Յանեշ Լենարչիչ. մինչեւ ընտրությունները ԿԸՀ-ն կարող է լուծել մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ - Mediamax.am
6203 դիտում
Յանեշ Լենարչիչ. մինչեւ ընտրությունները ԿԸՀ-ն կարող է լուծել մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ
Յանեշ Լենարչիչը
Լուսանկարը` http://www.svrez.gov.si/
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրենի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) հարաբերությունները: Ինչպե՞ս է զարգանում երկխոսությունը:
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը համագործակցել եւ համագործակցում է ՀՀ իշխանությունների հետ հարցերի լայն շրջանակի շուրջ: Մեր երկխոսությունը կրում է պարբերական եւ արդյունավետ բնույթ: Մենք աջակցում ենք ընտրական գործընթացներին դիտորդական առաքելությունների մասնակցությամբ, ինչպես նաեւ Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ մեկնաբանություններ ենք տրամադրում Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ:
- Հանդես գալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության հոկտեմբերյան համագումարում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ այս անգամ եւս ակնկալում է միջազգային դիտորդների ակտիվ մասնակցություն: Դուք արդեն ստացե՞լ եք ընտրությունները դիտարկելու պաշտոնական հրավեր:
- ԺՀՄԻԳ-ը ՀՀ վարչապետից նախագահական ընտրությունների դիտորդությանը մասնակցելու հրավեր է ստացել դեկտեմբերի 8-ին՝ ընտրությունների օրը հաստատելուց անմիջապես հետո:
- Նույն ելույթում Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ իշխանությունները հաստատակամ են ԱԺ ընտրություններում գրանցված առաջընթացը դարձնելու հաստատուն միտում եւ առաջիկայում անցկացնելու ազատ, արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական նախագահական ընտրություններ: Նա հավելել էր նաեւ, որ այդ նպատակով ձեռնարկվում են նախապատրաստական միջոցառումներ՝ հիմք ընդունելով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ եզրակացություններն ու առաջարկությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում 2012թ. մայիսին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո արված առաջարկությունների իրականացման ընթացքը:
- Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունների համաձայն, կա ընդունված փորձ՝ Ընտրական օրենսգրքում արմատական փոփոխություններ չկատարել  քվեարկությունից առնվազն մեկ տարի առաջ: Այսպիսով, 2012թ. մայիսին կայացած ընտրություններից ժամանակը բավարար չէր:
Ընտրությունների հետ կապված բոլոր ընթացակարգերը կգնահատվեն նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելության կողմից: Դրանց ավարտից հետո ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը պատրաստ է մասնակցել քննարկումներին, որոնք կվերաբերվեն 2012 եւ 2013 թվականների ընտրությունների վերաբերյալ մեր ամփոփիչ զեկույցներին: Դա կլինի մի գործընթաց, որում ներգրավված կլինեն բոլոր հիմնական շահագրգիռ կողմերը՝ կառավարությունը, քաղաքական կուսակցությունները եւ թեկնածուները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները:
- Ընդդիմադիր ուժերը վերջերս փորձեցին ԱԺ արտահերթ նիստ գումարել՝ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը քննարկելու նպատակով, սակայն այդ նախաձեռնությունը տապալվեց իշխող Հանրապետական կուսակցության դիրքորոշման արդյունքում: Ընդդիմությունը հայտարարեց, որ իշխանությունները պատրաստ չեն անցկացնել ազատ ու արդար ընտրություններ: Ծանո՞թ եք նշված խնդրին, եւ ինչպիսի՞ն է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիրքորոշումն այդ հարցում:
- Ինչպես արդեն ասացի, ընդունված պրակտիկա է հրաժարվել ընտրական օրենսդրության մեջ արմատական փոփոխություններ կատարելուց քվեարկությունից նվազագույնը մեկ տարի առաջ: Միաժամանակ, 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության պատրաստած ամփոփիչ հաշվետվությունը մատնանշել է մի շարք ընթացակարգային խնդիրներ, որոնք գտնվում են ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի իրավասության ներքո եւ կարող են լուծվել մինչեւ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններ:
- 2012թ. ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հաշվետվության մեջ նշվում է, որ «վստահության բացակայությունը քաղաքական կուսակցությունների եւ ընտրական գործընթացներին ներգրավման նկատմամբ լուրջ խնդիր է»: Այդ ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրվե՞լ է:
- Թեեւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ամփոփիչ զեկույցի հրապարակման պահից ի վեր Հայաստանի մասին ոչ մի հայտարարություն չի արել, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը, վերջին հրապարակումների համաձայն, հայտարարել է, որ «հասարակությունը չի վստահում ընտրական գործընթացին»:
- Ծրագրու՞մ եք այցելել Հայաստան նախընտրական գործընթացներին ծանոթանալու նպատակով:
- Ընտրություններին հետեւելու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի մեթոդաբանությունը ներառում է Պահանջների գնահատման առաքելության (Needs Assessment Mission) գործուղում տվյալ երկիր մինչ ընտրությունները, որպեսզի այն առաջարկներ ներկայացնի այն մասին, թե դիտորդական գործունեության որ տեսակները լավագույն արդյունք կապահովեն ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման տեսանկյունից:
Գրասենյակը վերջերս՝ 2012թ. ԱԺ ընտրություններից առաջ է նման առաքելություն գործուղել Հայաստան եւ անհրաժեշտություն չկա կրկին անգամ դա անել:
Հիմնվելով 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելության եզրակացությունների վրա՝ գրասենյակը նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելություն կուղարկի նույն ձեւաչափով, ինչ ԱԺ ընտրությունների դեպքում էր:
Մեր մեթոդաբանությունը ներառում է ողջ ընտրական գործընթացի գնահատում, եւ փորձագետների ու երկարաժամկետ դիտորդների հիմնական խումբը Հայաստան կժամանի ընտրությունների օրվանից 6-8 շաբաթ առաջ:

Фото: http://www.svrez.gov.si/
- Как бы Вы охарактеризовали отношения Армении и Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ)? Как развивается диалог?
