Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր նպատակը փոխելն է, ոչ թե զարմացնելը» - Mediamax.am
Հունվարի 23-ի երեկոյան «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում հեռարձակվեց Արամ Աբրահամյանի զրույցը գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում հարցազրույցի սղագրությունը:
«Հայաստան 2020» ծրագրի մասին
Ավելի քան 10 տարի առաջ մենք սկսեցինք քննարկել Հայաստանի զարգացման եւ ապագայի հնարավոր սցենարները: Հետադարձ հայացք նետելով` հասկանում եմ, որ դա շատ կարեւոր գործընթաց էր, որում ընդգրկեցինք մեծ թվով տարբեր հայացքների եւ մասնագիտությունների տեր մարդկանց: Չհասկանալով, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագան, շատ դժվար է ընկալել այսօրվա իրականությունը: Ապագան հասկանալը դժվարին բան է, այն  պահանջում է մեծ ջանքեր: Ընդհանուր առմամբ, ես գոհ եմ` չնայած բոլոր դժվարություններին եւ հիասթափություններին, այդ քննարկումների արդյունքում ծնված գաղափարները եւ ծրագրերը հաջողությամբ իրականացվեցին եւ սկսեցինք ինքնուրույն ապրել: Այլ խնդիր է, որ, ցավոք, այդ քննարկումները շարունակական չեղան:
Հավանաբար, հասարակության շրջանում  այսօրվա որոշակի անտարբերությունն ու դժգոհությունը մասնակիորեն առաջանում են այն պատճառով, որ մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագան: Կարծում եմ, որ այդպիսի քննարկումներ հարկավոր է անցկացնել շատ հաճախ եւ հրապարակային ձեւով:
Ծրագրերի, հավակնությունների եւ մեծ ծավալների մասին
Այնքան էլ չեմ սիրում «հավակնոտ» բառը, նախընտրում եմ «ծավալուն» բնորոշումը, քանի որ մեր նպատակը փոխելն է, ոչ թե զարմացնելը: Փոփոխությունների համար մեծ ջանքեր են պետք, եւ այդ ծրագրերը երկարաժամկետ են:
Տաթեւի վանքի վերականգնման ծրագիրը մեկնարկել է 2005թ. եւ կավարտվի 2017թ.: Դիլիջանի դպրոցի (որը մենք կբացենք այս տարի) գաղափարը եւս ծնվել է «Հայաստան 2020» ծրագրի շրջանակներում: Ավելի հստակ քննարկումները սկսեցինք 2007-2008թթ. եւ հուսով ենք, որ 2023թ. դպրոցը կգործի ամբողջ ծավալով: Խոսում ենք 15-20 տարվա «հորիզոնի» մասին: Կան այլ երկարաժամկետ են ու մեծածավալ ծրագրեր, որոնք քննարկում ենք ու որոնք պետք է կյանքի կոչվեն, որպեսզի Հայաստանում լուրջ փոփոխություններ արձանագրվեն:
Անհրաժեշտ են «խարիսխային» ծրագրեր, որոնք կտանեն իրենց ետեւից: Մենք ընտրում ենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք հանդիսանում են տարածաշրջանում կամ առանձին բնագավառում փոփոխությունների շարժիչ ուժը: Այդ բոլոր ծրագրերին մասնակցում ենք ոչ միայն ես ու իմ ընտանիքը, այլեւ մեծ թվով մարդիկ. բոլոր ծրագրերը կոլեգիալ են: Բայց ամենակարեւորը մեր ծրագրերում դրանց բազմապատկված ազդեցությունն է: Վանքի վերակառուցումը կամ դպրոցի կառուցումը բերում են այլ կարեւոր ծրագրերի իրականացմանը:
Մեր բոլոր ծրագրերի սկզբունքներն են` բազմապատկված ազդեցությունը, երկարաժամկետությունը, մեծ ծավալը, կոլեգիալությունը: Շատ կարեւոր է ընդգրկել տեղի բնակչությանը` մարդիկ պետք է զգան, որ դա նաեւ իրենց, այլ ոչ թե պարզապես «երկնքից իջած» ծրագիր է: Պակաս կարեւոր չէ, որպեսզի ծրագրերը ֆինանսապես ինքնուրույն դառնան: Կապիտալ ներդրումները` դա բարեգործություն է: Բայց մենք ձգտում ենք, որ ժամանակի ընթացքում ծրագրերը ինքնաբավ դառնան եւ ինքնաֆինանսավորման անցնեն, որպեսզի բարերարներից կախում չունենան: Շատ կարեւոր է նաեւ, որպեսզի բոլոր ծրագրերը համապատասխանեն միջազգային չափանիշներին:
Գոյատեւման եւ թակարդի մասին
Դա հասարակության ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է: Վերջին 20 տարիներին մենք մտածում ենք գոյատեւման մասին: Շատ դժվար է մտածել 10-20 տարի առաջ, երբ ապրում ես գոյատեւման ռեժիմում: Եթե չվերափոխվենք եւ չսովորենք երկարաժամկետ մտածել, մեզ համար դժվար կլինի հաղթահարել այդ մոդելը, որը շատ լուրջ թակարդ է: Այն կհանգեցնի նրան, որ երկիրը մշտապես կգտնվի գոյատեւման կամ լճացման վիճակում: Բարգավաճումը`դա ռիսկ է: Պետք է ռիսկի դիմես եւ հավատաս, որ քո երեխաները ապրելու են ավելի լավ, քան դու այսօր: Խորհրդային ժամանակաշրջանում մարդիկ հավատում էին, որ եթե իրենք այսօր ինչ-որ բան են անում, իրենց երեխաները վաղը ավելի լավ են ապրելու: Այդ զգացողությունն այժմ կորսված է, չնայած անկախությանը, պատերազմում տարած հաղթանակին: Գոյատեւման մոդելը պայմանավորված է ոչ միայն տնտեսական իրավիճակով, այլեւ մեր մտավոր վերաբերմունքով:
Կրթության եւ Դիլիջանի դպրոցի մասին
Մեզ համար դա նշանային նախագիծ է, այն շատ ծավալուն է եւ մեզանից շատ մեծ ջանքեր է պահանջում: Դեռ շատ անելիքներ ունենք, սակայն արդեն տեսնում ենք, որ ճիշտ ուղու վրա ենք: Սեպտեմբերին դպրոցը կբացվի, եւ 16 տարեկան առաջին 90 աշակերտները կսկսեն սովորել: Այժմ կատարվում է ընդունելություն, եւ Հայաստանի քաղաքացիները կարող են հայտեր ներկայացնել ինչպես մեր դպրոցում, այնպես էլ UWC կրթական ցանցի 12 այլ դպրոցներում ուսանելու համար: UWC-ը շատ որակյալ կրթություն է ապահովում` լավագույններից մեկը համաշխարհային լավագույն համալսարաններ շրջանավարտների ընդունվելու ցուցանիշով: Արդեն աշխատանքն է սկսել է դպրոցի տնօրենը, ձեւավորվում է ուսուցիչների թիմը, եւ շատ ուրախ եմ, որ այդ գործընթացը ծավալվում է մեծ ինտերնացիոնալիզմի ոգով:
Մեզ մոտ կսովորեն աշակերտներ տարբեր երկրներից, եւ այդ իմաստով դպրոցն իսկապես բացառիկ է Հայաստանի համար: Շատ ուրախ եմ, որ Դիլիջանին զուգահեռ` իրականացվում են Այբ դպրոցի եւ ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ծրագրերը: Խորապես համոզված եմ, որ կրթությունը մեր առանցքային մրցակցային առավելությունն է: Վերջին 20 տարիների ընթացքում մեր կյանքում բացասական շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն առկա է նաեւ դրականը: Նույն ԹՈՒՄՈ-ն ապացուցում է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, երեխաները մեծ ձգտում ունեն գիտելիքի նկատմամբ: Կան «Լույս» ծրագրի միջոցով լավագույն համաշխարհային բուհեր ընդունվելու շատ լավ ցուցանիշներ:
Մենք ազգ ենք, որը ձգտում ունի գիտելիքի նկատմամբ, իսկ դա նշանակում է, որ մրցակցային առավելություն ունենք, քանի որ XXI դարում մարդիկ գլխավոր ակտիվն են: Ես դրանում խորապես համոզված եմ, եւ այդ պատճառով ենք այդքան շատ ժամանակ ու ջանք ներդնում կրթության ուղղությամբ: Ունենք բարեգործության երկու հիմնական ուղղություններ` IDeA [Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ] հիմնադրամը եւ կրթություն, որոնք խաչվել են Հայաստանի տարածքում:
Մեկ այլ ծրագիր ես իրականացրել եմ Ռուսաստանում` տարբեր երկրներում ապրող ընկերներիս ու գործընկերներիս հետ համատեղ` ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցը: Սրանք կրթության ոլորտում երկու առանցքային ծրագրերն են, որոնք շատ կարեւոր են ինձ համար:
«Բաց երկնքի մասին»
Ցանկացած երկիր եւ տնտեսություն ունի իր «նեղ պարանոցը»: Մեզ համար այդ խնդիրը հաղորդակցության ուղիներն են: Դրա լուծումը թույլ կտա բարելավել կյանքը Հայաստանում, ստեղծել ավելի շատ աշխատատեղեր, ավելացնել մարդկանց ինքնադրսեւորման հնարավորությունները:
Հավատում եմ, որ Հայաստանը մեծ ապագա ունի եւ կարող է շատ լավ երկիր դառնալ` հիանալի ենթակառուցվածքով, եւ ինձ համար հասկանալի էր, որ կան խնդիրներ, որոնց լուծումն առանցքային է տնտեսության փոփոխման համար: Անհրաժեշտ էր համոզել հայաստանյան վերնախավին, որ անհրաժեշտ է, որ Հայաստանում ծավալվեն հնարավորինս մեծ թվով ավիաընկերություններ, եւ «բաց երկինքը» թույլ է տալիս հասնել այդ նպատակին:
Շատ կարեւոր եմ համարում, որպեսզի Հայաստանում լինի ազգային փոխադրող, որը կաշխատի «բաց երկնքում»: Այն պետք է շուկայական պայմաններում մրցի մյուս ընկերությունների հետ: Դա բարդ է, քանի որ օդային փոխադրումները շատ մրցակցային ոլորտ է: Ցանկանում ենք, որպեսզի 700 հազարի փոխարեն ամեն տարի Հայաստան այցելի 2 մլն մարդ: Դա թույլ կտա ստեղծել 20 հազար նոր աշխատատեղ, նոր հյուրանոցներ, ռեստորաններ, խթան կհանդիսանա Հայաստանում իրավիճակի փոփոխման համար:
Դրա համար մեզ հարկավոր է «բաց երկինք» ունենալ, որում կթռչեն տարբեր ավիաընկերություններ, որոնք ունեն ավելի շատ փորձ եւ ռեսուրսներ: Այո, նոր ավիաընկերությունների համար շուկա մտնելը դժվար կլինի, եւ մենք կարեւոր ենք համարում այդ գործընթացին օժանդակելը, սակայն օժանդակել` շուկայական ու ոչ թե մենաշնորհային պայմաններով ստեղծելով:
Հույս ունեմ, որ Վրաստանում իրավիճակի կայունացումը թույլ կտա գործարկել Հայաստանը Ռուսաստանին կապող երկաթուղին, եւ դա նույնպես լուրջ խթան կհանդիսանա տնտեսական իրավիճակի փոփոխության համար: Որպես մարդ, ով նայում է 15-20 տարի առաջ, ես հասկանում եմ, որ առանց այդ խնդիրները լուծելու եւ աշխարհի զբոսաշրջային քարտեզի վրա Հայաստանի հայտնվելու, մեր տնտեսությունը փոխելն անհնարին կլինի:
Այո, մենք գումար ենք ծախսել մի բանի վրա, որը, սկզբունքորեն, մեզ հետ ոչ մի ուղղակի առնչություն չունի. ես մտադիր չեմ եղել ու չեմ պատրաստվում զբաղվել ավիացիայով, սակայն այդ խնդրի լուծումը սկզբունքորեն կարեւոր պայման եմ համարում Հայաստանի զարգացման համար: Խնդիրը ընկալող մարդը պետք է մասնակցի դրա լուծմանը:
Դրական տրամադրությունների պակասի մասին
Հայաստանում շատ դրական օրինակներ կան, սակայն ընդհանուր ապատիայի լույսի ներքո նրանք պակաս կարեւոր են թվում:
Իրականում մենք հպարտանալու շատ բան ունենք: Ցավոք, սիրում ենք զբաղվել ինքնախարազանմամբ եւ բողոքել, որ ամեն ինչ վատ է: Երբ ես իմ օտարազգի ընկերներին տանում եմ Սեմ Սիմոնյանի հիմնադրած ԹՈՒՄՈ կենտրոնը, նրանք անկեղծորեն խոստովանում են, որ նման բան չեն տեսել: Ունենք հիասքանչ թանգարան, որը ստեղծել է հանգուցյալ Ջերալդ Գաֆեսճյանը: Կան նաեւ այլ ծրագրեր, որոնցով իսկապես կարող ենք հպարտանալ: Այլ խնդիր է, որ այդ ամենը առանձին տարրեր են, եւ ես շատ կցանկանայի, որպեսզի դրանք համախմբվեին մեկ միասնական «կտավում»:
Իմ խնդիրներից մեկն է օգնել իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք «մագնիսներ» կդառնան այլ ներդրողների համար` նոր մեծ ու փոքր ծրագրերի իրականացման նպատակով: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում դեկտեմբերին գործարկվել է Hyatt Place հյուրանոցը: Տաթեւի ծրագիրը խթան է հանդիսացել Գորիսում 10 նոր հյուրանոցների կառուցման համար: Սա ցույց է տալիս, որ որոշակի ճիշտ պայմանների ապահովման դեպքում, գործընթացները սկսում են ինքնուրույն զարգանալ:
Հավատում եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին ու մարտահրավերներին, մենք ունենք եզակի մրցակցային առավելություններ, որոնք կարող ենք օգտագործվել կրթության, բժշկության, զբոսաշրջության ոլորտների կոնկրետ ծրագրերում: Ի վերջո, նպատակն այն է, որ Հայաստանում ապրելն ավելի հաճելի լինի ու մարդիկ լավատեսության ավելի շատ հիմքեր ունենան:
Ամերիաբանկի մասին
Ես հպարտանում եմ այդ ծրագրով: Սա այն կարեւոր ծրագրերից է, որը դրական երանգ է տալիս Հայաստանում իմ գտնվելուն:
15 տարի առաջ, երբ ծանոթացա Անդրեյ Մկրտչյանի եւ նրա գործընկերների հետ, նրանք քոնսալթինգային բիզնեսը սկսում էին զրոյից, աշխատում եւ մրցակցում էին լավագույն միջազգային ընկերությունների հետ, եւ ինձ համար դա Հայաստանում հաջողության հասնելու խոսուն օրինակ է: Իսկապես, Ամերիաբանկը հաջողության շատ լավ օրինակ է, եւ ես դա գովազդի համար չեմ ասում: Այն, ինչ կատարվեց այս 5 տարիների ընթացքում, ապացուցում է, որ մենք մեզ հաճախ թերագնահատում ենք:
Հայաստանում գործում են 22 բանկեր, այդ թվում` հեղինակավոր միջազգային բանկեր` HSBC, Կրեդիտ Ագրիկոլ, ՎՏԲ, Գազպրոմբանկ: Մեր բանկը գնվել է առանց որեւէ հաճախորդի, փաստացի գնել ենք արտոնագիրը, եւ 5 տարվա ընթացքում տղաները կարողացել են զրոյից հասնել նրան, որ այսօր Ամերիաբանկը հանդիսանում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարը գրեթե բոլոր առանցքային ցուցանիշներով: Սա իսկապես հարգանքի է արժանի: Բանկում ես միշտ հանդես եմ եկել պասիվ ներդրողի դերում, օժանդակել եմ թիմին, սակայն գործը նրանք ինքնուրույն են կատարել: Առաջին 5 տարիները կայացման փուլ էին, եւ կարեւոր էր, որպեսզի ես հանդես գայի «երաշխավորի» դերում: Այժմ եկել է ժամանակը, որպեսզի Անդրեյ Մկրտչյանը, ով առաջին օրվանից ղեկավարում էր ողջ խումբը, գլխավորի բանկի տնօրենների խորհուրդը, որի անդամը ես շարունակում եմ մնալ: Ամերիաբանկի Խորհուրդը լավագույններից մեկն է, նրա կազմում, մասնավորապես, ընդգրկված են Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին` հանրաճանաչ Fidelity ընկերությունից, Նուբար Աֆեյանը, Գոռ Նահապետյանը: Ճիշտ եմ համարում 5 տարին մեկ անգամ փոխել տնօրենների խորհրդի նախագահին: Դա նույնպես նոր մշակույթի եւ նոր չափանիշների մի մասն է` պետք է չէ ամեն ինչ անձնավորել, պետք է ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա կառուցել: Ամերիաբանկը գործում է կորպորատիվ ճիշտ սկզբունքներով, եւ շատ լավ է, որ տեղի են ունենում ռոտացիաներ ու փոփոխություններ:
Ապագայի մասին
