ԱՄՆ-ը շարունակելու է աջակցել ԼՂ կարգավորմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանձառու է շարունակել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության օրվա առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
«Նախագահ Օբամայի եւ ԱՄՆ ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ժողովրդին մայիսի 28-ին Հանրապետության տոնի առիթով: 97 տարի առաջ Ադրբեջանի ժողովուրդը հիմնեց առաջին աշխարհիկ, ժողովրդավարական հանրապետությունն իսլամական աշխարհում: Ադրբեջանի՝ 1991թ. անկախության հռչակումից ի վեր մենք համագործակցում ենք՝ նպաստելու Ադրբեջանի ժողովրդավարական զարգացմանն ու բարգավաճմանը»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Ջոն Քերին նշել է, որ ԱՄՆ-ը սատարում է Եվրոպայում էներգետիկ դիվերսիֆիկացիա ապահովելու՝ Ադրբեջանի դերը:
«Մենք աշխատում ենք միասին ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ բարելավելու տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունը Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությամբ: ԱՄՆ-ը հանձնառու է շարունակելու ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման, անդրազգային սպառնալիքների դեմ պայքարի եւ օրենքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

США продолжит поддерживать урегулирование карабахского конфликта - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соединенные Штаты Америки намерены и дальше поддерживать процесс мирного урегулирования Карабахского конфликта.
Об этом говорится в поздравительном послании госсекретаря США Джона Керри по случаю Дня республики в Азербайджане.
«От имени президента Обамы и народа США поздравляю азербайджанцев с 28 мая - Днем республики. 97 лет назад азербайджанский народ основал первое светское, демократическое государство в исламском мире. Мы сотрудничаем с момента провозглашения независимости Азербайджана в 1991 году, чтобы стимулировать демократическое развитие и процветание Азербайджана», - сказал госсекретарь США.
Джон Керри отметил, что США поддерживают роль Азербайджана в деле обеспечения энергетической диверсификации в Европе.
«Мы сотрудничаем в борьбе против терроризма, чтобы обеспечить региональную и глобальную безопасность. США намерены и дальше оказывать поддержку мирному урегулированию Карабахского конфликта, борьбе с транснациональными угрозами и обеспечению верховенства закона», - сказал госсекретарь США.