«Մոնումենտցի Կյաժը»՝ Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանը - Mediamax.am
Կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանի` ապրիլի 1-ին հոր հետ ունեցած վերջին հեռախոսազրույցն էր. զինվորը շտապեց իր կյանքի գնով հայրենի հողը պահելու:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար ԼՂՀ ՊԲ  N զորամասի չորրորդ հրաձգային վաշտի երկրորդ հրաձգային դասակի ջոկի հրամանատար, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանը հետմահու պարգեւատրվեց «Արցախի հերոս» ԼՂՀ  բարձրագույն կոչմամբ ու «Ոսկե արծիվ» շքանշանով:
Ռոբերտ Աբաջյանը
15 ամիս բանակում ծառայած 19-ամյա Ռոբերտ Աբաջյանն առաջինն է, ով, կրտսեր սերժանտ լինելով, բարձրագույն կոչման է արժանանում:
Արցախի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետի մոտից թշնամու զինուժի մեծաթիվ զորքը երկու անգամ փորձեց ներթափանցել ու գրավել այն դիրքը, որտեղ գտնվում էր Ռոբերտ Աբաջյանը: Նույն դիրքի անձնակազմից էին նաեւ վաշտի հրամանատար, կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանը, գնդացրորդներ Քյարամ Սլոյանն ու Անդրանիկ Զոհրաբյանը: Երկու ժամ շարունակ նրանք համառ մարտ վարեցին թշնամու գերակայող ուժի հետ` մինչեւ վերջին շունչն ու փամփուշտը կռվեցին հանուն մի կտոր հողի` մնալով հավերժ հերոսներ, ովքեր իրենց կյանքի գնով թշնամու առաջ փակեցին Մարտակերտի դուռն ու նրան թույլ չտվեցին մոտենալ Սեյսուլանին:
«Մենք Մոսկվայում էինք, վաղ առավոտյան Երեւանից լուր ստացանք, որ պատերազմ է սկսվել, գնացինք եկեղեցի, մոմ վառեցինք ու ամուսնուս հետ վերադարձանք Հայաստան: Ռոբերտի հետ այլեւս խոսել չկարողացանք: Տեղեկություն ստացանք, որ ոտքից վիրավորվել ու հոսպիտալում է: Լուրեր էին պտտվում, որ կան զինվորներ, ովքեր փախել են. երբ փորձում էի հույս փայփայել, թե Ռոբերտը նրանցից մեկն է, փրկվել է, աչքիս առաջ էր հայտնվում նրա զայրույթն իմ մտածածի հանդեպ ու գիտակցում էի` ինքն իրեն կսպանի, բայց երբեք կռվից չի փախնի», - պատմում է հերոսի մայրը` Աննան:
Հակառակորդը սկսեց հրետակոծել նրանց դիրքը, հետո այն գրոհելու եկան տանկերն ու շուրջ երեք հարյուր հոգուց բաղկացած խմբերը: Վաշտի հրամանատարն ու իր վեց մարտիկներն անցան շրջանաձեւ պաշտպանության: Յոթ հոգանաց անձնակազմին հաջողվեց երկու անգամ հետ շպրտել ու չթողել թշնամու մեծաթիվ զորքին մոտ գալ դիրքին: Այդ ընթացքում նրանք հասցրեցին խոցել թշնամու մեկ տանկ: Հանդիպելով նման դիմադրության` հակառակորդը հետ քաշեց իր ուժերը ու կրկին սկսեց հրետակոծության ենթարկել դիրքը: Արկերից մեկի պայթյունից զոհվեցին կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանն ու գնդացրորդ Քյարամ Սլոյանը: Մինչ այդ կապիտանը, տեսնելով հակառակորդի ուժերի հիսունից ավել անգամ գերակայությունը, հրամայել էր անձնակազմին նահանջել թիկունք, նրանից երեքին հաջողվել էր հետ քաշվել ու սպասել թիկունքից եկող խմբին:
«Վաշտի հրամանատարի զոհվելուց հետո, կրտսեր սերժանտ Աբաջյանը հրամանատարությունը վերցրել է իր վրա եւ պատնեշի վրայից շարունակել մարտը: Այդ ընթացքում հակառակորդը թափանցել է դիրք: Աբաջյանն ու գնդացրորդ Զոհրաբյանը, համառ մարտ վարելով, նահանջել են դեպի կացարան, այդ ընթացքում երկուսն էլ վիրավորվել են: Զոհրաբյանն արնահոսությունից մահացել է: Սերժանտ Աբաջյանը դիրքավորվել է մարտական խրամախորշում ու մինչ վերջին փամփուշտը շարունակել կռիվը` միաժամանակ հեռախոսային կապի մեջ մնալով գումարտակի հրամանատարի հետ ու հաղորդելով, թե ինչ է կատարվում դիրքում: Տեսնելով իրեն մոտեցող թշնամուն` Աբաջյանը կրկին կապի է դուրս եկել ու ասել, որ վերջին նռնակի օղակն արդեն հանել ու պատրաստ սպասում է` հենց մոտենան, իր հետ միասին պայթեցնելու է նրանց, որ չհանձնվի», - պատմում է գնդի հրամանատարի տեղակալ Ալիկ Սարգսյանը:
Տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին` Ռոբերտ Աբաջյանը նռնակն ափի մեջ է թաքցրել, ձեռքերն առաջ պարզել` իբր հանձնվում է,  թույլ տվել մոտենան ու իր հետ միասին նռնակով պայթեցրել թշնամու զինվորներին: Իր քայլով 19-ամյա սերժանտը փրկել է նաեւ թիկունքից օգնության հասած տղաներին, որոնց, ի վերջո, հաջողվել է շարունակել հերոսների գործն ու պահել նրանց կյանքի գնով «ժառանգված» դիրքը: Մայոր Էդիկ Մալոյանն ու նրա ութ հոգանոց անձնակազմն անցել են գրոհի` հակառակորդին ստիպելով նահանջել:
Աբաջյանի հայրը վստահ է. «Որդիս իրեն հերոսի պես է պահել, գիտակցած է գնացել այդ քայլին, ինչի համար ընտանիքը ողջ կյանքում հպարտանալու է` նրա մասին խոսելով ժպիտով»:
«Բնավորության յուրահատուկ գիծ ուներ` ամեն ինչ ինքը պետք է անի, ինքն օգնի. առանց իրեն չեն կարող, մի բան կիսատ կմնա: Միշտ առաջնորդի դերն էր սիրում, մինչեւ վերջին շունչն էլ չլքեց իր սկզբունքներն ու գաղափարները», - ասում է հերոսի մայրը:
Ռոբերտ Աբաջյանը մասնագիտությամբ ատամնատեխնիկ էր, սովորում էր Մայր Թերեզայի անվան բժշկական ինստիտուտում: Արդեն հետհաշվարկ էր սկսել, բայց ծառայությունից երբեք չէր դժգոհում:
Ընկերները պատմում են, որ բանակային կյանքից, չնայած կարգապահական բարդություններին, հաճույք էր ստանում, հպարտանում իր զինվորական համազգեստով ու անգամ արձակուրդ գալուց այն հագից չէր հանում, որ բոլորը տեսնեն` «մոնումենտցի Կյաժը», ում հայրն էր այդ մականունով կնքել, զինվոր է` Հայրենիքի զինվոր:
Հիմա Կյաժը նոր` բարձրագույն կոչում ունի` Արցախի հերոսի կոչումը, որով նրա գործն ու անունը լրացրեցին պատմության մի նոր էջ` սերունդների համար դառնալով նորօրյա հերոսի վառ օրինակ, ով իր կյանքը տվեց հանուն մայր հողի…

- Happy birthday, dad! Your son is going to serve at the border…
This was the last phone conversation Junior Sergeant Robert Abajyan, nicknamed “Kyazh” for his fair hair, had with his father on April 1 before hurrying off to continue service at the borders.
