Ժամանակն է ճանաչել Ղարաբաղը, պնդում է Եվրախորհրդարանի պատգամավորը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրենկ Էնգելն այսօր Մեդիամաքսին է տրամադրել «Ագրեսիան չափից շատ է. ժամանակն է ճանաչել Ղարաբաղը» հոդվածը, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ադրբեջանը կրկին խախտել է Ղարաբաղի հրադադարը։ Այս անգամ այն խախտվել է լայնամասշտաբ ագրեսիայի դրսևորմամբ։ Սցենարը պատերազմական է. պատերազմ, որը Ադրբեջանը երկար ժամանակ է փորձում էր վերսկսել։
Միջազգային հանրությունը կրկին կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հարգել հրադադարը։ Թեև հակամարտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև չէ, Ադրբեջանի և Ղարաբաղի միջև է, սակայն ո՛չ Ղարաբաղը, և ո՛չ էլ Հայաստանը չեն խախտել հրադադարը։ Հայկական կողմը երբեք չի խախտել այն։ Ագրեսորը էլի նույն երկիրն է. հենց այն երկիրը, որ դեռևս երկու տասնյակ տարի առաջ պատերազմ հայտարարեց Ղարաբաղին:
Արդյոք Ադրբեջա՞նն էր, որ խախտել է հրադադարը։ Անխոս, այո՛։ Հակամարտող կողմերից միայն Ադրբեջանը այն խախտելու մեջ շահ ուներ։ Ղարաբաղը գուցե չէր ցնծում խաղաղության համաձայնագրի հաստատման բացակայության հանգամանքից, սակայն հարգում է զինադադարը։ Ղարաբաղը «ստատուս քվո» ունի։ Հայաստանը չէր ցանկանա շփման գիծը հարցականի տակ դնել, քանի որ, օբյեկտիվորեն, այս երկիրն այլ  առաջնահերթություններ ուներ, քան Ղարաբաղի ռազմական գործողությունների վերսկսումը։ Օբյեկտիվորեն, միայն Ադրբեջանն էր  շահում այսպիսի գործողությունների շրջադարձից։ Այդ պատճառով էլ այն սանձազերծեց պատերազմը։
Այս քայլով Ադրբեջանը ցանկանում է ուղերձ հղել առ այն, որ այն ցանկանում է և ի վիճակի է վերադառնալ Ղարաբաղի դեմ պատերազմական գործողություններին և որ չի գործում միայնակ: Զուգադիպություն չէ, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հստակ նշեց, որ իր երկիրը «մինչև վերջ կկանգնի Ադրբեջանի կողքին»։ Ադրբեջանը համարձակություն չէր ունենա սահմանագծի ողջ երկայնությամբ և այս մասշտաբով հարձակում սկսել առանց Թուրքիայի «դաբրոն» ստանալու։ Թուրքիան հապշտապ հաստատեց և օրինականացրեց ադրբեջանցիների գործողությունները նախագահական մակարդակի հայտարարություններով։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից վերջին գործողությունները, փաստորեն ուժերի ցուցադրման շոու-ծրագիր էին՝ ուղղված հայկական երկու պետություններին:
Թուրքիան առաջին պետություններից էր, որը ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։ Ապա չեղարկեց ճանաչումը՝ Ղարաբաղում պատերազմի բռնկվելուց անմիջապես հետո՝ փակելով Հայաստանի հետ իր սահմանը, որը մինչև օրս փակ է։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիան պետք է կարևոր պատճառ ունենա Հայաստանի հետ հաշտվելու և իր անցյալն ընդունելու համար։ Միաժամանակ պաշտոնական Երևանը ևս ցանկություն ունի Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու։ Սակայն այս հեռանկարները մնում են վտանգված, քանի որ Բաքվում տիրող ավազակապետական ռեժիմը ժամանակակից Թուրքիայի նշանակալի մի մասին «պատանդ» է վերցրել։ Նույնիսկ երկու երկրների էթնիկ կապերը չեն կարող արդարացնել այսպիսի «եղբայրությունը», այն էլ պետական մակարդակով:
ԽՍՀՄ փլուզուման ժամանակաշրջանում Ղարաբաղի բնակչությունը, որն այդ ժամանակ կազմված էր մոտավորապես 80 տոկոս հայերից և 20 տոկոս ադրբեջանցիներից, խորհրդային սահմանադրության համաձայն որոշում կայացրեց, որ չի ցանկանում մաս կազմել անկախ Ադրբեջանի Հանրապետության, և իր համար ընտրեց անկախություն ճանապարհը: Ղարաբաղի ժողովուրդը այս ճանապարհն ընտրեցին առանց որևէ մեկի վրա հարձակվելու, առանց որևէ մեկին արտաքսելու (իսկ այդ ժամանակ ադրբեջանցի բնակիչների թիվը կազմում էր մոտ 40.000): Ոչ ոք պարտադրված չէր լինի տեղահանվել, եթե Ադրբեջանը քաղաքական կամք դրսևորեր և հարգեր խորհրդային սահմանադրությունը, որը ժամանակի համար ողջամիտ իրավական տեքստ էր։ Դրա փոխարեն Ադրբեջանը որոշեց պատերազմ հայտարարել Ղարաբաղին: Եվ պարտվեց։ Այս «տրավման» Բաքվի իշխանություններին մինչև օրս էլ հանգիստ չի տալիս։ Նրանք մինչև օրս էլ վերքերը բաց են պահում՝ մերժելով պատերազմի պատճառով տեղահանված ժողովրդին ապահովել պատշաճ բնակարանային պայմաններով: Պատերազմ, որը նրանք էին սանձազերծել։
Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը դադարեցնի ինքն իրեն խաբել։ Ղարաբաղը երբեք չի մտնի Ադրբեջանի իշխանության տակ։ Ոչ հիմա, ոչ էլ հարյուր տարի հետո։ Ամեն անգամ, երբ Ադրբեջանը գնդակոծում է հայերին, հատկապես խաղաղ բնակչությանը, հայերի վճռականությունը` շարունակել մնալ Ադրբեջանի շրջանակից դուրս, ավելի է ամրապնդվում է։
Ժամանակն է վերջ դնել միջազգային հանրության ցավալի լռությանը։ ԵԱՀԿ Մինսկի Խումբը պետք է Ղարաբաղի հարցի որոշիչ լուծման համար հող նախապատրաստեր, սակայն մինչև այժմ Մինսկի Խմբին ոչինչ չի հաջողվել, արդեն 20 տարուց ավել է։ Ողջամտությունը հուշում է, որ այլևս միայն մեկ լուծում է մնացել. միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և դադարի այս հանրապետությանը վերաբերվել տարածաշրջանային համատեքստում միայն:
Լեռնային Ղարաբաղը այնքան լեգիտիմ է, որքան մյուս բոլոր ճանաչված պետությունները նախկին Սովետական Միության տարածքում: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն ճիշտ այնքան լեգիտիմ է, որքան Ադրբեջանը և Հայաստանը։ Սա այն դիրքորոշումն է, որը կարող է  վերջ տալ ադրբեջանական ագրեսիային:
