Սարգսյանն ու Ալիեւը համաձայնել են հանդիպել տարեվերջին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը համաձայնել են հանդիպել մինչեւ տարեվերջ՝ քննարկելու ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային սկզբունքները:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ այսօր տարածած հայտարարությունում:
«Նախագահները հաստատել են մինչեւ տարեվերջ հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ իրենց պատրաստակամությունը՝ քննարկելու հակամարտության կարգավորման առանցքային սկզբունքներն ու այլ հարցեր: Մենք նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ շեշտել ենք շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության մեծացման, ինչպես նաեւ ծանր զինտեխնիկայի, մասնավորապես՝ ականանետների եւ նռնականետների կիրառման անթույլատրելիությունը»,- ասված է հայտարարությունում:
Միջնորդները կոչ են արել կողմերին ձեռնարկել բոլոր քայլերը՝ խուսափելու լարվածության մեծացումից:
«Մենք բարձրաձայնել ենք առկա առաջարկությունների մասին, որոնք ուղղված են իրավիճակի կայունացմանը եւ բանակցությունների համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը»,- ասել են միջնորդները:
Համանախագահներն անդրադարձել են նաեւ օրեր առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկման ավարտին տեղի ունեցած միջադեպին:
«Կողմերը պարտավորություն էին ստանձնել ապահովել դիտարկման անվտանգ անցկացումը: Այդ միջադեպը կարգավորման գործընթացում առաջընթացը խաթարելու կանխամտածված փորձ էր: Այն եւս մեկ անգամ վերահաստատում էր ԵԱՀԿ կողմից միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը»,- նկատել են համանախագահները:
Այս շաբաթ տարածաշրջանային այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ:

Sargsyan and Aliyev agree to meet later this year - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian and Azerbaijani Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev have agreed to meet later this year to discuss key elements of NK conflict.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs’ statement disseminated today reads this.
“The Presidents confirmed their commitment to hold a summit under the auspices of the Co-Chairs before the end of the year to discuss key elements of a settlement and other issues. We stressed to the Presidents the dangers of violence along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border. The use of heavy weapons, such as mortars and rocket launchers, is unacceptable”, the statement notes.
The Co-Chairs have urged the sides to take all the steps to prevent escalation of tension.
“We raised existing proposals designed to stabilize the security situation and create a more constructive atmosphere for negotiations”, said the mediators.
The mediators have also touched upon the recent incident taken place at the end of OSCE Minsk Group Co-Chairs’ monitoring of NK-Azerbaijan contact line.
“The sides have made an obligation to guarantee the safety of monitoring personnel. This incident represents a deliberate effort to undermine progress towards a settlement. It also underscores the need for the OSCE to have the ability to investigate violations of the ceasefire”, noted the Co-Chairs.