For exceptional bravery, displayed during service at the state borders of Nagorno-Karabakh Republic, Commander of the 2nd subdivision of the 4th infantry company at N military unit of NKR Defense Army, Junior Sergeant Robert Abajyan was posthumously awarded the rank of Hero of Artsakh and Voske Artsiv (Golden Eagle) order.
Robert Abajyan
19-year-old Robert Abajyan, having served for 15 months, was the first Junior Sergeant to be awarded that rank.
Azerbaijan Army, which outnumbered the Artsakh forces, made two attacks at the military point where Robert Abajyan was stationed. He was defending it together with Captain Armenak Urfanyan and gunners Kyaram Sloyan and Andranik Zohrabyan. They had fought for two hours, giving their last breath and bullets to protect that piece of land, and became the heroes who closed the door to Martakert before the rival forces and didn’t let them reach Seysulan.
“We were in Moscow when we heard from Armenia early in the morning that the war broke out, so we went to the church and lit candles, then left for Armenia. We didn’t manage to speak with Robert again. We were told that he had a leg wound and was taken to hospital. There were rumors that some soldiers ran off the battle field. Whenever I tried to hope that Robert was among them, I would imagine his anger at my thoughts, and I knew that he would die but never run from the fight,” said Anna, the hero’s mother.
Azerbaijani Armed Forces opened artillery fire at their military point, and then sent tanks and groups of around 300 soldiers. Subdivision Commander and his six soldiers took to all-around defense. The 7-man staff of the military point successfully thwarted two attempts to take the position. They managed to down one rival tank. Met with such fierce defense, Azerbaijani Armed Forces drew back the attack groups and continued artillery fire. Captain Armenak Urfanyan and gunner Kyaram Sloyan were killed by one of the shells. Earlier Captain, seeing that the rival forces outnumbered them by more than fifty times, ordered the staff to retreat, and three servicemen managed to get to the rear and wait for reinforcement.
“After the commander was killed, Junior Sergeant Abajyan took over the command and continued the fight. By that point, the rival forces were infiltrating the military point. Abajyan and gunner Zohrabyan were still fighting and retreated to the lodgings, and in that time they both got wounded. Zohrabyan died from blood loss. Sergeant Abajyan positioned himself in the trenches and kept on fighting, while reporting to battalion commander on the situation at the position. Seeing that Azerbaijani soldiers were approaching him, Abajyan called the commander again and said that he already pulled the ring of his last grenade and was waiting for the enemy to come close, so that he blows them up and doesn’t surrender,” said Alik Sargsyan, Deputy Regiment Commander.
When Azerbaijani soldiers were close, Robert Abajyan hid the grenade in his hand and put his arms forward, pretending to surrender, then he let the soldiers come closer and blew himself up with them. By this action, 19-year-old Sergeant saved the group of Armenian soldiers, who were coming from the rear and eventually managed to keep the “inherited” position. Major Edik Maloyan and his eight-man staff attacked the position and made the rival forces retreat.
Abajyan’s father stated with confidence, “My son acted like a hero and made a conscious choice. His family will always be proud of him and talk about him with a smile.”
“He had a unique quality, - he had to do everything himself, had to help others as they might not manage. He always took leadership and liked it, and he was loyal to his principles and moral code to the end,” the hero’s mother said.
Robert Abajyan was a dental technician by profession, and studied at St. Theresa Medical University. He already started the countdown until the end of service, but never complained of it.
His friends tell that he enjoyed life in the army despite some disciplinary difficulties, felt proud of his uniform and wore it even when he visited family, so that everyone could see that he, Kyazh from Victory Park neighbourhood, whose father bore the same nickname, was a soldier and a defender of Armenia.
Now he has a new title, Hero of Artsakh. This rank and Abajyan’s heroic actions made a new page in history, and he became an example of a nowadays hero for future generations, a hero who gave his life in service of his motherland…