Սարգսյանն ու Ալիեւը համաձայնել են հանդիպել տարեվերջին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը համաձայնել են հանդիպել մինչեւ տարեվերջ՝ քննարկելու ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային սկզբունքները:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ այսօր տարածած հայտարարությունում:
«Նախագահները հաստատել են մինչեւ տարեվերջ հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ իրենց պատրաստակամությունը՝ քննարկելու հակամարտության կարգավորման առանցքային սկզբունքներն ու այլ հարցեր: Մենք նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ շեշտել ենք շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության մեծացման, ինչպես նաեւ ծանր զինտեխնիկայի, մասնավորապես՝ ականանետների եւ նռնականետների կիրառման անթույլատրելիությունը»,- ասված է հայտարարությունում:
Միջնորդները կոչ են արել կողմերին ձեռնարկել բոլոր քայլերը՝ խուսափելու լարվածության մեծացումից:
«Մենք բարձրաձայնել ենք առկա առաջարկությունների մասին, որոնք ուղղված են իրավիճակի կայունացմանը եւ բանակցությունների համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը»,- ասել են միջնորդները:
Համանախագահներն անդրադարձել են նաեւ օրեր առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկման ավարտին տեղի ունեցած միջադեպին:
«Կողմերը պարտավորություն էին ստանձնել ապահովել դիտարկման անվտանգ անցկացումը: Այդ միջադեպը կարգավորման գործընթացում առաջընթացը խաթարելու կանխամտածված փորձ էր: Այն եւս մեկ անգամ վերահաստատում էր ԵԱՀԿ կողմից միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը»,- նկատել են համանախագահները:
Այս շաբաթ տարածաշրջանային այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ:

Саргсян и Алиев встретятся в конце года - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев согласились встретиться в конце года, чтобы обсудить ключевые принципы карабахского урегулирования.
Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Президенты подтвердили свою готовность организовать встречу до конца года, на которой обсудят ключевые принципы урегулирования конфликта и другие вопросы. Во время встречи с президентами мы подчеркивали недопустимость роста напряженности на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе, а также использования тяжелого вооружения, в том числе минометов и гранатометов», - говорится в заявлении.
Сопредседатели призвали стороны предпринять все возможные меры для недопущения роста напряжения.
«Мы объявили приоритеты, направленные на стабилизацию ситуации и создание более благоприятных условий для проведения переговоров», - сказали сопредседатели.
Посредники коснулись также инцидента, произошедшего на линии соприкосновения в ходе мониторинга с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Стороны обязались обеспечить безопасность в ходе проведения мониторинга. Этот инцидент был предумышленной попыткой сорвать достижение прогресса в переговорном процессе. Это еще раз подтверждает необходимость создания механизма расследования инцидентов», - отметили сопредседатели.
На этой неделе в рамках регионального визита сопредседатели встретились с руководством Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.