Բրայզան քննադատել է ԱՄՆ-ին՝ ԼՂ հարցում «դիտորդ» լինելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին փոխտեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան Washington Post-ում հոդված է հրապարակել` «ԼՂ հակամարտությունը չափազանց վտանգավոր է, որ ԱՄՆ-ն անտեսի այն»:
«Ինձ ցնցել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի միջեւ վերջին օրերին համագործակցության բացակայությունը: Մինսկի խմբի ոգով հավաքական գործողություններ ձեռնարկելու փոխարեն՝ Պուտինը միայնակ է գործում: Միգուցե նա ցանկանում է նվազեցնել ԱՄՆ փոխնախագահ Բայդենի ձեռքբերումները, որոնց նրան հաջողվել է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ակտիվացման հարցում, երբ բռնությունների արձանագրումից մեկ օր առաջ հանդիպել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ», - գրում է Բրայզան:
Նա հիշեցնում է, որ 2006-2009 թթ. Մինսկի խմբում ԱՄՆ համանախագահն էր: «Իմ ռուսաստանցի գործընկերը՝ Յուրի Մերզլյակովը, մշտապես կառուցողական էր, ինչպես եւ իր վերադասները՝ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հյուրընկալել էր համանախագահներին չորսժամյա «ուղեղային գրոհի համար», իսկ այն ժամանակվա նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը օգնեց մեզ հասնելու նրան, ինչը մոտ էր 2009թ. «դրական առաջընթացին»: Թեեւ Վաշինգտոնն ու Մոսկվան պայքար էին մղում 2008թ. օգոոտոսին Ռուսաստանի՝ Վրաստան ներխուժման հարցի համար, ԼՂ հարցով մեր համագործակցությունն այնքան խորն էր, որքան մեր «թշնամությունը» Վրաստանի հարցով», - նշում է Մեթյու Բրայզան:
«Պուտինը շահագործում է իրավիճակը ինտենսիվ դիվանագիտության միջոցով՝ ցույց տալով, որ Օբաման այս հարցում որեւէ հետաքրքրություն չունի: Ավելին, Սպիտակ տունն անգամ հանդես չեկավ պաշտոնական հայտարարությամբ:
Պուտինը պարբերաբար խորհրդակցել է Ալիեւի եւ Սարգսյանի հետ, Ռուսաստանի արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարներն ակտիվորեն համագործակցում են Երեւանի եւ Բաքվի իրենց գործընկերների հետ: Արդյունքում, ապրիլի 5-ի հրադադարը հաստատվեց Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի եւ նրա ադրբեջանցի ու հայ գործընկերների միջնորդությամբ՝ առանց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների անմիջական մասնակցության», - նկատում է Մեթյու Բրայզան:
«Այս օրերին Պուտինը, Ադրբեջանին եւ Հայաստանին հետ քաշելով Արեւմուտքից, հիմք է դնում հետագա ճգնաժամի համար, մինչդեռ Վաշինգտոնը դիտորդի դերում է», - եզրափակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահը:

Брайза критикует позицию США в карабахском вопросе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший помощник заместителя госсекретаря США, экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза опубликовал в  Washington Post статью «Карабахский конфликт слишком опасен, чтобы США игнорировали его».
«Меня потрясло отсутствие сотрудничества между Вашингтоном и Москвой по вопросу Нагорного Карабаха в последние дни. Вместо того чтобы предпринять совместные действия в духе Минской группы, Путин действовал в одиночку. Возможно, он хочет умалить достижения американского вице-президента Байдена, которых тот добился в вопросе активизации переговоров вокруг мирного урегулирования карабахского конфликта, встретившись с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Армении Сержем Саргсяном за день до боевых действий»,- пишет Брайза.
Он напоминает, что был сопредседателем Минской группы от США в 2006-2009 гг.
«Мой российский коллега Юрий Мерзляков всегда был конструктивен, как и его руководители: министр иностранных дел РФ Сергей Лавров собрал сопредседателей для мозгового штурма, который продлился 4 часа, в то время как президент Дмитрий Медведев оказал содействие в достижении ситуации, которая в 2009 году была близка к «прогрессу». Хотя между Вашингтоном и Москвой были разногласия в связи с войной в Грузии в августе 2008 года, наше сотрудничество по карабахскому конфликту было настолько глубоким, насколько глубокой была вражда по грузинскому вопросу», - отметил Мэтью Брайза.
«Путин спекулирует ситуацией при помощи интенсивной дипломатии, демонстрируя, что Обама не заинтересован в данном вопросе. Более того, Белый дом даже не выступил с официальным заявлением. Путин регулярно говорил с Алиевым и Саргсяном, главы российского МИД и минобороны активно сотрудничали со своими коллегами в Ереване и Баку. В результате перемирие 5 апреля было установлено при посредничестве министра обороны России и его армянского и азербайджанского коллег – без непосредственного участия сопредседателей Минской группы ОБСЕ»,- отмечает Мэтью Брайза.
«В эти дни, отдалив Азербайджан и Армению от Запада, Россия закладывает фундамент для будущих кризисов, а Вашингтон занимает позицию наблюдателя»,- резюмирует бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ.