Բելառուսը շտկել է Ղարաբաղի վերաբերյալ դիրքորոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի արտգործնախարարությունը փոփոխել է Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ սեփական պաշտոնական դիրքորոշման ձեւակերպումները:
Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում Բելառուսի ԱԳՆ-ի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Միրոնչիկն այսօր հայտարարել է.
«Առանցքային դիրքորոշումը, որից ելնում է բելառուսական կողմը, հստակ կոչ է՝ զերծ մնալ միջազգային հարաբերություններում ուժի կիրառումից կամ ուժի սպառնալիքից, որն արտացոլված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ միջազգային հեղինակավոր այլ իրավական փաստաթղթերում»,- ասել է Դմիտրի Միրոնչիկը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2-ին Բելառուսի ԱԳՆ-ն հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում, մասնավորապես ասված էր.
«Որպես Մինսկի խմբի անդամ երկիր՝ մենք հետեւողականորեն հանդես ենք գալիս հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին՝ միջազգային իրավունքի համապատասխան նորմերի ու բոլորի կողմից ընդունված սկզբունքների հիման վրա՝ եւ նախ եւ առաջ՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ու պետությունների սահմանների անքակտելիության պահպանման ու ապահովման, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ու ԵԱՀԿ որոշումների հիման վրա»:
Այդ հայտարարությունից հետո՝ ապրիլի 3-ին, Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկը հրավիրվել էր ՀՀ ԱԳՆ: Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին հայտնել էր հայկական կողմի խոր տարակուսանքը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունների վերաբերյալ Բելառուսի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ տեղ գտած մի շարք դրույթների կապակցությամբ: Իգոր Նազարուկին հայտնվել էր, որ նման հայտարարությունը չի համապատասխանում հայ-բելառուսական հարաբերությունների ոգուն եւ հակադրվում է ՀԱՊԿ ու միջազգային այլ կառույցների շրջանակում կողմերի ստանձնած պարտավորություններին:
Այսօր Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը Մեդիամաքսին ասել է.
«Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով եւ միայն միջազգային իրավունքի ճանաչված սկզբունքների ու նորմերի հիման վրա»:
Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյո՞ք Մինսկի կողմից հաշվի են առնվել հայկական կողմից Բելառուսի դեսպանին ներկայացված մոտեցումները, Դմիտրի Միրոնչիկը նշել է. «Մենք ուշադիր լսեցինք մեր հայ գործընկերներին»:

Belarus corrected its position on Karabakh
Yerevan /Mediamax/. The Ministry of Foreign Affairs of Belarus has changed the wording of its official position regarding the situation in Nagorno-Karabakh.
In an interview with Mediamax, Belarusian Foreign Minister’s Spokesman Dmitry Mironchik said today:
“The key position from which the Belarusian side comes from - is a clear call to refrain from use of force or threat of force as reflected in the Charter of the United Nations and other international documents”,  said Dmitry Mironchik.
Foreign Ministry of Belarus issued a statement on April 2, which in particular said:
“As a member country of the OSCE Minsk Group, we have consistently advocated a peaceful solution to the conflict in accordance with the generally recognized principles and norms of international law, first of all, based on respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, as well as the relevant UN Security Council resolutions and OSCE decisions”.
After this announcement, Ambassador of Belarus to Armenia Igor Nazaruk was summoned to the MFA of Armenia.
During the meeting, Deputy Foreign Minister Sharavsh Kocharyan expressed to the Ambassador the deep bewilderment of the Armenian side regarding some provisions reflected in the statement of the MFA of the Republic of Belarus on the developments around Nagorno-Karabakh, released on April 2, 2016.
It has been stated to Igor Nazaruk that such statement is incompatible to the spirit of the Armenia-Belarus relations and contradicts the commitments of the sides taken within the framework of the CSTO and other international structures, undermines the negotiation process while encouraging the use of force in the Nagorno-Karabakh settlement process.
Today Belarusian Foreign Minister’s Spokesman told Mediamax:
“We are still confident that the Karabakh problem can be resolved only by peaceful means and in accordance with universally recognized principles and norms of international law”.
Answering to Mediamax’s question whether the approaches voiced by the Armenian side at a meeting with the Ambassador of Belarus were taken into account by the official Minsk, Dmitry Mironchik said: “We have carefully heard our Armenian colleagues”.