Հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր - Mediamax.am
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաստատում է ս.թ. ապրիլի 1-ից  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ակտիվ հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Գործողությունների ընթացքում  հակառակորդը, կիրառելով  տանկեր, հրետանի եւ օդուժ, փորձել է ներխուժել ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանության խորքը եւ գրավել մարտավարական դիրքեր:
Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր: Մարտական գործողությունները շարունակվում են:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների աննախադեպ ագրեսիվ եւ անպատասխանատու որոշումը եւ պաշտոնապես հայտարարում է, որ դրանց շարունակումը կարող է հանգեցնել  ադրբեջանական կողմի համար անկանխատեելի հետեւանքների:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության եւ հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրում ստեղծված իրավիճակի վրա եւ ակնկալում է անհապաղ հասցեական միջամտություն՝ իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

“Armenian Defense Ministry officially confirms information on attacks conducted by the rival on the entire NK-Azerbaijan troops contact line at night on April 1-2, 2016. The rival utilized tanks, artillery and air forces, trying to break in the lines of NKR Defense Army and take tactical positions.
As at this moment, the rival was thrown back with heavy losses owing to active operations of NKR Defense Army subdivisions. The confrontation continues.
Armenian Defense Ministry strongly condemns the unprecedentedly aggressive and irresponsible decision of Azerbaijani government to begin military operations, and officially declares that the continuation of those operations can lead to unpredictable results for Azerbaijan.
Azerbaijani government bears the full responsibility for unprecedented escalation of situation at NK-Azerbaijan troops contact line
Armenian Defense Ministry requests the attention of international community and especially OSCE Minsk Group Co-Chairs for this situation, and anticipates available independent mediation to keep the situation under control and avoid large-scale military operations,” the statement says.