Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր նպատակը փոխելն է, ոչ թե զարմացնելը» - Mediamax.am
Հունվարի 23-ի երեկոյան «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում հեռարձակվեց Արամ Աբրահամյանի զրույցը գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում հարցազրույցի սղագրությունը:
«Հայաստան 2020» ծրագրի մասին
Ավելի քան 10 տարի առաջ մենք սկսեցինք քննարկել Հայաստանի զարգացման եւ ապագայի հնարավոր սցենարները: Հետադարձ հայացք նետելով` հասկանում եմ, որ դա շատ կարեւոր գործընթաց էր, որում ընդգրկեցինք մեծ թվով տարբեր հայացքների եւ մասնագիտությունների տեր մարդկանց: Չհասկանալով, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագան, շատ դժվար է ընկալել այսօրվա իրականությունը: Ապագան հասկանալը դժվարին բան է, այն  պահանջում է մեծ ջանքեր: Ընդհանուր առմամբ, ես գոհ եմ` չնայած բոլոր դժվարություններին եւ հիասթափություններին, այդ քննարկումների արդյունքում ծնված գաղափարները եւ ծրագրերը հաջողությամբ իրականացվեցին եւ սկսեցինք ինքնուրույն ապրել: Այլ խնդիր է, որ, ցավոք, այդ քննարկումները շարունակական չեղան:
Հավանաբար, հասարակության շրջանում  այսօրվա որոշակի անտարբերությունն ու դժգոհությունը մասնակիորեն առաջանում են այն պատճառով, որ մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչպիսին կարող է լինել ապագան: Կարծում եմ, որ այդպիսի քննարկումներ հարկավոր է անցկացնել շատ հաճախ եւ հրապարակային ձեւով:
Ծրագրերի, հավակնությունների եւ մեծ ծավալների մասին
Այնքան էլ չեմ սիրում «հավակնոտ» բառը, նախընտրում եմ «ծավալուն» բնորոշումը, քանի որ մեր նպատակը փոխելն է, ոչ թե զարմացնելը: Փոփոխությունների համար մեծ ջանքեր են պետք, եւ այդ ծրագրերը երկարաժամկետ են:
Տաթեւի վանքի վերականգնման ծրագիրը մեկնարկել է 2005թ. եւ կավարտվի 2017թ.: Դիլիջանի դպրոցի (որը մենք կբացենք այս տարի) գաղափարը եւս ծնվել է «Հայաստան 2020» ծրագրի շրջանակներում: Ավելի հստակ քննարկումները սկսեցինք 2007-2008թթ. եւ հուսով ենք, որ 2023թ. դպրոցը կգործի ամբողջ ծավալով: Խոսում ենք 15-20 տարվա «հորիզոնի» մասին: Կան այլ երկարաժամկետ են ու մեծածավալ ծրագրեր, որոնք քննարկում ենք ու որոնք պետք է կյանքի կոչվեն, որպեսզի Հայաստանում լուրջ փոփոխություններ արձանագրվեն:
Անհրաժեշտ են «խարիսխային» ծրագրեր, որոնք կտանեն իրենց ետեւից: Մենք ընտրում ենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք հանդիսանում են տարածաշրջանում կամ առանձին բնագավառում փոփոխությունների շարժիչ ուժը: Այդ բոլոր ծրագրերին մասնակցում ենք ոչ միայն ես ու իմ ընտանիքը, այլեւ մեծ թվով մարդիկ. բոլոր ծրագրերը կոլեգիալ են: Բայց ամենակարեւորը մեր ծրագրերում դրանց բազմապատկված ազդեցությունն է: Վանքի վերակառուցումը կամ դպրոցի կառուցումը բերում են այլ կարեւոր ծրագրերի իրականացմանը:
