Պետք է տարբերակել Լեռնային Ղարաբաղի եւ դրան հարակից տարածքների կարգավիճակը, ասել է ԱՄՆ դեսպանը - Mediamax.am
4329 դիտում
Պետք է տարբերակել Լեռնային Ղարաբաղի եւ դրան հարակից տարածքների կարգավիճակը, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Ջոն Հեֆֆերնը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը հույս է հայտնել, որ շատ շուտով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կրկին «բովանդակալից հանդիպում» կունենան:
Այս մասին Ջոն Հեֆֆերնն ասել է երեկ՝ Երեւանում Սթիվ Ջոբսի կենսագրականի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսի ժամանակ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին:
Մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը՝ դեսպանն ասել է, որ այդ hայտարարությամբ ամերիկացի դիվանագետը փորձել է նոր լիցք հաղորդել բանակցային գործընթացին:
Նրա խոսքերով, հայտարարությունը նպատակ էր հետապնդում կոչ անել հակամարտության կողմերին, հասարակություններին տարբերակել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ ԼՂ հարակից տարածքների կարգավիճակը:
«Մեզ մոտ տպավորություն է, որ երկու մայրաքաղաքներում, երկու ժողովուրդների շրջանում բոլոր այդ տարածքները դիտարկվում են որպես ընդհանուր Լեռնային Ղարաբաղ, մինչդեռ այդ տարածքները տարբեր են եւ, դրանից կախված, տարբեր պետք է լինեն արդյունքները»,- ասել է Ջոն Հեֆֆերնը:

Нужно разграничить статус Нагорного Карабаха и прилегающих к нему территорий, сказал посол США - Mediamax.am
4328 просмотров
Нужно разграничить статус Нагорного Карабаха и прилегающих к нему территорий, сказал посол США
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн выразил надежду, что очень скоро между президентами Армении и Азербайджана опять состоится «содержательная встреча».
Об этом Джон Хефферн сказал вчера в Ереване, отвечая на вопрос Медиамакс во время презентации армянского перевода биографической книги про Стива Джобса.
Комментируя заявление американского сопредседателя Джеймса Уорлика, посол сказал, что этим заявлением американский дипломат попробовал придать новый импульс переговорному процессу. По его словам, заявление преследовало цель призвать стороны конфликта и общественность разграничить статус Нагорного Карабаха и статус прилегающих к нему территорий.
«У нас такое впечатление, что в двух столицах, среди народов двух стран, все эти территории рассматриваются в качестве цельного Нагорного Карабаха, в то время как это разные территории, и, в зависимости от этого, разными должны быть и результаты»,- сказал Джон Хефферн.