Հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր - Mediamax.am
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաստատում է ս.թ. ապրիլի 1-ից  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ակտիվ հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Գործողությունների ընթացքում  հակառակորդը, կիրառելով  տանկեր, հրետանի եւ օդուժ, փորձել է ներխուժել ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանության խորքը եւ գրավել մարտավարական դիրքեր:
Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր: Մարտական գործողությունները շարունակվում են:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների աննախադեպ ագրեսիվ եւ անպատասխանատու որոշումը եւ պաշտոնապես հայտարարում է, որ դրանց շարունակումը կարող է հանգեցնել  ադրբեջանական կողմի համար անկանխատեելի հետեւանքների:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության եւ հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրում ստեղծված իրավիճակի վրա եւ ակնկալում է անհապաղ հասցեական միջամտություն՝ իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Противник отброшен с многочисленными потерями - Mediamax.am
«Министерство обороны Армении официально подтверждает сведения об активных наступательных действиях противника на всей протяженности линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля. В ходе боевых действий противник применил танки, артиллерию и ВВС, попытавшись проникнуть вглубь обороны Армии обороны НКР и занять тактические позиции.
На данный момент в результате активных действий подразделения Армии обороны НКР отбросили противника назад, нанеся ему множественные потери. Боевые действия продолжаются.
Минобороны Армении строго осуждает беспрецедентно агрессивное и безответственное решение азербайджанских властей о начале военных действий и официально заявляет, что их продолжение может привести к непредсказуемым для азербайджанской стороны последствиям.
Вся ответственность за беспрецедентную эскалацию обстановки на линии соприкосновения сил Карабаха  и Азербайджана лежит на азербайджанских властях.
Минобороны Армении обращает внимание мирового сообщества, и особенно сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на сложившуюся ситуацию и рассчитывает на немедленное и адресное вмешательство, чтобы сохранить контроль над ситуацией и избежать широкомасштабных военных действий», - говорится в заявлении минобороны Армении.