Ռուբեն Վարդանյան. «Բարգավաճման մոդելը պահանջում է կամք, հավակնություններ եւ ռիսկ»
– Նախորդ տարվա փետրվարին անցկացված հարցազրույցում մենք խոսում էինք «բարեգործության ինդուստրիա» հասկացության մասին: Այդ եզրույթի Ձեր ընկալումն ինչ-որ էվոլյուցիայի ենթարկվե՞լ է վերջին ժամանակաշրջանում:
– Մեր վերջին զրույցից հետո իսկապես շատ բան է տեղի ունեցել: Այսպես, օրինակ, որոշում է կայացվել IDeA (Initiatives for Development of Armenia) ֆոնդի հիմնադրման մասին: Քանի որ RVVZ բարեգործական հիմնադրամը, որի հիմնադրել ենք ես ու կինս` Վերոնիկա Զոնաբենդը, ծրագրեր է իրականացնում ոչ միայն Հայաստանում, մենք որոշեցինք, որ հայաստանյան նախագծերի «դրայվերը» կլինի հենց IDeA-ն:
Եթե հակիրճ ներկայացնեմ IDeA-ի նպատակները, ապա մենք հիմնում ենք այդ հիմնադրամը, որպեսզի հաղթահարենք թերահավատությունը եւ ընդլայնենք «վստահության շառավիղը» հասարակության մեջ: Մենք ցանկանում ենք իրականացնել բարեգործական ծրագրեր, որոնք ազդեցություն կգործեն Հայաստանի ապագայի վրա, ցանկանում ենք օգնել Հայաստանին ներկայումս գերիշխող գոյատեւման մոդելից անցնել բարգավաճման մոդելի: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ձեւափոխել մարդկանց մտածելակերպը, նրանց սովորեցնել աշխատել երկարատեւ սկզբունքներով եւ մտածել 20-30 տարի առաջ: Մենք փորձում ենք մարդկանց վերադարձնել հավատն առ այն, որ «անհնարինը հնարավոր է»` բարդ ու ծավալուն նախագծերի իրականացման համար մեխանիզմներ ստեղծելու միջոցով:
Մենք ձեւակերպել ենք հիմնական սկզբունքները, որոնք մեզ օգնում են ծրագրերն ընտրելու եւ դրանք իրագործելու հարցում: Դրանք յոթն են.
– ծրագրերի երկարաժամկետությունը;
– ծրագրերի ծավալուն ու նշանային բնույթը;
– կոլեգիալություն եւ ինտերնացիոնալիզմ;
– հիմքում դրված մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն;
– տեղի բնակչության ներգրավվածություն ծրագրերի իրականացմանը;
– ծրագրերի աստիճանական անցում ինքնաֆինանսավորմանը, նախնական կապիտալ ներդրումները բարեգործություն են;
– ծրագրերի իրականացման լավագույն միջազգային չափանիշներ:
Փորձեմ օրինակների վրա ավելի մանրամասն ներկայացնել այս սկզբունքները:
Երկարաժամկետություն: Մեր ծրագրերից եւ ոչ մեկը հաշվարկված չէ մի քանի տարվա համար, դրանց նախագծման եւ հաջողության հորիզոնը կազմում է 10-20 տարի: Օրինակ, «Տաթեւի վերածնունդ» նախագծի գաղափարը ծնվել է 2003թ., դրա իրականացումը մեկնարկել է 2008թ., իսկ ավարտը նախատեսվում է 2017թ., երբ կլրանա Տաթեւի վանքի 1111-ամյակը: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ստեղծման գաղափարը իմ եւ Վերոնիկայի մոտ ծնվել է 2006թ., երբ մենք կրթության տարբերակներ էինք դիտարկում մեր երեխաների համար: 2010թ. ՀՀ նախագահը ապագա դպրոցի տարածքում խորհրդանշական ծառ տնկեց, 2014թ. դպրոցը կհյուրընկալի առաջին սաներին, իսկ ողջ հզորությամբ կգործի 2023թ.: Ձեռնարկելով նմանատիպ երկարաժամկետ ծրագրեր` մենք փորձում ենք անձնական օրինակի վրա ցույց տալ, որ երկրի ապագան չի կարելի կառուցել 2-3 տարվա ընթացքում: Դա քրտնաջան աշխատանք է, որը պահանջում է ներգրավվածություն տասնամյակների ընթացքում:
Ծրագրերի ծավալուն ու նշանային բնույթը: «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում, ընդհանուր առմամբ, կներդրվի շուրջ $‌80 մլն` ծրագրի նախաձեռնողների, ՀՀ կառավարության, աշխարհի տարբեր երկրներ ներկայացնող մասնավոր անձանց կողմից: Դա շատ լուրջ գումար է: Բայց ծավալը որոշվում է ոչ միայն ներդրված միջոցների չափով, այլեւ տարածաշրջանում կենսամակարդակի որակական փոփոխություններով: Եթե խոսենք Տաթեւի մասին, ապա 2010թ. հոկտեմբերից սկսած` դեպի վանք տանող ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 140 հազար մարդ, եւ դա իսկապես մեծ ցուցանիշ է: Զբոսաշրջության զարգացումը իր հետեւից բերում է ենթակառուցվածքների զարգացում, տեղի բնակչությունը ստանում է գումար վաստակելու նոր աղբյուրներ, ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր եւ այլն: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի դեպքում կամպուսի շինարարության, ենթակառուցվածքների