Նիկու Պոպեսկու. «Հայաստանը ցանկանում էր ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը»
Մեդիամաքս-ի հարցազրույցը Եվրամիության Անվտանգության ուսումնասիրությունների ինստիտուտի ավագ վերլուծաբան Նիկու Պոպեսկուի հետ
- Որքա՞ն խորն է ԵՄ հիասթափությունը Հայաստանի` 2013 թ.-ի սեպտեմբերին կայացրած որոշումից: Տարբե՞ր էին արդյոք այս որոշման շուրջ արձագանքները եվրոպական մայրաքաղաքներում եւ Եվրոպական հանձնաժողովում:
-Եվրամիությունում բոլորը ցանկանում էին սերտ հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ: Այս հարցում կասկած լինել չի կարող: Կարելի է ասել`ԵՄ-ի ազատ առեւտրի գոտու գաղափարը նախագծվել էր այնպես, որպեսզի այն համադրելի լիներ Ռուսաստանի եւ մյուս հետխորհրդային պետությունների միջեւ արդեն իսկ գոյություն ունեցող ազատ առեւտրի գոտիների հետ: Եվ այս տեսանկյունից Ասոցացման համաձայնագիրը համադրելի էր: Մենք ունենք Սերբիայի օրինակը, որն ազատ առեւտրի գոտի ունի եւ՛ Ռուսաստանի,  եւ՛  Եվրամիության հետ: Սա հնարավոր է, եւ այն, ինչ ԵՄ-ն առաջարկում էր Հայաստանին, չէր առաջարկվում ի հաշիվ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունների:
Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանի կողմից առաջարկվող Մաքսային միությունը սահմանափակում է միության անդամ երկրի հնարավորությունները` զարգացնելու իրենց առեւտրային հարաբերությունները, քանի որ ՄՄ-ի անդամները դադարում են ինքնուրույն որոշել, թե ինչպիսի մաքսատուրքեր են գործելու, օրինակ, գերմանական մեքենաների համար:
Այսպիսով, անհամատեղելիության իրավիճակ ստեղծեց Մաքսային Միությունը, եւ ավելի քան ակնհայտ է, որ Հայաստանը նախընտրում էր Ասոցացման համաձայնագիրը: Հայաստանը սկսեց Ռուսաստանից ակնարկներ ստանալ մինչեւ 2013 թ սեպտեմբերը: Պարզ էր, որ Հայաստանը ցանկանում էր ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը, բայց վերջին պահին նախապատվությունը տրվեց  ռուսական կողմին:
Չէի ասի, թե մարդիկ զարմացած էին: Կարծում եմ`զարմանքն ավելի մեծ էր ոչ թե այն փաստից, որ Հայաստանը ետ կանգնեց Ասոցացման համաձայնագրից, այլ նրանից, որ Երեւանը ԵՄ-ի հետ այդքան առաջ էր գնացել համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում:
Բայց, ինչպես երեւում է, բոլորը հասկանում են, որ դա արվեց ոչ թե այն պատճառով, որ Հայաստանը ցանկանում էր կամ նախընտրում էր աշխարհաքաղաքական այս կամ այն միավորումը, այլ ելնելով այն անվտանգության իրավիճակից, որը ձեւավորվել էր Հայաստանի շուրջ:
Սա ասելով՝ հասկանում ենք, որ Հայաստանի վրա ճնշում է գործադրվել Ասոցացման համաձայնագրից հրաժարվելու համար եւ Հայաստանն անվտանգության տեսանկյունից Ռուսաստանից կախում ունի: Սակայն անվտանգության իմաստով Հայաստանը նաեւ ինքնուրույն խաղացող է, եւ ո՛չ Երեւանը, ո՛չ Բաքուն անհրաժեշտ ջանքերը չեն գործադրել` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծելու համար: Անվտանգության հարցում Ռուսաստանից կախվածությունը այն քաղաքական որոշումների արդյունքն է, որոնք Հայաստանը կայացրել է վերջին 20 տարիների ընթացքում:
-Ի՞նչ է լինելու հետո: Աշնանը Հայաստանը Եվրամիությանն առաջարկեց ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի միայն քաղաքական մասը, ինչը մերժվեց ԵՄ-ի կողմից: Մի քանի շաբաթ առաջ, երբ Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը ստորագրվեց Ուկրաինայի հետ, Երեւանից կրկին հնչեց այդ առաջարկը, սակայն պատասխանը կրկին բացասական էր: Ձեր կարծիքով՝ Հայաստանն ու ԵՄ-ն կարո՞ղ են համաձայնության գալ այնպիսի փաստաթղթի շուրջ, որը կամրագրի այն ամենը, ինչը կապված է քաղաքական հարցերի, բարեփոխումների հետ:
