Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի» - Mediamax.am
11603 դիտում
Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի»
Մարտի 20-ին գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Մոսկվայի ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցում հանդես է եկել «Արդյունավետ բիզնես-մոդելները. երջանկությունը` որպես գերշարժառիթ» թեմայով դասախոսությամբ:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հատվածներ դասախոսությունից եւ հարցերի պատասխաններից: Ելույթն ուղիղ հեռարձակմամբ ցուցադրվել է M24.ru կայքում:
Շարժառիթների մասին
Ես կարողացել եմ ինձ համար ձեւակերպել`ով եմ ցանկանում լինել: Պակաս կարեւոր չէ հասկանալ, թե ինչպես է պետք չափել հաջողությունդ եւ որքանով ես պատրաստ ռիսկի դիմել դրան հասնելու համար:
«Տրոյկա Դիալոգը» ստեղծելիս մենք ցանկանում էինք կառուցել ներդրումային բանկ, որը կնպաստեր փոփոխություններին երկրում եւ ճանաչում կստանար միջազգային հաճախորդների կողմից: «Տրոյկա Դիալոգը» իսկապես փոխում էր Ռուսաստանը: Մարդիկ, ովքեր ընկերություն եկան միանգամից ուսանողական նստարանից, կառուցում էին ոչ միայն ընկերությունը, այլեւ ամբողջ շուկան:
Հաջողության բանաձեւը
Ես կառանձնացնեի երեք բաղադրիչ.
1.Հստակ ձեւակերպված նպատակ:
2. Ուժեղ թիմ:
3. Հետեւողականություն:
Անհնարինը հնարավոր է
Իմ նպատակն է ոչ թե որքան հնարավոր է շատ գումար աշխատել, այլ անհնարինը հնարավոր դարձնել: Հիշում եմ, ժամանակին մենք վիճում էինք ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Գերման Գրեֆի հետ, ով չէր հավատում, որ ռուսաստանյան գործարարները սեփական կամքով գումար կտրամադրեն ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոցը հիմնելու համար:
Անհրաժեշտ է մեծապես հավատալ ծրագրին: Մի անգամ ինձ մի մասնավոր ընթրիքի էին հրավիրել, որին ներկա էր նաեւ Սինգապուրի «հիմնադիր հայր» Լի Կուան Յուն: Ես նրան պատմեցի ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ի գաղափարի մասին, եւ նա ասաց. «Ինձ դուր է գալիս քո երազանքը, ես պատրաստ եմ մասնակցել դրա իրականացմանը»: Եվ ամեն տարի նա գալիս էր այստեղ, եւ իմ երազանքն իրականություն էր դառնում նրա աչքի առջեւ:
Լի Կուան Յուն ինձ խոստացավ, որ եթե ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոցը կառուցվի, նա ինձ հետ կգա Հայաստան կգա, եւ կատարեց խոստումը: Մի անգամ հարցրեցի` ինչո՞ւ որոշեց օժանդակել ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ի ծրագրին: Լի Կուան Յուն շատ պրագմատիկ մարդ է եւ ասաց, որ 20 տարի հետո Սինգապուրը կսկսի դիրքերը զիջել Դուբային ու Շանհային, եւ մրցակցային մնալու համար Սինգապուրը դիտարկում է բոլոր այն երկրները, որոնք գտնվում են նրանից առավելագույնը 7 ժամ թռիչքային հեռավորության վրա: Այդ տեսանկյունից, ասաց նա, մեզ ձեռնտու է, որպեսզի ռուսաստանյան գործարարների հաջորդ սերունդները, որոնք կսովորեն ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ում, տեղեկացված լինեն Սինգապուրի մասին:
Վստահության մասին
Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի: Դրա հիմնական պատճառներից մեկը անվստահությունն է: Հաշվեք` քանի՞ մարդու եւ ինստիտուտի եք դուք վստահում: Հավանաբար, մարդկանց թիվը չի անցնի 10-ը, իսկ ինստիտուտներինը կամ կազմակերպություններինը, լավագույն դեպքում, 3-ը:
Ցանկացած լավ գաղափար մագնիսի պես ձգում է, եթե դու պատրաստ ես կիսվել դրանով:
Մարդիկ
Բազմիցս ասել եմ, որ 21-րդ դարում մարդիկ են հանդիսանում հիմնական ակտիվը: Ցանկացած մեկնարկ կարող է տապալվել կամ հաջողվել` կախված մարդկանց ընտրությունից: Կան տարբել մոդելներ. կարելի է «աստղերի» թիմ հավաքագրել, կարելի է նաեւ ինքնուրույն «աճեցնել» այն: Ինձ համար կարեւոր է, որպեսզի մարդն անտարբեր չլինի:
Պետք չէ վախենալ ուժեղ մարդկանց հետ աշխատելուց: «Տրոյկա Դիալոգում» շատերն ինձանից ավելի ուժեղ, տաղանդավոր ու փորձառու էին:
Ցավալի ու դժվար էր աշխատանքից հեռացնել մարդկանց, ովքեր սխալներ թույլ չէին տվել ու ոչ մի վատ բան չէին արել: Բայց պետք է հեռացնեի նրանց, քանի որ նրանք պատրաստ չէին մեծ փոփոխությունների:
Սխալներ եւ թերություններ
Կյանքիս ընթացքում բազմիցս թույլ եմ տվել սխալներ եւ շարունակում եմ դա անել: Սխալը, որը ես հաճախ կրկնո՞ւմ եմ: Ամեն անգամ, երբ որոշում եմ հրաժարվել իմ որեւէ սկզբունքից եւ փաստարկներ եմ որոնում զիջումներ կամ բացառություններ անելու համար, գլխիս հարված եմ ստանում: Օրինակ, չեմ հեռացնում այն մարդուն, ում դեռ երեկ պետք է հեռացնեի կամ համաձայնում եմ հանդիպման, որին պետք չէր գնալ:
Ամենալուրջ թերությունս այն է, որ փորձում եմ ընդգրկել անսահմանությունը: Արդյունքում` վերջին չորս գիշերներն անցկացրել եմ ինքնաթիռներում:
Ազնվության մասին
Մարդը թույլ էակ է, եւ շատ դժվար է ազնիվ մնալ ու միշտ ճիշտը խոսել` առանց երկակի ստանդարտների դիմելու:
Սովորել
Ես սովորում եմ ողջ կյանքիս ընթացքում: Բախտս բերել է. ունեցել եմ շատ ուժեղ մենտորներ:
Ընտանիք եւ աշխատանք
Չորս երեխա ունեմ, կինս ինձ շատ է օգնում կարեւոր ծրագրերի իրականացման հարցում: Ընտանիքս, իհարկե, տուժում է, եւ շատ ծանր է դա գիտակցել: Ցավոք, աշխատանքի ու ընտանիքի միջեւ հավասարակշռություն գոյություն չունի:

Ruben Vardanyan: “One of our favorite activities is to speak on why we won’t make it” - Mediamax.am
Businessman and philanthropist, founder of IDeA Charitable Foundation Ruben Vardanyan gave a lecture on “Effective Business Models: Happiness as Super Motive” at Skolkovo Moscow School of Management on March 20. Mediamax presents excerpts from the lecture and answers to the questions. The lecture was broadcast live on M24.ru website.
Motivation
I managed to define myself in the way I would like to see me. It’s also important to learn how to measure your success and to realize what risks you are ready to take to achieve it.
When we were setting up “Troika Dialog”, our goal was to establish an investment bank that would impact the situation in the country and would be recognized by international customers. “Troika Dialog” really changed Russia. People who came to our company right after their universities were the ones to build not only the company but also the entire industry and market.
Formula of success
I would pick out three components:
1. Clearly set goal.
2. Strong team.
3. Consistency.
The impossible possible
My goal is not to earn as much money as possible but to make the impossible possible. I remember our vigorous arguments with the [Russian] Minister of Economic Development German Gref who did not believe Russian businessmen would be willing to donate funds to establish SKOLKOVO School.
You should strongly believe in the project. I was once invited to a private dinner at which Founding Father of Modern Singapore Lee Kuan Yew was also present. I told him about the Skolkovo idea and he told me: “I like your dream and I would like to contribute to its implementation”. He used to arrive here every year and my dream was coming true right before his eyes.
Lee Kuan Yew promised to go to Armenia with me after SKOLKOVO School construction is completed, and he kept his word. Once I asked him why he eventually decided to support SKOLKOVO project. Lee Kuan Yew is a very pragmatic person and he said that 20 years down the road Singapore will start ceding to Dubai and Shanghai and to remain competitive Singapore considers all countries, which are located on 7 hour flight distance at most. In this sense, we will benefit if the coming generations of Russian businessmen who will study at SKOLKOVO School know about Singapore.
Trust
One of our favorite activities is to speak about why we won’t make it. One of the main reasons for it is the lack of trust. Count the number of people and institutions you trust. You will most likely count 10 people and 3 institutions or organizations, at best.
Every promising idea pulls like a magnet if you are ready to share it. Involvement of other people is highly important for me.
People
Many a time I have been saying that people are the main asset of the 21st century. Every undertaking can fail or become a success but it all depends on people. There are various models – a team of “stars” can be set up or you can “cultivate” the team yourself. What matters for me is that the person in the team cares for the project.
You should not be afraid to involve strong people. Many people enrolled in “Troika Dialog” were much more talented and experienced than I was.
It hurt and it was also very hard for me to dismiss people who were not making a mistake and neither doing anything bad. But I had to do it as they were not ready for big changes.
Mistakes and flaws
I have been making mistakes time and again in my life, and I still make them. Which is the mistake I regularly make? Each time I decide to deviate from my principles and look for reasons to make concessions or exceptions I “get struck on the head”. I don’t fire the person who should have been fired as early as yesterday. I agree to go to a meeting which I shouldn’t have gone.
My main flaw is that I am trying to grasp the immensity. And as a result, I spent the last four nights in the plane.
Honesty
People are weak and it is highly important to be loyal and to always tell the truth without resorting to manipulations and double standards.
Learning
In my case, it’s life-long learning. I am lucky to have had many smart mentors.
Family and work
I have four children and my wife greatly helps me with the realization of important projects. My family, apparently, “suffers” and it’s very hard. Unfortunately, there is no balance between the work and the family.