Բայդենը կարեւորել է հունիսին նախատեսված քննարկումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սպիտակ տունը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի՝ մայիսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ կայացած հեռախոսազրույցների մասին:
«ԱՄՆ փոխնախագահը ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել մայիսի 18-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների միջնորդությամբ եւ այն փաստը, որ երկու առաջնորդները համաձայնել են օպերատիվ կերպով անդրադառնալ ԵԱՀԿ գործող առաքելությունն ընդլայնելու եւ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցերին: Փոխնախագահը կոչ է արել հարգել հրադադարը եւ ընդգծել է հունիսին նախատեսված քննարկումների կարեւորությունը՝ համապարփակ կարգավորման բանակցությունների վերսկսման համար», - ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը նախօրեին հայտնել էր, որ Սարգսյան-Բայդեն հեռախոսազրույցի ընթացքում երկուստեք կարեւորվել է Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք եւ արդյունավետ իրականացումը:

Joe Biden emphasized the importance of the planned June discussions - Mediamax.am
Yerevan, Mediamax. U.S. Vice President Joseph Biden spoke with President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Armenia Serzh Sargsyan on May 20, White House reported.
“The Vice President welcomed the agreements reached between Armenia and Azerbaijan during the discussions led by the OSCE Minsk Group Co-Chair countries in Vienna on May 16, and the leaders agreed on the importance of quickly following through on the pledge to expand the existing OSCE mission and to finalize an OSCE investigative mechanism.  The Vice President urged continued respect for the cease-fire and emphasized the importance of the planned June discussions to resuming negotiations on a comprehensive settlement”, the report says.
Armenian Presidential press office also reported about Sargsyan-Biden talk. It said that the both sides “stressed the importance of full and effective implementation of the agreements reached at the Vienna meeting”.