаю, что это вызов для Армении, которая должна понять, как она может привлечь другие авиакомпании, чтобы они пришли на армянский рынок и обслуживали прямые рейсы. По всей Европе есть локальные авиакомпании, и задачей Армении является сделать свое направление более привлекательным.