Մեր բոլոր ծրագրերի սկզբունքներն են` բազմապատկված ազդեցությունը, երկարաժամկետությունը, մեծ ծավալը, կոլեգիալությունը: Շատ կարեւոր է ընդգրկել տեղի բնակչությանը` մարդիկ պետք է զգան, որ դա նաեւ իրենց, այլ ոչ թե պարզապես «երկնքից իջած» ծրագիր է: Պակաս կարեւոր չէ, որպեսզի ծրագրերը ֆինանսապես ինքնուրույն դառնան: Կապիտալ ներդրումները` դա բարեգործություն է: Բայց մենք ձգտում ենք, որ ժամանակի ընթացքում ծրագրերը ինքնաբավ դառնան եւ ինքնաֆինանսավորման անցնեն, որպեսզի բարերարներից կախում չունենան: Շատ կարեւոր է նաեւ, որպեսզի բոլոր ծրագրերը համապատասխանեն միջազգային չափանիշներին:
Գոյատեւման եւ թակարդի մասին
Դա հասարակության ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է: Վերջին 20 տարիներին մենք մտածում ենք գոյատեւման մասին: Շատ դժվար է մտածել 10-20 տարի առաջ, երբ ապրում ես գոյատեւման ռեժիմում: Եթե չվերափոխվենք եւ չսովորենք երկարաժամկետ մտածել, մեզ համար դժվար կլինի հաղթահարել այդ մոդելը, որը շատ լուրջ թակարդ է: Այն կհանգեցնի նրան, որ երկիրը մշտապես կգտնվի գոյատեւման կամ լճացման վիճակում: Բարգավաճումը`դա ռիսկ է: Պետք է ռիսկի դիմես եւ հավատաս, որ քո երեխաները ապրելու են ավելի լավ, քան դու այսօր: Խորհրդային ժամանակաշրջանում մարդիկ հավատում էին, որ եթե իրենք այսօր ինչ-որ բան են անում, իրենց երեխաները վաղը ավելի լավ են ապրելու: Այդ զգացողությունն այժմ կորսված է, չնայած անկախությանը, պատերազմում տարած հաղթանակին: Գոյատեւման մոդելը պայմանավորված է ոչ միայն տնտեսական իրավիճակով, այլեւ մեր մտավոր վերաբերմունքով:
Կրթության եւ Դիլիջանի դպրոցի մասին
Մեզ համար դա նշանային նախագիծ է, այն շատ ծավալուն է եւ մեզանից շատ մեծ ջանքեր է պահանջում: Դեռ շատ անելիքներ ունենք, սակայն արդեն տեսնում ենք, որ ճիշտ ուղու վրա ենք: Սեպտեմբերին դպրոցը կբացվի, եւ 16 տարեկան առաջին 90 աշակերտները կսկսեն սովորել: Այժմ կատարվում է ընդունելություն, եւ Հայաստանի քաղաքացիները կարող են հայտեր ներկայացնել ինչպես մեր դպրոցում, այնպես էլ UWC կրթական ցանցի 12 այլ դպրոցներում ուսանելու համար: UWC-ը շատ որակյալ կրթություն է ապահովում` լավագույններից մեկը համաշխարհային լավագույն համալսարաններ շրջանավարտների ընդունվելու ցուցանիշով: Արդեն աշխատանքն է սկսել է դպրոցի տնօրենը, ձեւավորվում է ուսուցիչների թիմը, եւ շատ ուրախ եմ, որ այդ գործընթացը ծավալվում է մեծ ինտերնացիոնալիզմի ոգով:
Մեզ մոտ կսովորեն աշակերտներ տարբեր երկրներից, եւ այդ իմաստով դպրոցն իսկապես բացառիկ է Հայաստանի համար: Շատ ուրախ եմ, որ Դիլիջանին զուգահեռ` իրականացվում են Այբ դպրոցի եւ ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ծրագրերը: Խորապես համոզված եմ, որ կրթությունը մեր առանցքային մրցակցային առավելությունն է: Վերջին 20 տարիների ընթացքում մեր կյանքում բացասական շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն առկա է նաեւ դրականը: Նույն ԹՈՒՄՈ-ն ապացուցում է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, երեխաները մեծ ձգտում ունեն գիտելիքի նկատմամբ: Կան «Լույս» ծրագրի միջոցով լավագույն համաշխարհային բուհեր ընդունվելու շատ լավ ցուցանիշներ:
Մենք ազգ ենք, որը ձգտում ունի գիտելիքի նկատմամբ, իսկ դա նշանակում է, որ մրցակցային առավելություն ունենք, քանի որ XXI դարում մարդիկ գլխավոր ակտիվն են: Ես դրանում խորապես համոզված եմ, եւ այդ պատճառով ենք այդքան շատ ժամանակ ու ջանք ներդնում կրթության ուղղությամբ: Ունենք բարեգործության երկու հիմնական ուղղություններ` IDeA [Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ] հիմնադրամը եւ կրթություն, որոնք խաչվել են Հայաստանի տարածքում:
Մեկ այլ ծրագիր ես իրականացրել եմ Ռուսաստանում` տարբեր երկրներում ապրող ընկերներիս ու գործընկերներիս հետ համատեղ` ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցը: Սրանք կրթության ոլորտում երկու առանցքային ծրագրերն են, որոնք շատ կարեւոր են ինձ համար:
«Բաց երկնքի մասին»
Ցանկացած երկիր եւ տնտեսություն ունի իր «նեղ պարանոցը»: Մեզ համար այդ խնդիրը հաղորդակցության ուղիներն են: Դրա լուծումը թույլ կտա բարելավել կյանքը Հայաստանում, ստեղծել ավելի շատ աշխատատեղեր, ավելացնել մարդկանց ինքնադրսեւորման հնարավորությունները:
Հավատում եմ, որ Հայաստանը մեծ ապագա ունի եւ կարող է շատ լավ երկիր դառնալ` հիանալի ենթակառուցվածքով, եւ ինձ համար հասկանալի էր, որ կան խնդիրներ, որոնց լուծումն առանցքային է տնտեսության փոփոխման համար: Անհրաժեշտ էր համոզել հայաստանյան վերնախավին, որ անհրաժեշտ է, որ Հայաստանում ծավալվեն հնարավորինս մեծ թվով ավիաընկերություններ, եւ «բաց երկինքը» թույլ է տալիս հասնել այդ նպատակին:
Շատ կարեւոր եմ համարում, որպեսզի Հայաստանում լինի ազգային փոխադրող, որը կաշխատի «բաց երկնքում»: Այն պետք է շուկայական պայմաններում մրցի մյուս ընկերությունների հետ: Դա բարդ է, քանի որ օդային փոխադրումները շատ մրցակցային ոլորտ է: Ցանկանում ենք, որպեսզի 700 հազարի փոխարեն ամեն տարի Հայաստան այցելի 2 մլն մարդ: Դա թույլ կտա ստեղծել 20 հազար նոր աշխատատեղ, նոր հյուրանոցներ, ռեստորաններ, խթան կհանդիսանա Հայաստանում իրավիճակի փոփոխման համար:
Դրա համար մեզ հարկավոր է «բաց երկինք» ունենալ, որում կթռչեն տարբեր ավիաընկերություններ, որոնք ունեն ավելի շատ փորձ եւ ռեսուրսներ: Այո, նոր ավիաընկերությունների համար շուկա մտնելը դժվար կլինի, եւ մենք կարեւոր ենք համարում այդ գործընթացին օժանդակելը, սակայն օժանդակել` շուկայական ու ոչ թե մենաշնորհային պայմաններով ստեղծելով:
Հույս ունեմ, որ Վրաստանում իրավիճակի կայունացումը թույլ կտա գործարկել Հայաստանը Ռուսաստանին կապող երկաթուղին, եւ դա նույնպես լուրջ խթան կհանդիսանա տնտեսական իրավիճակի փոփոխության համար: Որպես մարդ, ով նայում է 15-20 տարի առաջ, ես հասկանում եմ, որ առանց այդ խնդիրները լուծելու եւ աշխարհի զբոսաշրջային քարտեզի վրա Հայաստանի հայտնվելու, մեր տնտեսությունը փոխելն անհնարին կլինի:
Այո, մենք գումար ենք ծախսել մի բանի վրա, որը, սկզբունքորեն, մեզ հետ ոչ մի ուղղակի առնչություն չունի. ես մտադիր չեմ եղել ու չեմ պատրաստվում զբաղվել ավիացիայով, սակայն այդ խնդրի լուծումը սկզբունքորեն կարեւոր պայման եմ համարում Հայաստանի զարգացման համար: Խնդիրը ընկալող մարդը պետք է մասնակցի դրա լուծմանը:
