Միջնորդներ. Մեր գործառույթը չէ պարզել, թե ով է խախտել հրադադարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ միջնորդների մանդատի մեջ չի մտնում հետաքննել, թե որ կողմն է նախաձեռնել ռազմական գործողությունները շփման գծում:
«Մենք ունենք մանդատ՝ անցկացնելու հանդիպումներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարության հետ, այցելել Լեռնային Ղարաբաղ եւ հանդիպել դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Մեր առջեւ դրված գլխավոր խնդիրն է օգնել կողմերին կայունացնել իրավիճակը եւ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ռազմական գործողությունները չվերսկսվեն: Մեր մանդատի մեջ չի մտնում հետաքննություն անցկացնել եւ պարզել, թե ով է առաջինը սկսել»,- այսօր ասել է ռուսաստանցի համանախագահը:
Նրա խոսքով՝ Բաքվում, Ստեփանակերտում եւ Երեւանում անցկացված հանդիպումներից հետո միջնորդների մոտ ձեւավորվել է այն տպավորությունը, որ կողմերը մտադիր են եւ պատրաստ են պահպանել հրադադարը:
«Մենք խոսել ենք այն մասին, թե ինչ է հարկավոր անել՝ խաղաղություն պահպանելու համար: Հիմնական խնդիրը՝ կողմերին բերել բանակցային սեղանի շուրջ: Կա ընկալում, որ անհրաժեշտ է վերադառնալ քաղաքական քննարկմանը եւ վստահություն ձեւավորել կողմերի միջեւ»,- ասել է Իգոր Պոպովը:
Միջնորդները կշարունակեն քննարկումներն իրենց մայրաքաղաքներում եւ մեկ շաբաթ անց կրկին կհանդիպեն, որից հետո կրկին կվերադառնան տարածաշրջան:
«Անհրաժեշտ է կարճ ժամկետներում լուծել զոհվածների մարմինների վերադարձի հարցը: Դրանով այժմ զբաղվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, եւ այդ աշխատանքները համակարգում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակը»,- նշել է Պոպովը:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին՝ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման մասին, ֆրանսիացի համանախագահ Պիեռ Անդրիոն ասել է.
«Հետաքննության մեխանիզմի մասին մենք խոսում ենք արդեն մի քանի տարի եւ շարունակելու ենք դա պնդել»:
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարարի Սերգեյ Լավրովի՝ Բաքվում արված վերջին հայտարարությանը, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանն առաջարկներ ունի, եւ կողմերը մոտ են պայմանավորվածության, Իգոր Պոպովն ասել է, որ, ինչպես հենց ՌԴ նախարարն է ժամանակին փաստել, «Լավրովի փաստաթուղթ» գոյություն չունի:
«Գոյություն ունեն համանախագահների առաջարկներ, որոնք քննարկվել են վերջին մի քանի տարիների ընթացքում: Դրանք հիմնված են երեք սկզբունքների եւ վեց տարրերի վրա, որոնց մասին մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են համանախագահ երկրների նախագահները»,- ասել է Պոպովը:
Նրա խոսքով՝ խաղաղապահների տեղակայման հարցը նախատեսվում է լուծել կարգավորման վերջին փուլում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո:
Ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ միջնորդները խորապես մտահոգված են այս օրերին հակամարտության գոտում մարդու իրավունքների խախտումներով: «Տեսել ենք լուսանկարներ եւ խնդրել ենք Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներին մանրակրկիտ դիտարկել, թե ինչ է կատարվել: Սա մեր անմիջական ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է ամերիկացի միջնորդը:
Խոսելով ԼՂ-ի՝ բանակցություններին վերադառնալու մասին՝ Իգոր Պոպովն ասել է. «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ որոշակի փուլում Լեռնային Ղարաբաղը պետք է վերադառնա բանակցային գործընթացին»:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ մեկնակետը կարող է դառնալ խաղաղ համաձայնագրի պատրաստմանը նախորդող շրջանակային համաձայնագրի կնքումը»,- հստակեցրել է ռուսաստանցի համանախագահը:
Պատասխանելով հարցին, թե նախատեսվում է արդյոք Թուրքիային հեռացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից՝ Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ այս պահին որեւէ փոփոխություն ՄԽ ձեւաչափում չի սպասվում: Նա հիշեցրել է, որ ՄԽ բոլոր անդամները Վիեննայում ընդունել են հայտարարություն, եւ Թուրքիան միացել է այդ հայտարարությանը:

Посредники: определение нарушителей перемирия не входит в наш мандат - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов сегодня в Ереване заявил, что в мандат сопредседателей не входит определение того, кто инициировал боевые действия на линии соприкосновения.
«Мы обладаем мандатом на проведение встреч с политическим и военным руководством Армении и Азербайджана, посещение Нагорного Карабаха и встречи с его де-факто руководством. Наша главная задача - помочь сторонам стабилизировать ситуацию и предпринять шаги, чтобы военные действия не возобновились. В наш мандат не входит проведение расследования и выяснение того, кто начал первым», - сказал российский сопредседатель.
По его словам, после встреч в Баку, Степанакерте и Ереване у посредников создалось впечатление, что стороны намерены поддерживать перемирие.
«Мы говорили о том, что нужно сделать для поддержания мира. Основная задача – собрать стороны за столом переговоров. Есть представление, что необходимо вернуться к политическим обсуждениям и установить доверие между сторонами», - сказал Игорь Попов.
Посредники продолжат обсуждения в своих столицах и снова встретятся через неделю, после чего вновь вернутся в регион.
«Необходимо в кратчайшие сроки решить вопрос возвращения тел погибших. Этим теперь занимается Международный комитет красного креста, и координирует работу офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика», - отметил Попов.
Отвечая на вопрос Медиамакс о внедрении механизмов расследования, французский сопредседатель Пьер Андрие сказал:
«О механизме расследования мы говорим уже несколько лет и будем продолжать настаивать на этом».
Говоря о сделанном недавно в Баку заявлении главы МИД России Сергея Лаврова, что у России есть предложения по урегулированию Карабахского конфликта и стороны близки к соглашению, Игорь Попов сказал, что, как констатировал в свое время сам российский министр, «документа Лаврова» не существует.
«Есть предложения сопредседателей, которые обсуждались последние несколько лет. Они основаны на трех принципах и шести элементах, о которых неоднократно заявляли президенты стран-сопредседателей», - сказал Попов.
По его словам, вопрос о размещении миротворцев планируется решить на последнем этапе урегулирования –после подписания мирного договора.
Американский сопредседатель Джеймс Уорлик сказал, что посредники глубоко озабочены случаями нарушения прав человека, произошедшими в последние дни в зоне конфликта:
«Мы видели фотографии и попросили представителей Красного креста детально изучить, что произошло. Этот вопрос находится в центре нашего внимания», - сказал американский сопредседатель.
Говоря о возвращении Нагорного Карабаха к процессу переговоров, Игорь Попов сказал: «Мы неоднократно заявляли, что на определенном этапе Нагорный Карабах должен вернуться в переговорный процесс».
«Мы исходим из того, что исходной точко для этого будет заключение рамочного соглашения, предшествующего подготовке мирного договора», - разъяснил российский сопредседатель.
Отвечая на вопрос, обсуждается ли вопрос исключения Турции из состава Минской группы ОБСЕ, Джеймс Уорлик сказал, что на данный момент никаких изменений в формате МГ не планируется. Он напомнил, что все члены Минской группы в Вене приняли заявление, к которому присоединилась и Турция.
«Мы рассчитываем на работу со всеми членами Минской группы, в том числе и с Турцией», - сказал Уорлик.