Արցախը վճռական է ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունն անցկացնել ժողովրդավարական կանոններով - Mediamax.am
5516 դիտում
Արցախը վճռական է ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունն անցկացնել ժողովրդավարական կանոններով
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն այսօր ասել է, որ Արցախը վճռական է Քարվաճառում վնասազերծված ադրբեջանցի դիվերսանտների դատավարությունն անցկացնել ժողովրդավարական կանոններով:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին Ստեփանակերտում մեկնարկելիք դատավարությանը՝ Դավիթ Բաբայանն ասել է.
«Այդ մարդիկ կասկածվում են ծանր հանցագործություններ կատարելու համար: Մենք իրավական պետություն ենք եւ ստիպված ենք դատը կազմակերպել ինչպես վայել է ժողովրդավարական պետություններին` բաց ու թափանցիկ»,- ասել է նա եւ նկատել, որ «որքան էլ հասարակության համար հոգեբանորեն ծանր լինի, այդ մարդիկ, օրենքի համաձայն, կունենան պաշտպաններ»:
Խոսելով ճնշումների մասին` Դավիթ Բաբայանն ասել է, որ որեւէ ճնշում չի կարող ունենալ այն ազդեցությունը, որն ակնկալվում է ադրբեջանական կողմից.
«Ակնկալում ենք, որ այդ պետությունն ամեն ինչ կանի հանցագործության մեջ կասկածվող իր քաղաքացիներին պաշտպանելու համար. սա է հանցագործների օրենքը, ինչպես արեցին նաեւ Սաֆարովի դեպքում, բայց չեմ կարծում, որ դա որեւէ կերպ կհաջողվի»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով այլ պետությունների կողմից հավանական ճնշումներին` Դավիթ Բաբայանն ասել է.
«Չեմ կարծում, որ քաղաքակիրթ երկրները կարող են նման ճնշումների գնալ ծանր հանցագործության համար մեղադրվող անհատների մեղքը թեթեւացնելու նպատակով: Սա որեւէ մեկին պետք չէ, անգամ կարող է ծանր հարված լինել հենց իրենց վարկանիշին»:

Artsakh resolute to hold trial of Azerbaijani saboteurs in conformity with democratic rules - Mediamax.am
5504 views
Artsakh resolute to hold trial of Azerbaijani saboteurs in conformity with democratic rules
Yerevan /Mediamax/. Spokesman for the President of the Artsakh Republic Davit Babayan said today that Artsakh is resolute to hold the trial of Azerbaijani saboteurs neutralized in Kalbajar in conformity with democratic rules.
Touching upon the legal process to start in Stepanakert on October 27, Davit Babayan said:
“These people are suspected of heinous crimes. We are a legal state and we have to hold the trial as it befits democratic states – in an open and transparent way”, he said and noted that “no matter how hard it is for the society psychologically, in accordance with the law, those people will have advocates”.
Speaking about pressures Davit Babayan said that no pressure can have the impact expected by the Azerbaijani party:
“We expect Azerbaijan to spare no effort to defend its citizens suspected of crime – it is the law of criminals just like they did in case of Safarov. However, I don’t think they will manage to do it somehow”.
Touching upon the possible pressures by other states Davit Babayan said:
“I don’t think that civilized countries will resort to such pressures to alleviate the guilt of individuals accused of a grave crime. Nobody needs that and it might strongly affect their rating”.