Դրական տրամադրությունների պակասի մասին
Հայաստանում շատ դրական օրինակներ կան, սակայն ընդհանուր ապատիայի լույսի ներքո նրանք պակաս կարեւոր են թվում:
Իրականում մենք հպարտանալու շատ բան ունենք: Ցավոք, սիրում ենք զբաղվել ինքնախարազանմամբ եւ բողոքել, որ ամեն ինչ վատ է: Երբ ես իմ օտարազգի ընկերներին տանում եմ Սեմ Սիմոնյանի հիմնադրած ԹՈՒՄՈ կենտրոնը, նրանք անկեղծորեն խոստովանում են, որ նման բան չեն տեսել: Ունենք հիասքանչ թանգարան, որը ստեղծել է հանգուցյալ Ջերալդ Գաֆեսճյանը: Կան նաեւ այլ ծրագրեր, որոնցով իսկապես կարող ենք հպարտանալ: Այլ խնդիր է, որ այդ ամենը առանձին տարրեր են, եւ ես շատ կցանկանայի, որպեսզի դրանք համախմբվեին մեկ միասնական «կտավում»:
Իմ խնդիրներից մեկն է օգնել իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք «մագնիսներ» կդառնան այլ ներդրողների համար` նոր մեծ ու փոքր ծրագրերի իրականացման նպատակով: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում դեկտեմբերին գործարկվել է Hyatt Place հյուրանոցը: Տաթեւի ծրագիրը խթան է հանդիսացել Գորիսում 10 նոր հյուրանոցների կառուցման համար: Սա ցույց է տալիս, որ որոշակի ճիշտ պայմանների ապահովման դեպքում, գործընթացները սկսում են ինքնուրույն զարգանալ:
Հավատում եմ, որ չնայած բոլոր դժվարություններին ու մարտահրավերներին, մենք ունենք եզակի մրցակցային առավելություններ, որոնք կարող ենք օգտագործվել կրթության, բժշկության, զբոսաշրջության ոլորտների կոնկրետ ծրագրերում: Ի վերջո, նպատակն այն է, որ Հայաստանում ապրելն ավելի հաճելի լինի ու մարդիկ լավատեսության ավելի շատ հիմքեր ունենան:
Ամերիաբանկի մասին
Ես հպարտանում եմ այդ ծրագրով: Սա այն կարեւոր ծրագրերից է, որը դրական երանգ է տալիս Հայաստանում իմ գտնվելուն:
15 տարի առաջ, երբ ծանոթացա Անդրեյ Մկրտչյանի եւ նրա գործընկերների հետ, նրանք քոնսալթինգային բիզնեսը սկսում էին զրոյից, աշխատում եւ մրցակցում էին լավագույն միջազգային ընկերությունների հետ, եւ ինձ համար դա Հայաստանում հաջողության հասնելու խոսուն օրինակ է: Իսկապես, Ամերիաբանկը հաջողության շատ լավ օրինակ է, եւ ես դա գովազդի համար չեմ ասում: Այն, ինչ կատարվեց այս 5 տարիների ընթացքում, ապացուցում է, որ մենք մեզ հաճախ թերագնահատում ենք:
Հայաստանում գործում են 22 բանկեր, այդ թվում` հեղինակավոր միջազգային բանկեր` HSBC, Կրեդիտ Ագրիկոլ, ՎՏԲ, Գազպրոմբանկ: Մեր բանկը գնվել է առանց որեւէ հաճախորդի, փաստացի գնել ենք արտոնագիրը, եւ 5 տարվա ընթացքում տղաները կարողացել են զրոյից հասնել նրան, որ այսօր Ամերիաբանկը հանդիսանում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարը գրեթե բոլոր առանցքային ցուցանիշներով: Սա իսկապես հարգանքի է արժանի: Բանկում ես միշտ հանդես եմ եկել պասիվ ներդրողի դերում, օժանդակել եմ թիմին, սակայն գործը նրանք ինքնուրույն են կատարել: Առաջին 5 տարիները կայացման փուլ էին, եւ կարեւոր էր, որպեսզի