ԼՂ խնդիրը չունի ռազմական լուծում, ասել է ԵՄ հանձնակատարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պրահայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հանդիպել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում նշել են, որ քննարկումների գլխավոր թեման Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակն էր:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ Հայաստանի համատեղ ջանքերը` ուղղված ագրեսիայի հետեւանքների հաղթահարմանը, բանակցությունների վերսկսման համար բարենպաստ մթնոլորտ ձեւավորելուն:
Ընդգծվել է, որ հիմնահարցը չունի ռազմական լուծում: Յոհանես Հանը նշել է, որ ԵՄ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը` ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:

Карабахская проблема не имеет военного решения, сказал еврокомиссар
Ереван/Медиамакс/. Находящийся с рабочим визитом в Праге глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился сегодня с комиссаром ЕС по вопросам Политики соседства и расширения Йоханнесом Ханом.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, главной темой встречи была ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта, возникшая в результате крупномасштабной военной агрессии Азербайджана.
Эдвард Налбандян представил Йоханнесу Хану совместные усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на ликвидацию последствий агрессии, а также формирование благоприятной атмосферы для возобновления переговоров.
Было подчеркнуто, что проблема не имеет военного решения. Йоханнес Хан отметил, что ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на исключительно мирное решение конфликта.