Ադրբեջանը կարծում է, թե «անպատժելիության արտոնագիր» ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ քննարկել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նոյեմբերի 17-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի նման աննախադեպ խախտումը մարտահրավեր է միջազգային հանրության եւ, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների խաղաղարար ջանքերին։
Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ միջադեպերի համար պատասխանատուի հասցեական դատապարտման բացակայությունն Ադրբեջանում ընկալվում է որպես անպատժելիության արտոնագիր, ուստի կարեւոր է հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը։

Azerbaijan should not think it owns “impunity license”
Yerevan /Mediamax/. NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan and Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk discussed the situation which emerged as a result of Azerbaijan’s downing of the helicopter of NKR Defense Army Air Force during a training flight.
At the meeting in Stepanakert on November 17, the NKR Foreign Minister stressed that “such an unprecedented breach of ceasefire by Azerbaijan is a challenge to the peace-building efforts of the international community, in particular, of OSCE Minsk Group Co-Chair countries”.
Karen Mirzoyan underlined that Azerbaijan perceives the absence of addressed condemnation of Azerbaijan as the party in fault as a license for impunity and in this context, stressed the importance of working out and employing mechanisms to investigate the ceasefire breaches.