ես հանդես գայի «երաշխավորի» դերում: Այժմ եկել է ժամանակը, որպեսզի Անդրեյ Մկրտչյանը, ով առաջին օրվանից ղեկավարում էր ողջ խումբը, գլխավորի բանկի տնօրենների խորհուրդը, որի անդամը ես շարունակում եմ մնալ: Ամերիաբանկի Խորհուրդը լավագույններից մեկն է, նրա կազմում, մասնավորապես, ընդգրկված են Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին` հանրաճանաչ Fidelity ընկերությունից, Նուբար Աֆեյանը, Գոռ Նահապետյանը: Ճիշտ եմ համարում 5 տարին մեկ անգամ փոխել տնօրենների խորհրդի նախագահին: Դա նույնպես նոր մշակույթի եւ նոր չափանիշների մի մասն է` պետք է չէ ամեն ինչ անձնավորել, պետք է ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա կառուցել: Ամերիաբանկը գործում է կորպորատիվ ճիշտ սկզբունքներով, եւ շատ լավ է, որ տեղի են ունենում ռոտացիաներ ու փոփոխություններ:
Ապագայի մասին
Ինձ մոտ անցումային շրջան է: Ավարտում շատ կարեւոր փուլ. 22 տարի ես եղել եմ ներդրումային բանկիր, ղեկավարել եմ «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերությունը, որը դարձել է Սբերբանկի մի մասը: Վերջին 2-3 տարին ես աշխատում էի Սբերբանկում: Շարունակում եմ մնալ Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆի խորհրդականը, սակայն ծրագրում եմ ավելի ակտիվ զբաղվել մի քանի ուղղություններով, այդ թվում` բարեգործական ծրագրերով` կապված Հայաստանի եւ կրթության հետ: Ծրագրերի մեծ փաթեթ ունեմ, որոնք շատ կարեւոր է իրականացնել եւ ավարտին հասցնել: Կարեւոր է հետեւողական լինել եւ անել այն, ինչ խոստանում ես: Դա իսկապես բարդ է` շատ բարեգործական ծրագրեր ավարտվում են` դեռ չսկսված:
Շարունակում եմ աշխատել Ամերիաբանկի տնօրենների խորհրդում, ընդգրկվել եմ Համաշխարհային բանկի կազմի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի միջազգային խորհրդում, ինչը հաճելի է եւ հեղինակավոր է: Աշխատում եմ Ռոսգոստրախի, Սիբուր-ի, այլ ընկերությունների խորհուրդներում: Մնում եմ Բրազիլիայի, Ճապոնիայի ու Չինաստանի բիզնես-դպրոցների տնօրենների խորհուրդների կազմում: Դա տարբեր մարդկանց հետ շփվելու շատ հետաքրքիր հնարավորություն է տալիս:
Պատրաստվում եմ շարունակել ներդրումները տարբեր ընկերություններում, ունեմ բավականին մեծ ներդրումային պորտֆել, մասնավորապես, ԿԱՄԱԶ-ում: Իմ գործընկեր Գագիկ Ադիբեկյանի հետ համատեղ մենք ծրագրեր ենք իրականացնում անշարժ գույքի ոլորտում:
Բազմաթիվ ծրագրեր ունեմ` կապված կրթության, հետաքրքիր մարդկանց հետ աշխատելու հնարավորության հետ, ովքեր իրագործում են հետաքրքիր ծրագրեր, որպեսզի փոխեն մեր միջավայրը, որպեսզի այն ավելի դրական ու մրցակցային դառնա ու
մեր երեխաները վստահ լինեն, որ ապրելու են մի երկրում, որը ոչնչով չի զիջի այն երկրներին, որտեղ մենք սիրում ենք մեկնել հանգստանալու:

Вечером 23 января в эфире телекомпании «Шант» вышло интервью Арама Абрамяна с бизнесменом и филантропом, основателем благотворительного фонда IDeA Рубеном Варданяном. Предлагаем вашему вниманию стенограмму интервью.
