Սարգսյանն ու Ալիեւը համաձայնել են ներդնել հետաքննության մեխանիզմը - Mediamax.am
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ Ֆրանսիայի՝ եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած հանդիպման արդյունքներով հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Միջնորդ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները վերահաստատել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում՝ պնդելով 1994-1995 թթ.-ին կնքված զինադադարի համաձայնագրի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը:
«Հանդիպման ընթացքում նախագահները վերահաստատել են հրադադարի պահպանման եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ իրենց հանձնառությունը: Նրանք համաձայնել են հնարավոր կարճ ժամկետում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը: Նախագահները նաեւ համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի առաքելության ընդլայնմանը»,- ասված է միջնորդ երկրների ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ:
Ըստ հայտարարության, Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը Վիեննայում համաձայնել են նաեւ Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո շարունակել տվյալների փոխանակումը անհայտ կորած անձանց հայտնաբերման համար:
Նախագահները համաձայնել են հանդիպել հունիսին՝ փոխադարձ համաձայնեցված վայրում՝ նպատակ ունենալով վերսկսել խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը:

Посредники настояли на важности соблюдения соглашений о перемирии 1994-1995 гг. - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президенты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность режиму перемирия и мирному урегулированию конфликта.
Об этом говорится в совместном заявлении стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции, принятом вечером 16 мая по итогам встречи  президентов Армении и Азербайджана, состоявшейся в Вене с участием главы МИД РФ Сергея Лаврова, госсекретаря США Джона Керри и госсекретаря по европейским делам МИД Франции Харлема Дезира.
«Сопредседатели заявили о невозможности военного решения конфликта и настояли на важности соблюдения соглашений о перемирии, подписанных в 1994 и 1995 гг.
Президенты подтвердили приверженность режиму перемирия и мирному урегулированию конфликта. С целью снижения риска дальнейшего насилия они договорились финализировать в максимально сжатые сроки механизм расследования ОБСЕ. Президенты также договорились о расширении существующего офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Они также договорились продолжить обмен информацией о пропавших без вести под эгидой Международного Комитета Красного Креста, о чем обязались на встрече в Париже в октябре 2014 года.
Президенты договорились о следующей встрече, которая состоится в июне и целью которой будет возобновление переговоров по всеобъемлющему урегулированию», - говорится в заявлении.