Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի» - Mediamax.am
11603 դիտում
Ռուբեն Վարդանյան. «Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի»
Մարտի 20-ին գործարար եւ բարերար, IDeA բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը Մոսկվայի ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցում հանդես է եկել «Արդյունավետ բիզնես-մոդելները. երջանկությունը` որպես գերշարժառիթ» թեմայով դասախոսությամբ:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հատվածներ դասախոսությունից եւ հարցերի պատասխաններից: Ելույթն ուղիղ հեռարձակմամբ ցուցադրվել է M24.ru կայքում:
Շարժառիթների մասին
Ես կարողացել եմ ինձ համար ձեւակերպել`ով եմ ցանկանում լինել: Պակաս կարեւոր չէ հասկանալ, թե ինչպես է պետք չափել հաջողությունդ եւ որքանով ես պատրաստ ռիսկի դիմել դրան հասնելու համար:
«Տրոյկա Դիալոգը» ստեղծելիս մենք ցանկանում էինք կառուցել ներդրումային բանկ, որը կնպաստեր փոփոխություններին երկրում եւ ճանաչում կստանար միջազգային հաճախորդների կողմից: «Տրոյկա Դիալոգը» իսկապես փոխում էր Ռուսաստանը: Մարդիկ, ովքեր ընկերություն եկան միանգամից ուսանողական նստարանից, կառուցում էին ոչ միայն ընկերությունը, այլեւ ամբողջ շուկան:
Հաջողության բանաձեւը
Ես կառանձնացնեի երեք բաղադրիչ.
1.Հստակ ձեւակերպված նպատակ:
2. Ուժեղ թիմ:
3. Հետեւողականություն:
Անհնարինը հնարավոր է
Իմ նպատակն է ոչ թե որքան հնարավոր է շատ գումար աշխատել, այլ անհնարինը հնարավոր դարձնել: Հիշում եմ, ժամանակին մենք վիճում էինք ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Գերման Գրեֆի հետ, ով չէր հավատում, որ ռուսաստանյան գործարարները սեփական կամքով գումար կտրամադրեն ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոցը հիմնելու համար:
Անհրաժեշտ է մեծապես հավատալ ծրագրին: Մի անգամ ինձ մի մասնավոր ընթրիքի էին հրավիրել, որին ներկա էր նաեւ Սինգապուրի «հիմնադիր հայր» Լի Կուան Յուն: Ես նրան պատմեցի ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ի գաղափարի մասին, եւ նա ասաց. «Ինձ դուր է գալիս քո երազանքը, ես պատրաստ եմ մասնակցել դրա իրականացմանը»: Եվ ամեն տարի նա գալիս էր այստեղ, եւ իմ երազանքն իրականություն էր դառնում նրա աչքի առջեւ:
Լի Կուան Յուն ինձ խոստացավ, որ եթե ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոցը կառուցվի, նա ինձ հետ կգա Հայաստան կգա, եւ կատարեց խոստումը: Մի անգամ հարցրեցի` ինչո՞ւ որոշեց օժանդակել ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ի ծրագրին: Լի Կուան Յուն շատ պրագմատիկ մարդ է եւ ասաց, որ 20 տարի հետո Սինգապուրը կսկսի դիրքերը զիջել Դուբային ու Շանհային, եւ մրցակցային մնալու համար Սինգապուրը դիտարկում է բոլոր այն երկրները, որոնք գտնվում են նրանից առավելագույնը 7 ժամ թռիչքային հեռավորության վրա: Այդ տեսանկյունից, ասաց նա, մեզ ձեռնտու է, որպեսզի ռուսաստանյան գործարարների հաջորդ սերունդները, որոնք կսովորեն ՍԿՈԼԿՈՎՈ-ում, տեղեկացված լինեն Սինգապուրի մասին:
Վստահության մասին
Մեր սիրելի զբաղմունքն է` պատմել, թե ինչու այս կամ այն բանը մեզ մոտ չի ստացվի: Դրա հիմնական պատճառներից մեկը անվստահությունն է: Հաշվեք` քանի՞ մարդու եւ ինստիտուտի եք դուք վստահում: Հավանաբար, մարդկանց թիվը չի անցնի 10-ը, իսկ ինստիտուտներինը կամ կազմակերպություններինը, լավագույն դեպքում, 3-ը:
Ցանկացած լավ գաղափար մագնիսի պես ձգում է, եթե դու պատրաստ ես կիսվել դրանով:
Մարդիկ
Բազմիցս ասել եմ, որ 21-րդ դարում մարդիկ են հանդիսանում հիմնական ակտիվը: Ցանկացած մեկնարկ կարող է տապալվել կամ հաջողվել` կախված մարդկանց ընտրությունից: Կան տարբել մոդելներ. կարելի է «աստղերի» թիմ հավաքագրել, կարելի է նաեւ ինքնուրույն «աճեցնել» այն: Ինձ համար կարեւոր է, որպեսզի մարդն անտարբեր չլինի:
Պետք չէ վախենալ ուժեղ մարդկանց հետ աշխատելուց: «Տրոյկա Դիալոգում» շատերն ինձանից ավելի ուժեղ, տաղանդավոր ու փորձառու էին:
Ցավալի ու դժվար էր աշխատանքից հեռացնել մարդկանց, ովքեր սխալներ թույլ չէին տվել ու ոչ մի վատ բան չէին արել: Բայց պետք է հեռացնեի նրանց, քանի որ նրանք պատրաստ չէին մեծ փոփոխությունների:
Սխալներ եւ թերություններ
Կյանքիս ընթացքում բազմիցս թույլ եմ տվել սխալներ եւ շարունակում եմ դա անել: Սխալը, որը ես հաճախ կրկնո՞ւմ եմ: Ամեն անգամ, երբ որոշում եմ հրաժարվել իմ որեւէ սկզբունքից եւ փաստարկներ եմ որոնում զիջումներ կամ բացառություններ անելու համար, գլխիս հարված եմ ստանում: Օրինակ, չեմ հեռացնում այն մարդուն, ում դեռ երեկ պետք է հեռացնեի կամ համաձայնում եմ հանդիպման, որին պետք չէր գնալ:
Ամենալուրջ թերությունս այն է, որ փորձում եմ ընդգրկել անսահմանությունը: Արդյունքում` վերջին չորս գիշերներն անցկացրել եմ ինքնաթիռներում:
Ազնվության մասին
Մարդը թույլ էակ է, եւ շատ դժվար է ազնիվ մնալ ու միշտ ճիշտը խոսել` առանց երկակի ստանդարտների դիմելու:
Սովորել
Ես սովորում եմ ողջ կյանքիս ընթացքում: Բախտս բերել է. ունեցել եմ շատ ուժեղ մենտորներ:
Ընտանիք եւ աշխատանք
Չորս երեխա ունեմ, կինս ինձ շատ է օգնում կարեւոր ծրագրերի իրականացման հարցում: Ընտանիքս, իհարկե, տուժում է, եւ շատ ծանր է դա գիտակցել: Ցավոք, աշխատանքի ու ընտանիքի միջեւ հավասարակշռություն գոյություն չունի:

Рубен Варданян: «Наше любимое занятие - рассказывать, почему у нас не получится» - Mediamax.am
20 марта бизнесмен и меценат, основатель благотворительного фонда IDeA Рубен Варданян выступил с лекцией «Эффективные бизнес-модели: счастье как супермотив» в Московской школе управления Сколково. Медиамакс представляет вашему вниманию некоторые отрывки из лекции и ответов на вопросы. Прямая трансляция выступления велась на сайте M24.ru.
Мотивация
Я смог сформулировать для себя - кем я хочу быть. Не менее важно понимать - как измерять свой успех и насколько ты готов рисковать для его достижения.
Создавая «Тройку Диалог», мы хотели построить инвестиционный банк, который повлияет на изменения в стране и будет признан международными клиентами. «Тройка Диалог» реально меняла Россию. Люди, которые пришли в компанию сразу со студенческой скамьи, строили не только компанию, но и всю индустрию и рынок.
Формула успеха
Я был выделил три компонента:
1.Наличие четко сформулированной цели.
2. Сильная команда.
3. Последовательность.
Невозможное - возможно
Моя цель - не заработать как можно больше денег, а делать невозможное возможным. Помню, в свое время мы сильно спорили с министром экономического развития Германом Грефом, который не верил, что российские бизнесмены добровольно дадут деньги для создания школы СКОЛКОВО.
Надо очень сильно верить в проект. Однажды я был приглашен на частный ужин, на котором присутствовал отец-основатель современного Сингапура Ли Куан Ю. Я рассказал ему об идее СКОЛКОВО, и он сказал мне: «Мне нравится твоя мечта, я готов принять участие в ее релизации». Каждый год он приезжал сюда, и моя мечта становилась реальностью у него на глазах.
Ли Куан Ю пообещал мне, что если школа СКОЛКОВО будет построена, он поедет со мной в Армению, и сдержал свое обещание. Однажды я спросил его - зачем он решил поддержать проект СКОЛКОВО? Ли Куан Ю очень прагматичный человек, и сказал, что через 20 лет Сингапур начнет уступать позиции Дубаю и Шанхаю, и чтобы оставаться конкурентным, Сингапур присматривается ко всем странам, которые находятся максимум в 7 часах лета от него. С этой точки зрения, сказал он, нам выгодно, чтобы следующие поколения российских бизнесменов, которые будут учиться в СКОЛКОВО, знали о Сингапуре.
Доверие
Наше любимое занятие - рассказывать, почему у нас не получится. Одна из главных причин этого заключается в огромном недоверии. Посчитайте, какому количеству людей и институтов вы доверяете. Скорее всего, получится не более 10 человек и, в лучшем случае, 3 института или организации.
Любая хорошая идея притягивает как магнит, если ты готов ей поделиться. Фактор сопричастности для меня очень важен.
Люди
Я уже не раз говорил, что в 21-м веке люди являются главным активом. Любое дело может быть провалено и может стать успешным – все зависит от людей. Есть разные модели - можно набирать команду из «звезд», а можно «выращивать» команду самому. Для меня главное, чтобы человек не был безраличным.
Не надо бояться брать сильных людей. Очень многие в «Тройке Диалог» были сильнее, талантливее, опытнее меня.
Мне было больно и сложно увольнять людей, которые не совершали ошибок
и не делали ничего плохого. Но я должен был с ними расстаться, поскольку они не были готовы к большим изменениям.
Ошибки и недостатки
Я не раз в своей жизни совершал ошибки, и продолжаю их совершать. Ошибка, которую я регулярно совершаю? Каждый раз, когда я решаю отступить от каких-то своих принципов и ищу доводы, чтобы сделать послабления или исключения, я получаю по голове. Не увольняю человека, которого следовало уволить еще вчера, соглашаюсь на встречу, идти на которую не следовало.
Мой серьезный недостаток заключается в том, что я пытаюсь объять необъятное. Как следствие - четыре последних ночи я провел в самолетах.
Честность
Человек слаб и очень сложно оставаться честным и всегда говорить правду,  не прибегая к манипуляциям и двойным стандартам.
Учиться
Я учусь всю жизнь. Мне повезло, у меня было много сильных менторов.
Семья и работа
У меня четверо детей, жена мне очень помогает в реализации важных проектов. Семья, конечно, страдает, и это очень тяжело. К сожалению, баланса между работой и семьей не существует.