ՀՀ նախագահ. 2011-ից սկսած ԼՂ բանակցություններում էական առաջխաղացում չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «2011 թվականից սկսած մենք էական առաջխաղացում չունենք» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
«Կազանում Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների ձախողումը վերջին հանգրվանն էր: Դրանից հետո այդ փաստաթղթում որեւէ ուղղում կամ լրացում չի եղել»,- «Բազե-2014»-ի երիտասարդ լրագրողների ջոկատի անդամների հետ զրույցի ժամանակ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքերով, Հայաստանի նպատակն է, որպեսզի Ադրբեջանն ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը:
«Մենք այլ խնդիր չունենք եւ ուզում ենք, որպեսզի դա լինի խաղաղ ճանապարհով, այլ ոչ թե նոր զոհերի գնով: Պիտի ասեմ, որ մեծ առաջընթաց չեմ տեսնում բանակցային գործընթացում, բայց բանակցությունները շարունակվում են»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

Президент Армении: С 2011г. в переговорах по Карабаху нет существенного прогресса - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что «с 2011г. у нас нет существенного прогресса» в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Провал переговоров в Казани со стороны Азербайджана был последней гаванью. После этого в этом документе не было каких-либо изменений и дополнений»,- во время беседы с членами команды молодых журналистов молодежного форума «Базе-2014» сказал Серж Саргсян.
По словам главы государства, цель Армении - признание Азербайджаном права народа Нагорного Карабаха на определение собственной судьбы.
«У нас нет другой задачи, и мы хотим, чтобы это произошло мирным путем, а не ценой новых жертв. Должен сказать, что не вижу большого прогресса в переговорном процессе, однако переговоры продолжаются»,- сказал президент Армении.