- У БДИПЧ/ОБСЕ было и остается хорошее сотрудничество с властями Армении по широкому кругу вопросов. Наш диалог носит регулярный и эффективный характер.
Мы поддерживаем избирательные процессы посредством миссий по наблюдению за выборами, а также комментариев относительного избирательного законодательства, которые делаем в сотрудничестве с Венецианской комиссией Совета Европы.
- Выступая на съезде Европейской народной партии в октябре, президент Армении Серж Саргсян заявил, что и на этот раз ожидает активного участия международных наблюдателей. Вы уже получили официальное приглашение армянской стороны для наблюдения за выборами?
- БДИПЧ получил приглашение от премьер-министра Армении принять участие в наблюдении за президентскими выборами 8 декабря - сразу после объявления даты выборов.
- В том же выступлении Серж Саргсян заявил, что власти страны полны решимости сделать зарегистрированный на парламентских выборах прогресс устойчивой тенденцией и провести свободные, справедливые, прозрачные и демократические президентские выборы. Он также добавил, что с этой целью осуществляются подготовительные мероприятия, принимая за основу выводы и предложения БДИПЧ/ОБСЕ. Как Вы оцениваете процесс реализации рекомендаций и предложений, сделанных БДИПЧ/ОБСЕ после майских парламентских выборов?
- В соответствии с рекомендациями Венецианской Комиссии, существует общепринятая практика не делать фундаментальных изменений в избирательном законодательстве менее чем за год до голосования. Таким образом, после парламентских выборов мая 2012 года времени было недостаточно.
Все процедуры, связанные с выборами, будут оцениваться Миссией по наблюдению за президентскими выборами, и после их завершения БДИПЧ/ОБСЕ готово участвовать в обсуждении рекомендаций, содержащихся в итоговых отчетах по выборам 2012 и 2013 гг. Это будет процесс с вовлечением всех основных заинтересованных сторон, включая правительство, политические партии и кандидатов, а также представителей гражданского общества.
- Оппозиционные силы недавно попытались созвать внеочередное заседание парламента для обсуждения вопроса о внесении поправок в Избирательный кодекс, однако эта инициатива была провалена из-за позиции правящей Республиканской партии. Оппозиция заявила, что власти не готовы провести свободные и справедливые выборы. Знакомы ли Вы с этим вопросом, и какова позиция БДИПЧ/ОБСЕ на этот счет?
- Как я уже сказал, отказ от внесения фундаментальных изменений в избирательное законодательство менее чем за год до голосования является общепринятой практикой. В то же время, итоговый отчет, подготовленный Миссией по наблюдению за парламентскими выборами 2012 года, обозначил ряд процедурных вопросов, которые подпадают под компетенцию Центральной избирательной комиссии и могут быть разрешены до президентских выборов в феврале.
- В отчете БДИПЧ/ОБСЕ по итогам выборов в парламент отмечалось, что «отсутствие доверия к политическим партиям и вовлечению населения в избирательные процессы является вопросом, вызывающим большое беспокойство». Отмечен ли Вами прогресс в этом направлении?
- Несмотря на то, что БДИПЧ/ОБСЕ не делало никаких заявлений по ситуации в Армении с момента публикации итогового доклада по парламентским выборам 2012 года, Защитник прав человека в Армении, согласно недавним публикациям, заявил, что «общество не доверяет избирательному процессу».
- Планируете ли Вы посетить Армению, чтобы на месте ознакомиться с предвыборными процессами?
- Методология ОБСЕ/БДИПЧ по наблюдению за выборами включает в себя отправку миссии по оценке потребностей (Needs Assessment Mission) в страну до выборов, чтобы она предоставила рекомендации о том, какие виды наблюдательской деятельности обеспечат лучший результат с точки зрения проведения демократических выборов. Офис посылал подобную миссию в Армению недавно – перед парламентскими выборами 2012 года - поэтому нет необходимости отправлять аналогичную миссию по тому же вопросу.
Основываясь на данных и заключениях Миссии по наблюдению за парламентскими выборами 2012 года, офис пошлет Миссию по наблюдению за выборами на президентские выборы в том же формате, что и на парламентских выборах.
Наша методология включает в себя оценку всего избирательного процесса, и основная команда экспертов и долгосрочных наблюдателей прибудет в Армению за 6-8 недель до дня выборов.