Ինձ մոտ անցումային շրջան է: Ավարտում շատ կարեւոր փուլ. 22 տարի ես եղել եմ ներդրումային բանկիր, ղեկավարել եմ «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերությունը, որը դարձել է Սբերբանկի մի մասը: Վերջին 2-3 տարին ես աշխատում էի Սբերբանկում: Շարունակում եմ մնալ Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆի խորհրդականը, սակայն ծրագրում եմ ավելի ակտիվ զբաղվել մի քանի ուղղություններով, այդ թվում` բարեգործական ծրագրերով` կապված Հայաստանի եւ կրթության հետ: Ծրագրերի մեծ փաթեթ ունեմ, որոնք շատ կարեւոր է իրականացնել եւ ավարտին հասցնել: Կարեւոր է հետեւողական լինել եւ անել այն, ինչ խոստանում ես: Դա իսկապես բարդ է` շատ բարեգործական ծրագրեր ավարտվում են` դեռ չսկսված:
Շարունակում եմ աշխատել Ամերիաբանկի տնօրենների խորհրդում, ընդգրկվել եմ Համաշխարհային բանկի կազմի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի միջազգային խորհրդում, ինչը հաճելի է եւ հեղինակավոր է: Աշխատում եմ Ռոսգոստրախի, Սիբուր-ի, այլ ընկերությունների խորհուրդներում: Մնում եմ Բրազիլիայի, Ճապոնիայի ու Չինաստանի բիզնես-դպրոցների տնօրենների խորհուրդների կազմում: Դա տարբեր մարդկանց հետ շփվելու շատ հետաքրքիր հնարավորություն է տալիս:
Պատրաստվում եմ շարունակել ներդրումները տարբեր ընկերություններում, ունեմ բավականին մեծ ներդրումային պորտֆել, մասնավորապես, ԿԱՄԱԶ-ում: Իմ գործընկեր Գագիկ Ադիբեկյանի հետ համատեղ մենք ծրագրեր ենք իրականացնում անշարժ գույքի ոլորտում:
Բազմաթիվ ծրագրեր ունեմ` կապված կրթության, հետաքրքիր մարդկանց հետ աշխատելու հնարավորության հետ, ովքեր իրագործում են հետաքրքիր ծրագրեր, որպեսզի փոխեն մեր միջավայրը, որպեսզի այն ավելի դրական ու մրցակցային դառնա ու
մեր երեխաները վստահ լինեն, որ ապրելու են մի երկրում, որը ոչնչով չի զիջի այն երկրներին, որտեղ մենք սիրում ենք մեկնել հանգստանալու:

Ruben Vardanian: “Our goal is not to surprise, but to change”
On January 23, Aram Abrahamyan had an interview with businessman and philanthropist, founder of IDeA Charitable Foundation Ruben Vardanian on the air of Shant TV company. We present you the transcript of the interview.
“Armenia-2020” project
Over 10 years have passed since we started discussing the possible scenarios for Armenia's future. It was a highly important exercise and to this end, we did our best to attract as many people of various views and professional skills as possible. It’s hard to accept the present-day reality if you don’t know what kind of future you may have. The understanding of future is not an easy thing; it requires great efforts. Of course, what we used to do was a bit naïve but on the whole, I am pleased [with the results of this work], as despite all difficulties and disappointments many ideas and projects, which were born in the course of these discussions, were realized and they eventually came to exist on their own.
It’s quite different, that the discussion, unfortunately, was not continued and perhaps, the current apathy and discontent observed in the society are partially caused by people’s inability to understand how the future will be. I believe such a professional and serious discussion should be held on a regular and public basis.
