Իրակլի Ալասանիա. «Երկկողմ համագործակցությունը ռազմական ոլորտում ավելի գործնական է դարձել» - Mediamax.am
9835 դիտում
Իրակլի Ալասանիա. «Երկկողմ համագործակցությունը ռազմական ոլորտում ավելի գործնական է դարձել»
Իրակլի Ալասանիա
Վրաստանի պաշտպանության նախարարի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
Մարտի 7-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան կկատարի իր առաջին այցը Հայաստան: Այցի նախօրեին նա բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Ի՞նչ կարծիքի եք Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ռազմական համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Համարու՞մ եք արդյոք, որ երկու երկրները պետք է խորացնեն հարաբերություններն այդ ասպարեզում:
- Նախեւառաջ, թույլ տվեք ընդգծել, որ մեր երկրներն ունեն շատ լավ բարիդրացիական հարաբերություններ, ինչն արտացոլվում է մեր համագործակցության բազմաթիվ ուղղություններում:
Պաշտպանության ոլորտը բացառություն չէ: Մենք երկար տարիներ համագործակցում ենք տարբեր ասպարեզներում` ռազմական կրթություն եւ ուսուցում, փոխանակվում ենք պաշտպանության ռազմավարական պլանավորման եւ պաշտպանական բարեփոխումների ոլորտում ձեռք բերված փորձով:
Հայ զինվորականներին պարբերաբար հրավիրում ենք մասնակցելու միջազգային դասընթացներին մեր ռազմական բուհերում: Վերջին տարիների ընթացքում մեր համագործակցությունն աշխուժացել է՝ դառնալով ավելի գործնական: Թույլ տվեք ավելացնել նաեւ, որ տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության եւ խաղաղության պահպանման համար անհրաժեշտ է համագործակցել բոլոր հարեւանների հետ:
- Որքան մեզ հայտնի է, Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ չկան ստորագրված փաստաթղթեր ռազմական համագործակցության ասպարեզում: Չե՞ք նախատեսում մոտ ապագայում համաձայնագրեր ստորագրել հայաստանյան գործընկերների հետ:
- Վրաստանի եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունները աշխատում են մի քանի փաստաթղթերի վրա, որոնք կոչված են պաշտոնականացնել մեր համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները: Ներկայումս դրանք դեռեւս փաստաթղթերի նախագծեր են, ներքին ընթացակարգերը շարունակվում են, եւ նրանք կստորագրվեն, երբ կողմերը համաձայնեցնեն բոլոր դրույթները:
Բացի այդ, 2010 թվականից սկսած մենք ամեն տարի կնքում ենք երկկողմ համագործակցության ծրագրեր պաշտպանության ոլորտում:
- Վրաստանն ու Հայաստանը կարո՞ղ են կազմակերպել համատեղ զորավարժություններ:
- Ինչպես արդեն նշեցի, մենք ունենք բավականին աշխույժ համագործակցություն, որը լավ հնարավորություններ է ընձեռում բազմաթիվ համատեղ ձեռնարկների համար: Որպես օրինակ կարող եմ բերել համատեղ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում գործող Սաչխերիի լեռնային նախապատրաստության եւ կրթության կենտրոնի դասընթացներին:
- Հնարավո՞ր է համագործակցությունը եւ փորձի փոխանակումը հայ եւ վրաց խաղաղապահների միջեւ:
- Վրաստանյան Զինված ուժերը աշխարհի տարբեր մասերում միջազգային խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու հարուստ փորձ ունեն: 1999 թվականից սկսած մենք մեր զինվորականներին ուղարկում ենք Կոսովո, Իրաք, այժմ՝ Աֆղանստան: Օպերատիվ միջավայրի բազմազանությունը եւ տեւողությունը մեծ փորձ է տվել մեր Զինված ուժերին: Նույնը կարող ենք ասել նաեւ ՀՀ Զինված ուժերի մասին: Անհրաժեշտ է կատարել փորձի փոխանակում եւ միասին վերլուծել այն դասերը, որոնք քաղել ենք այդ առաքելություններին մասնակցելու ընթացքում՝ ընթացիկ եւ հնարավոր հետագա խաղաղապահ առաքելություններում մեր ընդգրկման արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով:
Այդ առումով արդեն կատարել ենք որոշակի քայլեր: 2011 թվականին Հայաստանի Զինված ուժերի ներկայացուցիչներն այցելեցին Վրաստան, որպեսզի մասնակցեն խաղաղապահ գործողություններում ձեռք բերված փորձի փոխանակման վերաբերյալ քննարկումներին: Կարծում եմ, կարող ենք հաջողությամբ շարունակել համագործակցությունն այդ ուղղությամբ:
- Վրաստանի որոշ քաղաքական գործիչներ ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմական բազայի առկայությունն ընկալում են որպես «հնարավոր սպառնալիք» Վրաստանի համար: Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումն այդ հարցում:
- Բոլորին հայտնի է, որ Ռուսաստանն օկուպացրել է Վրաստանի տարածքի 20 %-ը, ինչը սպառնալիք է ոչ միայն մեր ազգային շահերի ու պետականության համար, այլեւ ապակայունացնող գործոն է հանդիսանում ողջ տարածաշրջանի համար: Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Վրաստանի տարածքում մենք համարում ենք սպառնալիք տարածաշրջանային կայունության համար:
Հաշվի առնելով մեր բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ համոզված ենք, որ ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմական բազան չի օգտագործվի մեր դեմ: Մեր տեսլականը հետեւյալն է. տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովման համար անհրաժեշտ է աշխատել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Վրաստանի նոր կառավարության առաջնահերթություններից մեկը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում լարվածության աստիճանական թուլացումն է:
Կարծում ենք, որ մեր պրագմատիկ մոտեցումը, որը նախատեսում է համագործակցության վերսկսում ռուսաստանյան գործընկերների հետ տնտեսության, մշակույթն ու սոցիալական ոլորտներում, կհանգեցնի կառուցողական բանակցությունների օկուպացված տարածքների հարցում: Միեւնույն ժամանակ, պետք է հստակ լինի, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը տեղի չի ունենա Վրաստանի տարածքային ամբողջականության հաշվին:
- Վերջին տարիներին վրաց-թուրքական ռազմական համագործակցությունը անհանգստության առիթ է եղել Հայաստանի համար: Նախատեսու՞մ եք արդյոք այդ հարցը քննարկել Ձեր հայաստանյան գործընկերների հետ:
- Ինչպես արդեն ասացի, կարեւոր է համագործակցել բոլոր հարեւանների հետ տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության եւ խաղաղության ապահովման նպատակով: Այդ համագործակցությունն ուղղված չէ ոչ մի երկրի ազգային շահերի դեմ եւ ծառայում է բացառապես խաղաղ նպատակների:
- 2011թ. գարնանը, երբ Դուք դեռ ընդդիմության ներկայացուցիչ էիք, մեր գործակալության հետ հարցազրույցում ասացիք, որ կցանկանայիք ավելի շատ հայ քաղաքական գործիչներ տեսնել Վրաստանում: «Վրաստանը դրանից միայն կշահի»,- ասացիք Դուք: Իշխող կոալիցիան այսօր պատրա՞ստ է խրախուսել վիրահայերի ակտիվ ներգրավումը քաղաքականության մեջ, եւ ինչպե՞ս կարելի է դա անել:
- Այո, ես կարող եմ վերահաստատել իմ հավատարմությունն այդ գաղափարին. քաղաքական բազմակարծությունը եւ բոլոր էթնիկ խմբերի ու քաղաքական դերակատարների ներկայացուցիչների ներգրավումը երկրի քաղաքական գործընթացներում կարեւոր գործոն է պետականության ամրապնդման տեսանկյունից՝ ժողովրդավարական արժեքներին համապատասխան: Մենք վրաց հասարակության բոլոր ներկայացուցիչներին ու խմբերին խրախուսում ենք ավելի ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Վրաստանի քաղաքական կյանքին` ինչպես կենտրոնական, այնպես էլ տեղային մակարդակներում:

Ираклий Аласания: «Наше сотрудничество в сфере обороны интенсифицировалось»
7 марта министр обороны Грузии Ираклий Аласания совершит свой первый визит в Армению. Накануне визита он дал эксклюзивное интервью Медиамакс.
- Что Вы думаете о перспективах развития военного сотрудничества между Арменией и Грузией. Считаете ли Вы, что двум странам необходимо углубление отношений в этой сфере?
- Прежде всего, позвольте подчеркнуть, что у наших стран очень хорошие добрососедские отношения, что отражается на нашем сотрудничестве по многим направлениям.