Ադրբեջանը կոռումպացված բռնապետություն է, որն ընդհանրապես չի հարգում մարդու իրավունքները։ Ղարաբաղը ժողովրդավարական պետություն է, որտեղ անհատի իրավունքները լիովին հարգվում են։ Այս համատեքստում պարզից էլ պարզ է, թե ինչու անկախությունից պակաս ոչ մի այլ բան ընդունելի չէ Ղարաբաղի ժողովրդի համար»։

Yerevan /Mediamax/. Frank Engel, Member of European parliament (Group of the European People's Party (Christian Democrats)) presented to Mediamax his op-ed "One Aggression Too Many –Time to Recognise Karabakh”, which we present below:
“Azerbaijan has again violated the Karabakh ceasefire. This time, it has done so on the scale of a massive aggression. The scenario is that of war. The war that Azerbaijan has been trying to unleash for a long time.
The international community is again calling on both Armenia and Azerbaijan to respect the ceasefire. While the conflict is not between Azerbaijan and Armenia, but between Azerbaijan and Karabakh, neither Karabakh nor Armenia have violated the ceasefire. The Armenian side has never done that. It is always the same country which is the aggressor, ever since it first launched the war on Karabakh.
Was it Azerbaijan that broke the ceasefire? Of course. No-one else has an interest in violating it. Karabakh may not be happy about the absence of a peace deal, but it certainly respects the armistice. It lives because of the status quo. Armenia would not want to see the contact line called into question, because objectively, it has a great many priorities to attend to other than renewed hostilities over Karabakh. Yes, objectively, only Azerbaijan stands to gain anything from such a move. That’s why it undertook it.
Azerbaijan wants to send the message that it is willing and able to go back to war over Karabakh. And that it is not alone. It’s no coincidence that Turkish President Erdogan stated that his country will « stand by Azerbaijan until the end». Azerbaijan would not have dared to attack on the scale of the last days without previous endorsement of its actions by Turkey. Turkey promptly legitimised Azeri actions by presidential statements. This is meant to be an impressive show of force against Armenians, in both Armenian states.
Turkey was one of the first state to recognize the Republic of Armenia’s independence. It  nullified that decision when the Karabakh war broke out and closed its border with Armenia, which remains sealed until this day. Yet, there is a compelling case for Turkey to come to terms with Armenia and the Armenia-related elements of its past. Just like there is a will in Armenia to normalise relations with Turkey. All of this remains in jeopardy because a kleptocratic regime in Baku has taken a substantial part of modern Turkish normality hostage. Not even ethnic bonds justify such a state of affairs in the long run.
When the population of Karabakh, which at the time counted around 80 percent Armenians and 20 percent Azeris, decided in full conformity with the Soviet constitution that it did not want to be part of an independent Republic of Azerbaijan, but chose independence for itself, it did so without invading anybody. It would not have expelled its Azeri inhabitants either, who may have been some 40.000 at the time. No-one would have had to be displaced if Azerbaijan had decided to respect the Soviet constitution as well – the applicable text at the time, beyond reasonable legal doubt. Azerbaijan decided instead to go to war with Karabakh – and lost. This trauma haunts the Baku authorities until this day. And until this day, they keep the wounds open by refusing decent housing to the people displaced by the war which they themselves unleashed.
It is time for the international community to stop fooling itself. Karabakh will never return to Azeri rule. Not now, and not in hundreds of years. Every time Azerbaijan kills Armenians, especially civilians, as it has just done again, the resolve of the Armenians to remain outside of the scope of Azeri statehood is strengthened. It is time to end the lamentable silence of international community. The Minsk Group is supposed to prepare the ground for a definitive solution for Karabakh. So far, it has failed – for over twenty years. Reasonably, there can only be one solution. The international community must recognise the Republic of Nagorno Karabakh and stop treating it like a breakaway region from something else. Nagorno Karabagh is as legitimate as all other recognised states on the territory of the former Soviet Union – as legitimate as Azerbaijan, as legitimate as Armenia. This is the position that repeated and even constant Azerbaijani aggression calls for. Azerbaijan is a corrupt dictatorship with no respect for human rights. Karabakh is a democratic state where the rights of the individual are fully respected. It is easy to understand why anything short of independence is unacceptable to Karabakhi Armenians”.