եւ սարքավորումների ուղղությամբ կատարված ներդրումների ծավալը կազմում է $‌150 մլն: Հետագայում կներգրավվեն լուրջ միջոցներ, որոնք թույլ կտան կրթաթոշակներ եւ դրամաշնորհներ հատկացնել, որոնք հնարավորություն կտան վճարել աշակերտների 70%-ի կրթության համար: Այդպիսի ծրագրերը կարեւոր են ոչ միայն տեղական, այլեւ` միջազգային մակարդակով. դրանք ուշադրություն են գրավում Հայաստանի վրա: Օրինակ, «Տաթեւի թեւեր» ճոպանուղին գրանցված է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես ամենաերկարն աշխարհում, իսկ Դիլիջանի միջազգային դպրոցում կսովորեն երեխաներ առնվազն 60 երկրներից:
Կոլեգիալություն եւ ինտերնացիոնալիզմ. ծրագրերը միավորում են մեծ թվով տարբեր ազգությունների եւ դավանանքի մարդկանց: Այս սկզբունքն առանցքայիններից մեկն է: Շատ կարեւոր է հասկանալ, որ սրանք Ռուբեն Վարդանյանի ծրագրերը չեն: Օրինակ, «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի նվիրատուներ են դարձել ոչ միայն հայեր, ռուսներ կամ ամերիկացիներ, այլեւ` քրդեր, հնդիկներ եւ հրեաներ: Ծրագրի իրականացմանը ֆինանսական մասնակցություն է ցուցաբերում շուրջ 140 մարդ 18 երկրներից:
Մեր գործունեության հաջողության չափանիշն այն փաստը չէ, որ մեզ հաջողվել է կառուցել աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին, այլ այն, որ «Տաթեւի վերածնունդ»-ի նվիրատուների զգալի մասը որոշել է օժանդակել նաեւ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ծրագրին: Եթե մարդիկ շարունակում են գումար ներդնել նոր նախագծերում, նշանակում է, մեզ հաջողվել է համոզել նրանց մեր գաղափարների իրավացիության եւ գրավչության հարցում, իսկ դա հաջողության հստակ ցուցանիշ է:
Ռուբեն Վարդանյանը:
Լուսանկարը`Sberbank CIB:
Այս սկզբունքը հատվում է երկու այլ սկզբունքների հետ` մեր ծրագրերի ծավալուն էությունն ու դրանց հիմքում դրված մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը. մեծ թվով մարդիկ, որոնք կապ չունեն Հայաստանի հետ, մասնակցում են ծրագրերի իրականացմանը այս երկրում: Նրանցից շատերը նախկինում երբեք այստեղ չեն եղել, իսկ հիմա գալիս եւ դառնում են Հայաստանի ընկերները:
Հիմքում դրված մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ. ենթակառուցվածքների զարգացում այն տարածաշրջանում, որտեղ իրականացվում է ծրագիրը: Բնականաբար, «Տաթեւի վերածնունդ»-ի գլխավոր նպատակն ամփոփված է անվան մեջ` վերականգնել հայ միջնադարյան ճարտարապետության մարգարիտը եւ հայկական գլխավոր սրբավայրերից մեկը: Բայց, ընթանալով դեպի այդ նպատակը, մենք լուծում ենք նաեւ այլ կարեւոր խնդիրներ: Արդեն ակնհայտ է, որ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու շինարարությունը խթան հանդիսացավ տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման համար: Եթե մինչեւ ծրագրի իրականացումը Տաթեւի վանք էին այցելում լավագույն դեպքում օրական մի քանի տասնյակ զբոսաշրջիկներ, ապա այսօր աշխատանքային օրերին` արդեն մի քանի հարյուրը, իսկ հանգստյան օրերին զբոսաշրջիկների թիվը երբեմն հասնում է 1 000-ի: Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում Գորիսում բացվել է 10 նոր հյուրանոց, եւ դա մեր ծրագրի բազմարդյունավետության վառ վկայությունն է: Միաժամանակ, աշխատանքներ են տարվում մարզում զբոսաշրջության նոր տեսակների զարգացման ուղղությամբ` հետիոտն եւ հեծանվային զբոսանքներ հատուկ լեռնային երթուղիներով, ժայռամագլցում եւ այլն: Տաթեւի վերածնունդը ազդում է նաեւ մերձակա գյուղերի վրա, որոնց բնակիչները հնարավորություն են ստացել պատշաճ աշխատանք գտնել:
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի մյուս շատ կարեւոր բաղադրիչը Արցախի հետ ավելի հարմարավետ կապի ապահովումն է: Հաշվի առնելով, որ Երեւանից դեպի Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը բավականին հոգնեցնող է, շատերը, այդ թվում նաեւ Հայաստանի բնակիչները, խուսափում են այցելել Արցախ: Իսկ այժմ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքի զարգացումը Հայաստանի ճանապարհորդներին եւ օտարերկրյա զբոսաշրջիկներին թույլ է տալիս գիշերել Գորիսում, վայեյել Տաթեւի գեղեցկությունը եւ շարունակել ճանապարհը դեպի Արցախ:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարությունը եւս վառ արտահայտված բազմարդյունավետ ծրագիր է: Նախ, Հայաստանը կհամալրի այն երկրների ցանկը, որոնցում գործում են գերժամանակակից կրթական չափանիշներին համապատասխանող միջազգային դպրոցներ, եւ դա մեծ ավանդ կհանդիսանա երկրի իմիջի ամրապնդման գործում: Երկրորդ, պատանիները, ովքեր կսովորեն Դիլիջանում, կկարողանան հետագայում կրթություն ստանալ աշխարհի լավագույն բուհերում, եւ Հայաստանում նրանց անցկացրած տարիներն ապարդյուն չեն անցնի. այդ երիտասարդները կդառնան մեր երկրի յուրօրինակ «պատվիրակները»: Երրորդ, նման ծավալում ծրագրի իրականացումը կնպաստի Դիլիջանում փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Այդ ցանկը կարելի է շարունակել, ես առանձնացնում եմ առավել ակնհայտ տարրերը:
Տեղի բնակչության ներգրավվածություն ծրագրերի իրականացմանը: Սա շատ կարեւոր եւ, միաժամանակ, իրականացման տեսանկյունից ամենաբարդ սկզբունքներից մեկն է: Ես չէի ցանկանա, որպեսզի մեր ծրագրերն ընկալվեն որպես «օտար մարմիններ» կամ «վերեւից» ներդրված երեւույթներ: Տաթեւում կամ Դիլիջանում աշխատող մարդիկ պետք է զգան, որ դա պարզապես աշխատանք չէ, դա «իրենց» ծրագիրն է, իրենց կյանքի մի մասը: Օրինակ, վերցնենք Երեւանի Կասկադը: Առաջին քանդակների նկատմամբ արձագանքը զգուշավոր էր, երբեմն` թշնամական: Բայց այսօր արդեն դրանք դարձել են երեւանյան բնական միջավայրի մասնիկը, եւ եթե ինչ-որ մեկի մտքով անցնի տեղից հանել Բոտերոյի «Կատուն», վստահ եմ, շատերը կսկսեն անհանգստանալ եւ հարցնել. «Ու՞ր է անհետացել մեր կատուն»:
Ծրագրերի աստիճանական անցում ինքնաֆինանսավորմանը: Անհրաժեշտ է գիտակցել, որ նախնական մեծածավալ կապիտալ ներդրումները բարեգործությունն են: Գումարները երբեք չեն վերադառնա նվիրատուներին: Պետք է մեխանիզմներ ստեղծել, որպեսզի ծրագրերն աստիճանաբար անցնեն ինքնաֆինանսավորման. դա ամենահուսալի եւ երկարաժամկետ մոդելն է: Մենք ձգտում ենք պայմաններ ստեղծել, որոնց դեպքում ծրագրերի հետագա գոյությունը ապահովված կլինի` անկախ նվիրատուներից: Օրինակ, Տաթեւի ճոպանուղին թանկարժեք ինժեներա-տեխնիկական կառույց է, եւ տոմսերի վաճառքից ստացված բոլոր եկամուտները գնում են դրա գործունեության պահպանմանը:
Ծրագրերի իրականացման լավագույն միջազգային չափանիշները: Հայաստանում մեր ծրագրերը համապատասխանում են ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին: Տաթեւի ճոպանուղին կառուցել է ավստրիա-շվեյցարական Doppelmayr/Garaventa ընկերությունը` համաշխարհային առաջատարն իր ոլորտում: Եթե խոսենք Դիլիջանի միջազգային դպրոցի մասին, ապա բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինի նախագծի շնորհիվ, որը կյանքի է կոչվում ռուսաստանյան RD ընկերության կողմից, Հայաստանում կկառուցվի հասարակական շինությունների առաջին խոշոր համալիրը, որը կհամապատասխանի ժամանակակից բնապահպանական չափանիշներին եւ կատարելապես ներդաշնակ կլինի Դիլիջանի Ազգային պարկի լանդշաֆտին: Եթե անդրադառնանք դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդին, ապա դրա բոլոր անդամները տարբեր ազգությունների անձինք են, ովքեր համաշխարհային ճանաչում են վայելում եւ պատրաստ են ղեկավարել այդ ծրագիրը: Դա եւս մեկ ապացույց է, որ մենք շատ բարձր նշաձող ենք սահմանում մեր ծրագրերի համար:
Եթե խոսենք բարեգործության ինդուստրիայի մասին, ապա դա հարաբերականորեն նոր հասկացություն է, ինչի արդյունքը այն մարդկանց ոչ բավարար քանակն է, ովքեր ունակ են արհեստավարժ զբաղվել բարեգործությամբ: Շատ հաճախ բարեգործությունն ընկալվում է որպես զգացմունքային պոռթկում, այլ ոչ թե մասնագիտական վարչարարական գործունեություն: Մարդիկ միշտ չէ, որ հասկանում են, որ այդ ոլորտի աշխատանքին հարկավոր է մոտենալ նույն լրջությամբ, որքան առեւտրային գործունեությանը: Իհարկե, շատերը վերադասավորվում են, սովորում: Ինչ-որ մեկին դա ավելի արագ է հաջողվում, մյուսին` ավելի դանդաղ, բայց բարեգործության ինդուստրիայի ընկալումը հասարակության շրջանում, այնուամենայնիվ, բարելավվում է:
– Դուք բազմիցս ասել եք, որ բիզնեսը Ձեզ հետաքրքրում է ոչ միայն որպես գումար վաստակելու միջոց, այլեւ որպես դրական փոփոխությունների հասնելու եղանակ: Ձեր ծրագրերը օգնո՞ւմ են Հայաստանին դրական տեղաշարժեր արձանագրել:
– Հուսով եմ` ինչ-որ չափով օգնում են: Ես կարեւոր եմ համարում նույնիսկ ոչ մեծ փոփոխությունները եւ ուրախ եմ, որ արդեն մեծ աշխատանք է կատարվել: Այլ հարց է, որ էությամբ անհանգիստ եւ ինքս իմ ու շրջապատի նկատմամբ շատ պահանջկոտ անձնավորություն լինելով` ես անհանգստանում եմ, որ ամեն ինչ դանդաղ է առաջ ընթանում: Միեւնույն ժամանակ, հասկանում եմ, որ Հայաստանում առհասարակ իրադարձությունների արագությունը մեծ չէ, եւ առկա է մեծ իներցիա: Ամեն դեպքում, հուսով եմ, որ մենք կհասցնենք մի քանի տասնամյակի ընթացում կյանքի կոչել այն ամենը, ինչը նախատեսել ենք:
- Այսօր տարածում է գտնում «քրաուդֆանդինգը» (crowd funding), երբ մարդիկ, հիմնականում` երիտասարդները, ինքնակազմակերպվում են սոցիալական ցանցերում եւ սկսում են գումարներ հավաքագրել հիվանդ երեխաներին օգնելու համար, ինչ-ինչ համայնքային խնդիրների լուծման նպատակով եւ այլն: Կարո՞ղ են ունեւոր մարդիկ օգնել նման երիտասարդներին ստեղծել որոշակի գործառնական միջավայր, որի շրջանակներում նրանք կկարողանան ավելի լավ իրականացնել իրենց բարի նպատակները:
- Կարելի է ասել, որ մենք էլ քրաուդֆանդինգի որոշակի փորձ ունենք. մի քանի տարի առաջ շատ մարդիկ արձագանքեցին «Երեւան» ամսագրի նախաձեռնությանը եւ մասնակցեցին միջոցների հավաքագրմանը` Երեւանում Սասունցի Դավթի արձանի եւ Հանրապետության հրապարակի ցայտաղբյուրի վերանորոգման համար: Ու թեեւ քրաուդֆանդինգի միջոցով դժվար է լուծել մեծ բարեգործական խնդիրներ, ես այն համարում եմ շատ լավ եւ կարեւոր մեկնարկ: Այնուամենայնիվ, քրաուդֆանդինգի եւ բարեգործության ինդուստրիայի միջեւ կան բազմաթիվ տարբերություններ. քրաուդֆանդինգը` դա մեխանիզմներից ընդամենը մեկն է:
Լուսանկարը` Yerevan Productions/Arnos Martirosyan:
– Մեր նախորդ հարցազրույցի ընթացքում Դուք ասացիք, որ «Հայաստան 2020» ծրագիրը «Հայաստանում մտավոր դաշտը հերկելու փորձ էր»: Ցավոք, փորձն այնքան էլ հաջող չէր, քանի որ ծրագրի շրջանակներում առաջարկված` Հայաստանի զարգացման մոդելները եւ սցենարները քննարկումների առարկա չդարձան քաղաքական ուժերի, ԶԼՄ-ների եւ ընդհանուր առմամբ հասարակության կողմից:
– Պատասխանը պարզ է. անհրաժեշտ է շարունակել «հերկել»: (Ժպտում է): Չի կարելի բերք ստանալ` դաշտը միայն մեկ անգամ վարելով: Եվ հետո, համաձայն չեմ, որ «Հայաստան 2020» ծրագիրն արդյունք չտվեց: Պետական-մասնավոր համագործակցության գաղափարը, որն ընկած էր նրա հիմքում, իրականացվեց Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ստեղծման ճանապարհով: Չմոռանանք, որ ՀՀ կառավարությունը «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրում ներդրել է $‌20 մլն` շատ մեծ ավանդ ներդնելով դրա իրականացման գործում: Այնպես որ, Տաթեւի վանքի վերակառուցումը մասնավոր ներդրողների, Հայ առաքելական եկեղեցու եւ կառավարության համատեղ աշխատանքն է, որտեղ Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամը համակարգողի դեր է կատարում ծրագրի մասնակիցների միջեւ:
IDeA հիմնադրամը «Հայաստան 2020» ծրագրի արդյունքն է: Այնպես որ, իրականում գաղափարներից եւ մոտեցումներից շատերը, որոնք մենք ժամանակին քննարկել ենք, աստիճանաբար սկսում են կոնկրետ ծրագրերի ուրվագծեր ստանալ:
– Ձեր կարծիքով, այսօր ամենաշատը ի՞նչն է պակասում Հայաստանին:
– Հավանաբար, այնքան էլ ճիշտ չէ նման գնահատականներ տալ, քանի որ ես այստեղ չեմ ապրում: Միաժամանակ, որպես մարդ, ով պարբերաբար այցելում է Հայաստան եւ կարող է գործընթացներին «կողքից» նայել, տեսնում եմ մի քանի հիմնական խնդիրներ:
Չնայած Հայաստանում առկա է աշխատատեղերի անբավարարություն, մեզ համար անչափ դժվար է գտնել մասնագետների, ովքեր պատրաստ են իրենց նվիրել ծրագրերին` չսահմանափակվելով միայն աշխատանքային ժամերով: Մինչդեռ շատերը պատրաստ են մեկնել Մոսկվա կամ այլ վայր եւ այնտեղ կատարել անհամեմատ պակաս հրապուրիչ աշխատանք:
Հարկ է նշել, որ հայ հասարակության շրջանում այսօր գերիշխում է հաջողության որոշակիորեն աղավաղված ընկալումը. հաջողակ է ոչ թե նա, ով շատ է աշխատում եւ վաստակում, այլ նա, ով փող ունի` առանց աշխատելու: Կարեւոր է ոչ թե գիտելիքի առկայությունը, այլ` դիպլոմի: Սա, իհարկե, ճնշող է: Այստեղ նաեւ հաճախ չեն տարբերակվում անձնական եւ մասնագիտական հարաբերությունները: Դա հանգեցնում է նրան, որ այս կամ այն գործնական խնդրի քննարկումը հաճախ վերածվում է «բազարի» կամ միմյանց «ոսկորների լվացման»:
Կա մեկ այլ հարց. երկրի ամենահարուստ մարդիկ խոշորագույն հարկատուները չեն հանդիսանում, իսկ նրանց բիզնեսը հաճախ հիմնված է ոչ թե տաղանդի կամ ինտելեկտի վրա, այլ` իշխանությանը մոտ լինելու: Գոյություն ունեն խաղի տարբեր կանոններ տարբեր խմբերի համար, որոնք կրկին որոշվում են ոչ թե տաղանդով կամ աշխատունակությամբ, այլ` այս կամ այն խմբին պատկանելությամբ: Թեեւ, իհարկե, կան նաեւ հաջողության լավ պատմություններ, եւ շատ հաճելի է, որ հայաստանյան գործարարներից ոմանք մասնակցում են մեր ծրագրերի իրագործմանը:
Կարծում եմ` այդ ամենը բխում է նրանից, որ մարդիկ չեն հավատում ապագային, երազանքներին: Հայաստանն այսօր ապրում է գոյատեւման մոդելի տրամաբանությամբ: Երբ ապրում ես այդ ռեժիմում, չես մտածում երկարաժամկետ հեռանկարների մասին: Ծրագրման «երկար» հորիզոնի բացակայություն է նկատվում նույնիսկ էլիտայի մոտ, այդ պատճառով կարեւորագույն որոշումները կայացվում են առանց ապագայի մասին մտածելու` ասես ապրում ենք միայն այստեղ եւ հիմա: «Կարճ» ապրելակերպը հատկապես նկատելի է քաղաքաշինության ասպարեզում. Հայաստանում այսօր կառուցվում են բազմաթիվ բարձրահարկ շենքեր, ընդ որում` քաղաքի կենտրոնում: Բայց տարածքը մեծ թվով օբյեկտներով արագորեն հագեցնելու դեպքում անխուսափելիորեն տուժում է շինարարության որակը, էլ չեմ խոսում ուղեկցող ենթակառուցվածքի մասին: Իսկ գաղափարական, էսթետիկ, ի վերջո` հարմարավետության եւ այդպիսի բնակարանները մարդկանց, հատկապես երեխաների կյանքին համապատասխանեցնելու խնդիրները ոչ ոքի չեն հուզում: Անշարժ գույքի նոր օբյեկտները պետք է ոչ միայն ներդաշնակ լինեն քաղաքային միջավայրին, այլեւ պետք է քաղաքին օգնեն պահպանել իր ամբողջականությունը, ինքնությունը, իսկ դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ սիրում ես քո քաղաքը, հոգ ես տանում նրա մասին եւ մտածում ես, թե ինչպիսին է այն լինելու վաղը: Այսօր, ցավոք, չի զգացվում, որ մարդիկ սիրում ու հպարտանում են իրենց քաղաքով ու երկրով:
Իրավիճակը փոխելու համար հարկավոր է նախ ընդլայնել «վստահության շառավիղը», հետո` մեծացնել պլանավորման հորիզոնը, սակայն այսօր Հայաստանում առկա գոյատեւման մոդելը դա թույլ չի տալիս: Դա ոչ միայն իշխանության, այլեւ հասարակության, անհատ մարդկանց խնդիրն է: Նրանք, պատկերավոր ասած, կառուցում են փոքրիկ կրպակ, հետո դրան ավելացնում են ծածկապատշգամբ, հետո` պատշգամբ, ապա դրա տեղում ստեղծվում է արտադրամաս, արդյունքում այդ ամենը վերածվում է կայսրության, որն, այնուամենայնիվ, հյուսված է մնում ահա այդպիսի կարկատաններից:
Վերջին մի քանի հարյուրամյակների ընթացքում հայերն ապրել են օտարների լծի տակ, եւ, հավանաբար, դա է դարձել պատճառը, որ մենք շատ լավ միջնորդներ ու տեղակալներ ենք, բայց շատ հազվադեպ ենք դառնում խոշոր կորպորացիաների ղեկավարներ: Գոյատեւման մոդելը մեզ մոտ առկա է ամեն ինչում, իսկ ահա բարգավաճման մոդել, որը պահանջում է հավակնություններ եւ ռիսկ, դեռեւս գոյություն չունի:
– Մոդելը կարո՞ղ է փոխվել մոտ ապագայում:
– Ամեն ինչ հնարավոր է: Դա տեսլականի, կամքի եւ գործողությունների հետեւողականության խնդիր է: IDeA-ի նպատակը մարդկանց մտածելակերպի արդյունավետ փոխակերպումն է, ինչն անհրաժեշտ է բարգավաճման մոդելին անցում կատարելու համար: Այդ հարցում շատ կարեւոր է գործողությունների հետեւողականությունը. հնարավոր չէ դրան հասնել մեկ օրում:

Рубен Варданян: «Модель процветания требует воли, амбиций и риска»
– В нашем интервью в феврале прошлого года мы говорили о понятии «индустрия благотворительности». Ваше понимание этого термина претерпело какую-то эволюцию за последнее время?