О проекте «Армения-2020»
Пролетело более десяти лет с тех пор, как мы начали обсуждение возможных сценариев будущего Армении. Это было очень важным упражнением, к которому мы попытались привлечь максимальное количество людей разных взглядов с разными профессиональными навыками. Не понимая, каким может быть будущее, очень тяжело принимать сегодняшнюю действительность. Понимание будущего – очень непростая вещь, требующая больших усилий. Конечно, то, что мы делали, было немножко наивным, но в целом я доволен [результатами этой работы], потому что, несмотря на все сложности и разочарования, многие идеи и проекты, родившиеся из тех дискуссий, удалось реализовать, и они начали жить самостоятельно. Другое дело, что, к сожалению, эта дискуссия не продолжилась и, наверное, сегодняшняя некоторая апатия и недовольство в обществе частично возникают из-за того, что люди не понимают, каким может быть будущее. Мне кажется, что такую профессиональную и серьезную дискуссию нужно вести регулярно и публично.
О проектах, амбициях и масштабах
Мне не очень нравится слово «амбициозный», я предпочитаю определение «масштабный», потому что перед нами стоит задача не удивить, а изменить. Для изменений требуются серьезные усилия, и эти программы долгосрочные.
Программа, связанная с восстановлением Татевского монастыря, началась в 2005 году и будет завершена в 2017 году. Идея международной школы в Дилижане, которую мы откроем в этом году, также родилась в рамках проекта «Армения-2020». Более конкретные обсуждения мы начали в 2007-2008 годах и надеемся, что в 2023 году школа выйдет на полную мощность. Мы говорим о горизонте в 15-20 лет. Есть еще несколько проектов, которые мы обсуждаем, и они также долгосрочны и масштабны. Есть очень много нужных и важных проектов, которые следует воплощать в жизнь, чтобы добиться серьезных изменений в Армении.
Нужны «якорные» проекты, которые потянут за собой [другие инициативы]. Мы выбираем такие проекты, которые являются двигателями изменений в регионе или в отдельной отрасли. Во всех этих проектах участвует помимо меня и моей семьи большое количество людей – все проекты коллегиальные. Но самое главное в наших проектах – они мультиэффективные, то есть восстановление монастыря или строительство школы приводят к реализации других важных проектов.
Принципы [всех наших проектов]: мультиэффективность, долгосрочность, масштабность, коллегиальность [и интернациональность, вовлеченность местного населения, постепенный выход на самофинансирование, лучшие международные стандарты реализации]. Очень важно задействовать местное население. Люди должны почувствовать, что это их проект, а не просто «спущенный с неба». Немаловажно, чтобы проекты становились финансово самостоятельными. Капительные вложения – это благотворительность, но мы стремимся, чтобы проекты со временем становились самостоятельными и не зависели от благотворителей. Также очень важно, чтобы все эти проекты соответствовали международным стандартам.
О выживании и западне
Это одна из серьезнейших проблем в обществе. Последние 20 лет мы думаем о том, как выжить. Очень сложно думать на 10-20 лет вперед, когда ты живешь в режиме выживания. Но если мы не перестроимся и не научимся думать долгосрочно, нам будет очень сложно преодолеть эту модель, которая является серьезной западней. Она приведет к тому, что страна будет постоянно находиться в состоянии выживания или застоя. Процветание – это риск. Ты должен рискнуть и поверить, что твои дети будут жить лучше, чем ты сегодня. В советское время люди верили, что если они делают что-то сегодня, их дети завтра будут жить лучше. Это ощущение сейчас потеряно, несмотря на независимость, на победу в войне. Модель выживания обусловлена не только экономической ситуацией, но и нашим ментальным отношением к происходящему.