Сфера обороны не является исключением. Мы сотрудничаем многие годы в различных областях, таких как - военное образование и обучение, делимся опытом по стратегическому оборонному планированию и оборонным реформам. Мы на регулярной основе приглашаем армянских военных на международные курсы в наших военных вузах. Наше сотрудничество за последние годы интенсифицировалось и приняло более практические очертания. Позвольте также добавить, что для сохранения стабильности, безопасности и мира в регионе необходимо сотрудничать со всеми соседями.
- Насколько нам известно, между Арменией и Грузией нет подписанных документов в области военного сотрудничества. Не планируете ли вы подписать в обозримом будущем соглашения с армянскими партнерами?
- Министерства обороны Грузии и Армении уже работают над несколькими документами, призванными формализовать конкретные направления нашего сотрудничества. В настоящее время это еще проекты документов - внутренние процедуры продолжаются, и они будут подписаны, как только обе стороны согласуют все пункты.
Кроме того, начиная с 2010 года мы заключаем ежегодные двусторонние планы сотрудничества в сфере обороны.
- Грузия и Армения могли бы организовать совместные военные учения?
- Как я уже отметил выше, у нас сложилось достаточно интенсивное сотрудничество, которое дает хорошие возможности для участия во многих совместных  начинаниях. В качестве примера я могу привести совместное участие в трейнингах в Сачхерском центре горной подготовки и образования, действующим в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира».
- Что Вы думаете о возможном сотрудничестве и обмене опытом между армянскими и грузинским миротворцами?
- Грузинские Вооруженные силы имеют хороший опыт участия в международных миротворческих операциях в различных частях мира. С 1999 года мы посылаем наших военных в Косово, Ирак и сейчас - в Афганистан. Я полагаю, что разнообразие операционной среды и продолжительность операций дали уникальный опыт нашим Вооруженным силам. Мы можем сказать то же самое и применительно к армянским Вооруженным силам. Необходимо обмениваться опытом и теми уроками, которые мы извлекли из участия в этих миссиях, в целях обеспечения эффективности нашего вовлечения в текущие и возможные будущие миротворческие миссии.
В этом отношении мы уже сделали некоторые шаги. В 2011 года представители армянских Вооруженных сил посетили Грузию, чтобы принять участие в обсуждениях по обмену опытом нашей вовлеченности в миротворческие операции. Думаю, что мы можем успешно продолжить сотрудничество в этом направлении и в будущем.
- Некоторые грузинские политики воспринимают присутствие российской военной базы на территории Армении как «потенциальную угрозу» Грузии. Какова Ваша позиция в этом вопросе?
- Всем известно, что Россия оккупирует 20 % территорий Грузии, что  угрожает не только нашим национальным интересам и государственности, но и является дестабилизирующим фактором для региона в целом. Мы рассматриваем военное присутствие России на грузинской территории как угрозу региональной стабильности.
С учетом наших дружественных отношений с Арменией, мы убеждены, что российская военная база на территории Армении не будет использована против нас. Наше видение заключается в следующем: для обеспечения мира и стабильности в регионе необходимо работать над отношениями с Россией. Именно поэтому, одним из приоритетов нового правительства Грузии является постепенное ослабление напряженности в отношениях с Россией.
Мы думаем, что наш прагматичный подход, предусматривающий возобновление  сотрудничества с российскими коллегами вокруг таких вопросов, как экономика, культура и социальные вопросы, приведет к конструктивным переговорам по проблеме оккупированных территорий.  В то же время, всем должно быть ясно, что нормализация отношений с Россией не произойдет за счет территориальной целостности Грузии.
- В последние годы грузино-турецкое военное сотрудничество было предметом беспокойства для Армении. Планируете ли Вы обсудить этот вопрос с армянскими коллегами?
- Как я уже сказал, важно сотрудничать со всеми соседями для обеспечения стабильности, безопасности и мира в регионе. Это сотрудничество не направлено против национальных интересов ни одной страны и служит только мирным целям.
- Весной 2011 года, когда Вы еще были в оппозиции, Вы сказали в интервью нашему агентству, что Вам хотелось бы иметь больше армянских политиков в Грузии. «Грузия только выиграет  от этого», - говорили Вы. Готова ли сегодня правящая коалиция поощрять активное  вовлечение грузинских армян в политику и как это можно сделать?
- Да, я согласен с этой идеей и могу подтвердить ее еще раз: политический плюрализм и вовлечение представителей всех этнических групп и политических игроков в политические процессы страны - важный фактор для укрепления государственности в соответствии с демократическими ценностями. Мы поощряем всех представителей и групп грузинского общества принимать более активное участие в политической жизни Грузии как на центральном, так и локальном уровне.