Ադրբեջանը կարծում է, թե «անպատժելիության արտոնագիր» ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ քննարկել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նոյեմբերի 17-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի նման աննախադեպ խախտումը մարտահրավեր է միջազգային հանրության եւ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների խաղաղարար ջանքերին։
Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ միջադեպերի համար պատասխանատուի հասցեական դատապարտման բացակայությունն Ադրբեջանում ընկալվում է որպես անպատժելիության արտոնագիր, ուստի կարեւոր է հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը։

Азербайджан не должен считать, что обладает «лицензией на безнаказанность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик обсудили ситуацию, сложившуюся в результате уничтожения Азербайджаном вертолета ВВС Армии Обороны НКР, выполнявшего учебно-тренировочный полет.
На встрече в Степанакерте 17 ноября глава МИД НКР подчеркнул, что «подобное беспрецедентное нарушение режима прекращения огня со стороны Азербайджана является вызовом миротворческим усилиям мирового сообщества и, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ».
Карен Мирзоян подчеркнул, что отсутствие адресного осуждения виновной в инцидентах стороны воспринимается в Азербайджане как лицензия на безнаказанность, и в этом контексте подчеркнул важность выработки и реализации механизмов расследования нарушений режима прекращения огня.