– С момента нашей последней беседы действительно многое произошло. Так, например, было принято решение об учреждении фонда IDeA (Initiatives for Development of Armenia). Поскольку благотворительный фонд RVVZ, учредителями которого выступаем я и моя жена Вероника Зонабенд, реализует проекты не только в Армении, мы решили, что «драйвером» армянских проектов будет выступать именно IDeA.
Если вкратце говорить о целях IDeA, то мы создаем этот фонд с тем, чтобы преодолеть скепсис и расширить радиус доверия в обществе. Мы хотим осуществлять благотворительные проекты, которые окажут влияние на будущее Армении, помочь ей перейти от модели выживания, которая сегодня доминирует, к модели процветания. А для этого необходимо трансформировать образ мысли людей, приучить их работать вдлинную и думать на 20–30 лет вперед. Мы пытаемся вернуть людям веру в то, что «невозможное - возможно», через создание механизмов для реализации сложных масштабных проектов.
Мы сформулировали базовые принципы, которые помогают нам в выборе проектов и работе над ними. Их семь:
– долгосрочность проектов;
– масштабность проектов, их знаковый характер;
– коллегиальность и интернациональность;
– заложенный мультипликативный эффект;
– вовлеченность местного населения в реализацию проектов;
– постепенный выход проектов на самофинансирование, первоначальные капитальные вложения – это благотворительность;
– лучшие международные стандарты реализации проектов.
Попытаюсь объяснить действие этих принципов более детально на примерах.
Долгосрочность. Все наши проекты рассчитаны не на пару лет, их горизонт планирования и успешности составляет 10–20 лет. Так, например, идея «Возрождения Татева» возникла в 2003 году, его реализация началась в 2008 году, а завершить проект планируется в 2017 году, когда Татевскому монастырю исполнится 1111 лет. Идея создания Дилижанской международной школы родилась у нас с Вероникой в 2006 году, когда мы искали варианты обучения для наших детей. В 2010 году президентом Республики Армения на территории будущей школы было посажено символическое дерево, в 2014 году школа примет первых учеников, а на полную мощность выйдет только в 2023 году. Затевая подобные долгосрочные проекты, мы стремимся показать на личном примере, что будущее страны нельзя построить за 2–3 года. Это кропотливая работа, которая требует вовлеченности на протяжении десятилетий.
Масштабность и знаковый характер проектов. В проект «Возрождение Татева» в общей сложности будет инвестировано около $‌80 млн – инициаторами проекта, правительством Армении, частными лицами из разных стран мира. Это очень серьезная сумма. Однако масштабность измеряется не только объемом вложенных средств, но и качественными изменениями уровня жизни в регионе. Если говорить о Татеве, то с октября 2010 года канатной дорогой, ведущей к монастырю, воспользовались более 140 тысяч человек, и это очень серьезная цифра. Развитие туризма влечет за собой развитие инфраструктуры, у местного населения появляются новые источники заработка, создаются новые рабочие места и т. д. В случае с Дилижанской международной школой объем инвестиций в строительство кампуса, инфраструктуру и оборудование составляет $‌150 млн. В дальнейшем будут привлекаться серьезные средства, которые позволят выделять стипендии и гранты, дающие возможность оплачивать обучение 70% учеников. Подобные проекты важны не только на местном уровне, но и на международном – они привлекают внимание к Армении: например, канатная дорога «Крылья Татева» зарегистрирована в книге рекордов Гиннеса как самая длинная в мире, а в Дилижанской международной школе будут учиться дети как минимум из 60 стран.
Коллегиальность и интернациональность – проекты объединяют большое число людей разных национальностей и вероисповедания. Данный принцип является одним из ключевых, очень важно понимать, что это не проекты Рубена Варданяна. К примеру, донорами «Возрождения Татева» стали не только армяне, россияне или американцы, но и курды, и индийцы, и евреи. Всего в реализации проекта финансовое участие принимают около 140 человек из 18 стран.
Критерием успешности нашей деятельности является не тот факт, что нам удалось построить самую длинную в мире канатную дорогу, а то, что значительная часть доноров «Возрождения Татева» приняла решение поддержать и проект Дилижанской международной школы. Если люди продолжают давать деньги на новые проекты, значит, нам удалось убедить их в правильности и привлекательности наших идей, а это четкий показатель успеха.
Этот принцип пересекается с двумя другими – масштабностью наших проектов и заложенным в них мультипликативным эффектом: большое количество людей, не связанных с Арменией, принимают участие в реализации проектов в этой стране. Многие из них никогда раньше здесь не бывали, а теперь приезжают и становятся друзьями Армении.
Заложенный мультипликативный эффект – развитие инфраструктуры в регионе, где реализуется проект. Естественно, главная цель «Возрождения Татева» заложена в названии проекта – восстановить жемчужину средневекового армянского зодчества и одну из главных армянских святынь. Однако, двигаясь к этой цели, мы решаем и другие важные задачи. Уже очевидно, что строительство канатной дороги «Крылья Татева» стало катализатором развития туризма в регионе. Если до начала реализации проекта Татевский монастырь посещали в лучшем случае несколько десятков туристов в день, то сегодня в будние дни – уже несколько сотен, а в выходные число туристов порой достигает 1 000 человек. За последние несколько лет в Горисе открылось 10 новых отелей, и это яркое свидетельство мультиэффективности нашего проекта. Наряду с этим ведутся работы по развитию в регионе новых видов туризма – пеших и велосипедных прогулок по специально проложенным горным маршрутам, скалолазания и т. д. Возрождение Татева влияет и на близлежащие деревни, жители которых получили возможность найти достойную работу.