Projects, ambitions and scales
I don’t like the word “ambitious” much; I prefer to use “large-scale” as an attribute, since our goal is not to surprise, but to change. Changes require huge efforts, and these are long-term projects.
Tatev Revival Project was launched in 2005 and will be completed in 2017. The idea of establishing an international school in Dilijan which will open this year was also the result of discussions held within “Armenia-2020” project. We started more specific discussions over 2007-2008 and we hope that already in 2023, the school will be hosting 650 students every year. We are speaking of a vision of 15-20 years. There are several other projects being discussed at the moment, and they are also long-term and large-scale. There are many significant and important projects that should be implemented to make serious changes in Armenia.
We need “anchor” projects that will attract [other initiatives]. We choose projects which evoke changes in the region or in a separate field. Besides my family and me, a big number of people are involved in these projects – all the projects are jointly carried out. But the most important thing in our projects is that they are multi-effective, that is - the revival of the monastery or the construction of the school lead to the implementation of other important projects.
The principles [of all our projects]: Spillover effect, Long-term vision and perspective, Global scope and collaboration [and Engaging local population, Gradual sustainability, Best international standards]. It’s rather important to set local people in motion. People should feel that it’s their project and not just one that "came out of the blue". It’s not less important to reach a level at which the projects will become self-sustainable. Capital investments are made on a charity basis but we aspire to make the projects self-reliant and independent from the sponsors. Another important thing is to make these projects meet best international standards.
Survival and traps
It’s one of the major problems in the society. Over the last 20 years, we have been thinking of how to survive. It’s hard to look 15-20 years ahead when you live in the survival mode. But if we do not readjust us and develop long-term thinking, it will be too hard to overcome this pattern which is a serious trap. It will eventually cause the country to be in the continuous mode of survival or stagnation. Prosperity is a risk. You should take the risk and believe that your children will live better than you do today. The Soviet period thinking had it that if you do something today you will ensure your children’s well-being tomorrow. We seem to have lost this perception, despite our independence and our victory in the war. The survival mode is not only conditioned by the economic situation but also our mental approach.
Education and Dilijan School
It’s a symbolic project for us, which is large-scale and required great efforts from us. Many things still lie ahead, but we can already see we are on the right path. The school will open its doors in September and the first 90 students aged 16-17 will start their studies here. The selection process in underway now and Armenian citizens can submit their applications to not only our school, but also 13 other [United World Colleges] (UWC) schools across the globe. UWC provides high-quality education; one of the bests by the number of graduates entering top universities. The [new] Director of [our] school has already commenced his work, the academic staff is being formed, and I am happy that the process is internationalized.
We will have students from various countries, in this respect, the school is really unique for Armenia. I am glad that along with that, “Ayb” [school] and [Center for Creative Technologies] TUMO projects are being carried out in Dilijan. I strongly believe that education is our key competitive advantage. Over the past 20 years there has been much negativity [in our life as well as in the life of our country], but there have been many positive events as well. TUMO itself proves that despite all difficulties children have great passion and desire for learning. The very good results of the students who have entered the top education institutions of the world with the support of Luys project have come to prove this.
We are a nation with passion for learning and it means we have a competitive edge because [gifted and educated] people are the main asset in the 21st century. I strongly believe in it, and that is the reason why we spend so much time and efforts on education. We have two main areas of charity – IDeA [foundation] (Initiatives for Development of Armenia) and education, which have intersected in the territory of Armenia. I am pleased that our flagship project in school education (UWC Dilijan College) is being implemented in Armenia.
We have another project as well which was carried out in Russia with our partners and friends from various countries - it is SKOLKOVO Business School. These two schools are our key projects in the sphere of education, which are highly important for me.
“Open skies”
Every country and economy has its bottle-necks. Transport is one of our weak points. Solving this issue will help improve life in Armenia, open more workplaces and create more opportunities for self-actualization.
I believe Armenia has great future, and one day it will become a comfortable country to live in with a developed infrastructure, and it was clear to me that there are issues which should be addressed to change [the situation] in economy [for the better]. It was necessary to convince the Armenian elite of our need for more air companies operating flights to Armenia, and open skies provide a ground to reach this goal.
