Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Հայաստանում լայն արձագանք ստացավ այն փաստը, որ ադրբեջանցիները ողջ ուժով կիրառեցին այն զինատեսակները, որ նրանք ձեռք են բերել վերջին ժամանակներում Ռուսաստանից»:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ապրիլի 7-ի ուշ երեկոյան՝ ընդունելով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին:
«Ձեր այցը կայանում է բարդ ժամանակաշրջանում. Ադրբեջանը հերթական անգամ փորձեց լուծել ղարաբաղյան խնդիրը ռազմական ճանապարհով: Ձեռնարկվեց լայնամասշտաբ օպերացիա՝ Ադրբեջանի զինանոցում եղած սպառազինության ամբողջ սպեկտրի կիրառմամբ: Ցավալի է, բայց այդ զենքը կիրառվել է նաեւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ, զոհվել են երեխաներ, տարեց մարդիկ, սակայն ի շնորհիվ Պաշտպանության բանակի զինվորների եւ հրամանատարների պրոֆեսիոնալ գործողությունների, այդ փորձը կասեցվեց:
Վստահ եմ, գիտեք, որ Հայաստանում լայն արձագանք ստացավ այն փաստը, որ ադրբեջանցիները ողջ ուժով կիրառեցին այն զինատեսակները, որ նրանք ձեռք են բերել վերջին ժամանակներում Ռուսաստանից: Դա հասկանալի է, քանի որ Հայաստանում Ռուսաստանին համարում են մերձավոր դաշնակից եւ բարեկամ: Այսօր ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ մենք չենք բացառում հերթական սադրանքը, քանի որ եւ՛ երեկ, եւ՛ այսօր լրատվական դաշտում այդ սադրանքները շարունակվում են, եւ մենք, իհարկե, մեծ պատրանքներ չունենալով, ակնկալում ենք Մինսկի խմբի համանախագահներից եւ մեր դաշնակիցներից հասցեական հայտարարություններ եւ որոշակի գործողություններ, որովհետեւ երկրորդ փորձը, կարծում եմ, կբերի լայնամասշտաբ օպերացիայի, քանի որ հենց սկզբից մենք՝ որպես 1994 թվականի Զինադադարի համաձայնագրի մասնակից երկիր, չէինք կարող մի կողմ մնալ այդ ամենից:
Ցավում եմ, որ ԵԱՏՄ մասնակից երկրներից մեր որոշ գործընկերներ հրաժարվել են գալ Երեւան՝ նախօրոք ծրագրված միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով: Ես չգիտեմ, դրանով նրանք որքանով օգնեցին Ադրբեջանին, բայց որ հաստատապես գցեցին մեր կազմակերպության հեղինակությունը, դա միանշանակ է»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Իր պատասխան խոսքում ՌԴ կառավարության ղեկավարը ԼՂ կարգավորման թեմայով ընդհանուր արտահայտություններ է արել՝ բանակցություններին վերադառնալու կարեւորության մասին:
ԵԱՏՄ մասով Դմիտրի Մեդվեդեւն ասել է.
«Ինչ վերաբերում է Եվրասիական միության պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի հետաձգմանը, ես հույս ունեմ, հավատացած եմ, որ ամեն դեպքում, այստեղ ընդմիջում չի լինի: Ես, անպայման, կխոսեմ մեր Եվրասիական միության գծով գործընկերների հետ: Ինչ-որ տեղ, երեւի թե, նրանց պահելաձեւը եւ որոշումները կարելի է հասկանալ. բոլորը չէ, որ լավ տեղեկացված են ընթացիկ իրավիճակից՝ այն մասին, թե ինչ կարող է լինել, ինչ է լինելու: Հիմա ամենակարեւորն է՝ չկորցնել տեմպը, չստեղծել ինչ-որ արհեստական խնդիրներ: Այդ պատճառով այսօր, երբ մենք քննարկում էինք ինտեգրացիոն համագործակցության ապագան, պայմանավորվեցինք, որ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում, կփորձենք անցկացնել կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը Երեւանում, ինչպես եւ պատրաստվում էինք, որովհետեւ, անկեղծ ասած, մենք քիչ եւ հազվադեպ ենք հանդիպում: Մենք պայմանավորվել էինք դա անել երկու ամիսը մեկ, սակայն վերջին անգամ հանդիպել ենք կես տարի առաջ: Այդ պատճառով ես կուզենայի այդ հաճախականությունը մեծացնել, առավել եւս, երբ կա հիասթափություն, որը առաջացավ այստեղ՝ ձեզ մոտ, ամսի 8-ի հանդիպման տեղափոխման արդյունքում»:

Serzh Sargsyan and Dmitry Medvedev
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that the fact Azerbaijan fully utilized weaponry it recently bought from Russia resonated widely in Armenia.
According to Armenian presidential press service, the President stated this late at night on April 7, receiving Russian Prime Minister Dmitry Medvedev who was in Armenia on an official visit.
“Your visit coincided with a difficult period. Azerbaijan once again decided to solve NK issue with force. Azerbaijan began a large-scale operation, using the whole range of weaponry it possessed. Unfortunately, that weaponry was used against civilians as well: children and elders were killed, but this attempt was thwarted owing to professional actions of Defense Army’s soldiers and commanders.
I’m sure you know that the fact Azerbaijan fully utilized weaponry it recently bought from Russia resonated widely in Armenia. It is understandable, as Armenians consider Russia to be the closest friend and ally. Today we have a situation where we cannot exclude the possibility of another provocation, as provocations continue in the information field, and we, obviously not having great illusions, expect Minsk Group Co-Chairs and our allies to make addressed statements and specific actions, because I believe that a second attempt will lead to a large-scale operation.
I’m sorry to say that some of our EAEU partners refused to come to Armenia and participate in the pre-scheduled event. I don’t know how this helped Azerbaijan, but they definitely diminished the authority of our organization,” said Serzh Sargsyan.
It is worth mentioning that the website of Russian government recounts this part of the meeting in the following way:
“At the beginning of the meeting, Armenian President Serzh Sargsyan told Dmitry Medvedev how recent events in NK conflict zone developed, expressing hope that Co-Chair states can provide mediation to normalize the situation. He also expressed his regret regarding the fact that escalation of situation in the region caused cancellation of EAEU intergovernmental session.”
In particular, Dmitry Medvedev said in his response:
“I won’t deny that governmental delegation’s official visit indeed coincided with a very difficult period, but we didn’t change our plans. We believe it is our duty as Armenia’s partner to get information firsthand, as they say, and of course do everything in our power as a partner, ally and Minsk Group participating state to ensure calm development of events. We proceed from the fact that the most important matter now is to keep peace and return to negotiation, even though the background of this negotiation isn’t the best, to put it mildly.”
“As for the postponed EAEU intergovernmental session, I hope and count that there won’t be a pause here. I will make sure to speak with our partners, Eurasian Union colleagues. I believe you can understand their behavior and decision in some measure, because not everyone is well-informed about the current situation and what might be happening. What matters now the most is to not lose the pace, to not create any artificial problems,” stated Russian PM.