Другой очень важный компонент проекта «Возрождение Татева» – это обеспечение более комфортной связи с Арцахом. Ввиду того что дорога из Еревана в Степанакерт достаточно утомительна, многие, в том числе жители Армении, воздерживались от посещения Арцаха. Сегодня же развитие туристической инфраструктуры позволяет путешественникам из Армении и иностранным туристам переночевать в Горисе, насладиться красотой Татева и продолжить свой путь в Арцах.
Строительство Дилижанской международной школы также является ярко выраженным мультиэффективным проектом. Во-первых, Армения пополнит список стран, в которых действуют международные школы, отвечающие самым современным образовательным стандартам, и это будет большим вкладом в укрепление имиджа страны. Во-вторых, подростки, которые будут учиться в Дилижане, смогут в дальнейшем получить образование в лучших вузах мира, и годы, проведенные ими в Армении, не пройдут даром – эти молодые люди станут своеобразными «посланниками» нашей страны, способствуя ее популяризации. В-третьих, реализация столь масштабного проекта будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса в Дилижане, созданию новых рабочих мест. Этот список можно продолжать, я выделяю лишь наиболее очевидные аспекты.
Вовлеченность местного населения в реализацию проектов. Это очень важный и вместе с тем один из самых сложных для реализации принципов. Мне бы очень не хотелось, чтобы наши проекты воспринимались как «инородные тела», нечто насаждаемое сверху. Люди, работающие в Татеве или Дилижане, должны чувствовать, что это не просто работа, а «их» проект, часть их жизни. Возьмем, к примеру, ереванский Каскад. Реакция на первые скульптуры была настороженной, а иногда откровенно враждебной. Однако сегодня они уже стали частью естественной ереванской среды, и если кому-то придет в голову убрать «Кота» Ботеро, то, я уверен, очень многие начнут волноваться и спрашивать: «Куда исчез наш кот?»
Постепенный выход проектов на самофинансирование. Необходимо понимать, что первоначальные значительные капитальные вложения, необходимые для создания инфраструктуры, – это благотворительность, они никогда не вернутся донорам. Нужно создавать механизмы для постепенного выхода проектов на самофинансирование – это самая надежная и долгосрочная модель. Мы стремимся создавать условия, при которых дальнейшее существование проектов будет обеспечено независимо от доноров. К примеру, реверсивная канатная дорога в Татеве – это дорогостоящее инженерно-техническое сооружение, и все доходы от продажи билетов идут на ее поддержание.
Рубен Варданян.
Фото:  Sberbank CIB.
Лучшие международные стандарты реализации проектов. Наши проекты в Армении отвечают самым высоким мировым стандартам. Канатную дорогу в Татеве строила австрийско-швейцарская компания Doppelmayr/Garaventa – мировой лидер в своей сфере. Если говорить о Дилижанской международной школе, то благодаря проекту, которй создан британским архитектором Тимом Флинном и реализуется российской управляющей компанией RD, в Армении появится первый крупный комплекс общественных зданий, отвечающий самым современным экологическим стандартам и идеально вписанный в ландшафт Национального парка Дилижана. Если посмотреть на попечительский совет школы, то все его члены – люди различных национальностей, добившиеся международного признания и готовые стать во главе этого проекта. Это еще одно доказательство того, что мы задаем очень высокую планку своим начинаниям.
Если же говорить об индустрии благотворительности в целом, то это относительно новое понятие, следствием чего является недостаточное количество людей, умеющих заниматься благотворительностью профессионально. Очень часто благотворительность воспринимается как эмоциональный порыв, а не профессиональная управленческая деятельность. Люди не всегда понимают, что к работе в этой сфере следует подходить так же серьезно, как к коммерческой деятельности. Конечно, многие перестраиваются, учатся. Кому-то это удается быстрее, кому-то – медленнее, но понимание индустрии благотворительности в обществе все-таки улучшается.
– Вы не раз говорили, что бизнес интересует вас не только как способ заработать деньги, но и как средство добиваться положительных изменений. Ваши проекты помогают Армении меняться в лучшую сторону?
– Надеюсь, в какой-то мере помогают. Я считаю важными даже небольшие изменения и рад, что многое уже реализовано. Другой вопрос, что, будучи по натуре неспокойным и очень требовательным к самому себе и к окружающим человеком, я сильно переживаю, что все движется очень медленно. В то же время я понимаю, что в Армении вообще скорость событий невелика и есть большая инерционность. В любом случае, надеюсь, что мы успеем претворить в жизнь все то, что запланировали сделать, в течение нескольких десятилетий.
– Сейчас есть модный термин «краудфандинг» (crowd funding): люди, в основном молодые, самоорганизуются в социальных сетях и начинают собирать деньги для помощи больным детям, решения каких-то локальных муниципальных задач и др. Могут ли состоятельные люди помочь таким энтузиастам создать некую операционную оболочку, в рамках которой они смогут лучше реализовать свои благие намерения?
