ԱՄՆ-ը շարունակելու է աջակցել ԼՂ կարգավորմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հանձառու է շարունակել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության օրվա առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում:
«Նախագահ Օբամայի եւ ԱՄՆ ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ժողովրդին մայիսի 28-ին Հանրապետության տոնի առիթով: 97 տարի առաջ Ադրբեջանի ժողովուրդը հիմնեց առաջին աշխարհիկ, ժողովրդավարական հանրապետությունն իսլամական աշխարհում: Ադրբեջանի՝ 1991թ. անկախության հռչակումից ի վեր մենք համագործակցում ենք՝ նպաստելու Ադրբեջանի ժողովրդավարական զարգացմանն ու բարգավաճմանը»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Ջոն Քերին նշել է, որ ԱՄՆ-ը սատարում է Եվրոպայում էներգետիկ դիվերսիֆիկացիա ապահովելու՝ Ադրբեջանի դերը:
«Մենք աշխատում ենք միասին ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ բարելավելու տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունը Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությամբ: ԱՄՆ-ը հանձնառու է շարունակելու ջանքերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման, անդրազգային սպառնալիքների դեմ պայքարի եւ օրենքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Photo: http://www.msnbc.com/
Yerevan /Mediamax/. The United States is committed to continuing efforts to find a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.
John Kerry, U.S. Secretary of State, said this in his congratulatory message on the occasion of Azerbaijan’s Republic Day.
“On behalf of President Obama and the people of the United States, I congratulate the people of Azerbaijan as you observe Republic Day on May 28. Ninety-seven years ago, the people of Azerbaijan established the first secular democratic republic in the Muslim world. And since you declared independence from the Soviet Union in 1991, our two countries have worked together to promote Azerbaijan’s sovereignty, democratic development, and prosperity”, said the U.S. Secretary of State.
John Kerry noted that the United States strongly supports Azerbaijan’s role in European energy diversification through the Southern Gas Corridor.
“We work side by side to combat terrorism and improve regional and global security through NATO’s mission in Afghanistan. The United States is committed to continuing efforts to find a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict, combat transnational threats, and advance the rule of law”, said the U.S. Secretary of State.