Հակասական լուրեր Երեւանում ԵԱՏՄ նիստի չեղարկման մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական РБК-ն հաղորդում է, որ ԵԱՏՄ-ն որոշել է չեղյալ հայտարարել ապրիլի 8-ին Երեւանում նախատեսված կազմակերպության վարչապետների հանդիպումը՝ Արցախում իրավիճակի սրման պատճառով:
«Դմիտրի Մեդվեդեւի մասնակցությամբ գագաթնաժողովը կգնահատվեր որպես աջակցություն հակամարտության կողմերից մեկին, ասում են կառավարությունում»,- հայտնում է РБК-ն:
Սակայն ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Գոհար Պողոսյանն այսօր Մեդիամաքսին ասել է, որ «այս պահի դրությամբ, հանդիպման անցկացման մասին որոշումը մնում է ուժի մեջ»:
РБК աղբյուրներից մեկի համաձայն, Երեւանում ԵԱՏՄ վարչապետների հանդիպման չեղյալ հայտարարելը պայմանավորված է նրանով, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության սրման ժամանակ այլ երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի վարչապետի մասնակցութունը կարող էր դիտարկվել որպես աջակցություն կողմերից մեկին»:
Մեկնաբանելով երեւանյան հանդիպման չեղարկման մասին տեղեկատվությունը՝ ՌԴ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նատալյա Տիմակովան սահմանափակվել է միայն տեղեկացնելով, որ Մոսկվան սպասում է ԵԱՏՄ պաշտոնական որոշմանը, որտեղ ներկայում նախագահում է Ղազախստանը:
ՌԴ կառավարության աղբյուրներից մեկն ասել է, որ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի՝ ապրիլի 7-ին Երեւան նախատեսված աշխատանքային այցի հարցը դեռեւս որոշված չէ: «Այս հարցն անմիջականորեն կապված չէ ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի հետ եւ որոշվում է ոչ թե Ղազախստանում, այլ Մոսկվայում եւ Երեւանում»,- ասել է աղբյուրը:

Противоречивые сообщения об отмене саммита премьеров ЕАЭС в Ереване
Ереван. Медиамакс. РБК сообщает, что в ЕАЭС решили отменить саммит премьеров в Ереване и перенести его на более поздний срок из-за обострения ситуации в Карабахе.
«Саммит с участием Медведева расценили бы как поддержку одной стороны, говорят в правительстве», - сообщает РБК.
Однако пресс-секретарь премьер-министра Армении Гоар Погосян сказала сегодня Медиамакс, что «по состоянию на данный момент, решение о проведении саммита остается в силе».
По словам одного из собеседников РБК, отмена встречи в Ереване мотивирована тем, что «во время обострения конфликта между Азербайджаном и Арменией участие премьеров других стран, в том числе председателя российского правительства, могло быть расценено как поддержка одной из сторон конфликта».
Комментируя информацию о возможной отмене саммита в Ереване, пресс-секретарь российского премьера Наталья Тимакова ограничилась сообщением, что Москва ждет официального решения ЕАЭС, где сейчас председательствует Казахстан.
Один из источников в российском правительстве сказал, что вопрос о рабочем визите Дмитрия Медведева в Армению, намеченного на 7 апреля, еще не решен. «Этот вопрос напрямую не связан с саммитом и решается не в Казахстане, а в Москве и Ереване», - говорится в публикации.