I think it’s critical for Armenia to have a national carrier operating in the “open skies”. It means it will compete with other air companies based on market terms. It’s not easy as this industry is highly-competitive. We want to 2mln people to fly to Armenia instead of 700 thousand on a yearly basis. It will be a great impetus to the economy, which will allow creating 20 thousand jobs, opening new hotels and restaurants; thus it will boost changes in Armenia. To this end, we need “open skies” in which various air companies with more resources and experience will operate. It will be quite hard for new air companies to enter the market and we consider it important to support this process but on market, and not monopoly terms.
I really hope that the stabilization of situation in Georgia will allow opening the railway connecting Armenia to Russia and will serve a serious impetus for the change of the economic situation. As a person, looking 15-20 years ahead I do realize that our economic state will not be changed [for the better] unless we address those issues and Armenia appears on the world travel map.
Yes, on the whole, it has nothing to do with our [projects] directly. I have never intended and I am not going to get involved into aviation but I consider it fundamentally important for the development of Armenia, and a person who realizes the importance of the issue should have his contribution to its solution.
Self-reproach
Armenia has many positive examples but on the background of general apathy they appear to be less significant.
In reality, we do have many things to be proud of. Unfortunately, we love being enrolled in self-reproach and complain about everything being bad. When I take my non-Armenian friends and partners to TUMO Center they often admit not having seen anything like that before. We have a wonderful museum established by late Gerard Cafesjian. It’s quite another that they are all particular elements and I would be very pleased if we could have the full image [of these selected positive elements].
One of my primary goals is to work out projects which will become a “magnet” for other investors to implement new projects. I am pleased with the opening of Hyatt Place Hotel in Armenia. Tatev Revival Project gave an impetus for the opening of 10 new hotels in Goris. I believe that despite all difficulties and challenges we have unique competitive advantages which can be used in the implementation of specific projects in the spheres of education, medicine and tourism.
Ameriabank
I am proud of this project as it’s one of the projects giving importance to my stay in Armenia. 15 years ago when I got acquainted with Andrew Mkrtchyan and his partners, they were only starting to launch a consulting business from scratch; they were working and competing with the best world companies. In this context, Ameriabank is a very good example of success and I do not try to advertise the bank this way.
There are 22 banks in Armenia, including respectful international brands: HSBC, Credit Agricole, VTB, Gazprombank. Our bank was purchased without a single customer; we virtually purchased the license, and over five years guys managed to turn Ameriabank into a leader in the banking system of Armenia by almost all key indicators.
I always used to act as a passive investor helping the guys but they used to do the work on their own. The first five years were years of development of the bank, and it was necessary for me to act as a "guarantor". It’s already high time that Andrew Mkrtchyan took up the post of the bank’s Board of Directors; I am still member of the board. Ameriabank's Board of Directors is one of the best ones particularly with the involvement of Robert von Rekowsky (Vice-President of the Emerging Markets division at Fidelity Investments), Noubar Afeyan (Managing Partner and CEO of Flagship Ventures, Professor at Massachusetts Institute of Technology), Gor Nakhapetyan (Vice-President of SKOLKOVO Russian Business School). I find it right to change the Chairman of the Board of Directors every five years. It’s also part of the new culture and standards. Ameriabank pursues very correct corporate principles and I think rotation and changes are only beneficial for the bank.
Future
I am in a transition period. I am completing a very important phase of my life: I used to be an investment banker for 22 years, headed Troika Dialog company which became part of Sberbank [in 2012]. I still continue as the Advisor to the President [Chairman of the Board] of Sberbank German Gref but I am planning to be more actively involved in several areas, including charity projects related to Armenia and education. I have a large portfolio of projects which should be carried out and completed. It is highly important to be consistent and fulfill the promises.
I am still member of Ameriabank’s Board of Directors; I joined the Board of International Finance Corporation, which is part of the World Bank. I am a member of Boards of Directors of a number of companies in various countries, business-schools in Brazil, Japan and China. I am going to keep on investing in various companies and I have a rather large investment portfolio, particularly, in KAMAZ. Along with my partner Gagik Adibekyan, we are implementing projects in the real estate sector.
My further activity is related to both business and public activities. I have many plans related to education, possibilities to work with interesting people who work out interesting projects in order to change our environment and make it more positive and successful so that our children can live in a country none the worse from those [countries] to where we love to travel.