Об образовании и школе в Дилижане
Для нас это знаковый проект, он очень масштабный и потребовал от нас больших усилий. Нам еще предстоит многое сделать, но мы уже видим, что находимся на правильном пути. В сентябре школа откроется, и первые 90 учеников в возрасте 16-17 лет начнут учиться. Сейчас идет процесс отбора, и граждане Армении могут подать заявки на учебу как в нашей школе, так и в 13 других школах образовательной сети [United World Colleges] (UWC) по всему миру. UWC дает очень качественное образование – одно из лучших по показателю поступления выпускников в ведущие мировые университеты. Начал работу [новый] директор [нашей] школы, формируется команда учителей, и я очень рад, что этот процесс происходит в режиме интернационализации.
У нас будут ученики из разных стран, и в этом смысле школа действительно уникальна для Армении. Я очень рад, что в Дилижане параллельно реализуются проекты [школы] «Айб» и [Центра креативных технологий] ТУМО. Я глубоко убежден, что образование – это наше ключевое конкурентное преимущество. За последние двадцать лет [в нашей жизни и в жизни нашей страны] имело место очень много негативного, но есть и много позитивного. Тот же ТУМО доказывает, что, несмотря на все сложности, у детей есть огромная тяга к знаниям, желание учиться. Есть очень хорошие показатели по поступлениям в лучшие мировые учебные заведения по программе «Луйс» .
Мы нация, которая тяготеет к знаниям, а это значит, что мы имеем конкурентное преимущество, потому что в XXI веке [талантливые и образованные] люди – это главный актив. Я в этом глубоко убежден, и поэтому так много времени и сил мы тратим на образование. У нас два главных направления благотворительности – [фонд] IDeA (инициативы по развитию Армении) и образование, которые пересеклись на территории Армении. Я очень рад, что наш флагманский проект в школьном образовании (международная школа UWC Dilijan College) реализуется в Армении.
У нас есть и другой проект, который мы реализовали в России вместе с партнерами и друзьями из разных стран – бизнес-школа СКОЛКОВО. Это два ключевых проекта в образовании, которые для меня являются очень важными.
Об «открытом небе»
У любой страны и экономики есть свои узкие места. Для нас такой проблемой является транспортная. Ее решение позволит улучшить жизнь в Армении, создать больше рабочих мест, создать больше возможностей для самореализации.
Я верю, что у Армении великое будущее и она может стать очень комфортной для проживания страной с прекрасной инфраструктурой, и мне было понятно, что есть вопросы, решение которых является ключевым для изменения [ситуации в] экономике [к лучшему]. Было необходимо убедить армянскую элиту, что нам нужно как можно больше авиакомпаний, выполняющих рейсы в Армению, и открытое небо позволяет достичь этой цели.
Я считаю очень важным, чтобы в Армении был национальный перевозчик, который бы работал в «открытом небе». Это означает, что он будет на рыночных условиях конкурировать с другими авиакомпаниями. Это очень непросто, поскольку индустрия высококонкурентная. Мы хотим, чтобы вместо 700 тысяч человек в Армению ежегодно прилетало 2 миллиона человек. Это станет огромным толчком для экономики, позволит создать 20 тысяч рабочих мест, новые гостиницы, рестораны, станет толчком для изменения ситуации в Армении. Для этого нам нужно «открытое небо», в котором будут работать разные авиакомпании, у которых больше ресурсов и опыта. Новым авиакомпаниям входить на рынок будет сложно, и мы считаем важным помогать этому процессу, но помогать именно на рыночных, а не монопольных условиях.
Очень надеюсь, что стабилизация ситуации в Грузии позволит открыть железную дорогу, соединяющую Армению с Россией, и это также станет серьезным стимулом для изменения экономической ситуации. Как человек, который смотрит на 15-20 лет вперед, я понимаю, что без решения этих вопросов и появления Армении на туристической карте мира нашу экономику изменить [к лучшему] невозможно.
Да, это, в принципе, не имеет к нашим [проектам] прямого отношения: я не собирался и не собираюсь заниматься авиацией, но считаю решение этого вопроса принципиально важным условием для развития Армении, а человек, который понимает проблему, должен участвовать в ее решении.
