Բայդենը կարեւորել է հունիսին նախատեսված քննարկումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սպիտակ տունը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի՝ մայիսի 20-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ կայացած հեռախոսազրույցների մասին:
«ԱՄՆ փոխնախագահը ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել մայիսի 18-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների միջնորդությամբ եւ այն փաստը, որ երկու առաջնորդները համաձայնել են օպերատիվ կերպով անդրադառնալ ԵԱՀԿ գործող առաքելությունն ընդլայնելու եւ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցերին: Փոխնախագահը կոչ է արել հարգել հրադադարը եւ ընդգծել է հունիսին նախատեսված քննարկումների կարեւորությունը՝ համապարփակ կարգավորման բանակցությունների վերսկսման համար», - ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը նախօրեին հայտնել էր, որ Սարգսյան-Բայդեն հեռախոսազրույցի ընթացքում երկուստեք կարեւորվել է Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների լիարժեք եւ արդյունավետ իրականացումը:

Байден заявил о важности намеченных на июнь обсуждений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Белый дом представил некоторые подробности телефонных разговоров вице-президента США Джо Байдена с президентами Армении и Азербайджана, состоявшихся 20 мая.
«Вице-президент США приветствовал договоренности между Арменией и Азербайджаном, достигнутые 18 мая в Вене при посредничестве стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и тот факт, что оба лидеры согласились оперативно рассмотреть вопросы расширения действующей миссии ОБСЕ и внедрения механизма расследований ОБСЕ. Вице-президент призвал уважать перемирие и подчеркнул важность намеченных на июнь обсуждений для возобновления переговоров о всеобъемлющем урегулировании», - говорится в сообщении Белого дома.
Пресс-служба президента Армении накануне сообщила, что в ходе телефонного разговора между Саргсяном и Байденом была подчеркнута важность полноуенной и эффективной реализации достигнутых в Вене договоренностей.