Յանեշ Լենարչիչ. մինչեւ ընտրությունները ԿԸՀ-ն կարող է լուծել մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ - Mediamax.am
6203 դիտում
Յանեշ Լենարչիչ. մինչեւ ընտրությունները ԿԸՀ-ն կարող է լուծել մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ
Յանեշ Լենարչիչը
Լուսանկարը` http://www.svrez.gov.si/
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրենի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) հարաբերությունները: Ինչպե՞ս է զարգանում երկխոսությունը:
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը համագործակցել եւ համագործակցում է ՀՀ իշխանությունների հետ հարցերի լայն շրջանակի շուրջ: Մեր երկխոսությունը կրում է պարբերական եւ արդյունավետ բնույթ: Մենք աջակցում ենք ընտրական գործընթացներին դիտորդական առաքելությունների մասնակցությամբ, ինչպես նաեւ Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ մեկնաբանություններ ենք տրամադրում Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ:
- Հանդես գալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության հոկտեմբերյան համագումարում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ այս անգամ եւս ակնկալում է միջազգային դիտորդների ակտիվ մասնակցություն: Դուք արդեն ստացե՞լ եք ընտրությունները դիտարկելու պաշտոնական հրավեր:
- ԺՀՄԻԳ-ը ՀՀ վարչապետից նախագահական ընտրությունների դիտորդությանը մասնակցելու հրավեր է ստացել դեկտեմբերի 8-ին՝ ընտրությունների օրը հաստատելուց անմիջապես հետո:
- Նույն ելույթում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ իշխանությունները հաստատակամ են ԱԺ ընտրություններում գրանցված առաջընթացը դարձնելու հաստատուն միտում եւ առաջիկայում անցկացնելու ազատ, արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական նախագահական ընտրություններ: Նա հավելել էր նաեւ, որ այդ նպատակով ձեռնարկվում են նախապատրաստական միջոցառումներ՝ հիմք ընդունելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ եզրակացություններն ու առաջարկությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում 2012թ. մայիսին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո արված առաջարկությունների իրականացման ընթացքը:
- Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունների համաձայն, կա ընդունված փորձ՝ Ընտրական օրենսգրքում արմատական փոփոխություններ չկատարել  քվեարկությունից առնվազն մեկ տարի առաջ: Այսպիսով, 2012թ. մայիսին կայացած ընտրություններից ժամանակը բավարար չէր:
Ընտրությունների հետ կապված բոլոր ընթացակարգերը կգնահատվեն նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելության կողմից: Դրանց ավարտից հետո ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը պատրաստ է մասնակցել քննարկումներին, որոնք կվերաբերվեն 2012 եւ 2013 թվականների ընտրությունների վերաբերյալ մեր ամփոփիչ զեկույցներին: Դա կլինի մի գործընթաց, որում ներգրավված կլինեն բոլոր հիմնական շահագրգիռ կողմերը՝ կառավարությունը, քաղաքական կուսակցությունները եւ թեկնածուները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները:
- Ընդդիմադիր ուժերը վերջերս փորձեցին ԱԺ արտահերթ նիստ գումարել՝ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը քննարկելու նպատակով, սակայն այդ նախաձեռնությունը տապալվեց իշխող Հանրապետական կուսակցության դիրքորոշման արդյունքում: Ընդդիմությունը հայտարարեց, որ իշխանությունները պատրաստ չեն անցկացնել ազատ ու արդար ընտրություններ: Ծանո՞թ եք նշված խնդրին, եւ ինչպիսի՞ն է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիրքորոշումն այդ հարցում:
- Ինչպես արդեն ասացի, ընդունված պրակտիկա է հրաժարվել ընտրական օրենսդրության մեջ արմատական փոփոխություններ կատարելուց քվեարկությունից նվազագույնը մեկ տարի առաջ: Միաժամանակ, 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության պատրաստած ամփոփիչ հաշվետվությունը մատնանշել է մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ, որոնք գտնվում են ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի իրավասության ներքո եւ կարող են լուծվել մինչեւ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններ:
- 2012թ. ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հաշվետվության մեջ նշվում է, որ «վստահության բացակայությունը քաղաքական կուսակցությունների եւ ընտրական գործընթացներին ներգրավման նկատմամբ լուրջ խնդիր է»: Այդ ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրվե՞լ է:
- Թեեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ամփոփիչ զեկույցի հրապարակման պահից ի վեր Հայաստանի մասին ոչ մի հայտարարություն չի արել, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը, վերջին հրապարակումների համաձայն, հայտարարել է, որ «հասարակությունը չի վստահում ընտրական գործընթացին»:
- Ծրագրու՞մ եք այցելել Հայաստան նախընտրական գործընթացներին ծանոթանալու նպատակով:
- Ընտրություններին հետեւելու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի մեթոդաբանությունը ներառում է Պահանջների գնահատման առաքելության (Needs Assessment Mission) գործուղում տվյալ երկիր մինչ ընտրությունները, որպեսզի այն առաջարկներ ներկայացնի այն մասին, թե դիտորդական գործունեության որ տեսակները լավագույն արդյունք կապահովեն ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման տեսանկյունից:
Գրասենյակը վերջերս՝ 2012թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ է նման առաքելություն գործուղել Հայաստան եւ անհրաժեշտություն չկա կրկին անգամ դա անել:
Հիմնվելով 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության եզրակացությունների վրա՝ գրասենյակը նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելություն կուղարկի նույն ձեւաչափով, ինչ ԱԺ ընտրությունների դեպքում էր:
Մեր մեթոդաբանությունը ներառում է ողջ ընտրական գործընթացի գնահատում, եւ փորձագետների ու երկարաժամկետ դիտորդների հիմնական խումբը Հայաստան կժամանի ընտրությունների օրվանից 6-8 շաբաթ առաջ:

Janez Lenarcic: “A number of procedural issues could be addressed before the presidential election” - Mediamax.am
Janez Lenarcic: “A number of procedural issues could be addressed before the presidential election”
Janez Lenarcic
Photo: http://www.svrez.gov.si/
Director of the OSCE/ODIHR Janez Lenarcic’s exclusive interview to Mediamax
- How would you characterize relations between Armenia and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights? How is the dialogue is developing?
- ODIHR has enjoyed and continues to enjoy good co-operation with the authorities in Armenia, across a broad spectrum of activities and issues, and communication with them has been regular and productive. We have supported electoral processes through election observation missions, as well as through comments to electoral laws, in co-operation with the Council of Europe’s Venice Commission.
- During his speech at the European People's Party convention in Bucharest on October 17 Armenian President Serzh Sargsyan said that “there is no need to say that this time again we expect active participation of the international observers”. Have you already received an Armenian side’s invitation to monitor the presidential election in 2013?
- ODIHR received an invitation from the Prime Minister to observe the presidential elections, in line with OSCE commitments, just after the elections were called, on 8 December.
- During the same speech Serzh Sargsyan stated that the authorities are determined to transform the progress registered in the Parliamentary elections into a firm trend and to hold free, fair, transparent and democratic presidential elections. He also added that “to achieve that we are conducting preliminary works stemming from the conclusions and proposals of the OSCE/ODIHR”. What is your accession of implementation of these recommendations and suggestions by Armenian authorities?
- In line with recommendations by the Venice Commission, it is accepted good practice not to make fundamental changes to the legal framework for elections less than a year before the vote. As such, there has been insufficient time since the parliamentary elections last year.
All election-associated practices will be assessed by the observation mission for the presidential vote, and ODIHR is ready to engage in substantive discussions of recommendation contained in the final reports from both the 2012 and 2013 elections after the presidential election. This would involve an inclusive process involving all major electoral stakeholders, including government authorities, political parties and candidates and representatives of civil society.
- Parliamentary oppositional forces have recently tried to call a special session of the National Assembly to discuss the issue of making amendments into the Electoral Code but the initiative was failed due to the position of the ruling Republican Party. The opposition stated that it demonstrated that the authorities weren't ready to hold free and fair elections. Are you familiar with the situation and what is the OSCE/ODIHR stance on this?
- As mentioned previously, it is good practice not to make fundamental changes to the legal framework for elections less than a year before the vote.  At the same time, the final report by the Election Observation Mission for the 2012 parliamentary elections identified a number of procedural issues that fall under the competencies of the Central Election Commission that could  be addressed before the presidential election in February.
- The OSCE/ODIHR report said that “the general lack of confidence among political parties and the general public in the integrity of the electoral process is an issue of great concern”. Have you noticed any progress in this direction since May’s Parliamentary elections?
- Although ODIHR itself has not made any assessment of the situation in Armenia since the release of its final report on the 2012 parliamentary elections, the Armenian Human Rights Ombudsman was recently quoted by the media as saying that “society did not trust the electoral process”.
- Are you going to visit Armenia to get acquainted with the pre-election processes on the spot?
- ODIHR’s methodology for the observation includes the sending of a Needs Assessment Mission to a country before its election to make a recommendation on what, if any, type of observation activity would offer the best added value in making recommendations to improve the holding of democratic elections. As the office sent such a mission to Armenia only recently – ahead of the 2012 parliamentary elections – it is unnecessary to send another mission in this case.
Based on the findings and conclusions of the OSCE/ODIHR election observation mission for the 2012 parliamentary elections, the office will send an Election Observation Mission for the presidential election, of a similar format to that for the parliamentary elections.
Our methodology involves the assessment of the entire electoral process, so the core team of election experts and long term observers would arrive in the country from six to eight weeks prior to election day.