ԼՂ խնդիրը չունի ռազմական լուծում, ասել է ԵՄ հանձնակատարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Պրահայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հանդիպել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում նշել են, որ քննարկումների գլխավոր թեման Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակն էր:
Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ Հայաստանի համատեղ ջանքերը` ուղղված ագրեսիայի հետեւանքների հաղթահարմանը, բանակցությունների վերսկսման համար բարենպաստ մթնոլորտ ձեւավորելուն:
Ընդգծվել է, որ հիմնահարցը չունի ռազմական լուծում: Յոհանես Հանը նշել է, որ ԵՄ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը` ուղղված հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian had a meeting with Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations in Prague today.
Armenian Foreign Ministry press service informed that the main subject of discussion was the situation in the NK-Azerbaijan conflict zone, which resulted from the large-scale military operations Azerbaijan unleashed against Artsakh.
Edward Nalbandian presented the joint efforts of the OSCE Minsk Group Ch-Chairs and Armenia in mitigating the consequences of Azerbaijan’s aggression and creating a favorable environment for renewing the negotiations.
It was emphasized that the issue doesn’t have a military solution. Johannes Hahn noted that the EU supports the efforts of the OSCE Minsk Group in exclusively peaceful settlement of the issue.