- Եթե նայենք աշխարհի քարտեզին, կտեսնենք, որ ԵՄ-ն հարաբերություններ ունի աշխարհի շուրջ 200 պետությունների հետ: Եվրամիության հետ լավ հարաբերություններ ունենալու համար պարտադիր չէ Ասոցացման համաձայնագիր կամ Ազատ առեւտրի գոտի ունենալ: Դրանք մշակված են այն երկրների համար, որոնք առավել մոտ են ԵՄ-ին: Այս իմաստով, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների համար կա որոշակի ապագա եւ ճանապարհ, բայց այդ հարաբերությունները կլինեն պակաս առանձնահատուկ, քան կարող էին լինել:
Հայաստանը հրաժարվել է համաձայնագրի մեծ մասից եւ, հետեւաբար, տրամաբանական չի լինի դա անվանել ասոցացում: Ավելի շուտ գործ ունենք երկկողմ հարաբերությունների հետ, որոնց շրջանակում կարելի է համագործակցել, բայց սա հեռու է այն մակարդակից, որին կհասնեն, օրինակ, Մոլդովան եւ Վրաստանը՝ ստորագրելով Ասոցացման համաձայնագիրը: Դիվանագիտության տեսանկյունից թերեւս անազնիվ կլիներ ասոցացում տրամադրել ցանկացած երկրի` հաշվի չառնելով համաձայնագրի բովանդակությունը: Կարծում եմ, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններն ունեն ապագա, բայց չեմ կարծում, թե դա կարելի է դիտարկել որպես ասոցացում:
- Շուտով տարածաշրջանում կունենանք այսպիսի իրավիճակ. Վրաստանը կստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, Հայաստանը կմիանա Մաքսային միությանը, իսկ Ադրբեջանը չի անի ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը: Ի՞նչ եք կարծում՝ այս պարագայում ԵՄ-ն նույն տարածաշրջանային մոտեցումը կարո՞ղ է դրսեւորել Հարավային Կովկասի նկատմամբ, թե՞ իրավիճակը կփոխվի, եւ ԵՄ-ն ստիպված կլինի հարմարվել նոր իրականության հետ:
Լուսանկարը՝ REUTERS:
- Երկուսը միասին: Եթե երկրներից յուրաքանչյուրը ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների միանգամայն տարբեր իրավական շրջանակներ ունենա, տարածաշրջանային միասնական մոտեցման հնարավորությունն ավելի փոքր կլինի: Միեւնույն ժամանակ, բազմաթիվ հնարավորություններ կան, որոնք կարելի է իրագործել. եթե ցանկանում եք հեշտացնել մաքսային գործընթացները (ոչ մաքսատուրքերը) կամ օգնել երկրներին համագործակցել սահմանների կառավարման եւ անվտանգության պահպանման հարցերում, կարիք չկա ազատ առեւտրային գոտիներ ունենալ:
Սակայն, իհարկե, տարածաշրջանի երկրների` տարբեր առեւտրային միավորումներին պատկանելու փաստը նվազեցնում է համագործակցության ներուժն այնպիսի հարցերում, ինչպիսին, օրինակ, մաքսատուրքերն ու առեւտուրն են, ինչը շատ նշանակալի բաղադրիչ է:
- Դուք նշեցիք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բավարար ջանքեր չեն գործադրել ԼՂ հիմնախնդիրը կարգավորելու ուղղությամբ: Արդյոք տեսնու՞մ եք ԵՄ-ի ներգրավվածության մեծացման ներուժ: Թե՛ նախկինում, թե՛ հիմա ԵՄ-ի դիրքորոշումն այն է, որ «մենք սատարում ենք այն ամենը, ինչ անում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»:
- Չեմ կարծում, թե հիմնախնդրի կարգավորման վրա ազդելու կամ դրան նպաստելու միակ ճանապարհը բանակցային սեղանի շուրջ ներկա լինելն է: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այս իմաստով նշանակալի գործիք եւ ձեւաչափ է, բայց այն միակ միջոցը չէ, որով ԵՄ-ն կարող է օգնել հակամարտության կարգավորմանը:
Խնդիրն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ չեն լուծմանը: Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ ԵՄ-ն ցանկանում են տեսնել խնդրի հանգուցալուծումը եւ փորձում են դիվանագիտական ճանապարհով կողմերին մղել դրան, բայց դա բավարար չէ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում արմատավորված շահերը փոխզիջումների բերելու համար: Սա էլ խնդրի լուծումն առաջիկայում, եթե չասենք անհնար, ապա անհավանական է դարձնում:
Երբեւէ այնպես չի եղել, որ արտաքին խաղացողները կարողանան ազդել երկրի վրա՝ անկախ դրա փոքր կամ մեծ լինելուց, եթե այդ երկրի համար իրավիճակն ընկալվում է որպես կյանքի կամ մահվան հարց:  Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանն իրավիճակը գրեթե այդպես են ընկալում: Այս պարագայում արտաքին խաղացողները կարող են օգնել, նպաստել, առաջ մղել, բայց չեն կարող շոգեքարշի դեր խաղալ: Եվ սա վերաբերում է բոլոր արտաքին խաղացողներին:
Եթե խնդրի կարգավորման իրական դինամիկա լինի, ԵՄ-ն ավելի մեծ դեր կունենա: Բայց ԵՄ-ն չի գա եւ չի ստիպի Հայաստանին եւ Ադրբեջանին անել մի բան, ինչը նրանք չեն ցանկանում:

Фото: http://iwp.org.ua
- Насколько сильно разочарован ЕС сентябрьским решением Армении о вступлении в Таможенный союз, и не думаете ли Вы, что в европейских столицах и Еврокомиссии были разные реакции на этот счет?
- Все в ЕС хотели более тесных отношений с Арменией, Азербайджаном, Грузией, Молдовой и Украиной. В этом не может быть никаких сомнений. Зона свободной торговли с ЕС была задумана таким образом, чтобы быть совместимой с аналогичной зоной с Россией и другими постсоветскими странами.
В этом смысле Соглашение об ассоциации было совместимо с торговыми отношениями, существовавшими между Россией и другими постсоветскими странами. Есть пример Сербии, которая одновременно имеет зоны свободной торговли как с Россией, так и с ЕС. То, что Европа предлагала Армении, не было предложением за счет отношений Еревана с Москвой.
В то же время, Таможенный союз сформирован таким образом, что он ограничивает права членов ТС развивать собственные торговые отношения, поскольку в ТС они уступают суверенное право определять тарифы, скажем, на импорт немецких машин.
Так что, именно Таможенный союз создал ситуацию несовместимости, и было очевидно, что Армения предпочитает Соглашение об ассоциации. Армения начала получать сигналы из России задолго до сентября 2013 года. Было ясно, что Армения хотела подписать Соглашение об ассоциации, но, конечно, в последний момент российские предпочтения возобладали.
Нельзя сказать, что в ЕС были реально шокированы. Полагаю, многие были удивлены не столько тем обстоятельством, что Армения отказалась от Соглашения об ассоциации, сколько тем, что Армения продвинулась так далеко на переговорах с ЕС.
Но, видимо, все также понимают, что это было сделано не потому, что Армения любит тот или иной геополитический союз больше или меньше, а исходя из соображений безопасности. Также существует понимание того, что на Армению было оказано давление и она зависит от России в плане безопасности. Однако Армения сама является игроком в вопросе безопасности, но Армения и Азербайджан не прилагают всех усилий для разрешения карабахского конфликта. И эта зависимость Армении от России в вопросах безопасности, по крайней мере, отчасти, является результатом политики, проводимой Арменией последние 20 лет.
- Что дальше? Осенью Армения предложила ЕС подписать политическую часть Соглашения об ассоциации, однако ЕС ответил отказом. Несколько недель назад, когда политическая часть Соглашения была подписана с Украиной, Ереван вновь поднял этот вопрос, но ответ снова был отрицательным. Как Вы думаете, Армения и ЕС могут достичь согласия и подписать новый документ?
- У ЕС есть отношения почти с 200 странами. Для поддержания хороших отношений с ЕС вам не обязательно иметь Соглашение об ассоциации или Зоне свободной торговли. В то же время, соглашения об ассоциации разработаны для стран, которые ближе к ЕС, чем остальные. Конечно, есть возможности для развития отношений ЕС-Армения. Вместе с тем, безусловно, эти отношения будут существено отличаться от тех, которые будут у ЕС со странами, заключившими Соглашения об ассоциации, такими, как Грузия или Молдова.
Армения уклонилась от большей части Соглашения, и не будет логичным называть это ассоциацией. Это не реальная ассоциация, а, скорее, двусторонние отношения, в которых не будет той степени обязательств, которые взяли на себя Молдова или Грузия. Думаю, будет несколько несправедливым в смысле дипломатических сигналов предоставлять ассоциацию любому, вне зависимости от содержания соглашения.
Я бы сказал, что будущее у отношений ЕС-Армения есть, но не думаю, что их можно рассматривать как ассоциацию.
- Скоро мы столкнемся с ситуацией, в которой Грузия подпишет Соглашение об ассоциации с ЕС, Армения войдет в Таможенный союз, а Азербайджан не сделает ни первого, ни второго. Сможет ли ЕС сохранять в этих условиях региональный подход к Южному Кавказу, или ситуация изменится, и ЕС должен будет адаптироваться к новым реалиям?
- Конечно, будет меньше возможностей для регионального сотрудничества, если каждая страна имеет разную правовую базу для отношений с ЕС. Вместе с тем, есть немало процессов, которые можно осуществить в региональном ключе. Если вы хотите облегчить таможенные процедуры (не тарифы) и помочь странам лучше сотрудничать в плане реформ в области полиции или таможенной системы, для этого не нужно иметь Зону свободной торговли. В этом смысле, каждая страна будет иметь свои собственные отношения с ЕС. Определенный вид регионализма, основанный на некоторых более широких европейских нормах, будет ограничен, но есть сотни и тысячи вопросов, которые вы еще можете совместно решить, даже если страны принадлежат к разным торговым блокам. Однако, тот факт, что страны входят в различные торговые блоки, сокращает потенциал сотрудничества по таким вопросам, как тарифы и торговля, что является очень существенным компонентом.
- Вы сказали, что Армения и Азербайджан не делают достаточных шагов для решения карабахского конфликта. Видите ли Вы потенциал для большего вовлечения ЕС, позиция которого, как и раньше, заключается в том, что «мы поддерживаем все, что делает Минская группа ОБСЕ»?
- Не думаю, что единственным путем для воздействия и помощи в разрешении конфликта является присутствие за переговорным столом. Минская группа ОБСЕ - значительный инструмент и площадка, но не единственный путь для содействия ЕС. Глобальная проблема заключается в том, что Армения и Азербайджан не находятся даже близко к разрешению проблемы. Россия, США и европейцы хотят видеть конфликт решенным и пытаются добиться этого дипломатическим путем, поощряя стороны. Однако этого недостаточно, чтобы компенсировать укоренившуюся систему интересов и в Армении, и в Азербайджане, которая делает решение конфликта маловероятным, если не сказать невозможным.
Практически нереально, чтобы внешние игроки могли реально воздействовать на страну, вне зависимости от ее размеров, если она воспринимает ситуацию как вопрос жизни и смерти. Вопрос Нагорного Карабаха Армения и Азербайджан воспринимают практически как вопрос жизни и смерти, и в этой ситуации внешние игроки могут содействовать, подносить топливо и смазывать механизмы, но они не могут быть локомотивом. И это касается всех внешних субъектов. Если будет существовать реальная динамика в сторону урегулирования конфликта, ЕС сыграет более важную роль. Но ЕС не придет и не заставит Армению и Азербайджан делать то, чего они делать не хотят.