Բակո Սահակյանը և Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 28-ին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին է հանձնել «Ոսկե արծիվ» շքանշանը:
Պարգեւատրումը կայացել է Գանձասարի վանական համալիրում՝ Արցախի թեմի վերաբացման 25-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում:
Բակո Սահակյանը կարեւորել է եկեղեցու դերակատարությունը հայ ժողովրդի եւ Արցախի կյանքում՝ ընդգծելով, որ առանց մայր եկեղեցու անհնարին կլիներ գոյատեւել, պահպանել մեր ազգային ինքնությունն ու ավանդույթները, հասնել հաղթանակների, հաղորդել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին Արցախի նախագահը բնութագրել է որպես «ականավոր եկեղեցական եւ հասարակական գործչի, ով հանդիսանում է Արցախը խորհրդանշող կերպարներից մեկը եւ արժանիորեն շարունակում է պատմական Գանձասարի մեծ առաջնորդների հերոսական գործը»:

Архиепископ Паргев Мартиросян удостоен звания «Герой Арцаха» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 28 сентября президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян вручил орден «Золотой орел» предводителю Арцахской епархии архиепископу Паргеву Мартиросяну, удостоенному высшего звания «Герой Арцаха».
Награждение прошло в Гандзасарском монастырском комплексе в рамках торжественного мероприятия, посвященного 25-летию воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви.
Бако Саакян отметил важную роль церкви в жизни армянского народа и Арцаха, подчеркнув, что без церкви было бы невозможно их существование, сохранение национальной идентичности и традиций, достижение побед.
«Президент НКР охарактеризовал архиепископа Паргева Мартиросяна как выдающегося церковного и общественного деятеля, являющегося одним из символизирующих Арцах образов, добавив, что он достойно продолжает героическое дело великих предводителей исторического Гандзасара», - говорится в сообщении пресс-службы главы НКР.