– Можно сказать, что у нас тоже есть некоторый опыт краудфандинга: несколько лет назад многие люди откликнулись на инициативу журнала «Ереван» и приняли участие в сборе средств для реставрации памятника Давиду Сасунскому и родника на площади Республики в Ереване. И хотя посредством краудфандинга сложно решать масштабные благотворительные задачи, я считаю его очень хорошим и важным начинанием. Тем не менее, между краудфандингом и индустрией благотворительности много различий: краудфандинг – это только один из механизмов.
– В нашем прошлом интервью вы говорили, что проект «Армения-2020» был «попыткой вспахать ментальное поле в Армении». К сожалению, попытка оказалась не очень успешной, поскольку предложенные в рамках проекта модели развития Армении и сценарии не стали предметом для обсуждений со стороны политических сил, СМИ и общества в целом.
– Ответ простой – надо продолжать «пахать» дальше. (Улыбается.) Нельзя получить урожай, вспахав поле один-единственный раз. И потом, я не согласен с тем, что проект «Армения-2020» не дал результатов. Идея государственно-частного партнерства, которая в нем была заложена, реализовалась путем создания Фонда национальной конкурентоспособности Армении. Не будем забывать и о том, что правительство Армении вложило в проект «Возрождение Татева» $‌20 млн, внеся тем самым очень существенный вклад в его реализацию. Так что восстановление Татевского монастыря – это совместная работа частных инвесторов, Армянской апостольской церкви и правительства, в которой Фонд национальной конкурентоспособности Армении выступает координатором между участниками проекта.
Фонд IDeA является продуктом проекта «Армения-2020». Так что в действительности многие из идей и подходов, которые обсуждались нами в свое время, постепенно начинают обретать очертания конкретных проектов.
– Чего, на ваш взгляд, сегодня больше всего не хватает в Армении?
– Наверное, не вполне корректно давать такие оценки, поскольку я не живу здесь. В то же время как человек, который регулярно приезжает в Армению и может смотреть на процессы «со стороны», я вижу несколько фундаментальных проблем.
Несмотря на то, что в Армении есть нехватка рабочих мест, нам невероятно сложно найти профессионалов, готовых посвящать себя проектам, не ограничиваясь только лишь рабочими часами. При этом многие готовы уезжать в Москву или куда-то еще и выполнять там гораздо менее привлекательную работу.
Фото: Yerevan Productions/Arnos Martisrisyan.
Нужно отметить, что в армянском обществе сегодня доминирует несколько искаженное восприятие успеха: успешен не тот, кто много работает и зарабатывает, а тот, кто обладает деньгами, не работая. Важным является наличие не знаний, а диплома. Такая подмена понятий, конечно, удручает. Еще здесь часто смешиваются личные и профессиональные отношения. Это приводит к тому, что обсуждение той или иной деловой проблемы зачастую превращается в «базар» или перемывание косточек друг другу.
Есть и другой аспект: самые богатые люди в стране не являются при этом крупнейшими налогоплательщиками, а их бизнес часто построен не на таланте или интеллекте, а на близости к власти. Существуют разные правила игры для разных групп, определенные опять-таки не талантом или работоспособностью, а вхожестью в тот или иной круг. Хотя есть, конечно, и примеры хороших историй успеха. И мне очень приятно, что некоторые из армянских бизнесменов участвуют в реализации наших проектов.
Думаю, все это происходит от того, что у людей нет веры в будущее, мечты. Армения сегодня придерживается модели выживания. Когда живешь в таком режиме, то не задумываешься о долгосрочных перспективах. Отсутствие «длинного» горизонта планирования заметно даже у элиты, поэтому и важнейшие решения принимаются без мысли о будущем, будто живем только здесь и сейчас. Жизнь «вкороткую» особенно заметна в градостроительстве: в Армении сегодня строится множество высотных домов, причем в центре городов. Однако при быстром насыщении пространства большим количеством объектов неизбежно страдает качество строительства, не говоря уже о сопутствующей инфраструктуре. А уж вопросы идеологии, эстетики, наконец, удобства и приспособленности таких домов для жизни людей, в особенности детей, и вовсе никого не волнуют. Новые объекты недвижимости должны не просто вписываться в городскую среду – они должны помогать городу сохранять свою целостность, идентичность, а это возможно только тогда, когда любишь свой город, заботишься о нем и думаешь, каким он будет завтра. Сегодня, к сожалению, не ощущается любви жителей к своему городу, своей стране, гордости за нее.
Для того чтобы переломить ситуацию, нужно, во-первых, расширять радиус доверия, а во-вторых – увеличивать горизонт планирования, но существующая сегодня в Армении модель выживания этого не допускает. Это проблема не только власти, но и общества, самих людей. Они, образно говоря, строят маленький ларек, потом пристраивают к нему веранду, потом балкон, затем на месте всего этого возникает цех, в итоге все вместе вырастает в империю, которая, тем не менее, остается сотканной из таких вот лоскутков.
Последние несколько столетий армяне жили под игом чужаков, и, видимо, это стало одной из причин того, что мы очень хорошие посредники и заместители, но крайне редко становимся руководителями крупных корпораций. Модель выживания у нас присутствует во всем, а вот модели процветания, требующей амбиций и риска, пока нет.
– Модель может измениться в обозримом будущем?
– Все возможно. Это вопрос видения, воли и последовательности действий. Целью IDeA является эффективная трансформация образа мысли людей, которая необходима, чтобы перейти к модели процветания. В данном вопросе очень важна последовательность действий, этого невозможно добиться за один день.