О недостатке позитива
В Армении есть много положительных примеров, но на фоне общей апатии они кажутся менее значимыми.
На самом деле нам есть чем гордиться. К сожалению, мы любим заниматься самобичеванием и жаловаться на то, что все плохо. Когда я привожу своих неармянских друзей и партнеров в центр ТУМО, они честно признаются, что не видели ничего подобного. У нас есть прекрасный музей, созданный покойным Джеральдом Кафесджяном. Другое дело, что все это – отдельные элементы, и очень бы хотелось, чтобы [из отдельных позитивных моментов] выстроилась единая картина.
Одна из моих задач – помочь делать проекты, которые станут «магнитами» для других инвесторов, для реализации новых проектов. Очень рад, что в Армении открылся отель Hyatt Place. Проект возрождения Татевского монастыря стал толчком для создания 10 новых гостиниц в Горисе. Я верю, что, несмотря на все сложности и вызовы, у нас есть уникальные конкурентные преимущества, которые мы можем реализовать в конкретных проектах в области образования, медицины, туризма.
Об Америабанке
Я горжусь этим проектом, это один из главных проектов, делающих важным мое пребывание в Армении. 15 лет назад, когда я познакомился с Андреем Мкртчяном и его партнерами, они начинали консалтинговый бизнес с нуля, работали и конкурировали с лучшими мировыми компаниями. В этом отношении Америабанк – очень хороший пример успешности, и я говорю об этом не ради рекламы.
В Армении 22 банка, в том числе уважаемые международные банки: HSBC, Креди Агриколь, ВТБ, Газпромбанк. Наш банк был куплен без единого клиента, фактически мы купили лицензию, и за пять лет ребята смогли сделать так, что сегодня Америабанк является лидером в банковской системе Армении почти по всем ключевым показателям.
Я всегда выступал в роли пассивного инвестора, который помогал ребятам, но свое дело они делали сами. Первые пять лет были этапом становления банка, и было важно, чтобы я выступал в роли «гаранта». Сейчас пришло время, чтобы Андрей Мкртчян возглавил Совет директоров банка, членом которого я остаюсь. Совет Америабанка – один из лучших, в него входят, в частности, Роберт фон Рековски (вице-президент инвестиционной компании Fidelity Investments по стратегии на развивающихся рынках), Нубар Афеян (СЕО и управляющий партнер Flagship Ventures, профессор Массачусетского технологического университета), Гор Нахапетян (вице-президент Московской школы управления СКОЛКОВО). Я считаю правильным раз в пять лет менять председателя совета директоров. Это тоже часть новой культуры и новых стандартов. Америабанк действует по очень правильным корпоративным принципам, и очень хорошо, что происходят ротации и изменения.
О будущем
У меня переходный период. Я завершаю очень важный этап жизни: 22 года я был инвестиционным банкиром, возглавлял компанию «Тройка Диалог», которая [в 2012 году] стала частью Сбербанка. Я остаюсь советником президента, [председателя правления] Сбербанка Германа Грефа, но планирую более активно заняться несколькими направлениями, в том числе благотворительным проектами, связанными с Арменией и образованием. У меня есть большой портфель проектов, которые нужно реализовать и довести до конца. Очень важно быть последовательным и делать то, что обещаешь.
Я остаюсь в Совете директоров Америабанка, вошел в международный совет Международной финансовой корпорации, входящей в состав Всемирного банка. Вхожу в Советы директоров ряда компаний в разных странах, бизнес-школ в Бразилии, Японии, Китае. Собираюсь продолжить инвестиции в разные компании, у меня достаточно большой инвестиционный портфель, в частности, в КАМАЗе. Совместно с моим партнером Гагиком Адибекяном мы реализуем проекты в сфере недвижимости.
Моя дальнейшая активность связана как с бизнесом, так и с общественной деятельностью. У меня много планов, связанных с образованием, возможностью работать с интересными людьми, которые делают интересные проекты, чтобы изменить нашу среду и сделать ее более позитивной и успешной, чтобы наши дети жили в стране, которая будет ничуть не хуже тех [стран], куда мы любим ездить отдыхать.